dpkg - en to bs translation catalogue (82 entries)

en: System error no.%d
bs: Sistemska greška br.%d

en: Signal no.%d
bs: Signal br.%d

en: warning
bs: upozorenje

en: must start with an alphanumeric
bs: mora počinjati sa alfanumeričkim znakom

note: Do not job control to suspend but fork and start a new shell * instead. waitpid status waitpid result
en: Type `exit' when you're done.
bs: Ukucajte `exit' kada završite.

en: 
    Configuration file `%s'
bs: 
    Konfiguracijska datoteka `%s'

en:  depends on
bs: zavisi o

en:  pre-depends on
bs: unaprijed zavisi o

en:  recommends
bs: preporučuje

en:  conflicts with
bs: sukobljava se sa

en:  suggests
bs: predlaže

en:  enhances
bs: poboljšava

en: Name
bs: Naziv

en: Version
bs: Verzija

en: Description
bs: Opis

en: to
bs: za

en: from
bs: od

en: Usage:
bs: Upotreba:

en: version number
bs: broj verzije

en: Error in format
bs: Greška u formatu

en: done
bs: urađeno

en: Error:
bs: Greška:

en: Help:
bs: Pomoć:

en: Move up
bs: Pomjeri gore

en: Move down
bs: Pomjeri dole

en: Go to top of list
bs: Idi na vrh liste

en: Go to end of list
bs: Idi na kraj liste

en: Type dselect --help for help.
bs: Ukucajte dselect --help za pomoć.

en: a
bs: p

en: [A]ccess
bs: [P]ristup

en: Choose the access method to use.
bs: Izaberite metod pristupa koji će se korisiti.

en: u
bs: a

en: [U]pdate
bs: [A]žuriraj

en: Update list of available packages, if possible.
bs: Ažuriraj listu dostupnih paketa, po mogućnosti.

en: s
bs: o

en: [S]elect
bs: [O]dabir

en: Request which packages you want on your system.
bs: Odaberite koje pakete želite na vašem sistemu.

en: [I]nstall
bs: [I]nstaliraj

en: Install and upgrade wanted packages.
bs: Instaliraj i nadogradi željene pakete.

en: c
bs: d

en: [C]onfig
bs: Po[d]esi

en: Configure any packages that are unconfigured.
bs: Podesi sve pakete koji nisu podešeni.

en: r
bs: u

en: [R]emove
bs: [U]kloni

en: Remove unwanted software.
bs: Ukloni neželjeni software

en: q
bs: z

en: [Q]uit
bs: I[z]ađi

en: Quit dselect.
bs: Izađi iz dselect programa.

en: menu
bs: meni

en: Debian `%s' package handling frontend.
bs: Debianov `%s' program za rukovanje paketima.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
bs: Verzija %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    Ovo je slobodan software; pogledajte GNU opštu javnu licencu verzije 2
    ili kasniju za uslove kopiranja.  NEMA garancije.  Pogledajte
    dselect --licence za detalje.

en: Colours:
bs: Boje:

en: colour
bs: boja

en: Access method `%s'.
bs: Metod pristupa `%s'.

en: install
bs: instaliraj

en: hold
bs: zadrži

en: remove
bs: ukloni

en: purge
bs: očisti

en: Broken
bs: Oštećeni

en: New
bs: Novi

en: Updated
bs: Ažurirani

en: Obsolete/local
bs: Zastarjeli/lokalni

en: Up-to-date
bs: Ažurirani

en: Available
bs: Dostupni

en: Removed
bs: Uklonjeni

en: Brokenly installed packages
bs: Nepravilno instalirani paketi

en: Newly available packages
bs: Novi dostupni paketi

en: Updated packages (newer version is available)
bs: Ažurirani paketi (novija verzija je dostupna)

en: Obsolete and local packages present on system
bs: Zastarjeli i lokalni paketi prisutni na sistemu

en: Up to date installed packages
bs: Ažurirani instalirani paketi

en: Available packages (not currently installed)
bs: Dostupni paketi (trenutno nisu instalirani)

en: Removed and no longer available packages
bs: Uklonjeni i više nedostupni paketi

en: Installed packages
bs: Instalirani paketi

en: Removed packages (configuration still present)
bs: Uklonjeni paketi (konfiguracijske datoteke još prisutne)

en: Purged packages and those never installed
bs: Očišćeni paketi i oni koji nisu prije bili instalirani

en: Installed
bs: Instalirano

en: Purged
bs: Očišćeno

en: Error
bs: Greška

en: Section
bs: Sekcija

en: Priority
bs: Prioritet

en: Package
bs: Paket

en: Avail.ver
bs: Dostup.ver
