dpkg_1.10.19_da - en to da translation catalogue (1002 entries)

en: unable to open tmpfile for vsnprintf
da: kunne ikke åbne midlertidig fil for vsnprintf

en: unable to rewind at start of vsnprintf
da: kunne ikke hoppe tilbage til starten af vsnprintf

en: unable to truncate in vsnprintf
da: kunne ikke afkorte i vsnprintf

en: write error in vsnprintf
da: skrivefejl i vsnprintf

en: unable to flush in vsnprintf
da: kunne ikke slette i vsnprintf

en: unable to stat in vsnprintf
da: kunne ikke få status i vsnprintf

en: unable to rewind in vsnprintf
da: kunne ikke hoppe tilbage i vsnprintf

en: read error in vsnprintf truncated
da: læsefejl i vsnprintf fraklippet

en: System error no.%d
da: Systemfejl nr. %d

en: Signal no.%d
da: Signal nr. %d

en: %s: internal gzip error: `%s'
da: %s: intern gzip-fejl: '%s'

en: %s: failed to exec gzip -dc
da: %s: kunne ikke udføre 'gzip -dc'

en: %s: internal bzip2 error: `%s'
da: %s: intern bzip2-fejl: '%s'

en: %s: failed to exec bzip2 -dc
da: %s: kunne ikke udføre 'bzip2 -dc'

en: %s: decompression
da: %s: dekomprimering

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
da: %s: intern gzip-fejl: læste: '%s'

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
da: %s: intern gzip-fejl: skrev: '%s'

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
da: %s: intern gzip-fejl: læst(%i) != skrevet(%i)

en: %s: failed to exec gzip %s
da: %s: kunne ikke eksekvere 'gzip' %s

en: %s: internal bzip2 error: read: `%s'
da: %s: intern bzip2-fejl: læste: '%s'

en: %s: internal bzip2 error: write: `%s'
da: %s: intern bzip2-fejl: skrev: '%s'

en: %s: internal bzip2 error: read(%i) != write(%i)
da: %s: intern bzip2-fejl: læst(%i) != skrevet(%i)

en: %s: failed to exec bzip2 %s
da: %s: kunne ikke udføre bzip2 %s

en: %s: compression
da: %s: komprimering

en: couldn't allocate memory for strdup in findpackage(%s)
da: kunne ikke frigøre hukommelse til strdup i findpackage(%s)

en: size %7d occurs %5d times
da: størrelse %7d forekommer %5d gange

en: failed write during hashreport
da: kunne ikke skrive under "hashreport"

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
da: opdateringsmappen indeholder filen '%.250s', hvis navn er for langt (længde=%d, max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
da: opdateringsmappen indeholder filer med forskellige navnelængder (både %d og %d)

en: cannot scan updates directory `%.255s'
da: kan ikke gennemsøge opdateringsmappen '%.255s'

en: failed to remove incorporated update file %.255s
da: kunne ikke fjerne indlemmet opdateringsfil %.255s

en: unable to create %.250s
da: kunne ikke oprette %.250s

en: unable to fill %.250s with padding
da: kunne ikke efterfylde %.250s

en: unable flush %.250s after padding
da: kunne ikke tømme %.250s efter efterfyldningen

en: unable seek to start of %.250s after padding
da: kunne ikke søge til starten af %.250s efter efterfyldningen

en: requested operation requires superuser privilege
da: den ønskede handling kræver superbrugerrettigheder

en: unable to access dpkg status area
da: kunne ikke tilgå dpkg-statusområdet

en: operation requires read/write access to dpkg status area
da: handling kræver læse/skriveadgang til dpkg-statusområdet

en: failed to remove my own update file %.255s
da: kunne ikke fjerne min egen opdateringsfil %.255s

en: unable to write updated status of `%.250s'
da: kunne ikke skrive opdateret status for '%.250s'

en: unable to flush updated status of `%.250s'
da: kunne ikke tømme opdateret status for '%.250s'

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
da: kunne ikke klippe for opdateret status for '%.250s'

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
da: kunne ikke synkronisere opdateret status for '%.250s'

en: unable to close updated status of `%.250s'
da: kunne ikke lukke opdateret status for '%.250s'

en: unable to install updated status of `%.250s'
da: kunne ikke installere opdateret status for '%.250s'

en: failed to open `%s' for writing %s information
da: kunne ikke åbne '%s' for at skrive %s-information

en: unable to set buffering on status file
da: kunne ikke aktivere mellemlagring af statusfil

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
da: kunne ikke skrive %s-indgang om '%.50s' til '%.250s'

en: failed to flush %s information to `%.250s'
da: kunne ikke tømme %s-information til '%.250s'

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
da: kunne ikke synkronisere %s-information til '%.250s'

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
da: kunne ikke lukke '%.250s' efter skrivning af %s-information

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
da: kunne ikke lænke '%.250s' til '%.250s' som sikkerhedskopiering af %s-info

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
da: kunne ikke installere '%.250s' som '%.250s' med %s-info

en: out of memory pushing error handler:
da: løb tør for hukommelse under fejlhåndtering:

en: %s: error while cleaning up:
     %s
da: %s: fejl under oprydning:
     %s

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
da: dpkg: for mange sammenflettede fejl under fejlopretning!!

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
da: løb tør for hukommelse til ny oprydningsindgang med mange argumenter

en: out of memory for new cleanup entry
da: løb tør for hukommelse til ny oprydningsindgang

en: error writing `%s'
da: fejl under skrivning af '%s'

en: %s:%d: internal error `%s'
da: %s:%d: intern fejl '%s'

en: %s is missing
da: %s mangler

en: `%.*s' is not allowed for %s
da: %.*s' ikke tilladt for %s

en: junk after %s
da: skrammel efter %s

en: invalid package name (%.250s)
da: ugyldigt pakkenavn (%.250s)

en: empty file details field `%s'
da: tomt fildetaljefelt '%s'

en: file details field `%s' not allowed in status file
da: fildetaljefelt '%s' ikke tilladt i statusfil

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
da: for mange værdier i fildetaljefelt '%s' (sammenlignet med andre)

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
da: for få værdier i fildetaljefelt '%s' (sammenlignet med andre)

en: yes/no in boolean field
da: yes/no i boolsk felt

en: value for `status' field not allowed in this context
da: værdi i 'status'-felt er ikke tilladt i denne sammenhæng

en: third (status) word in `status' field
da: tredje (status-)ord i 'status'-felt

en: error in Version string `%.250s': %.250s
da: fejl i versionsstreng '%.250s': %.250s

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
da: forældet 'Revision'- eller 'Package-Revision'-felt blev brugt

en: value for `config-version' field not allowed in this context
da: værdien for 'config-version'-feltet er ikke tilladt i denne sammenhæng

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
da: fejl i Config-Version-streng '%.250s': %.250s

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
da: værdien for 'conffiles' har en linje, der starter uden mellemrum '%c'

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
da: værdien for 'conffiles' har en linje med ugyldigt format '%.*s'

en: root or null directory is listed as a conffile
da: root- eller null-mappen er nævnt i konfigurationsfil

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
da: '%s'-felt, manglende pakkenavn eller skrammel, hvor pakkenavnet var forventet

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
da: '%s'-felt, ugyldigt pakkenavn '%.255s': %s

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s':
     ugyldig versionsrelation %c%c

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s':
     '%c' er forældet, brug '%c=' eller '%c%c' i stedet

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s':
     implicit nøjagtig match på versionsnummer, foreslår brug af '=' i stedet

en: Only exact versions may be used for Provides
da: Kun eksakte versioner må benyttes til Provides

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
da: '%s'-felt, henviser til '%.255s':
     versionsværdien starter med ikke-alfanumerisk tegn, foreslår at tilføje et mellemrum

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `('
da: '%s' felt, henvisning til '%.255s': version indeholder '('

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains ` '
da: '%s' felt, henvisning til '%.255s': version indeholder ' '

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
da: '%s' felt, henvisning til '%.255s': version uafsluttet

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
da: '%s'-felt, henvisning til '%.255s': fejl i version: %.255s

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
da: '%s' felt, syntaksfejl efter henvisning til pakken '%.255s'

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
da: alternativer ('|') tillades ikke i %s-feltet

en: unable to unlock dpkg status database
da: kunne ikke låse dpkg's statusdatabase op

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
da: du har ikke rettigheder til at låse dpkg's statusdatabase

en: unable to open/create status database lockfile
da: kunne ikke åbne/oprette statusdatabasens låsefil

en: status database area is locked by another process
da: statusdatabaseområdet er låst af en anden proces

en: unable to lock dpkg status database
da: kunne ikke låse dpkg's statusdatabase

en: malloc failed (%ld bytes)
da: 'malloc' mislykkedes (%ld byte)

en: realloc failed (%ld bytes)
da: omallokering mislykkedes (%ld byte)

en: %s (subprocess): %s
da: %s (underproces): %s

en: fork failed
da: processpaltning mislykkedes

en: failed to dup for std%s
da: kunne ikke udføre 'dup' for std%s

en: failed to dup for fd %d
da: kunne ikke 'dup' for fd %d

en: failed to create pipe
da: kunne ikke oprette videreførsel (pipe)

en: dpkg: warning - %s returned error exit status %d
da: dpkg: advarsel - %s returnerede afslutningsstatus %d

en: subprocess %s returned error exit status %d
da: underproces %s returnerede afslutningsstatus %d

en: dpkg: warning - %s killed by signal (%s)%s
da: dpkg: advarsel - %s dræbt af signal (%s)%s

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
da: underproces %s dræbt af signal (%s)%s

en: subprocess %s failed with wait status code %d
da: underproces %s mislykkedes med ventestatuskode %d

en: wait for %s failed
da: afventning af %s mislykkedes

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
da: kunne ikke læse fildeskriptor-flag for %.250s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
da: kunne ikke sætte flaget 'close-on-exec' for %.250s

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s
da: fejlede i buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s

en: eof in buffer_write(stream): %s
da: slut-på-fil i buffer_write(stream): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
da: fejl i buffer_write(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_write
da: ukendt datatype '%i' i buffer_write

en: failed in buffer_read(fd): %s
da: fejlede i buffer_read(fd): %s

en: error in buffer_read(stream): %s
da: fejl i buffer_read(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_read
da: ukendt datatype '%i' i buffer_read

en: failed to allocate buffer in buffer_copy (%s)
da: kunne ikke frigøre mellemlager i buffer_copy (%s)

en: failed in buffer_copy (%s)
da: fejlede i buffer_copy (%s)

en: short read in buffer_copy (%s)
da: løb tør under læsning i buffer_copy (%s) ("short read")

en: failed to open configuration file `%.255s' for reading
da: kunne ikke åbne konfigurationsfil '%.255s' for læsning

en: configuration error: unknown option %s
da: konfigurationsfejl: ukendt tilvalg %s

en: configuration error: %s needs a value
da: konfigurationsfejl: %s kræver et parameter

en: configuration error: %s does not take a value
da: konfigurationsfejl: %s skal ikke bruge et parameter

en: read error in configuration file `%.255s'
da: læsefejl i konfigurationsfil '%.255s'

en: error closing configuration file `%.255s'
da: fejl ved lukning af konfigurationsfil '%.255s'

en: Error allocating memory for cfgfilename
da: Fejl under allokering af hukommelse til cfgfilename

en: unknown option --%s
da: ukendt tilvalg --%s

en: --%s option takes a value
da: tilvalget --%s kræver et parameter

en: --%s option does not take a value
da: --%s bruger ingen parametre

en: unknown option -%c
da: ukendt tilvalg -%c

en: -%c option takes a value
da: tilvalget -%c kræver et parameter

en: -%c option does not take a value
da: tilvalget -%c tager ikke imod et parameter

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
da: kunne ikke åbne pakkeinformationsfil '%.255s' for læsning

en: can't stat package info file `%.255s'
da: kunne ikke finde pakkeinformationsfil '%.255s'

en: can't mmap package info file `%.255s'
da: kunne ikke køre 'mmap' på pakkeinformationsfil '%.255s'

en: failed to malloc for info file `%.255s'
da: kunne ikke køre 'malloc' for informationsfil '%.255s'

en: copy info file `%.255s'
da: kopiér informationsfil '%.255s'

en: EOF after field name `%.*s'
da: slut-på-fil efter feltnavn '%.*s'

en: newline in field name `%.*s'
da: linjeskift i feltnavn '%.*s'

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
da: MSDOS slut-på-fil (^Z) i feltnavn '%.*s'

en: field name `%.*s' must be followed by colon
da: feltnavn '%.*s' skal efterfølges af et kolon

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
da: Slut-på-fil før værdien af felt '%.*s' (afsluttende linjeskift mangler)

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
da: MSDOS-slut-på-fil-tegn i værdien for felt '%.*s' (manglende linjeskift?)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
da: slut-på-fil i værdien for felt '%.*s' (afsluttende linjeskift mangler)

en: duplicate value for `%s' field
da: værdi for '%s'-feltet optræder mere end én gang

en: user-defined field name `%.*s' too short
da: for kort brugerbestemt feltnavn '%.*s'

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
da: værdi for brugerdefineret felt '%.*s' optræder mere end én gang

en: several package info entries found, only one allowed
da: flere pakkeinformations-indgange fundet, kun én er tilladt

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
da: "Konfigureret version" for pakke med upassende status

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
da: Pakke, der har status "ikke-installeret", har konfigurationsfiler. Glemmer disse

en: failed to close after read: `%.255s'
da: kunne ikke lukke efter læsning: '%.255s'

en: no package information in `%.255s'
da: ingen pakkeinformation i '%.255s'

en: failed to read `%s' at line %d
da: kunne ikke læse '%s' ved linje %d

en: %s, in file `%.255s' near line %d
da: %s, i filen '%.255s' nær linje %d

en: warning
da: advarsel

en: parse error
da: tolkningsfejl

en:  package `%.255s'
da:  pakken '%.255s'

en: failed to write parsing warning
da: kunne ikke skrive tolkningsfejl

en: may not be empty string
da: må ikke være en tom streng

en: must start with an alphanumeric
da: skal starte med alfanumerisk tegn

en: character `%c' not allowed - only letters, digits and %s allowed
da: tegnet '%c' tillades ikke - kun bogstaver, cifre og %s tillades

en: <none>
da: <ingen>

en: version string is empty
da: versionsstreng er tom

en: version string has embedded spaces
da: versionsstreng indeholder mellemrum

en: epoch in version is not number
da: epoke i version er ikke et tal

en: nothing after colon in version number
da: intet efter kolon i versionsnummer

en: missing %s
da: manglende %s

en: empty value for %s
da: tom værdi for %s

en: cannot open GPL file
da: kan ikke åbne GPL-fil

en: invalid character `%c' in field width
da: ugyldigt tegn '%c' i feltbredden

en: Closing brace missing in format
da: Højreparantes mangler i format

en: failed to realloc for variable buffer
da: kunne ikke omallokere variabel-mellemlager

en: process_archive ...  already disappeared !
da: process_archive ...  mangler allerede!

en: error reading from dpkg-deb pipe
da: fejl ved læsning fra dpkg-deb videreførsel

en: error setting timestamps of `%.255s'
da: fejl ved indstilling af tidsmærker for '%.255s'

en: error setting ownership of `%.255s'
da: fejl ved indstilling af ejerskab for '%.255s'

en: error setting permissions of `%.255s'
da: fejl ved indstilling af filrettigheder for '%.255s'

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'%.10s%.100s%.10s
da: forsøger at overskrive '%.250s', som er den omdirigerede version af '%.250s'%.10s%.100s%.10s

en:  (package:
da:  (pakke:

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
da: kunne ikke finde '%.255s' (som jeg skulle til at installere)

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
da: kunne ikke rydde op i rodet omkring '%.255s', inden jeg installerede en anden version

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
da: kunne ikke finde genskabt '%.255s', inden jeg installerede en anden version

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
da: arkivet indeholdt objektet '%.255s' med ukendt type 0x%x

en: Replacing files in old package %s ...
da: Erstatter filer i den gamle pakke %s...

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
da: forsøger at overskrive mappen '%.250s' i pakken %.250s med ikke-mappe

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
da: forsøger at overskrive '%.250s', som også er i pakken %.250s

note: Now that we have verified everything its time to actually * build something. Lets start by making the ar-wrapper.
en: unable to create `%.255s'
da: kunne ikke oprette '%.255s'

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
da: 'backend' dpkg-deb under '%.255s'

en: error closing/writing `%.255s'
da: fejl under lukning/skrivning '%.255s'

en: error creating pipe `%.255s'
da: fejl under oprettelse af videreførsel '%.255s'

en: error creating device `%.255s'
da: fejl under oprettelse af enhed '%.255s'

en: error creating hard link `%.255s'
da: fejl under oprettelse af hård lænke '%.255s'

en: error creating symbolic link `%.255s'
da: fejl under oprettelse af symbolsk lænke '%.255s'

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
da: fejl under indstilling af ejerskab af symbolsk lænke '%.255s'

en: error creating directory `%.255s'
da: kunne ikke oprette mappen '%.255s'

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
da: kunne ikke flytte '%.255s' væk for at installere en ny version.

en: unable to read link `%.255s'
da: kunne ikke læse lænken '%.255s'

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
da: kunne ikke oprette sikkerhedskopi af symbolsk lænke for '%.255s'

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
da: kunne ikke ændre ejerskab af symbolsk lænke for '%.255s'

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
da: kunne ikke oprette sikkerhedskopi af lænke til '%.255s' inden installationen af en ny version

en: unable to install new version of `%.255s'
da: kunne ikke installere ny version af '%.255s'

en: dpkg: warning - ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
da: dpkg: advarsel - ignorerer afhængighedsproblem ved fjernelsen af %s:
    %s

en: dpkg: warning - considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s.
da: dpkg: advarsel - overvejer dekonfiguration af den essentielle
     pakke %s for at muliggøre fjernelsen af %s.

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s.
da: dpkg: nej, %s er essentiel, vil ikke dekonfigurere
     for at muliggøre fjernelsen af %s.

en: dpkg: no, cannot remove %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
da: dpkg: nej, kan ikke fjerne %s (--auto-deconfigure ville hjælpe):
    %s

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
da: dpkg: overvejer at fjerne %s til fordel for %s...

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
da: %s er ikke ordentligt installeret - ignorerer afhængigheder af den.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
da: dpkg: kan få problemer med at fjerne %s, da den giver %s...

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
da: dpkg: pakken %s kræver geninstallation, men fjernes alligevel, efter dit ønske.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
da: dpkg: pakken %s kræver geninstallation. Fjernes ikke.

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
da: dpkg: ja, vil fjerne %s fil fordel for %s.

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
da: dpkg: vedrørende %s, der indeholder %s:
    %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
da: modstridende pakker - installerer ikke %.250s

en: dpkg: warning - ignoring conflict, may proceed anyway !
da: dpkg: advarsel - ignorerer konflikt og fortsætter alligevel.

en: --%s --recursive needs at least one path argument
da: --%s --recursive kræver mindst ét stiargument

en: failed to exec find for --recursive
da: kunne ikke eksekvere 'find' for --recursive

en: failed to fdopen find's pipe
da: kunne ikke udføre 'fdopen' på find's videreførsel

en: error reading find's pipe
da: fejl ved læsning af find's videreførsel

en: error closing find's pipe
da: fejl ved lukning af find's videreførsel

en: find for --recursive returned unhandled error %i
da: find for --recursive returnerede uforudset fejl %i

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
da: søgte, men fandt ingen pakker (filer, der matcher *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
da: --%s kræver mindst én pakkearkivfil som argument

en: Selecting previously deselected package %s.
da: Vælger tidligere fravalgt pakke %s.

en: Skipping deselected package %s.
da: Overspringer tidligere fravalgt pakke %s.

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
da: Version %.250s af %.250s er allerede installeret, springer over.

en: %s - warning: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
da: %s - advarsel: nedgraderer %.250s fra %.250s til %.250s.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
da: Vil ikke nedgradere %.250s fra version %.250s til %.250s, springer over.

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
da: kunne ikke fjerne nyinstalleret version af '%.250s' for at tillade geninstallation af sikkerhedskopi.

en: unable to restore backup version of `%.250s'
da: kunne ikke genskabe sikkerhedskopi-version af '%.250s'

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
da: kunne ikke fjerne nyudpakket version af '%.250s'

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
da: ingen pakke med navnet '%s' installeret, kan ikke konfigurere

en: package %.250s is already installed and configured
da: pakken %.250s er allerede installeret og konfigureret

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
da: pakken %.250s ikke klar til konfiguration
     kan ikke konfigurere (nuværende status '%.250s')

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
da: dpkg: afhængighedsproblemer forhindrer konfiguration af %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
da: afhængighedsproblemer - efterlader den ukonfigureret

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
da: dpkg: %s: afhængighedsproblemer, men konfigurerer alligevel, som du ønskede:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
da: Pakke er i en meget inkonsistent tilstand - du burde
     ominstallere den, før du forsøger konfiguration.

en: Setting up %s (%s) ...
da: Sætter %s (%s) op...

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
da: kunne ikke finde ny medsendt konfigurationsfil '%.250s'

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
da: kunne ikke finde den installerede medsendte konfigurationsfil '%.250s'

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
da: 
    Konfigurationsfilen '%s' eksisterer ikke på systemet.
    Installerer ny konfigurationsfil efter dit ønske.

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old backup `%.250s': %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke fjerne gammel sikkerhedskopi '%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to rename `%.250s' to `%.250s': %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke omdøbe '%.250s' til '%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s': %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke fjerne '%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old distrib version `%.250s': %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke fjerne tidligere distribueret version'%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s' (before overwrite): %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke fjerne '%.250s' (inden overskrivning): %s

en: dpkg: %s: warning - failed to link `%.250s' to `%.250s': %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke lænke '%.250s' til '%.250s': %s

en: Installing new version of config file %s ...
da: Installerer ny version af konfigurationsfil %s...

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
da: kunne ikke installere '%.250s' som '%.250s'

en: dpkg: %s: warning - unable to stat config file `%s'
     (= `%s'): %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke finde konfigurationsfil '%s'
     (= '%s'): %s

en: dpkg: %s: warning - config file `%s' is a circular link
     (= `%s')
da: dpkg: %s: advarsel - konfigurationsfil '%s' er en selvrefererende lænke
     (= '%s')

en: dpkg: %s: warning - unable to readlink conffile `%s'
     (= `%s'): %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke læse lænken for konfigurationsfil '%s'
     (= '%s'): %s

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' resolves to degenerate filename
     (`%s' is a symlink to `%s')
da: dpkg: %s: advarsel - konfigurationsfil '%.250s' bliver til et degenereret filnavn
     ('%s' er symbolsk lænke til '%s')

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' is not a plain file or symlink (= `%s')
da: dpkg: %s: advarsel - konfigurationsfil '%.250s' er hverken en almindelig fil eller symbolsk lænke (= '%s')

en: dpkg: %s: warning - unable to open conffile %s for hash: %s
da: dpkg: %s: advarsel - kunne ikke åbne konfigurationsfil %s til hashning: %s

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
da: kunne ikke ændre ejerskab af ny medsendt konfigurationsfil '%.250s'

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
da: kunne ikke ændre rettighedsflag for medsendt konfigurationsfil '%.250s'

en: failed to run %s (%.250s)
da: kunne ikke udføre %s (%.250s)

en: wait for shell failed
da: afventning af skal mislykkedes

note: Do not job control to suspend but fork and start a new shell * instead. waitpid status waitpid result
en: Type `exit' when you're done.
da: Skriv 'exit', når du er færdig.

en: failed to exec shell (%.250s)
da: kunne ikke udføre skal (%.250s)

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
da: Glem ikke at sætte denne proces i forgrunden ('fg'), når du er færdig!

en: 
    Configuration file `%s'
da: 
    Konfigurationsfil '%s'

en:  (actually `%s')
da:  (faktisk '%s')

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
da: 
     ==> Filen på systemet oprettet af dig eller af et skript.
     ==> Filen er også i pakken fra pakkeadministratoren.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
da: 
     ==> Ændret (af dig eller af et skript) siden installationen.

en: 
         Not modified since installation.
da: 
         Uændret siden installationen.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
da:  ==> Pakkedistributør har frigivet en opdateret version.

en:      Version in package is the same as at last installation.
da:      Versionen i pakken er den samme som ved sidste installation.

en:  ==> Using new file as you requested.
da:  ==> Benytter ny fil efter dit ønske.

en:  ==> Using current old file as you requested.
da:  ==> Benytter eksisterende gammel fil efter dit ønske.

en:  ==> Keeping old config file as default.
da:  ==> Beholder gammel konfigurationsfil som standard.

en:  ==> Using new config file as default.
da:  ==> Benytter ny konfigurationsfil som standard.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
da:    Hvad vil du gøre ved det? Dine muligheder er:
        Y eller I  : installér pakkeadministratorens version
        N eller O  : behold den nuværende version
            D      : vis forskellen mellem versionerne
            Z      : sæt denne proces i baggrunden for at undersøge situationen

en:  The default action is to keep your current version.
da:  Den forvalgte handling er at beholde den eksisterende version.

en:  The default action is to install the new version.
da:  Den forvalgte handling er at installere en ny version.

en: [default=N]
da: [forvalgt=N]

en: [default=Y]
da: [forvalgt=Y]

en: [no default]
da: [ingen forvalgt handling]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
da: fejl ved skrivning til standardfejl, opdaget inden konfigurationsfil-prompt

en: read error on stdin at conffile prompt
da: læsefejl på standard-ind ved konfigurationsfil-prompt

en: EOF on stdin at conffile prompt
da: Slut-på-fil ved standard-ind ved konfigurationsfil-prompt

en: unable to check for existence of `%.250s'
da: kunne ikke tjekke eksistensen af '%.250s'

en:  depends on
da:  afhænger af

en:  pre-depends on
da:  afhænger i forvejen af

en:  recommends
da:  anbefaler

en:  conflicts with
da:  er i konflikt med

en:  suggests
da:  foreslår

en:  enhances
da:  forbedrer

en:   %.250s is to be removed.
da:   %.250s vil blive fjernet.

en:   %.250s is to be deconfigured.
da:   %.250s vil blive dekonfigureret.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
da:   %.250s vil blive installeret, men versionen er %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
da:   %.250s er installeret, men versionen er %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
da:   %.250s er udpakket, men blev aldrig konfigureret.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
da:   %.250s er udpakket, men versionen er %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
da:   %.250s sidst konfigurerede version er %.250s.

en:   %.250s is %s.
da:   %.250s er %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
da:   %.250s giver %.250s, men planlægges fjernet.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
da:   %.250s giver %.250s, men planlægges dekonfigureret.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
da:   %.250s giver %.250s, men er %s.

note: If the package wasn't installed at all, and we haven't said * yet why this isn't satisfied, we should say so now.
en:   %.250s is not installed.
da:   %.250s er ikke installeret.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
da:   %.250s (version %.250s) vil blive installeret.

en:   %.250s (version %.250s) is %s.
da:   %.250s (version %.250s) er %s.

note: conflicts and provides the same
en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
da:   %.250s giver %.250s og vil blive installeret.

en:   %.250s provides %.250s and is %s.
da:   %.250s giver %.250s og er %s.

en: (no description available)
da: (ingen tilgængelig beskrivelse)

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
da: De følgende pakker er i uorden p.g.a. alvorlige problemer under
    installationen. De skal geninstalleres for at de (og eventuelle pakker,
    der afhænger af dem) skal virke ordentligt:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
da: Du følgende pakker er blevet udpakket, men endnu ikke konfigurerede.
    De skal konfigureres med "dpkg --configure" eller fra konfigurationsmenuen
    i dselect, for at virke:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
da: De følgende pakker er kun halvt konfigurerede, sikkert p.g.a. problemer med
    at konfigurere dem i første omgang. Konfigurationen bør forsøges igen med
    "dpkg --configure <pakke>" eller konfigurationsmenuen i dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
da: De følgende pakker er kun halvt installerede p.g.a. problemer under
    installationen. Installationen kan sandsynligvis gennemføres ved at forsøge
    igen. Pakkerne kan fjernes med dselect eller "dpkg --remove":

en: --audit does not take any arguments
da: --audit tager ingen parametre

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: --yet-to-unpack does not take any arguments
da: --yet-to-unpack tager ingen parametre

en:  %d in %s:
da:  %d i %s:

en:  %d packages, from the following sections:
da:  %d pakker fra de følgende grupper:

en: --assert-* does not take any arguments
da: --assert-* tager ikke parametre

en: Version of dpkg with working epoch support not yet configured.
     Please use `dpkg --configure dpkg', and then try again.
da: Version af dpkg med fungerende epoke-understøttelse er endnu ikke konfigureret.
     Kør 'dpkg --configure dpkg', og prøv igen.

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for epoch support !
da: dpkg ikke registreret som installeret. Kan ikke tjekke for epokeunderstøttelse!

en: --predep-package does not take any argument
da: --predep-package tager ikke parametre

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
da: dpkg: kan ikke se, hvordan man kan tilfredsstille forhånds-afhængighed:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
da: kan ikke tilfredsstille forhåndsafhængigheder for %.250s (ønsket grundet %.250s)

en: dpkg: unexpected output from `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'
da: dpkg: uventede uddata fra '%s --print-libgcc-file-name':
     '%s'

en: compiler libgcc filename not understood: %.250s
da: oversætter libgcc-filnavn ikke forstået: %.250s

en: --print-installation-architecture does not take any argument
da: --print-installation-architecture tager ingen parametre

en: --print-architecture does not take any argument
da: --print-architecture tager ingen parametre

en: failed to fdopen CC pipe
da: kunne ikke 'fdopen' CC-videreførsel

en: error reading from CC pipe
da: fejl under læsning fra CC-videreførsel

en: empty output
da: tomme uddata

en: no newline
da: ingen linjeskift

en: dpkg: warning, architecture `%s' not in remapping table
da: dpkg: advarsel, arkitekturen '%s' findes ikke i genoverførselstabellen

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
da: --compare-versions kræver tre parametre: <version> <relation> <version>

en: --compare-versions bad relation
da: --compare-versions ugyldig relation

en: version a has bad syntax: %s
da: version a har en ugyldig syntaks: %s

en: version b has bad syntax: %s
da: version b har en ugyldig syntaks: %s

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
da: %s: fejl under behandling af %s (--%s):
     %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
da: dpkg: kunne ikke frigøre hukommelse til ny indgang i listen over mislykkede pakker.

en: dpkg: too many errors, stopping
da: dpkg: for mange fejl, stopper

en: Errors were encountered while processing:
da: Der opstod fejl under behandlingen:

en: Processing was halted because there were too many errors.
da: Behandlingen blev stoppet fordi der var for mange fejl.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
da: Pakken %s var tilbageholdt, behandler den alligevel, efter dit ønske

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
da: Pakken %s er tilbageholdt, rører den ikke.  Brug --force-hold for at gennemtvinge.

en: dpkg - warning, overriding problem because --force enabled:
da: dpkg - advarsel, undertrykker problemet, fordi --force er aktiveret:

en: unable to open files list file for package `%.250s'
da: kunne ikke åbne fillistefil for pakken '%.250s'

en: dpkg: serious warning: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
da: dpkg: alvorlig advarsel: fillistefilen for pakken '%.250s' mangler. Antager, at pakken ikke har nogen filer installeret.

en: files list for package `%.250s'
da: filliste for pakken '%.250s'

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
da: fillistefilen for pakken '%.250s' indeholder tomt filnavn

en: error closing files list file for package `%.250s'
da: fejl under lukning af fillistefil for pakken '%.250s'

en: (Reading database ...
da: (Læser database...

en: %d files and directories currently installed.)
da: %d filer og mapper aktuelt installeret.)

en: unable to create updated files list file for package %s
da: kunne ikke oprette opdateret fillistefil for pakken %s

en: failed to write to updated files list file for package %s
da: kunne ikke skrive til opdateret fillistefil for pakken %s

en: failed to flush updated files list file for package %s
da: kunne ikke tømme opdateret fillistefil for pakken %s

en: failed to sync updated files list file for package %s
da: kunne ikke synkronisere opdateret fillistefil for pakken %s

en: failed to close updated files list file for package %s
da: kunne ikke lukke opdateret fillistefil for pakken %s

en: failed to install updated files list file for package %s
da: kunne ikke installere opdaterede listefil for pakken %s

en: failed to open statoverride file
da: kunne ikke åbne 'statoverride'-fil

en: failed to fstat statoverride file
da: kunne ikke køre 'fstat' på 'statoverride'-fil

en: failed to fstat previous statoverride file
da: kunne ikke køre 'fstat' på tidligere 'statoverride'-fil

en: statoverride file `%.250s'
da: 'statoverride'-fil '%.250s'

en: statoverride file contains empty line
da: 'statoverride'-fil indeholder en tom linje

en: failed to open diversions file
da: kunne ikke åbne omdirigeringsfil

en: failed to fstat previous diversions file
da: kunne ikke køre 'fstat' på tidligere omdirigeringsfil

en: failed to fstat diversions file
da: kunne ikke køre 'fstat' på omdirigeringsfil

en: fgets gave an empty string from diversions [i]
da: 'fgets' gav en tom streng fra omdirigeringsfil [i]

en: diversions file has too-long line or EOF [i]
da: omdirigeringsfil har en for lang linje eller slut-på-fil [i]

en: read error in diversions [ii]
da: læsefejl i omdirigeringsfil [ii]

en: unexpected EOF in diversions [ii]
da: uventet slut-på-fil i omdirigeringsfil [ii]

en: fgets gave an empty string from diversions [ii]
da: 'fgets' gav en tom streng fra omdirigeringsfil [ii]

en: diversions file has too-long line or EOF [ii]
da: omdirigeringsfil har en for lang linje eller slut-på-fil [ii]

en: read error in diversions [iii]
da: læsefejl i omdirigeringsfil [iii]

en: unexpected EOF in diversions [iii]
da: uventet slut-på-fil i omdirigeringsfil [iii]

en: fgets gave an empty string from diversions [iii]
da: 'fgets' gav tom streng fra omdirigeringsfil [iii]

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
da: modstridende omdirigeringer, der involverer '%.250s' eller '%.250s'

en: read error in diversions [i]
da: læsefejl i omdirigeringsfil [i]

en: not installed
da: ikke installeret

en: unpacked but not configured
da: udpakket, men ikke konfigureret

en: broken due to postinst failure
da: ødelagt grundet efterinstallations-fejl

en: installed
da: installeret

en: broken due to failed removal
da: ødelagt på grund af mislykket fjernelse

en: not installed but configs remain
da: ikke installeret, men konfigurationen består

en: dpkg - error: PATH is not set.
da: dpkg - advarsel: PATH er ikke defineret.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
da: dpkg: '%s' ikke fundet i stien (PATH).

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
da: %d forventede programmer blev ikke fundet i stien (PATH).
    NB: root's PATH bør normalt indeholde /usr/local/sbin, /usr/sbin og /sbin.

en: failed to chroot to `%.250s'
da: kunne ikke skifte filrod til '%.250s'

en: error un-catching signal %s: %s
da: fejl ved blokering af signal %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running script
da: kunne ikke ignorere signal %s før kørsel af skript

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
da: kunne ikke sætte eksekveringsrettigheder for '%.250s'

en: unable to stat installed %s script `%.250s'
da: kunne ikke finde installeret %s-skript '%.250s'

en: unable to execute %s
da: kunne ikke udføre %s

en: unable to stat new %s script `%.250s'
da: kunne ikke finde nyt %s-skript '%.250s'

en: unable to execute new %s
da: kunne ikke udføre nyt %s

en: old %s script
da: gammelt %s-skript

en: dpkg: warning - unable to stat %s `%.250s': %s
da: dpkg: advarsel - kunne ikke finde %s '%.250s': %s

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
da: dpkg - forsøger i stedet skript fra ny pakke...

en: new %s script
da: nyt %s-skript

en: there is no script in the new version of the package - giving up
da: der er intet skript i den nye version af pakken - giver op

en: unable to stat %s `%.250s'
da: kunne ikke finde %s '%.250s'

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
da: dpkg: ... det ser ud til, at alt gik o.k.

note: Huh ?
en: failed to rmdir/unlink `%.255s'
da: kunne ikke rmdir/unlink '%.255s'

en: failed to exec rm for cleanup
da: kunne ikke udføre 'rm' for oprydning

en: Debian GNU/Linux `
da: Debian GNU/Linux '

en: ' package management program version
da: ' forespørgselsværktøj til pakkehåndteringen version

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions.  There is NO warranty.
    See
da: Dette er frit programmel; se "GNU General Public Licence" version 2 eller
    senere for kopieringsbetingelser. Der er INGEN garanti.
    Se

en:  --licence for copyright and license details.
da: --licence for detaljer om ophavsret og licens.

en: Usage: 
      dpkg -i|--install      <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <package name> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <package name> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<pattern> ...]    get list of selections to stdout
      dpkg --set-selections                    set package selections from stdin
      dpkg --update-avail <Packages-file>      replace available packages info
      dpkg --merge-avail <Packages-file>       merge with info from file
      dpkg --clear-avail                       erase existing available info
      dpkg --forget-old-unavail                forget uninstalled unavailable pkgs
      dpkg -s|--status <package-name> ...      display package status details
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      dpkg -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      dpkg -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      dpkg -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      dpkg -C|--audit                          check for broken package(s)
      dpkg --print-architecture                print target architecture (uses GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      print GNU version of target arch
      dpkg --print-installation-architecture   print host architecture (for inst'n)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compare version numbers - see below
      dpkg --help | --version                  show this help / version number
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     help on forcing resp. debugging
      dpkg --licence                           print copyright licensing terms
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help.)
    
    For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --root=<directory>         Install on alternative system rooted elsewhere
      --instdir=<directory>      Change inst'n root without changing admin dir
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package
      --no-debsig                Do no try to verify package signatures
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging - see -Dhelp or --debug=help
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>
      --ignore-depends=<package>,... Ignore dependencies involving <package>
      --force-...                    Override problems - see --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop when problems encountered
      --abort-after <n>              Abort after encountering <n> errors
    
    Comparison operators for --compare-versions are:
     lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
     < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
    
    Use `dselect' or 'aptitude' for user-friendly package management.
da: Brug: 
      dpkg -i|--install      <.deb-filnavn> ... | -R|--recursive <mappe> ...
      dpkg --unpack          <.deb-filnavn> ... | -R|--recursive <mappe> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb-filnavn> ... | -R|--recursive <mappe> ...
      dpkg --configure              <pakkenavn> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <pakkenavn> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<mønster> ...]    send liste over valgene til standard-ud
      dpkg --set-selections                    angiv pakkevalgene fra standard-ind
      dpkg --update-avail <Packages-fil>       erstat information om tilgængelige pakker
      dpkg --merge-avail <Packages-fil>        flet med information fra fil
      dpkg --clear-avail                       slet eksisterende tilgængeligehedsinformation
      dpkg --forget-old-unavail                glem ikke-installerede, ikke-tilgængelige pakker
      dpkg -s|--status <pakkenavn> ...         vis detaljer om pakkestatus
      dpkg -p|--print-avail <pakkenavn> ...    vis tilgængelig version
      dpkg -L|--listfiles <pakkenavn> ...      nævn de filer, der 'ejes' af pakke(r)
      dpkg -l|--list [<mønster> ...]           vis sammenfattende pakkeliste
      dpkg -S|--search <mønster> ...           find pakke(r), der 'ejer' file(r)
      dpkg -C|--audit                          tjek for ødelagte pakke(r)
      dpkg --print-architecture                vis målarkitektur (benytter GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      vis GNU-version for målarkitektur
      dpkg --print-installation-architecture   vis værtsarkitektur (for installering)
      dpkg --compare-versions <a> <udg> <b>    sammenlign versionsnumre - se nedenfor
      dpkg --help | --version                  vis denne hjælp / versionsnummer
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     hjælp vedr. gennemtvingning hhv. aflusning
      dpkg --licence                           vis ophavrettigheds- og licensforhold
    
    Brug dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  på arkiver (skriv %s --help.)
    
    For internt brug: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Tilvalg:
      --admindir=<mappe>     Benyt <mappe> i stedet for %s
      --root=<mappe>           Installér på alternativt system med filrod andetsteds
      --instdir=<mappe>        Skift installationsrod uden at skifte administrationsmappe
      -O|--selected-only         Spring over pakker, der ikke er udpeget for installation/opgradering
      -E|--skip-same-version     Spring over pakker, hvis version i forvejen er installeret
      -G|--refuse-downgrade      Spring over pakker med tidligere version ned den installerede
      -B|--auto-deconfigure      Installér selvom det skulle ødelægge andre pakker
      --no-debsig                Forsøg ikke at verificere pakkesignaturer
      --no-act                   Vis kun, hvad der ville ske - uden at gøre det
      -D|--debug=<oktal>         Aktivér aflusning - se -Dhelp eller --debug=help
      --status-fd <n>            Send statusændringsopdateringer til fildeskriptor <n>
      --ignore-depends=<pakke>,...   Ignorér afhængigheder, er vedrører <pakke>
      --force-...                    Gennemtving - se --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop, når problemer opstår
      --abort-after <n>              Afbryd efter  <n> fejl
    
    Sammenligningsoperatorer til --compare-versions er:
     lt le eq ne ge gt       (betragt tom version som tidligere end andre versioner);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (betragt tom version som senere end andre versioner);
     < << <= = >= >> >       (kun for kompatibilitet med kontrolfilens syntaks).
    
    Brug 'dselect' eller 'aptitude' for en mere brugervenlig pakkehåndtering.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use dselect for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
da: Skriv "dpkg --help" for hjælp vedrørende installation og afinstallation af pakker [*];
    Brug dselect for en lidt mere brugervenlig pakkehåndtering;
    Skriv "dpkg -Dhelp" for en liste over dpkg's aflusningstilvalg;
    Skriv "dpkg --force-help" for en liste over gennemtvingningstilvalg;
    Skriv "dpkg-deb --help" for hjælp vedrørende manipulation af *.deb-filer;
    Skriv "dpkg --licence" for ophavsrettigheder og mangel på garanti (GNU GPL) [*].
    
    Tilvalg markeret med [*] giver mange uddata - led dem gennem 'less' eller 'more'!

en: conflicting actions --%s and --%s
da: modstridende handlinger --%s og --%s

en: Warning: obsolete option `--%s'
da: Advarsel: forældet tilvalg '--%s'

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
da: %s aflusningstilvalg, --debug=<oktal> eller -D<oktal>:
    
      Værdi   Ref. kildetekst   Beskrivelse
          1   general           Generel fremgangsinformation
          2   scripts           Udførelse og status for vedligeholdelsesskripter
         10   eachfile          Besked for hver behandlet fil
        100   eachfiledetail    Masser af beskeder for hver behandlet fil
         20   conff             Besked for hver konfigurationsfil
        200   conffdetail       Masser af beskeder for hver konfigurationsfil
         40   depcon            Afhængigheder og konflikter
        400   depcondetail      Masser af afhængigheds- og konflikt-oplysninger
       1000   veryverbose       Masser af knævren om f.eks. dpkg/info-mappeerne
       2000   stupidlyverbose   Ustyrlige mængder af knævren
    
    Aflusningstilvalg kan blandes med logisk og.
    Bemærk, at betydningerne og værdierne kan blive ændret fremover.

en: --debug requires an octal argument
da: --debug kræver et oktalt parameter

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
da: tomt pakkenavn i --ignore-depends kommasepareret liste '%.250s'

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
da: --ignore-depends kræver et gyldigt pakkenavn. Det er '%.250s' ikke; %s

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
da: ugyldigt heltal for --%s: '%.250s'

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all                    Set all force options
      auto-select [*]        (De)select packages to install (remove) them
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
da: %s gennemtvingningsstilvalg - styrer håndteringen af fundne problemer:
      advar, men fortsæt: --force-<ting>,<ting>,...
      stop med fejl:      --refuse-<ting>,<ting>,... | --no-force-<ting>,...
     Gennemtving ting:
      all                    Sæt alle gennemtvingningstilvalg
      auto-select [*]        Vælg/fravælg pakker for at installere (fjerne) dem
      downgrade [*]          Erstat en pakke med en tidligere version
      configure-any          Konfigurér enhver pakke, der kan hjælpe denne
      hold                   Håndtér genstridige pakker selvom de holdes tilbage
      bad-path               Stien (PATH) mangler vigtige programmer, forvent problemer
      not-root               Forsøg at (af)installere ting uden at være root
      overwrite              Overskriv en fil fra én pakke med en anden
      overwrite-diverted     Overskriv en omdirigeret fil men en version, der ikke er
      bad-verify             Installér en pakke, selvom den ikke kan godkendes
      depends-version [!]    Nedgør versionsafhængigheds-problemer til advarsler
      depends [!]            Nedgør alle afhængighedsproblemer til advarsler
      confnew [!]            Brug altid nye konfigurationsfiler. Spørg ikke
      confold [!]            Brug altid gamle konfigurationsfiler. Spørg ikke
      confdef [!]            Brug standardindstillingen for nye konfigurationsfiler,
                             hvis en sådan er tilgængelig. Spørg ikke. Hvis ingen
                             standardindstilling findes, vil du blive spurgt medmindre
                             du har angivet et at filvalgene confold eller confnew.
      confmiss [!]           Installér altid manglende konfigurationsfiler
      conflicts [!]          Tillad installation af pakker, der er i konflikt
      architecture [!]       Håndtér også pakker med forkert arkitektur
      overwrite-dir [!]      Overskriv én pakkes mappe med en andens fil.
      remove-reinstreq [!]   Fjern pakker, der kræver installation
      remove-essential [!]   Fjern en essentiel pakke
    
    ADVARSEL - brug af tilvalg mærket [!] kan ødelægge din installation alvorligt.
    Gennemtvingsningstilvalg mærket [*] er aktiveret som standard.

en: unknown force/refuse option `%.*s'
da: ukendt gennemtvingnings/afvisnings-tilvalg '%.*s'

en: couldn't malloc in execbackend
da: kunne ikke udføre 'malloc' i execbackend

en: couldn't strdup in execbackend
da: kunne ikke udføre 'strdup' i execbackend

en: failed to exec %s
da: kunne ikke eksekvere %s

en: --command-fd takes 1 argument, not 0
da: --command-fd tager 1 parameter, ikke 0

en: --command-fd only takes 1 argument
da: --command-fd tager kun 1 parameter

en: invalid number for --command-fd
da: ugyldigt tal for  --command-fd

en: couldn't open `%i' for stream
da: kunne ikke åbne '%i' for strøm

en: unexpected eof before end of line %d
da: uventet slut-på-fil før afslutningen af linje %d

en: need an action option
da: kræver et handlings-tilvalg

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
da: --%s --pending tager ingen ikke-tilvalgs-parametre

en: --%s needs at least one package name argument
da: --%s kræver mindst ét pakkenavn som parameter

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
da: du skal angive pakker ved deres egne navne, ikke ved de filnavne, de ligger i

en: Package %s listed more than once, only processing once.
da: Pakken %s nævnes flere gange, behandles kun én gang.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
da: Flere kopier af pakken %s er blevet udpakket under
     denne kørsel! Konfigurerer den kun én gang.

en:   Package
da:   Pakken

en:  which provides
da:  som giver

en:  is to be removed.
da:  vil blive fjernet.

en:   Version of
da:   Versionen af

en:  on system is
da:  på systemet er

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
da: dpkg: konfigurerer også '%s' (krævet af '%s')

en:  is not configured yet.
da:  er ikke konfigureret endnu.

en:  is not installed.
da:  er ikke installeret.

note: Don't print the line about the package to be removed if * that's the only line.
en: ; however:
da: , men:

en: cannot access archive
da: kan ikke tilgå arkivet

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
da: kunne ikke sikre, at '%.250s' ikke eksisteret

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
da: kunne ikke eksekvere 'dpkg-split' for at se om den er en del af multiparter

en: wait for dpkg-split failed
da: afventning af 'dpkg-split' mislykkedes

en: reassembled package file
da: genskabte pakkefilen

en: Authenticating %s ...
da: Godkender %s...

en: failed to execl debsig-verify
da: kunne ikke eksekvere debsig-verify

en: Verification on package %s failed!
da: Verifikation af %s mislykkedes!

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
da: Verifikation af %s mislykkedes,
    man installerer alligevel, efter dit ønske.

en: passed
da: godkendt

note: We use tmpnam here, not to get a unique filename, but to get a unique directory.
en: unable to get unique filename for control info
da: kunne ikke få unikt filnavn for kontrolinformation

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
da: kunne ikke eksekvere dpkg-deb for at udtrække kontrolinformation

en: Recorded info about %s from %s.
da: Gemte information om %s fra %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
da: pakkearkitekturen (%s) passer ikke til systemet (%s)

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
da: dpkg: vedrørende %s, der indeholder %s, forhånds-afhængighedsproblem:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
da: forhåndsafhængighedsproblem - installerer ikke %.250s

en: dpkg: warning - ignoring pre-dependency problem !
da: dpkg: advarsel - ignorerer forhåndsafhængighedsproblem!

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
da: Gør klar til at erstatte %s %s (med %s)...

en: Unpacking %s (from %s) ...
da: Udpakker %s (fra %s)...

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
da: navnet på konfigurationsfilen (starter med '%.250s') er for langt (>%d tegn)

en: read error in %.250s
da: læsefejl i %.250s

note: conff= fopen()
en: error closing %.250s
da: fejl under lukning af %.250s

en: error trying to open %.250s
da: fejl ved forsøg på at åbne %.250s

en: De-configuring %s, so that we can remove %s ...
da: Dekonfigurerer %s, så vi kan fjerne %s...

en: Unpacking replacement %.250s ...
da: Udpakker erstatning %.250s...

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
da: kunne ikke eksekvere 'dpkg-deb' for at hente filsystemarkiv

en: error reading dpkg-deb tar output
da: fejl ved læsning af dpkg-deb's tar-uddata

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
da: ødelagt filsystem-tarfil - ødelagt pakkearkiv

en: dpkg-deb: zap possible trailing zeros
da: dpkg-deb: fjern mulige afsluttende nuller

en: dpkg: warning - unable to delete old file `%.250s': %s
da: dpkg: advarsel - kunne ikke slette den gamle fil '%.250s': %s

en: cannot read info directory
da: kan ikke læse info-mappe

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
da: den gamle version af pakken har et overdrevet langt filnavn, der starter med '%.250s'

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
da: kunne ikke fjerne forældet informationsfil '%.250s'

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
da: kunne ikke installere (antaget) ny informationsfil '%.250s'

en: unable to open temp control directory
da: kunne ikke åbne midlertidigt kontrolmappe

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
da: pakken indeholder et overdrevet langt informationsfilnavn (starter med '%.50s')

en: package control info contained directory `%.250s'
da: pakkekontrolinformation indeholdt mappen '%.250s'

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
da: pakkekontrolinformation 'rmdir' af '%.250s' påstod, det ikke er en mappe

en: dpkg: warning - package %s contained list as info file
da: dpkg: advarsel - pakken %s indeholdt en liste som informationsfil

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
da: kunne ikke installere ny informationsfil '%.250s' som '%.250s'

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
da: (Bemærker forsvindingen af %s, der er blevet fuldstændigt erstattet.)

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
da: kunne ikke slette forsvindende kontrolinformationsfil '%.250s'

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
da: dpkg - advarsel: ignorerer ønsket om at fjerne %.250s, som ikke er installeret.

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system.  Use --purge to remove them too.
da: dpkg - advarsel: ignorerer ønsket om at fjerne %.250s. Kun konfigurations-
    filerne er på systemet. Brug --purge for også at udrense disse.

en: This is an essential package - it should not be removed.
da: Dette er en essentiel pakke - den bør ikke fjernes.

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
da: dpkg: afhængighedsproblemer forhindrer fjernelsen af %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
da: afhængighedsproblemer - fjerner ikke

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
da: dpkg: %s: afhængighedsproblemer, men fjerner alligevel, efter dit ønske:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
da: Pakken er i en meget dårlig, inkonsistent tilstand - du bør
     geninstallere den inden du forsøger at fjerne den.

en: Would remove or purge %s ...
da: Ville fjerne eller udrense %s...

en: Removing %s ...
da: Fjerner %s...

en: dpkg - warning: while removing %.250s, unable to remove directory `%.250s': %s - directory may be a mount point ?
da: dpkg - advarsel: ved fjernelsen af %.250s, kunne ikke fjerne mappen '%.250s': %s - mappen kan være et monteringspunkt?

en: cannot remove `%.250s'
da: kan ikke fjerne '%.250s'

en: cannot remove file `%.250s'
da: kan ikke fjerne filen '%.250s'

en: unable to delete control info file `%.250s'
da: kunne ikke slette kontrolinformationsfilen '%.250s'

en: dpkg - warning: while removing %.250s, directory `%.250s' not empty so not removed.
da: dpkg - advarsel: ved fjernelsen af %.250s, mappen '%.250s' er ikke tom. Fjernes ikke.

en: Purging configuration files for %s ...
da: Udrenser konfigurationsfiler for %s...

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
da: kan ikke fjerne gammel konfigurationsfil '%.250s' (= '%.250s')

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
da: kan ikke læse konfigurationsfils-mappen %.250s' (fra '%.250s')

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
da: kan ikke fjerne gammel sikkerhedskopi af konfigurationsfilen '%.250s' (fra '%.250s')

en: unable to check existence of `%.250s'
da: kunne ikke tjekke eksistensen af '%.250s'

en: cannot remove old files list
da: kan ikke fjerne gammel filliste

en: can't remove old postrm script
da: kan ikke fjerne gammelt 'postrm'-skript

en: No packages found matching %s.
da: Ingen pakker passede med %s.

en: --set-selections does not take any argument
da: --set-selections tager ingen parametre

en: unexpected eof in package name at line %d
da: uventet slut-på-fil i pakkenavn på linje %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
da: uventet linjeafslutning i pakkenavn på linje %d

en: unexpected eof after package name at line %d
da: uventet slut-på-fil efter pakkenavn på linje %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
da: uventet linjeafslutning efter pakkenavn på linje %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
da: uventede data efter pakke og valg på linje %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
da: ugyldigt pakkenavn på linje %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
da: ukendt ønsket status på linje %d: %.250s

en: read error on standard input
da: læsefejl fra standard-inddata

en: --%s takes no arguments
da: --%s tager ingen parametre

en: --%s needs exactly one Packages file argument
da: --%s skal bruge netop én 'Packages'-fil som parameter

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
da: kunne ikke tilgå dpkg's statusområde for rå tilgængelighedsopdatering

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
da: rå tilgængelighedsopdatering kræve skriveadgang til dpkg's statusområde

en: Replacing available packages info, using %s.
da: Erstatter oplysninger om tilgængelige pakker via %s.

en: Updating available packages info, using %s.
da: Opdaterer oplysninger om tilgængelige pakker via %s.

en: Information about %d package(s) was updated.
da: Informationer om %d pakke(r) blev opdateret.

en: --forget-old-unavail takes no arguments
da: --forget-old-unavail tager ingen parametre

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
da: Ønsket=Ukendt/Installér/Fjern/Udrens/Tilbagehold
    | Status=Ikke/Installeret/Opsæt.-files/Upakket/Opsætn.-fejl/Halvt-inst.
    |/ Fjl?=(ingen)/Tilbageholdt/Geninst.-krævet/X=begge-dele (Status,Fjl: versaler=slemt)

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: diversion by %s
da: omrokér med %s

en: local diversion
da: lokal omrokering

en: to
da: til

en: from
da: fra

en: --search needs at least one file name pattern argument
da: --search kræver mindst ét filnavnsmønster som parameter

en: dpkg: %s not found.
da: dpkg: %s ikke fundet.

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
da: Pakken '%s' er ikke installeret og der er ingen tilgængelig information.

en: Package `%s' is not available.
da: Pakken '%s' er ikke tilgængelig.

en: Package `%s' is not installed.
da: Pakken '%s' er ikke installeret.

en: Package `%s' does not contain any files (!)
da: Pakken '%s' indeholder ingen filer (!)

en: locally diverted
da: lokalt omdirigeret

en: package diverts others
da: pakke omdirigerer andre

en: diverted by %s
da: omdirigeret af %s

en:  to: %s
da:  til: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
da: Brug dpkg --info (= dpkg-deb --info) til at undersøge arkivfiler,
    og dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) til at vise deres indhold.

en: Debian `
da: Debian '

en: ' package management program query tool
da: ' pakkehåndteringsprogram

en: Usage:
da: Brug:

en:  [<option>] <command>
    Commands:
      -s|--status <package-name> ...      display package status details
      -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      -W|--show <pattern> ...             show information on package(s)
      -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      --help | --version                  show this help / version number
      --licence                           print copyright licensing terms
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --showformat=<format>      Use alternative format for --show
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left aligenment will be used.
da:  [<tilvalg>] <kommando>
    Kommandoer:
      -s|--status <pakke-navn> ...        viser pakkestatus-detaljer
      -p|--print-avail <pakke-navn> ...   vis detaljer om tilgængelig version
      -L|--listfiles <pakke-navn> ...     vis filer, ejet af pakke(r)
      -l|--list [<mønster> ...]           vis pakke koncist
      -W|--show <mønster> ...             vis oplysninger om pakke(r)
      -S|--search <mønster> ...           find pakker, der ejer fil(er)
      --help | --version                  vis denne hjælp / versionsnummer
      --licence                           vis ophavsretslige betingelser
    
    Tilvalg:
      --admindir=<mappe>         Brug <mappe> i stedet for %s
      --showformat=<format>      Brug alternativt format til --show
    
    Format-syntaks:
      Et format er en streng, der vil blive vist for hver pakke. Formatet kan
      indeholde de almindelige escape-sekvenser \n (linjeskift), \r (retur)
      eller \\ (ren omvendt skråstreg). Pakkeoplysninger kan indsættes ved
      at indsætte variabelreferencer til pakkefelter med syntaksen
      ${var[;bredde]}. Felter vil være højrejusterede medmindre bredden er    negativ. I så fald vil de være venstrejusterede.

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
da: Brug --help for hjælp om at forespørge pakker;
    Brug --licence for ophavsretlig licens og mangel på garanti (GNU GPL).

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
da: dpkg-deb - fejl: %s ('%s') indeholder ingen tal

note: Decode our arguments
en: --build needs a directory argument
da: --build kræver et mappe-parameter

en: --build takes at most two arguments
da: --build kræver mindst to parametre

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
da: kunne ikke tjekke eksistensen af arkivet '%.250s'

en: target is directory - cannot skip control file check
da: målet er en mappe - kan ikke overspringe kontrolfil-tjek

en: dpkg-deb: warning, not checking contents of control area.
    dpkg-deb: building an unknown package in `%s'.
da: dpkg-deb: advarsel, tjekker ikke indholdet af kontrolområdet.
    dpkg-deb: opbygger en ukendt pakke i '%s'.

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
da: pakkenavnet har tegn, der hverken er små bogstaver, tal eller '-+.'

en: warning, `%s' contains user-defined Priority value `%s'
da: advarsel, '%s' indeholder brugerangivet prioritetsværdi '%s'

en: warning, `%s' contains user-defined field `%s'
da: advarsel, '%s' indeholder brugerangivet felt '%s'

en: %d errors in control file
da: %d fejl i kontrolfil

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
da: dpkg-deb: opbygger pakken '%s' i '%s'.

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
da: kontrolmappen har forkerte rettigheder %03lo (skal være >=0755 og <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
da: den pakkeansvarliges skript '%.50s' er hverken en almindelig fil eller symbolsk lænke

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
da: den pakkeansvarliges skript '%.50s' har dårlige filrettigheder %03lo (skal være >=0555 og <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
da: den pakkeansvarliges skript '%.50s' kan ikke findes

en: empty string from fgets reading conffiles
da: tom streng fra 'fgets' under læsning af konfigurationsfiler

en: warning, conffile name `%.50s...' is too long, or missing final newline
da: advarsel, konfigurationsfilnavn '%.50s...' er for langt, eller mangler afsluttende linjeskift

en: conffile `%.250s' does not appear in package
da: konfigurationsfil '%.250s' optræder ikke i pakken

en: conffile `%.250s' is not stattable
da: konfigurationsfil '%.250s' kan ikke findes

en: warning, conffile `%s' is not a plain file
da: advarsel, konfigurationsfil '%s' er ikke en almindelig fil

en: error reading conffiles file
da: fejl ved læsning af 'conffiles'-fil

en: error opening conffiles file
da: fejl ved åbning af 'conffiles'-fil

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
da: dpkg-deb: ignorerer %d advarsler om kontrolfiler

en: unable to unbuffer `%.255s'
da: kunne ikke lukke mellemlager for '%.255s'

en: failed to chdir to `%.255s'
da: kunne ikke skifte mappe til '%.255s'

en: failed to chdir to .../DEBIAN
da: kunne ikke skifte mappe til .../DEBIAN

en: failed to exec tar -cf
da: kunne ikke eksekvere 'tar -cf'

note: Create a temporary file to store the control data in. Immediately unlink * our temporary file so others can't mess with it.
en: failed to make tmpfile (control)
da: kunne ikke oprette midlertidig fil (kontrol)

en: failed to open tmpfile (control), %s
da: kunne ikke åbne midlertidig fil (kontrol), %s

note: make sure it's gone, the fd will remain until we close it
en: failed to unlink tmpfile (control), %s
da: kunne ikke fjerne lænke til midlertidig fil (kontrol), %s

en: control
da: kontrol

en: failed to fstat tmpfile (control)
da: kunne ikke køre 'fstat' på midlertidig fil (kontrol)

en: failed to rewind tmpfile (control)
da: kunne ikke hoppe tilbage i midlertidig fil (kontrol)

en: failed to make tmpfile (data)
da: kunne ikke oprette midlertidig fil (data)

en: failed to open tmpfile (data), %s
da: kunne ikke åbne midlertidig fil (data), %s

note: make sure it's gone, the fd will remain until we close it
en: failed to unlink tmpfile (data), %s
da: kunne ikke fjerne lænke til midlertidig fil (data), %s

en: failed to exec find
da: kunne ikke eksekvere 'find'

en: failed to write filename to tar pipe (data)
da: kunne ikke skrive filnavn til tar-videreførsel (data)

en: Internal error, compress_type `%i' unknown!
da: Intern fejl, compress_type `%i' ukendt!

en: failed to rewind tmpfile (data)
da: kunne ikke hoppe tilbage i midlertidig fil (data)

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
da: kunne ikke eksekvere 'sh -c mv foo/* &c'

en: error reading %s from %.255s
da: kunne ikke læse %s fra %.255s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
da: uventet slut-på-fil i %s i %.255s

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
da: filen '%.250s' er ødelagt - %.250s længde undeholder nuller

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt ciffer (kode %d) i %s

en: failed to read archive `%.255s'
da: kunne ikke læse arkivet '%.255s'

en: failed to fstat archive
da: kunne ikke køre 'fstat' på arkivet

en: version number
da: versionsnummer

en: between members
da: mellem medlemmer

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
da: filen '%.250s' er ødelagt - ugyldigt magisk nummer i slutningen af første hoved

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
da: filen '%.250s' er ødelagt - negativ medlemslængde %zi

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
da: filen '%.250s' er ikke et binært debianarkiv (prøv dpkg-split?)

en: header info member
da: hovedinformationsmedlem

en: archive has no newlines in header
da: arkivet har ingen linjeskift i hovedet

en: archive has no dot in version number
da: arkivet har intet punktum i versionsnummer

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
da: arkivets version %.250s blev ikke forstået. Hent en nyere dpkg-deb

note: Members with `_' are noncritical, and if we don't understand them * we skip them.
en: skipped member data from %s
da: sprang over medlemsdata fra %s

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
da: filen '%.250s' indeholder uforstået datamedlem %.*s. Opgiver

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
da: filen '%.250s' indeholder to kontrolmedlemmer. Opgiver

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
da:  ny debianpakke, version %s.
     størrelse %ld byte: kontrolarkiv= %zi byte.

en: ctrl information length
da: kontrolinformationslængde

en: archive has malformatted ctrl len `%s'
da: arkivet har forkert udformet kontrollængde '%s'

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi, main archive= %ld.
da:  gammel debianpakke, version %s.
     størrelse %ld byte: kontrolarkiv= %zi, hovedarkiv= %ld.

en: ctrlarea
da: kontrolområde

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
da: dpkg-deb: filen ser ud til at være et arkiv, der er blevet
    dpkg-deb:    ødelagt ved at blive nedhentet i ASCII-tilstand

en: `%.255s' is not a debian format archive
da: '%.255s' er ikke et arkiv i debianformat

en: fgetpos failed
da: 'fgetpos' mislykkedes

en: fsetpos failed
da: 'fsetpos' mislykkedes

en: failed to fdopen p1 in paste
da: kunne ikke køre 'fdopen p1' i indsætning

en: failed to write to gzip -dc
da: kunne ikke skrive til 'gzip -dc'

en: failed to close gzip -dc
da: kunne ikke lukke 'gzip -dc'

en: failed to syscall lseek to files archive portion
da: kunne ikke udføre systemkaldet lseek på arkivfildelen

en: failed to write to pipe in copy
da: kunne ikke skrive til videreførsel i 'copy'

en: failed to close pipe in copy
da: kunne ikke lukke videreførsel i 'copy'

en: failed to create directory
da: kunne ikke oprette mappe

en: failed to chdir to directory after creating it
da: kunne ikke skifte til mappe efter at have oprettet den

en: failed to chdir to directory
da: kunne ikke skifte til mappe

en: failed to exec tar
da: kunne ikke eksekvere 'tar'

en: --%s needs a .deb filename argument
da: --%s kræver et .deb-filnavn som parameter

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
da: --%s kræver en målmappe.
    Måske skulle du bruge 'dpkg --install'?

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
da: --%s tager højst to parametre (.deb og mappe)

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
da: --%s tager kun ét parameter(.deb-filnavn)

en: failed to chdir to `/' for cleanup
da: kunne ikke skifte til mappen '/' for at rydde op

en: failed to fork for cleanup
da: kunne ikke splitte proces for oprydning

en: failed to wait for rm cleanup
da: kunne ikke vente på 'rm'-oprydning

en: rm cleanup failed, code %d
da: 'rm'-oprydning mislykkedes, kode %d

en: failed to make temporary directoryname
da: kunne ikke oprette midlertidig mappenavn

en: failed to exec rm -rf
da: kunne ikke udføre 'rm -rf'

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
da: dpkg-deb: '%.255s' indeholder ikke kontrolkomponenten '%.255s'

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
da: åbning af komponent '%.255s' (i %.255s) mislykkedes på en uventet måde

en: One requested control component is missing
da: Et ønsket kontrolkomponent mangler

en: %d requested control components are missing
da: %d ønskede kontrolkomponenter mangler

en: cannot scan directory `%.255s'
da: kunne ikke gennemsøge mappen '%.255s'

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
da: kunne ikke finde '%.255s' (i '%.255s')

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
da: kunne ikke åbne '%.255s' (i '%.255s')

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
da: kunne ikke læse '%.255s' (i '%.255s')

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
da:  %7ld byte,  %5d linjer  %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
da:      ikke almindelig fil       %.255s

en: failed to read `control' (in `%.255s')
da: kunne ikke læse 'control' (i '%.255s')

en: (no `control' file in control archive!)
da: (ingen 'control'-fil i kontrolarkivet!)

en: could not open the `control' component
da: kunne ikke åbne komponenten 'control'

en: failed during read of `control' component
da: fejl under læsning af komponenten 'control'

en: Error in format
da: Fejl i format

en: --contents takes exactly one argument
da: --contents tager nøjagtig ét parameter

en: ' package archive backend version
da: ' pakkearkivhåndtering version

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See dpkg-deb --licence for details.
da: Dette er frit programmel; se "GNU General Public Licence" version 2 eller
    senere for forhold vedrørende ophavsret. Der er INGEN garanti.
    Se dpkg-deb --licence for detaljerne.

en: Command:
      -b|--build <directory> [<deb>]    build an archive.
      -c|--contents <deb>               list contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      show info to stdout.
      -W|--show <deb>                   show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>]  extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>    extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>   extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>              output filesystem tarfile.
      -h|--help                         display this message.
      --version | --licence             show version/licence.
    
    <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
    
    Options:
      --showformat=<format>      use alternative format for --show
      -D                         enable debugging output
      --old, --new               select archive format
      --nocheck                  suppress control file check (build bad package).
      -z# to set the compression when building
      -Z<type>                   set the compression type to use when building.
                                 allowed values: gzip, bzip2, none
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left alignment will be used. 
    
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' for user-friendly package management.  Packages unpacked
    using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
da: Kommando:
      -b|--build <mappe> [<deb>]        Opbyg et arkiv.
      -c|--contents <deb>               Vis indhold.
      -I|--info <deb> [<cfil>...]       Information til standard-ud.
      -W|--show <deb>                   Vis oplysninger om pakke(r).
      -f|--field <deb> [<cfelt>...]     Vis felter til standard-ud.
      -e|--control <deb> [<mappe>]      Uddrag kontroloplysninger.
      -x|--extract <deb> <mappe>        Uddrag filer.
      -X|--vextract <deb> <mappe>       Uddrag og vis filer.
      --fsys-tarfile <deb>              Uddata til tar-fil.
      -h|--help                         Vis denne besked.
      --version | --licence             Vis version/ophavsrettigheder.
    
    <deb> er filnavnet på et arkiv i debianformat.
    <cfil> er navnet på et administrativt filkomponent.
    <cfelt> er navnet på et felt i 'control'-filen.
    
    Tilvalg:
      --showformat=<format>      Brug alternativt format til --show
      -D                         Vis aflusningsdata
      --old, --new               Vælg arkivformat.
      --nocheck                  undertryk kontrolfiltjek (opbyg ugyldig pakke).
      -z# for at sætte komprimeringen ved opbygningen
      -E<type>                   angiv den kompressionstype, der skal bruges under
                                 bygning. Tilladet værdier: gzip, bzip2, none.
    
    Format-syntaks:
      Et format er en streng, der vil blive vist for hver pakke. Formatet kan
      indeholde de almindelige kontrolsekvenser \n (linjeskift), \r (retur)
      eller \\ (ren omvendt skråstreg). Pakkeoplysninger kan indsættes ved
      at indsætte variabelreferencer til pakkefelter med syntaksen
      ${var[;bredde]}. Felter vil være højrejusterede medmindre bredden er    negativ. I så fald vil de være venstrejusterede.
    
    Brug 'dpkg' til at installere og fjerne pakker fra dit system, eller
    'dselect' for en nogenlunde brugervenlig pakkehåndtering. Pakker udpakket
    med 'dpkg-deb --extract' vil blive ukorrekt installeret!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
da: Skriv 'dpkg-deb --help' for hjælp med manipulation med *.deb-filer
    Skriv 'dpkg --help' for hjælp med installation og afinstallation af pakker.

en: unknown compression type `%s'!
da: ukendt komprimeringstype `%s'!

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
da: filen '%.250s' er ødelagt - %.250s mangler

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
da: filen '%.250s' er ødelagt - manglende linjeskift efter %.250s

en: unable to seek back
da: kunne ikke søge baglæns

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
da: filen '%.250s' is ødelagt - ugyldigt udfyldningstegn (kode %d)

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
da: filen '%.250s' is ødelagt - nuller i informationsafsnittet

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
da: filen '%.250s' har formatversion '%.250s' - du behøver en nyere dpkg-split

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
da: filen '%.250s' is ødelagt - ugyldig MD5-checksum '%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
da: filen '%.250s' is ødelagt - ingen streg mellem delnumrene

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
da: filen '%.250s' is ødelagt - ugyldigt delnummer

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
da: filen '%.250s' is ødelagt - ugyldigt magisk nummer i slutningen af andet hoved

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
da: filen '%.250s' is ødelagt - andet medlem er ikke datamedlem

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
da: filen '%.250s' is ødelagt - forkert antal dele for de oplyste størrelser

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
da: filen '%.250s' is ødelagt - størrelsen er forkert for nævnt delnummer

en: unable to fstat part file `%.250s'
da: kunne ikke køre 'fstat' på delfil '%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - too short
da: filen '%.250s' er ødelagt - for kort

en: cannot open archive part file `%.250s'
da: kan ikke åbne arkivdelfilen '%.250s'

en: file `%.250s' is not an archive part
da: filen '%.250s' er ikke en arkivdel

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %zi bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %lu bytes
da: %s:
        Delformatversion:               %s
        Del i pakke:                    %s
            ... version:                %s
            ... MD5-checksum:           %s
            ... længde:                 %lu byte
            ... opdel for hver:         %lu byte
        Del-antal:                      %d/%d
        Del-længde:                     %zi byte
        Del-forskydning:                %lu byte
        Delfilstørrelse (brugt andel):  %lu byte

en: --info requires one or more part file arguments
da: --info kræver ét eller flere delfilparametre

en: file `%s' is not an archive part
da: filen '%s' er ingen arkivdel

en: unable to open output file `%.250s'
da: kunne ikke åbne uddata-fil '%.250s'

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
da: kunne ikke (gen)åbne inddata-delfil '%.250s'

en: done
da: færdig

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
da: filerne '%.250s' og '%.250s' er ikke dele af samme fil

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
da: der er flere versioner af del %d - i hvert tilfælde '%.250s' og '%.250s'

en: --join requires one or more part file arguments
da: --join kræver ét eller flere delfil-parametre

en: part %d is missing
da: del %d mangler

en: Debian GNU/Linux `dpkg-split' package split/join tool; version
da: Debian GNU/Linux 'dpkg-split' pakkeopdeling/sammenføjningsværktøj; version

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  This is free software; see the
    GNU General Public Licence version 2 or later for copying conditions.
    There is NO warranty.  See dpkg-split --licence for details.
da: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  Dette er frit programmel. Se
    GNU General Public Licence version 2 eller senere for forhold vedrørende
    kopiering. Der er INGEN garanti.  Se 'dpkg-split --licence' for detaljerne.

en: Usage: dpkg-split -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
           dpkg-split -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
           dpkg-split -I|--info <part> ...             Display info about a part.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Show help/version/licence.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
           dpkg-split -l|--listq                       List unmatched pieces.
           dpkg-split -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
    
    Options:  --depotdir <directory>  (default is %s/%s)
              -S|--partsize <size>    (in Kb, for -s, default is 450)
              -o|--output <file>      (for -j, default is <package>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (be quiet when -a is not a part)
              --msdos                 (generate 8.3 filenames)
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
da: Brug:  dpkg-split -s|--split <fil> [<præfiks>]     Opdel arkiv.
           dpkg-split -j|--join <del> <del> ...        Sammenføjer dele.
           dpkg-split -I|--info <del> ...              Vis information om en del.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Vis hjælp/version/licens.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <komplet> <del>     Auto-akkumulér dele.
           dpkg-split -l|--listq                       Vis ikke-matchede stykker.
           dpkg-split -d|--discard [<filnavn> ...]     Slet ikke-matchede stykker.
     
    Tilvalg:  --depotdir <mappe>      (standard %s/%s)
              -S|--partsize <str.>    (i Kb, for -s er standardstørrelsen 450)
              -o|--output <file>      (for -j er standarden <pakke>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (vær stille, når -a ikke er en del)
              --msdos                 (generér 8.3-filnavne)
    
    Afslutningsstatus: 0 = o.k.;  1 = -a er ikke en del;  2 = problemer!

en: Type dpkg-split --help for help.
da: Skriv "dpkg-split --help" for hjælp.

en: error reading %s
da: fejl ved læsning af %s

en: error reading %.250s
da: fejl ved læsning af %.250s

en: unexpected end of file in %.250s
da: uventet filafslutning i %.250s

en: part size is far too large or is not positive
da: delen er alt for stor, eller størrelsen er ikke positiv

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
da: delen skal mindst være på %dk (for at få plads til hoved)

en: unable to read depot directory `%.250s'
da: kunne ikke læse depot-mappe '%.250s'

en: --auto requires the use of the --output option
da: --auto kræver brugen af tilvalget --output

en: --auto requires exactly one part file argument
da: --auto kræver nøjagtig ét delfils-parameter

en: unable to read part file `%.250s'
da: kunne ikke læse delfil '%.250s'

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
da: Filen '%.250s' er ikke en del af et opdelt arkiv.

en: unable to reopen part file `%.250s'
da: kunne ikke genåbne delfilen '%.250s'

en: part file `%.250s' has trailing garbage
da: delfilen '%.250s' ender i rent skrald

en: unable to open new depot file `%.250s'
da: kunne ikke åbne ny depotfil '%.250s'

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
da: kunne ikke omdøbe den ny depotfil '%.250s' til '%.250s'

en: Part %d of package %s filed (still want
da: Del %d fra pakken %s gemt (ønsker stadig

en:  and
da:  og

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
da: kunne ikke slette opbrugt depotfil '%.250s'

en: --listq does not take any arguments
da: --listq tager ingen parametre

en: Junk files left around in the depot directory:
da: Affaldsfiler efterladt i depotmappen:

en: unable to stat `%.250s'
da: kunne ikke finde '%.250s'

en:  %s (%lu bytes)
da:  %s (%lu byte)

en:  %s (not a plain file)
da:  %s (ikke en almindelig fil)

en: Packages not yet reassembled:
da: Pakker, der endnu ikke er sammenføjet:

en: part file `%.250s' is not a plain file
da: delfilen '%.250s' er ikke en almindelig fil

en: (total %lu bytes)
da: (total %lu byte)

en: unable to discard `%.250s'
da: kunne ikke slette '%.250s'

en: Deleted %s.
da: Slettede %s.

en: --split needs a source filename argument
da: --split kræver et kildefilnavns-parameter

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
da: --split tager højst ét kildefilnavn og målpræfiks

en: unable to open source file `%.250s'
da: kunne ikke åbne kildefil '%.250s'

en: unable to fstat source file
da: kunne ikke køre 'fstat' på kildefil

en: source file `%.250s' not a plain file
da: kildefil '%.250s' ikke en almindelig fil

en: unable to exec mksplit
da: kunne ikke udføre 'mksplit'

en: Type md5sum --help for help.
da: Skriv 'md5sum --help' for hjælp.

en: error processing %s: %s
da: fejl under behandling af %s: %s

en: usage: md5sum [-bv] [-c [file]] | [file...]
    Generates or checks MD5 Message Digests
        -c  check message digests (default is generate)
        -v  verbose, print file names when checking
        -b  read files in binary mode
    The input for -c should be the list of message digests and file names
    that is printed on stdout by this program when it generates digests.
da: brug: md5sum [-bv] [-c [fil]] | [fil...]
    Genererer eller checker MD5-beskedsamlinger ('MD5 Message Digests')
        -c  check beskedsamlinger (standarden er at generere)
        -v  vis filnavne, når de checkes
        -b  læs filer i binær modus
    Inddata for -c skal være en liste med beskedsamlinger og filnavne,
    som skrives til standard-ud af dette program, når det genererer samlinger.

en: mdfile
da: mdfil

note: Don't print the buffer; we might be dealing with a * non-text file.
en: %s: unrecognized line
da: %s: ikke genkendt linje

en: %s: can't open %s
da: %s: kan ikke åbne %s

en: %s: error reading %s
da: %s: fejl ved læsning af %s

en: FAILED
da: MISLYKKEDES

en: %s: MD5 check failed for '%s'
da: %s: MD5-check mislykkedes for '%s'

en: OK
da: O.k.

en: %s: %d of %d file(s) failed MD5 check
da: %s: %d ud af %d fil(er) dumpede i deres MD5-check

en: %s: no files checked
da: %s: ingen filer blev checket

en: Search for ?
da: Søg efter ?

en: Error:
da: Fejl:

en: Help:
da: Hjælp:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
da: Tryk ? for hjælpemenu, . for næste emne, <mellemrum> afslutter hjælp.

en: Help information is available under the following topics:
da: Hjælpetekster for følgende emner er tilgængelige:

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
da: Tryk en tast fra ovenstående liste, <mellemrum> eller'q for at afslutte
      hjælpen eller punktum for at læse hjælpesiderne en ad gangen.

en: error reading keyboard in help
da: fejl ved læsning fra tastatur i hjælp

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
da: ioctl(TIOCGWINSZ) fejlede

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
da: doupdate i SIGWINCH-håndtering fejlede

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
da: kunne ikke genskabe gammel SIGWINCH sigact

en: failed to restore old signal mask
da: kunne ikke genskabe gammel signalmaske

en: failed to get old signal mask
da: kunne ikke få gammel signalmaske

en: failed to get old SIGWINCH sigact
da: kunne ikke få gammel SIGWINCH sigact

en: failed to block SIGWINCH
da: kunne ikke blokere SIGWINCH

note: nsigact.sa_flags= SA_INTERRUPT;
en: failed to set new SIGWINCH sigact
da: kunne ikke sætte ny SIGWINCH sigact

en: failed to allocate colour pair
da: kunne ikke frigøre farvepar

en: failed to create title window
da: kunne ikke oprette titelvindue

en: failed to create whatinfo window
da: kunne ikke oprette whatinfo-flig

en: failed to create baselist pad
da: kunne ikke oprette basisliste-flig

en: failed to create heading pad
da: kunne ikke oprette overskrifts-flig

en: failed to create thisstate pad
da: kunne ikke oprette dennestatus-flig

en: failed to create info pad
da: kunne ikke oprette infoflig

en: failed to create query window
da: kunne ikke oprette forespørgselsvindue

en: keybindings
da: tastebindinger

en:   -- %d%%, press
da:   -- %d%%, tryk

en: %s for more
da: %s for mere

en: %s to go back
da: %s for at gå tilbage

en: [not bound]
da: [ikke bundet]

en: [unk: %d]
da: [ukendt: %d]

note: Actions which apply to both types of list.
en: Scroll onwards through help/information
da: Rul forlæns gennem hjælp/information

en: Scroll backwards through help/information
da: Rul baglæns gennem hjælp/information

en: Move up
da: Flyt opad

en: Move down
da: Flyt nedad

en: Go to top of list
da: Gå til toppen af listen

en: Go to end of list
da: Gå til slutningen af listen

en: Request help (cycle through help screens)
da: Få hjælp (skift hjælpeskærm)

en: Cycle through information displays
da: Skift informationsvisning

en: Redraw display
da: Gentegn skærm

en: Scroll onwards through list by 1 line
da: Rul 1 linje videre i listen

en: Scroll backwards through list by 1 line
da: Rul 1 linje bagud i listen

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
da: Rul 1 linje videre i hjælp/information

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
da: Rul 1 linje bagud i hjælp/information

en: Scroll onwards through list
da: Rul videre i listen

en: Scroll backwards through list
da: Rul baglæns i listen

note: Actions which apply only to lists of packages.
en: Mark package(s) for installation
da: Markér pakke(r) for installation

en: Mark package(s) for deinstallation
da: Markér pakke(r) for afinstallering

en: Mark package(s) for deinstall and purge
da: Markér pakke(r) for afinstallering og udrensning

en: Make highlight more specific
da: Gør markering mere specifik

en: Make highlight less specific
da: Gør markering mindre specifik

en: Search for a package whose name contains a string
da: Søg efter en pakke, der indeholder en streng

en: Repeat last search.
da: Gentag sidste søgning.

en: Swap sort order priority/section
da: Skift sorteringsrækkefølge-prioritet/gruppe

en: Quit, confirming, and checking dependencies
da: Afslut bekræftende, og tjek afhængigheder

en: Quit, confirming without check
da: Afslut bekræftende, uden tjek

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
da: Afslut, afvis konflikt/afhængigheds-forslag

en: Abort - quit without making changes
da: Afbryd - afslut uden at lave ændringer

en: Revert to old state for all packages
da: Genskab tidligere status for alle pakker

en: Revert to suggested state for all packages
da: Genskab foreslået status for alle pakker

en: Revert to directly requested state for all packages
da: Genskab direkte angivet status for alle pakker.

note: Actions which apply only to lists of methods.
en: Select currently-highlighted access method
da: Vælg den markerede adgangsmetode

en: Quit without changing selected access method
da: Afslut uden at ændre den valgte adgangsmetode

en: Type dselect --help for help.
da: Skriv "dselect --help" for hjælp.

en: a
da: t

en: [A]ccess
da: [T]ilgang

en: Choose the access method to use.
da: Vælg den ønskede tilgangsmetode

en: u
da: o

en: [U]pdate
da: [O]pdatér

en: Update list of available packages, if possible.
da: Opdatér listen med tilgængelige pakker, hvis muligt.

en: s
da: u

en: [S]elect
da: [U]dvælg

en: Request which packages you want on your system.
da: Udvælg, hvilke pakker, du ønsker på dit system.

en: [I]nstall
da: [I]nstallér

en: Install and upgrade wanted packages.
da: Installér og opgradér ønskede pakker.

en: c
da: k

en: [C]onfig
da: [K]onfig.

en: Configure any packages that are unconfigured.
da: Konfigurér eventuelle ikke-konfigurerede pakker

en: r
da: f

en: [R]emove
da: [F]jern

en: Remove unwanted software.
da: Fjern uønsket programmel.

en: q
da: a

en: [Q]uit
da: [A]fslut

en: Quit dselect.
da: Afslut dselect.

en: Debian `%s' package handling frontend.
da: Debian '%s' pakkehåndtering.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
da: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    
    Dette er frit programmel; se GNU General Public Licence version 2
    eller senere for forhold vedrørende kopiering. Der er INGEN garanti. Se
    "dselect --licence" for detaljer.

en: Usage: dselect [options]
           dselect [options] action ...
    Options:  --admindir <directory>  (default is /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <file> | -D<file>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Actions:  access update select install config remove quit
da: Brug: dselect [tilvalg]
          dselect [tilvalg] handling ...
    Tilvalg:  --admindir <mappe>  (standard: /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <fil> | -D<fil>
              --colour skærmområde:[forgrund],[baggrund][:attr[+attr+..]]Handlinger:  access update select install config remove quit

en: Screenparts:
da: Skærmområder:

en: Colours:
da: Farver:

en: Attributes:
da: Egenskaber:

en: couldn't open debug file `%.255s'
da: kunne ikke åbne aflusningsfil '%.255s'

en: Invalid %s `%s'
da: Ugyldig %s '%s'

note: strtok modifies strings, keep string const
en: screen part
da: skærmområde

en: Null colour specification
da: Nulfarveangivelse

en: colour
da: farve

en: colour attribute
da: farveegenskab

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
da: Terminalen lader ikke til at understøtte makøradressering.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
da: Terminalen lader ikke til at understøtte fremhævning.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool
da: Sæt din TERM-variabel korrekt, brug en bedre terminal
    eller klar dig med enkeltpakke-håndteringsværktøjerne

en: terminal lacks necessary features, giving up
da: teminalen mangler nødvendige funktioner. Giver op

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
da: 
    
    Bevæg dig rundt med ^P og ^N, piletaster, forbogstaver eller tal;
    Tryk <retur> for at bekræfte valg.  ^L gentegner skærmen.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
da: 
    
    Skrivebeskyttet adgang: kun visning af valg er tilgængelig!

en: failed to getch in main menu
da: kunne ikke udføre 'getch' i hovedmenu

en: unknown action string `%.50s'
da: ukendt handlingsstreng '%.50s'

en: dselect - list of access methods
da: dselect - liste over tilgangsmetoder

en: Access method `%s'.
da: Tilgangsmetode '%s'.

en: Abbrev.
da: Forkort.

en: doupdate failed
da: doupdate mislykkedes

en: failed to unblock SIGWINCH
da: kunne ikke afblokere SIGWINCH

en: failed to re-block SIGWINCH
da: kunne ikke genblokere SIGWINCH

en: getch failed
da: 'getch' mislykkedes

en: [none]
da: [ingen]

en: explanation of
da: forklaring af

en: No explanation available.
da: Ingen tilgængelig forklaring.

en: 
    Press <enter> to continue.
da: 
    Tryk <retur> for at fortsætte.

en: error un-catching signal %d: %s
da: fejl under af-fangning af signal %d: %s

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
da: kunne ikke ignorere signal %d før kørsel af %.250s

en: unable to run %.250s process `%.250s'
da: kunne ikke køre %.250s processer '%.250s'

en: unable to wait for %.250s
da: kunne ikke vente på %.250s

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
da: fik forkert barns status - bad om %ld, fik %ld

en: returned error exit status %d.
da: returnerede afslutningsstatus %d.

en: was interrupted.
da: blev afbrudt.

en: was terminated by a signal: %s.
da: blev afsluttet af signal: %s.

en: (It left a coredump.)
da: (Det efterlod en 'core'-fil.)

en: failed with an unknown wait return code %d.
da: mislykkedes med en ukendt vente-returkode %d.

en: Press <enter> to continue.
da: Tryk <retur> for at fortsætte.

en: write error on standard error
da: skrivefejl på standard-fejl

en: error reading acknowledgement of program failure message
da: fejl inder læsning af godkendelse af programfejlmeddelelse

en: update available list script
da: skript til opdatering af tilgængelighedsliste

en: installation script
da: installationsskript

en: query/setup script
da: skript til forespørgsel/opsætning

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
da: syntaksfejl i metode-tilvalgsfil '%.250s' -- %s

en: error reading options file `%.250s'
da: fejl under læsning af tilvalgsfil '%.250s'

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
da: kunne ikke læse '%.250s'-mappe for læsning af metoder

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
da: metoden '%.250s' har et for langt navn (%d > %d tegn)

en: unable to access method script `%.250s'
da: kunne ikke tilgå metodeskriptet '%.250s'

en: unable to read method options file `%.250s'
da: kunne ikke læse metodetilvalgsfil '%.250s'

en: non-digit where digit wanted
da: ikke-tal, hvor et tal var ønsket

en: EOF in index string
da: slut-på-fil i indeksstreng

en: index string too long
da: indeksstreng er for lang

en: newline before option name start
da: linjeskift før starten på tilvalgsnavn

en: EOF before option name start
da: slut-på-fil inden starten af tilvalgsnavn

en: nonalpha where option name start wanted
da: ikke-bogstav, hvor tilvalgsnavn var ønsket

en: non-alphanum in option name
da: tegn i navn, der ikke er et bogstav eller tal

en: EOF in option name
da: slut-på-fil i tilvalgsnavn

en: newline before summary
da: linjeskift inden beskrivelsen

en: EOF before summary
da: slut-på-fil inden beskrivelsen

en: EOF in summary - missing newline
da: slut-på-fil i beskrivelsen - manglende linjeskift

en: unable to open option description file `%.250s'
da: kunne ikke åbne tilvalgsbeskrivelsesfilen '%.250s'

en: unable to stat option description file `%.250s'
da: kunne ikke finde tilvalgsbeskrivelsesfilen '%.250s'

en: failed to read option description file `%.250s'
da: kunne ikke læse tilvalgsbeskrivelsesfilen '%.250s'

en: error during read of option description file `%.250s'
da: fejl ved læsning af tilvalgsbeskrivelsesfilen '%.250s'

en: error during read of method options file `%.250s'
da: fejl ved læsning af metodetilvalgsfilen '%.250s'

en: unable to open current option file `%.250s'
da: kunne ikke åbne aktuel tilvalgsfil '%.250s'

en: unable to open new option file `%.250s'
da: kunne ikke åbne ny tilvalgsfil '%.250s'

en: unable to write new option to `%.250s'
da: kunne ikke skrive ny tilvalgsfil '%.250s'

en: unable to close new option file `%.250s'
da: kunne ikke lukke ny tilvalgsfil '%.250s'

en: unable to install new option as `%.250s'
da: kunne ikke installere ny tilvalgsfil '%.250s'

en: (no clientdata)
da: (ingen klientdata)

en: new package
da: ny pakke

en: install
da: installér

en: hold
da: hold tilbage

en: remove
da: fjern

en: purge
da: udrens

en: REINSTALL
da: GENINSTALLÉR

en: unpacked (not set up)
da: udpakket (ikke sat op)

en: failed config
da: mislykket konfigurering

en: half installed
da: halvt installeret

en: removed (configs remain)
da: fjernet (konfig. bevaret)

en: Required
da: krævede

en: Important
da: vigtige

en: Standard
da: standard

en: Recommended
da: anbefalede

en: Optional
da: valgfrie

en: Extra
da: ekstra

en: Contrib
da: contrib

en: !Bug!
da: !Lus!

en: Unclassified
da: uklassificerede

en: suggests
da: foreslår

en: recommends
da: anbefaler

en: depends on
da: afhænger af

en: pre-depends on
da: forhånds-afhænger af

en: conflicts with
da: er i konflikt med

en: provides
da: giver

en: replaces
da: erstatter

en: enhances
da: forbedrer

en: Req
da: Krv

en: Imp
da: Vgt

en: Rec
da: Anb

en: Opt
da: Fri

en: Xtr
da: Eks

en: bUG
da: LUS

en: Broken
da: Ødelagte

en: New
da: Nye

en: Updated
da: Opdaterede

en: Obsolete/local
da: Forældede/lokale

en: Up-to-date
da: Helt opdaterede

en: Available
da: Tilgængelige

en: Removed
da: Fjernede

en: Brokenly installed packages
da: Ødelagte installerede pakker

en: Newly available packages
da: Nyligt tilgængelige pakker

en: Updated packages (newer version is available)
da: Opdaterede pakker (nyere version tilgængelig)

en: Obsolete and local packages present on system
da: Forældede og lokale pakker på systemet

en: Up to date installed packages
da: Installerede pakker i nyeste version

en: Available packages (not currently installed)
da: Tilgængelige pakker (ikke installerede)

en: Removed and no longer available packages
da: Fjernede og ikke længere tilgængelige pakker

en: Installed packages
da: Installerede pakker

en: Removed packages (configuration still present)
da: Fjernede pakker (konfiguration bevaret)

en: Purged packages and those never installed
da: Udrensede og aldrig installerede pakker

en: Installed
da: Installerede

en: Purged
da: Udrensede

en: dselect - recursive package listing
da: dselect - rekursiv pakkevisning

en: dselect - inspection of package states
da: dselect - inspektion af pakkestatus

en: dselect - main package listing
da: dselect - hoved-pakkevisning

en:  (by section)
da:  (efter gruppe)

en:  (avail., section)
da:  (tilg., gruppe)

en:  (status, section)
da:  (status, gruppe)

en:  (by priority)
da:  (efter prioritet)

en:  (avail., priority)
da:  (tilg., prioritet)

en:  (status, priority)
da:  (status, prioritet)

en:  (alphabetically)
da:  (alfabetisk)

en:  (by availability)
da:  (efter tilgæng.)

en:  (by status)
da:  (efter status)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
da:  markér:+/=/- koncis:v hjælp:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
da:  markér:+/=/- detalj:v hjælp:?

en:  terse:v help:?
da:  koncis:v hjælp:?

en:  verbose:v help:?
da:  detaljer:v hjælp:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
da: Den linje, du har markeret, repræsenterer mange pakker. Hvis du beder om installation, fjernelse, tilbageholdelse o.lign., vil det berøre alle pakkerne, der passer til det viste kriterie.
    
    Hvis du flytter markeringen til en linje med en enkelt pakke, vil du se information om pakken her.
    Du kan bruge 'o' eller'O' til at ændre sorteringsrækkefølgen og give dit selv mulighed for at markere pakkerne i andre grupper.

en: interrelationships affecting
da: sammenhænge der berører

en: interrelationships
da: sammenhænge

en: description of
da: beskrivelse af

en: no description available.
da: ingen tilgængelig beskrivelse.

en: description
da: beskrivelse

en: currently installed control info
da: aktuelt installeret kontrolinformation

en: installed control info for
da: installeret kontrolinformation for

en: available version of control file info
da: tilgængelig version af kontrolinformation for fil

en: available version of control info for
da: tilgængelig version af kontrolinformation for

en: <null>
da: <tom>

en: invalid search option given
da: ugyldigt søgetilvalg angivet

en: error in regular expression
da: fejl i regulært udtryk

en:  does not appear to be available
da:  lader ikke til at være tilgængelig

en:  or
da:  eller

en: All
da: Alle

en: All packages
da: Alle pakker

en: %s packages without a section
da: %s pakker udenfor gruppe

en: %s packages in section %s
da: %s pakker i %s-gruppen

en: %s %s packages
da: %s %s pakker

en: %s %s packages without a section
da: %s %s pakker udenfor gruppe

en: %s %s packages in section %s
da: %s %s pakker i %s-gruppen

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
da: %-*s %s%s%s;  %s (var: %s).  %s

en: Error
da: Fejl

en: Installed?
da: Installeret?

en: Old mark
da: Gammelt mærke

en: Marked for
da: Markeret for

en: EIOM
da: FIGM

en: Section
da: Gruppe

en: Priority
da: Prioritet

en: Package
da: Pakke

en: Avail.ver
da: Tilg.ver

en: Keystrokes
da: Taster

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      Down-arrow, j         Up-arrow, k             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
da: Bevægelsestaster: Næste/Tidligere, Top/Bund, Op/Ned, Baglæns/Forlæns:
      Pil-ned, j            Pil-op, k               Flyt markering
      N, PgDn, mellemrum    P, PgUp, rettetast      rul listen 1 side
      ^n                    ^p                      rul listen 1 linje
      t, Home               e, End                  hop til start/slutning af liste
      u                     d                       rul info 1 side
      ^u                    ^d                      rul info 1 linje
      B, Pil-venstre        F, Pil-højre            panorér med 1/3 af skærmbredden
      ^b                    ^f                      panorér med 1 tegn
    
    Markér pakker for senere behandling:
     +, Indsæt, installér el. opgradér  =, H  tilbagehold i nuværende status
     -, Slet, fjern                     :, G  frigør, opgradér eller forbliv ikke-installeret
     _          fjern & udrens konfiguration
                                                 Forskelligt:
    Afslut, afbryd, overskriv (bemærk versaler!): ?, F1 vis hjælp (også Help)
     Retur   Bekræft, afslut (tjek afhængigheder) i, I  vis/skift info-visninger
       Q     Bekræft, afslut (undertryk afh.)     o, O  skift sorteringsvalg
     X, Esc  Afbryd uden at gennemføre ændringer  v, V  skift statusvisning
       R     Genskab status før denne liste        ^l   gentegn skærm
       U     sæt alle til foreslået status          /   søg (Retur for at fortryde)
       D     sæt alle til direkte ønsket status   n \  gentag sidste søgning

en: Introduction to package selections
da: Introduktion til pakkevalg

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
da: Velkommen til dselect's hovedpakkeliste.
    
    Du vil blive præsenteret for en liste med installerede pakker og pakker, der
    er tilgængelige for installation. Du kan bevæge dig rundt i listen med
    piletasterne, markere pakker for installation (med '+') eller afinstallation
    (med '-'). Pakkerne kan enten markeres enkeltvist eller i grupper. Fra starten
    vil du bemærke, at linjen 'Alle pakker' er valgt. '+', '-' osv. vil berøre
    alle pakkerne, der beskrives af den markerede linje.
    
    Nogle af dine valg vil give konflikter og afhængighedsproblemer. Du vil da få
    en delliste med de relevante pakker, så du kan udrede problemerne.
    
    Du bør læse listen med taster og forklaringerne på det viste.
    Der er en del skærmhjælp til rådighed. Brug den endelig - tryk '?'
    til hver en tid for at få hjælp.
    
    Når du har foretaget dine valg, kan du trykke <retur> for at bekræfte dine
    ændringer eller 'X' for at afbryde uden at gemme ændringerne. Et
    endeligt tjek for konflikter og afhængigheder vil blive foretaget
     - her kan du igen komme ud for at få en delliste.
    
    Tryk mellemrum for at forlade hjælpen og gå til listen.

en: Introduction to read-only package list browser
da: Introduktion til skrivebeskyttet pakkeliste-søger

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
da: Velkommen til dselect's hoved-pakkeliste.
    
     Du vil blive præsenteret med en liste over pakker, der er installerede eller
    tilgængelige for installation. Siden du ikke har de nødvendige rettigheder
    til at opdatere pakkestatus, er du i skrivebeskyttet tilstand. Du kan
    bevæge dig rundt i listen med pilestaterne (se hjælpeskærmen 'Taster')
    (nøjagtig som hvis ville, hvis du havde skriveadgang - se hjælpeskærmen
    'Taster') og se status for pakkerne samt oplysninger om dem.
    
    Du bør læse listen med taster og beskrivelserne af visningerne.
    Der er megen tilgængelig hjælp, brug den endelig! Tryk til enhver tid '?'
    for hjælp.
    
    Tryk 'Q' eller <retur> for at afslutte, når du er færdig med at bladre.
    
    Tryk <mellemrum> for at forlade hjælpen og gå til listen nu.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
da: Introduktion til konflikt/afhængighedsløsnings-dellisten

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
da: Konflikt/afhængighedsløsning - introduktion.
    
    Et eller flere af dine valg har udløst en konflikt eller afhængighedsproblem -
    nogle pakker bør kun installeres sammen med visse andre, mens visse pakke-
    kombinationer ikke kan eksistere sammen.
    
    Du vil se en delliste med de involverede pakker. Den nederste halvdel af
    skærmen viser de relevante konflikter og afhængigheder; brug 'i' for at skifte
    mellem denne, pakkebeskrivelserne og intern kontrolinformation.
    
    Der er beregnet et sæt 'foreslåede' pakker, og de indledende markeringer i
    denne delliste er sat efter dette, så du kan blot trykke <retur> for at
    acceptere forslagene, hvis du vil. Du kan trække de valg, der gav problemerne,
    tilbage, og returnere til hovedlisten ved at trykke skift-'X'.
    
    Du kan også bevæge dig rundt i listen og ændre markeringerne således at de
    svarer mere til dine ønsker, og du kan 'afvise' mine forslag ved at bruge
    skift-'D' eller skift-'R' (se hjælpeskærmen 'Taster'). Du kan bruge skift-'Q'
    for at gennemtvinge de aktuelt viste valg, såfremt du vil tilsidesætte
    forslaget og mener, at programmet tager fejl.
    
    Tryk mellemrum for at forlade hjælp og gå til dellisten. Husk:'?' for hjælp.

en: Display, part 1: package listing and status chars
da: Visning, del 1: pakkeliste og statustegn

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
da: Den øverste halvdel af skærmen viser en liste over pakkerne. For hver pakke ser
    du fire søjler for dens aktuelle status på system og mark. I detaljeret visning
    (brug 'v' til at skifte detaljering) er disse enkelttegn fra venstre til højre:
    
      Fejlflag: Mellemrum - ingen fejl (men pakken kan være ødelagt - se nedenfor)
                  'R'  - alvorlig fejl under installation, kræver geninstallation
     Instal.status: Mellemrum - ikke installeret
                         '*'  - installeret
                         '-'  - ikke installeret, men konfigurationsfiler beholdt
           pakker i    { 'U'  - udpakket, men endnu ikke konfigureret
       disse tilstande { 'C'  - halvt konfigureret (der skete en fejl)
          er ødelagte  { 'I'  - halvt installeret (der skete en fejl)
     Gammelt mærke: det, der planlagdes for denne pakker inden denne liste
     Mærke: det, er planlægges for denne pakke
      '*': markeret for installation eller opgradering
      '-': markeret for fjernelse, men konfigurationsfiler består
      '=': holdes tilbage, pakken vil ikke blive ændret
      '_': markeret for komplet udrensning - selv konfigurationsfiler fjernes
      'n': pakken er ny og mangler at blive markeret for installation/fjernelse/&c.
    
    Også hver pakkes prioritet, gruppe, navn, versionsnumre for installeret og
    tilgængelig version (skift-V for vis/skjul) og kort beskrivelse vises.

en: Display, part 2: list highlight; information display
da: Visning, del 2: listemarkering, informationsvisning

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
da: * Markering: Èn linje i pakkelisten vil være markeret. Det indikerer
      hvilke pakker, der vil berøres af tryk på '+', '-' og '_'.
    
    * Opdelingslinjen i midten af skærmen viser en kort forklaring af
      den markerede pakkes status, eller, hvis en gruppe er markeret,
      en beskrivelse af denne gruppe. Hvis du ikke forstår betydningen
      af de viste statustegn, kan du markere den relevante pakke og se
      på opdelingslinjen, eller brug 'v'-tasten for detaljeret visning.
      (Tryk 'v' igen for at gå tilbage til koncis visning.
    
    * I bunden af skærmen vises mere information om den aktuelt
      markerede pakke (hvis der kun er én).
    
      Den kan vise en udvidet beskrivelse af pakken, de interne pakke-
      kontroldetaljer (enten for den installerede eller tilgængelige version
      af pakken), eller information om konflikter og afhængigheder, der
      berører den aktuelle pakke (i dellisten konflikt/afhængigheds-løsning).
    
      Brug 'i'-tasten for at skifte mellem visningerne og 'I' for at gemme
      informationsvisningen eller udvide den til næsten hele skærmen.

en: Introduction to method selection display
da: Introduktion til metodevalgs-visningen

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
da: dselect og dpkg kan udføre automatisk installation ved indlæsning af
    pakkefiler, der skal installeres fra et ud af flere mulige steder.
    
    Denne liste giver dig mulighed for at vælge en af disse installationsmetoder.
    
    Flyt markøren til den metode, du ønsker at bruge og tryk Retur. Så vil du
    blive spurgt om information, der kræves for at udføre installationen.
    
    Når du flytter markøren mellem metoderne, vil en beskrivelse blive vist i den.
    nedre halvdel af skærmen.
    
    Hvis du ønsker at afslutte uden at ændre noget, kan du bruge 'x'-tasten, men du
    er i listen over installationsmetoder
    
    Tryk 'k' nu for en komplet liste over tilgængelige kommandoer, eller find dem i
    hjælpemenuen ved at trykke '?'.

en: Keystrokes for method selection
da: Taster til metodevalg

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
da: Bevægelsestaster: Næste/Tidligere, Top/Bund, Op/Ned, Baglæns/Forlæns:
      n, Pil-ned            p, Pil-op               Flyt markering
      N, PgDn, mellemrum    P, PgUp, rettetast      rul listen 1 side
      ^n                    ^p                      rul listen 1 linje
      t, Home               e, End                  hop til start/slutning af liste
      u                     d                       rul info 1 side
      ^u                    ^d                      rul info 1 linje
      B, Pil-venstre        F, Pil-højre            panorér med 1/3 af skærmbredden
      ^b                    ^f                      panorér med 1 tegn
    (Disse bevægelsestaster er identiske med dem i pakkeliste-visningen.)
    
    Afslut:
     Retur, Enter     vælg denne metode og gå til dets konfigurationsdialog
     x, X             afbryd uden at ændre installationsmetode
    
    Forskelligt:
      ?, Hjælp, F1     vi hjælp
     ^l                gentegn skærm
      /                søg (fortryd umiddelbart med retur)
      \                gentag sidste søgning
