dpkg 1.9.0 - en to gl translation catalogue (992 entries)

en: unable to open tmpfile for vsnprintf
gl: non se puido abrir un ficheiro temporal para vsnprintf

en: unable to rewind at start of vsnprintf
gl: non se puido retroceder ó principio de vsnprintf

en: unable to truncate in vsnprintf
gl: non se puido truncar en vsnprintf

en: write error in vsnprintf
gl: erro de escritura en vsnprintf

en: unable to flush in vsnprintf
gl: non se puido facer `flush' en vsnprintf

en: unable to stat in vsnprintf
gl: non se puido facer `stat' en vsnprintf

en: unable to rewind in vsnprintf
gl: non se puido retroceder en vsnprintf

en: read error in vsnprintf truncated
gl: erro de lectura en vsnprintf truncado

en: System error no.%d
gl: Erro de sistema no.%d

en: Signal no.%d
gl: Sinal no.%d

en: %s: internal gzip error: `%s'
gl: %s: erro interno de gzip: `%s'

en: %s: failed to exec gzip -dc
gl: %s: erro ó executar gzip -dc

en: %s: internal bzip2 error: `%s'
gl: %s: erro interno de bzip2: `%s'

en: %s: failed to exec bzip2 -dc
gl: %s: erro ó executar bzip2 -dc

en: %s: decompression
gl: %s: descompresión

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
gl: %s: erro interno de gzip: lectura: `%s'

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
gl: %s: erro interno de gzip: escritura: `%s'

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
gl: %s: erro interno de gzip: read(%i) != write(%i)

en: %s: failed to exec gzip %s
gl: %s: non se puido executar gzip %s

en: %s: internal bzip2 error: read: `%s'
gl: %s: erro interno de bzip2: lectura: `%s'

en: %s: internal bzip2 error: write: `%s'
gl: %s: erro interno de bzip2: escritura: `%s'

en: %s: internal bzip2 error: read(%i) != write(%i)
gl: %s: erro interno de bzip2: read(%i) != write(%i)

en: %s: failed to exec bzip2 %s
gl: %s: non se puido executar bzip2 %s

en: %s: compression
gl: %s: compresión

en: couldn't allocate memory for strdup in findpackage(%s)
gl: non se puido reservar memoria para strdup en findpackage(%s)

en: size %7d occurs %5d times
gl: o tamaño %7d aparece %5d veces

en: failed write during hashreport
gl: erro na escritura durante `hashreport'

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
gl: o directorio de actualizacións contén o ficheiro `%.250s' cun nome demasiado longo (lonxitude=%d,max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
gl: o directorio de actualizacións contén ficheiros con nomes de lonxitudes
    diferentes (%d e %d)

en: cannot scan updates directory `%.255s'
gl: non se puido examinar o directorio de actualizacións `%.255s'

en: failed to remove incorporated update file %.255s
gl: erro ó borrar o ficheiro de actualización incorporado %.255s

en: unable to create %.250s
gl: non se puido crear %.250s

en: unable to fill %.250s with padding
gl: non se puido encher %.250s con recheo

en: unable flush %.250s after padding
gl: non se puido facer `flush' de %.250s tras o recheo

en: unable seek to start of %.250s after padding
gl: non se puido volver ó principio de %.250s tras o recheo

en: requested operation requires superuser privilege
gl: a operación solicitada require privilexios de superusuario

en: unable to access dpkg status area
gl: non se puido acceder á área de estado do dpkg

en: operation requires read/write access to dpkg status area
gl: a operación require acceso de lectura/escritura á área de estado do dpkg

en: failed to remove my own update file %.255s
gl: erro ó borrar o ficheiro de actualización propio %.255s

en: unable to write updated status of `%.250s'
gl: non se puido escribir o estado actualizado de `%.250s'

en: unable to flush updated status of `%.250s'
gl: non se puido facer `flush' do estado actualizado de `%.250s'

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
gl: non se puido truncar para o estado actualizado de `%.250s'

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
gl: non se puido facer `fsync' do estado actualizado de `%.250s'

en: unable to close updated status of `%.250s'
gl: non se puido pechar o estado actualizado de `%.250s'

en: unable to install updated status of `%.250s'
gl: non se puido instalar o estado actualizado de `%.250s'

en: failed to open `%s' for writing %s information
gl: erro ó abrir `%s' para escribir a información de %s

en: unable to set buffering on status file
gl: non se puido establecer o buffer no ficheiro de estado

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
gl: erro ó escribir o rexistro %s sobre `%.50s' a `%.250s'

en: failed to flush %s information to `%.250s'
gl: erro ó facer `flush' da información de %s a `%.250s'

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
gl: erro ó facer fsync da información de %s a `%.250s'

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
gl: erro ó pechar `%.250s' tras escribir a información de %s

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
gl: erro ó ligar `%.250s' a `%.250s' para a copia de seguridade da información de %s

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
gl: erro ó instalar `%.250s' como `%.250s' contendo a información de %s

en: out of memory pushing error handler:
gl: memoria esgotada ó chamar o manexador de erros:

en: %s: error while cleaning up:
     %s
gl: %s: erro durante a reorganización:
     %s

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
gl: dpkg: ¡¡demasiados erros aniñados durante a recuperación de erros!!

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
gl: memoria esgotada para a nova entrada reorganización con moitos argumentos

en: out of memory for new cleanup entry
gl: memoria esgotada para a nova entrada de reorganización

en: error writing `%s'
gl: erro escribindo `%s'

en: %s:%d: internal error `%s'
gl: %s:%d: erro interno `%s'

en: %s is missing
gl: falta %s

en: `%.*s' is not allowed for %s
gl: `%.*s' non está permitido para %s

en: junk after %s
gl: basura despois de %s

en: invalid package name (%.250s)
gl: nome de paquete incorrecto (%.250s)

en: empty file details field `%s'
gl: campo de detalles do ficheiro `%s' baleiro

en: file details field `%s' not allowed in status file
gl: campo de detalles do ficheiro `%s' non permitido no ficheiro de estado

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
gl: demasiados valores no campo de detalles do ficheiro `%s' (comparado con outros)

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
gl: moi poucos valores no campo de detalles do ficheiro `%s' (comparado con outros

en: yes/no in boolean field
gl: yes/no no campo booleano

en: value for `status' field not allowed in this context
gl: o valor do campo `status' non está permitido neste contexto

en: third (status) word in `status' field
gl: terceira palabra (estado) no campo `status'

en: error in Version string `%.250s': %.250s
gl: erro na cadea de Version `%.250s': %.250s

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
gl: usouse un dos campos obsoletos `Revision' ou `Package-Revision'

en: value for `config-version' field not allowed in this context
gl: o valor para o campo `config-version' non está permitido neste contexto

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
gl: erro na cadea Config-Version `%.250s': %.250s

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
gl: o valor de `conffiles' ten unha liña que empeza por un caracter `%c' distinto do espacio

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
gl: o valor de `conffiles' ten unha liña mal formateada `%.*s'

en: root or null directory is listed as a conffile
gl: indicouse como `conffile' o directorio raíz ou un vacío

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
gl: campo `%s', falta o nome do paquete, ou hai basura onde debería estar

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
gl: campo `%s', nome incorrecto de paquete `%.255s': %s

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
gl: campo `%s', referencia a `%.255s':
     referencia errónea de versión %c%c

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
gl: campo `%s', referencia a `%.255s':
     `%c' está obsoleto, use `%c=' ou `%c%c' no seu lugar

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
gl: campo `%s', refencia a `%.255s':
     coincidencia exacta co número de versión implícita, suxírese usar `='

en: Only exact versions may be used for Provides
gl: Só se poden usar versións exactas en Provides

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
gl: campo `%s', referencia a `%.255s':
     o valor da versión comeza cun caracter non alfanumérico, suxírese
     engadir un espacio

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `('
gl: campo `%s', referencia a `%.255s': a versión contén `('

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains ` '
gl: campo `%s', referencia a `%.255s': a versión contén ` '

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
gl: campo `%s', referencia a `%.255s': versión incompleta

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
gl: campo `%s', referencia a `%.255s': error na versión: %.255s

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
gl: campo `%s', erro de sintaxe tras a referencia ó paquete `%.255s'

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
gl: non se admiten alternativas (`|') no campo %s

en: unable to unlock dpkg status database
gl: non se puido desbloquear a base de datos de estado do dpkg

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
gl: non ten permiso para bloquear a base de datos de estado do dpkg

en: unable to open/create status database lockfile
gl: non se puido abrir/crear o ficheiro de bloqueo da base de datos de estado

en: status database area is locked by another process
gl: a área da base de datos de estado está bloqueada por outro proceso

en: unable to lock dpkg status database
gl: non de puido bloquear a base de datos de estado do dpkg

en: malloc failed (%ld bytes)
gl: erro no malloc (%ld bytes)

en: realloc failed (%ld bytes)
gl: erro no realloc (%ld bytes)

en: %s (subprocess): %s
gl: %s (subproceso): %s

en: fork failed
gl: erro no `fork'

en: failed to dup for std%s
gl: erro ó facer `dup' para std%s

en: failed to dup for fd %d
gl: erro ó facer `dup' para o descriptor %d

en: failed to create pipe
gl: erro ó crear unha tubería

en: dpkg: warning - %s returned error exit status %d
gl: dpkg: aviso - %s devolveu o código de erro %d

en: subprocess %s returned error exit status %d
gl: o subproceso %s devolveu o código de erro de saída %d

en: dpkg: warning - %s killed by signal (%s)%s
gl: dpkg: aviso - %s foi matado pola sinal (%s)%s

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
gl: o subproceso %s foi matado polo sinal (%s)%s

en: subprocess %s failed with wait status code %d
gl: o subproceso %s fallou cun código de estado de espera %d

en: wait for %s failed
gl: o `wait' para %s fallou

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
gl: non se puideron ler as bandeiras do descriptor de ficheiros de `%.250s'

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
gl: non se puido establecer a bandeira de close-on-exec para `%.250s'

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s
gl: fallo en buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s

en: eof in buffer_write(stream): %s
gl: fin de ficheiro en buffer_write(stream): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
gl: erro en buffer_write(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_write
gl: tipo de dato `%i' descoñecido en buffer_write

en: failed in buffer_read(fd): %s
gl: fallo en buffer_read(fd): %s

en: error in buffer_read(stream): %s
gl: erro en buffer_read(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_read
gl: tipo de dato `%i' descoñecido en buffer_read

en: failed to allocate buffer in buffer_copy (%s)
gl: erro ó asignar un buffer en buffer_copy (%s)

en: failed in buffer_copy (%s)
gl: fallo en buffer_copy (%s)

en: short read in buffer_copy (%s)
gl: 'short read' en buffer_copy (%s)

en: failed to open configuration file `%.255s' for reading
gl: erro ó abrir o ficheiro de configuración `%.255s' para ler

en: configuration error: unknown option %s
gl: erro de configuración: opción %s descoñecida

en: configuration error: %s needs a value
gl: erro de configuración: %s precisa dun valor

en: configuration error: %s does not take a value
gl: erro de configuración: %s non leva parámetros

en: read error in configuration file `%.255s'
gl: erro lendo o ficheiro de opcións `%.255s'

en: error closing configuration file `%.255s'
gl: erro lendo o ficheiro de opcións `%.255s'

en: Error allocating memory for cfgfilename
gl: Erro na localización de memoria para cfgfilename

en: unknown option --%s
gl: opción --%s descoñecida

en: --%s option takes a value
gl: a opción --%s leva un parámetro

en: --%s option does not take a value
gl: a opción --%s non leva parámetros

en: unknown option -%c
gl: opción -%c descoñecida

en: -%c option takes a value
gl: a opción -%c leva un parámetro

en: -%c option does not take a value
gl: a opción -%c non leva parámetros

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
gl: erro ó abrir o ficheiro de información de paquetes `%.255s' para ler

en: can't stat package info file `%.255s'
gl: erro ó facer `stat' do ficheiro de información de paquetes `%.255s'

en: can't mmap package info file `%.255s'
gl: erro ó facer `mmap' do ficheiro de información de paquetes `%.255s'

en: failed to malloc for info file `%.255s'
gl: erro ó asignar memoria para o ficheiro `%.255s'

en: EOF after field name `%.*s'
gl: EOF despois do nome de campo `%.*s'

en: newline in field name `%.*s'
gl: nova liña no nome de campo `%.*s'

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
gl: EOF de MSDOS (^Z) no nome de campo `%.*s'

en: field name `%.*s' must be followed by colon
gl: o nome de campo `%.*s' debe ir seguido por dous puntos

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
gl: EOF antes do valor do campo `%.*s' (falta a nova liña final)

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
gl: EOF de MSDOS no valor do campo `%.*s' (¿falta nova liña?)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
gl: EOF no valor do campo `%.*s' (falta nova liña final)

en: duplicate value for `%s' field
gl: valor duplicado para o campo `%s'

en: user-defined field name `%.*s' too short
gl: o nome do campo definido polo usuario `%.*s' é demasiado curto

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
gl: valor duplicado para o campo definido polo usuario `%.*s'

en: several package info entries found, only one allowed
gl: atopáronse varias entradas de información de paquete, só se permite unha

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
gl: o campo `Configured-Version' para o paquete ten un `Status' non apropiado

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
gl: Paquete que ten `conffiles' sen estar instalado, esquecémonos deles

en: failed to close after read: `%.255s'
gl: erro ó pechar tras a lectura: `%.255s'

en: no package information in `%.255s'
gl: non hai información de paquetes en `%.255s'

en: failed to read `%s' at line %d
gl: erro ó ler `%s' na liña %d

en: %s, in file `%.255s' near line %d
gl: %s, no ficheiro `%.255s' cerca da liña %d

en: warning
gl: aviso

en: parse error
gl: erro de procesado

en:  package `%.255s'
gl:  paquete `%.255s'

en: failed to write parsing warning
gl: erro ó escribir aviso de procesado

en: may not be empty string
gl: non pode ser a cadea vacía

en: must start with an alphanumeric
gl: debe comezar cun alfanumérico

en: character `%c' not allowed - only letters, digits and %s allowed
gl: o caracter `%c' non está permitido - só se permiten letras, díxitos e %s

en: <none>
gl: <ningunha>

en: version string is empty
gl: a cadea de versión está baleira

en: version string has embedded spaces
gl: a cadea de versión ten espacios insertados

en: epoch in version is not number
gl: a época na versión non é un número

en: nothing after colon in version number
gl: non hai nada tras os dous puntos no número de versión

en: missing %s
gl: falta %s

en: empty value for %s
gl: valor baleiro para %s

en: cannot open GPL file
gl: non se pode abrir o ficheiro GPL

en: invalid character `%c' in field width
gl: caracter inválido `%c' no campo ancho

en: Closing brace missing in format
gl: Cerrando delimitador ausente no formato

en: failed to realloc for variable buffer
gl: erró o facer `realloc' para o buffer dunha variable

en: process_archive ...  already disappeared !
gl: process_archive ...  ¡xa desapareceu!

en: error reading from dpkg-deb pipe
gl: erro lendo da tubería de dpkg-deb

en: error setting timestamps of `%.255s'
gl: erro ó establecer as datas de `%.255s'

en: error setting ownership of `%.255s'
gl: erro ó establecer o propietario de `%.255s'

en: error setting permissions of `%.255s'
gl: erro ó establecer os permisos de `%.255s'

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'%.10s%.100s%.10s
gl: tentando sobrescribir `%.250s', que é a versión desviada de `%.250s'%.10s%.100s%.10s

en:  (package:
gl:  (paquete:

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
gl: non se puido facer `stat' de `%.255s' (que estaba a piques de se instalar)

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
gl: non se puido arranxar a desfeita de `%.255s' antes de instalar outra versión

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
gl: non se puido facer `stat' do `%.255s' restaurado antes de instalar outra versión

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
gl: o arquivo contén o obxecto `%.255s' de tipo 0x%x descoñecido

en: Replacing files in old package %s ...
gl: Substituíndo ficheiros no paquete vello %s ...

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
gl: tentando sobrescribir o directorio `%.250s' do paquete %.250s cun non directorio

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
gl: tentando sobrescribir `%.250s', que tamén está no paquete %.250s

note: Now that we have verified everything its time to actually * build something. Lets start by making the ar-wrapper.
en: unable to create `%.255s'
gl: non se pode crear `%.255s'

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
gl: dpkg-deb durante `%.255s'

en: error closing/writing `%.255s'
gl: erro pechando/escribindo `%.255s'

en: error creating pipe `%.255s'
gl: erro creando a tubería `%.255s'

en: error creating device `%.255s'
gl: erro creando o dispositivo `%.255s'

en: error creating hard link `%.255s'
gl: erro creando a ligazón forte `%.255s'

en: error creating symbolic link `%.255s'
gl: erro creando a ligazón simbólica `%.255s'

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
gl: erro establecendo o propietario da ligazón simbólica `%.255s'

en: error creating directory `%.255s'
gl: erro creando o directorio `%.255s'

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
gl: non se puido apartar `%.255s' para instalar a nova versión

en: unable to read link `%.255s'
gl: non se pode le-la ligazón `%.255s'

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
gl: non se puido respaldar a ligazón simbólica para `%.255s'

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
gl: non se puido facer `chown' sobre o respaldo da ligazón simbólica para `%.255s'

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
gl: non se puido facer a ligazón de respaldo de `%.255s' antes de instalar a nova versión

en: unable to install new version of `%.255s'
gl: non se puido instalar a nova versión de `%.255s'

en: dpkg: warning - ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
gl: dpkg: aviso - ignorando problema de dependencias ó desinstalar %s:
    %s

en: dpkg: warning - considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s.
gl: dpkg: aviso - considerando a desconfiguración do paquete
     esencial %s, para permitir a desinstalación de %s.

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s.
gl: dpkg: non, %s é esencial, non se desconfigurará
     para permitir a desinstalación de %s.

en: dpkg: no, cannot remove %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
gl: dpkg: non, non se pode desinstalar %s (--auto-deconfigure axudará):
    %s

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
gl: dpkg: considerando a desinstalación de %s en favor de %s ...

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
gl: %s non está correctamente instalado - ignoraranse as dependencias del.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
gl: dpkg: pode haber problemas desinstalando %s, xa que proporciona %s ...

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
gl: dpkg: o paquete %s precisa ser reinstalado, pero de calquera xeito será desinstalado como se pediu.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
gl: dpkg: o paquete %s precisa ser reinstalado, non se desinstalará.

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
gl: dpkg: sí, desinstalarase %s en favor de %s.

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
gl: dpkg: acerca de %s que contén %s:
    %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
gl: paquetes en conflicto - non se instalará %.250s

en: dpkg: warning - ignoring conflict, may proceed anyway !
gl: dpkg: aviso - ignorando conflicto, ¡pódese proceder de calquera xeito!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
gl: --%s --recursive precisa polo menos unha ruta como argumento

en: failed to exec find for --recursive
gl: erro ó executar `find' para --recursive

en: failed to fdopen find's pipe
gl: erro ó facer `fdopen' da tubería do `find'

en: error reading find's pipe
gl: erro lendo a tubería do find

en: error closing find's pipe
gl: erro pechando a tubería do find

en: find for --recursive returned unhandled error %i
gl: a busca para --recursive atopou un erro inesperado %i

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
gl: buscáronse, pero non se atopou ningún paquete (ficheiros *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
gl: --%s precisa polo menos dun ficheiro de paquete como argumento

en: Selecting previously deselected package %s.
gl: Seleccionando o paquete %s non seleccionado previamente.

en: Skipping deselected package %s.
gl: Omitindo o paquete %s non seleccionado.

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
gl: A versión %.250s de %.250s xa está instalada, omitindo.

en: %s - warning: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
gl: %s - aviso: desactualizando %.250s de %.250s a %.250s.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
gl: Non se desactualizará %.250s da versión %.250s á %.250s, omitindo.

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
gl: non se puido desinstalar a versión recén instalada de `%.250s' para permitir a reinstalación da copia de seguridade

en: unable to restore backup version of `%.250s'
gl: non se puido restablecer a copia de seguridade de `%.250s'

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
gl: non se puido desinstalar a versión recén extraída de `%.250s'

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
gl: non está instalado ningún paquete chamado `%s', non se pode configurar

en: package %.250s is already installed and configured
gl: o paquete %.250s xa está instalado e configurado

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
gl: o paquete %.250s non está listo para a súa configuración
     non se pode configurar (estado actual `%.250s')

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
gl: dpkg: problemas de dependencias impiden a configuración de %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
gl: problemas de dependencias - déixase sen configurar

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
gl: dpkg: %s: problemas de dependencias, pero configurarase como se pediu:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
gl: O paquete está nun estado moi grave de inconsistencia - deberías
     reinstalalo antes de intentar configuralo.

en: Setting up %s (%s) ...
gl: Configurando %s (%s) ...

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
gl: non se puido facer `stat' sobre o novo conffile `%.250s'

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
gl: non se puido facer `stat' do conffile instalado `%.250s'

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
gl: 
    O ficheiro de configuración `%s' non está no sistema.
    Instalarase o novo ficheiro de configuración como se solicitou.

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old backup `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - erro ó borrar a copia de seguridade antiga `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to rename `%.250s' to `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - erro ó renomear `%.250s' a `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - erro ó borrar `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old distrib version `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - erro ó borrar a versión da distribución antiga `%.250s': %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s' (before overwrite): %s
gl: dpkg: %s: aviso - erro ó borrar `%.250s' (antes de sobrescribir): %s

en: dpkg: %s: warning - failed to link `%.250s' to `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - erro ó ligar `%.250s' a `%.250s': %s

en: Installing new version of config file %s ...
gl: Instalando unha nova versión do ficheiro de configuración %s ...

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
gl: non se puido instalar `%.250s' como `%.250s'

en: dpkg: %s: warning - unable to stat config file `%s'
     (= `%s'): %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido facer `stat' do ficheiro de config. `%s'
     (= `%s'): %s

en: dpkg: %s: warning - config file `%s' is a circular link
     (= `%s')
gl: dpkg: %s: aviso - o ficheiro de config. `%s' é unha ligazón circular
     (= `%s')

en: dpkg: %s: warning - unable to readlink conffile `%s'
     (= `%s'): %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se pode leer o conffile `%s', que é unha ligazón
     (= `%s'): %s

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' resolves to degenerate filename
     (`%s' is a symlink to `%s')
gl: dpkg: %s: aviso - o conffile `%.250s' apunta a un
     nome de ficheiro dexenerado
     (`%s' é unha ligazón simbólica a `%s')

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' is not a plain file or symlink (= `%s')
gl: dpkg: %s: aviso - o conffile `%.250s' non é un ficheiro regular nin unha ligazón simbólica (= `%s')

en: md5hash
gl: suma md5

en: dpkg: %s: warning - unable to open conffile %s for hash: %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido abrir o conffile %s para o `hash': %s

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
gl: non se puido cambiar o propietario do novo conffile `%.250s'

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
gl: non se puido establecer o modo do novo conffile `%.250s'

en: failed to run %s (%.250s)
gl: erro ó executar %s (%.250s)

en: wait for shell failed
gl: erro ó agardar polo intérprete de comandos

note: Do not job control to suspend but fork and start a new shell * instead. waitpid status waitpid result
en: Type `exit' when you're done.
gl: Escriba `exit' cando remate.

en: failed to exec shell (%.250s)
gl: erro ó executar un intérprete de comandos (%.250s)

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
gl: ¡Non esqueza poñer este proceso en primeiro plano (`fg') ó rematar!

en: 
    Configuration file `%s'
gl: 
    Ficheiro de configuración `%s'

en:  (actually `%s')
gl:  (realmente `%s')

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
gl: 
     ==> Ficheiro no sistema creado por vostede ou por un script.
     ==> Ficheiro tamén no paquete.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
gl: 
     ==> Modificado (por vostede ou por un script) desde a instalación.

en: 
         Not modified since installation.
gl: 
         Non modificado desde a instalación.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
gl:  ==> O distribuidor do paquete publicou unha versión actualizada.

en:      Version in package is the same as at last installation.
gl:      A versión no paquete é a mesma que na instalación anterior.

en:  ==> Using new file as you requested.
gl:  ==> Usando o novo ficheiro como se solicitou.

en:  ==> Using current old file as you requested.
gl:  ==> Usando o ficheiro actual (antigo) como se solicitou.

en:  ==> Keeping old config file as default.
gl:  ==> Mantendo o ficheiro de configuración antigo como predeterminado.

en:  ==> Using new config file as default.
gl:  ==> Usando o novo ficheiro de configuración como predeterminado.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
gl:    ¿Qué quere facer ó respecto? As súas opcións son:
        Y ou I  : instalar a versión que ven no paquete
        N ou O  : deixar a versión instalada actualmente
          D     : amosar as diferencias entrámbalas dúas versións
          Z     : lanzar un intérprete de comandos para examinar a situación

en:  The default action is to keep your current version.
gl:  A acción por defecto é conservar a versión actual.

en:  The default action is to install the new version.
gl:  A acción por defecto é instalar a nova versión.

en: [default=N]
gl: [por defecto=N]

en: [default=Y]
gl: [por defecto=Y]

en: [no default]
gl: [non hai opción por defecto]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
gl: erro escribindo na saída de erros estándar, descuberto antes de preguntar sobre os conffiles

en: read error on stdin at conffile prompt
gl: erro de lectura na entrada estándar ó preguntar sobre os conffiles

en: EOF on stdin at conffile prompt
gl: EOF na entrada estándar ó preguntar sobre os conffiles

en: unable to check for existence of `%.250s'
gl: non se puido comprobar a existencia de `%.250s'

en:  depends on
gl:  depende de

en:  pre-depends on
gl:  pre-depende de

en:  recommends
gl:  recomenda

en:  conflicts with
gl:  fai conflicto con

en:  suggests
gl:  suxire

en:  enhances
gl:  mellora

en:   %.250s is to be removed.
gl:   %.250s vai ser desinstalado.

en:   %.250s is to be deconfigured.
gl:   %.250s vai ser desconfigurado.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
gl:   %.250s vai ser instalado, pero ten a versión %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
gl:   %.250s está instalado, pero ten a versión %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
gl:   %.250s está desempaquetado, pero nunca foi configurado.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
gl:   %.250s está desempaquetado, pero ten a versión %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
gl:   a versión máis recente configurada de %.250s é a %.250s.

en:   %.250s is %s.
gl:   %.250s é %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
gl:   %.250s proporciona %.250s pero vai ser desinstalado.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
gl:   %.250s proporciona %.250s pero vai ser desconfigurado.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
gl:   %.250s proporciona %.250s pero é %s.

note: If the package wasn't installed at all, and we haven't said * yet why this isn't satisfied, we should say so now.
en:   %.250s is not installed.
gl:   %.250s non está instalado.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
gl:   %.250s (versión %.250s) vai ser instalado.

en:   %.250s (version %.250s) is %s.
gl:   %.250s (versión %.250s) é %s.

note: conflicts and provides the same
en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
gl:    %.250s proporciona %.250s e vai ser instalado.

en:   %.250s provides %.250s and is %s.
gl:   %.250s proporciona %.250s e é %s.

en: (no description available)
gl: (non hai ningunha descripción dispoñible)

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
gl: Os seguintes paquetes atópanse nun estado inconsistente debido a problemas
    serios durante a instalación. Deben ser reinstalados para que eles (e os
    paquetes que dependen deles) funcionen correctamente:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
gl: Os seguintes paquetes foron desempaquetados pero aínda non configurados.
    Deben ser configurados usando dpkg --configure ou a opción `configure'
    do menú do dselect para que funcionen:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
gl: Os seguintes paquetes están só configurados a medias, probablemente
    debido a problemas ó configuralos a primeira vez. Debería reintentarse a
    súa configuración usando dpkg --configure <paquete> ou a opción
    `configure' do menú do dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
gl: Os seguintes paquetes están só instalados a medias, debido a problemas
    durante a instalación. A instalación poderá completarse probablemente
    intentándoo de novo; os paquetes poden ser desinstalados usando dselect
    ou dpkg --remove:

en: --audit does not take any arguments
gl: --audit non leva argumentos

en: <unknown>
gl: <descoñecida>

en: --yet-to-unpack does not take any arguments
gl: --yet-to-unpack non leva argumentos

en:  %d in %s:
gl:  %d en %s:

en:  %d packages, from the following sections:
gl:  %d paquetes, das seguintes seccións:

en: --assert-* does not take any arguments
gl: --assert-* non leva argumentos

en: Version of dpkg with working epoch support not yet configured.
     Please use `dpkg --configure dpkg', and then try again.
gl: Non se configurou unha versión do dpkg que soporte épocas.
     Use `dpkg --configure dpkg' e despois inténteo de novo.

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for epoch support !
gl: ¡dpkg non está rexistrado como instalado, non se pode comprobar o soporte
    de épocas!

en: --predep-package does not take any argument
gl: --predep-package non leva argumentos

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
gl: dpkg: non se atopa o xeito de satisfacer a pre-depencencia:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
gl: non se poden satisfacer as pre-dependencias para %.250s (necesaria por %.250s)

en: dpkg: unexpected output from `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'
gl: dpkg: resultado inesperado de `%s --print-libgcc-file-name':
     `%s'

en: compiler libgcc filename not understood: %.250s
gl: non se entendeu o nome de ficheiro libgcc do compilador: %.250s

en: --print-installation-architecture does not take any argument
gl: --print-installation-architecture non leva argumentos

en: --print-architecture does not take any argument
gl: --print-architecture non leva argumentos

en: failed to fdopen CC pipe
gl: erro ó facer `fdopen' da tubería de CC

en: error reading from CC pipe
gl: erro lendo da tubería de CC

en: empty output
gl: saída baleira

en: no newline
gl: non hai nova liña

en: dpkg: warning, architecture `%s' not in remapping table
gl: dpkg: aviso, a arquitectura `%s' non está na táboa de reasignación

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
gl: --compare-versions leva tres argumentos: <version> <relación> <version>

en: --compare-versions bad relation
gl: a relación de --compare-versions é errónea

en: version a has bad syntax: %s
gl: a versión ten unha sintaxe incorrecta: %s

en: version b has bad syntax: %s
gl: a versión `b' ten unha sintaxe errónea: %s

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
gl: %s: erro procesando %s (--%s):
     %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
gl: dpkg: erro ó asignar memoria para unha nova entrada na lista dos paquetes
    que fallaron.

en: dpkg: too many errors, stopping
gl: dpkg: demasiados erros, finalizando

en: Errors were encountered while processing:
gl: Atopáronse erros durante o procesado:

en: Processing was halted because there were too many errors.
gl: O procesado detívose porque había demasiados erros.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
gl: O paquete %s estaba conxelado, aínda así procesarase como se solicitou

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
gl: O paquete %s está conxelado, non se tocará. Use --force-hold para facelo.

en: dpkg - warning, overriding problem because --force enabled:
gl: dpkg - aviso, ignorarase o problema porque --force está activa:

en: unable to open files list file for package `%.250s'
gl: non se puido abrir a lista de ficheiros do paquete `%.250s'

en: dpkg: serious warning: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
gl: dpkg: aviso importante: falta a lista de ficheiros do paquete `%.250s', asumirase que o paquete non ten ficheiros instalados actualmente.

en: files list for package `%.250s'
gl: lista de ficheiros do paquete `%.250s'

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
gl: a lista de ficheiros do paquete `%.250s' contén un nome baleiro

en: error closing files list file for package `%.250s'
gl: erro pechando a lista de ficheiros do paquete `%.250s'

en: (Reading database ...
gl: (Lendo a base de datos ...

en: %d files and directories currently installed.)
gl: %d ficheiros e directorios instalados actualmente)

en: unable to create updated files list file for package %s
gl: non se puido crear a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to write to updated files list file for package %s
gl: erro ó escribir na lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to flush updated files list file for package %s
gl: erro ó volcar a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to sync updated files list file for package %s
gl: erro ó sincronizar a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to close updated files list file for package %s
gl: erro ó pechar a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to install updated files list file for package %s
gl: erro ó instalar a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to open statoverride file
gl: erro ó abrir o ficheiro de `statoverride'

en: failed to fstat statoverride file
gl: erro ó facer `fstat' do ficheiro de `statoverride'

en: failed to fstat previous statoverride file
gl: erro ó facer `fstat' do ficheiro de `statoverride' previo

en: statoverride file `%.250s'
gl: ficheiro de `statoverride' `%.250s'

en: statoverride file contains empty line
gl: o ficheiro de `statoverride' contén unha liña baleira

en: failed to open diversions file
gl: erro ó abrir o ficheiro de desvíos

en: failed to fstat previous diversions file
gl: erro ó facer `fstat' do ficheiro de desvíos previo

en: failed to fstat diversions file
gl: erro ó facer `fstat' do ficheiro de desvíos

en: fgets gave an empty string from diversions [i]
gl: fgets deu unha cadea vacía dos desvíos [i]

en: diversions file has too-long line or EOF [i]
gl: o ficheiro de desvíos ten unha liña demasiado longa ou un EOF [i]

en: read error in diversions [ii]
gl: erro de lectura nos desvíos [ii]

en: unexpected EOF in diversions [ii]
gl: EOF inesperado nos desvíos [ii]

en: fgets gave an empty string from diversions [ii]
gl: fgets deu unha cadea vacía dos desvíos [ii]

en: diversions file has too-long line or EOF [ii]
gl: o ficheiro de desvíos ten unha liña demasiado longa ou un EOF [ii]

en: read error in diversions [iii]
gl: erro de lectura nos desvíos [iii]

en: unexpected EOF in diversions [iii]
gl: EOF inesperado nos desvíos [iii]

en: fgets gave an empty string from diversions [iii]
gl: fgets deu unha cadea vacía dos desvíos [iii]

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
gl: desvíos conflictivos acerca de `%.250s' ou `%.250s'

en: read error in diversions [i]
gl: erro de lectura nos desvíos [i]

en: not installed
gl: non instalado

en: unpacked but not configured
gl: desempaquetado pero non configurado

en: broken due to postinst failure
gl: roto debido a un fallo en `postinst'

en: installed
gl: instalado

en: broken due to failed removal
gl: roto debido a unha desinstalación fallida

en: not installed but configs remain
gl: non instalado pero queda a súa configuración

en: dpkg - error: PATH is not set.
gl: dpkg - erro: non está fixado o PATH.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
gl: dpkg: `%s' non se atopou no PATH.

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
gl: %d programa(s) esperado(s) non atopado(s) no PATH.
    NB: o PATH do root debería conter /usr/local/sbin, /usr/sbin e /sbin.

en: failed to chroot to `%.250s'
gl: erro ó facer chroot a `%.250s'

en: error un-catching signal %s: %s
gl: erro ó non manexar o sinal %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running script
gl: non se puido ignorar o sinal %s antes de executar o script

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
gl: non se puideron establecer permisos de execución en `%.250s'

en: unable to stat installed %s script `%.250s'
gl: non se puido facer `stat' do script %s instalado `%.250s'

en: unable to execute %s
gl: non se puido executar %s

en: unable to stat new %s script `%.250s'
gl: non se puido facer `stat' do novo script %s `%.250s'

en: unable to execute new %s
gl: non se puido executar o novo %s

en: old %s script
gl: script %s antigo

en: dpkg: warning - unable to stat %s `%.250s': %s
gl: dpkg: aviso - non se puido facer `stat' de %s `%.250s': %s

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
gl: dpkg - probando o script do novo paquete no seu lugar ...

en: new %s script
gl: script %s novo

en: there is no script in the new version of the package - giving up
gl: non hai script na nova versión do paquete - abandoando

en: unable to stat %s `%.250s'
gl: non se puido facer stat de %s `%.250s'

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
gl: dpkg: ... parece que foi todo ben.

note: Huh ?
en: failed to rmdir/unlink `%.255s'
gl: non se puido facer rmdir/unlink sobre `%.255s'

en: failed to exec rm for cleanup
gl: non se puido executar `rm' para a limpeza

en: Debian GNU/Linux `
gl: Administrador de paquetes `

en: ' package management program version
gl: ' de Debian GNU/Linux, versión

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions.  There is NO warranty.
    See
gl: Esto é software libre; vexa a Licencia Xeral Pública GNU versión 2 ou
    posterior para condicións de copia. Non hai NINGUNHA garantía.
    Vexa

en:  --licence for copyright and license details.
gl: --license para o copyright e información da licencia

en: Usage: 
      dpkg -i|--install      <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <package name> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <package name> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<pattern> ...]    get list of selections to stdout
      dpkg --set-selections                    set package selections from stdin
      dpkg --update-avail <Packages-file>      replace available packages info
      dpkg --merge-avail <Packages-file>       merge with info from file
      dpkg --clear-avail                       erase existing available info
      dpkg --forget-old-unavail                forget uninstalled unavailable pkgs
      dpkg -s|--status <package-name> ...      display package status details
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      dpkg -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      dpkg -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      dpkg -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      dpkg -C|--audit                          check for broken package(s)
      dpkg --print-architecture                print target architecture (uses GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      print GNU version of target arch
      dpkg --print-installation-architecture   print host architecture (for inst'n)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compare version numbers - see below
      dpkg --help | --version                  show this help / version number
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     help on forcing resp. debugging
      dpkg --licence                           print copyright licensing terms
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help.)
    
    For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --root=<directory>         Install on alternative system rooted elsewhere
      --instdir=<directory>      Change inst'n root without changing admin dir
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package
      --no-debsig                Do no try to verify package signatures
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging - see -Dhelp or --debug=help
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>
      --ignore-depends=<package>,... Ignore dependencies involving <package>
      --force-...                    Override problems - see --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop when problems encountered
      --abort-after <n>              Abort after encountering <n> errors
    
    Comparison operators for --compare-versions are:
     lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
     < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
    
    Use `dselect' or 'aptitude' for user-friendly package management.
gl: Modo de emprego: 
      dpkg -i|--install      <ficheiro .deb>  ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <ficheiro .deb>  ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <ficheiro .deb>  ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <nome de paquete> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <nome de paquete> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<patrón> ...]     amosa a lista de seleccións
      dpkg --set-selections                    establece a selección de paquetes
                                               pola entrada estándar
      dpkg --update-avail <fich-Packages>      rempraza a información dos
                                               paquetes dispoñibles
      dpkg --merge-avail <fich-Packages>       engade información do ficheiro
      dpkg --clear-avail                       elimina a información existente
                                               actualmente sobre os paquetes
      dpkg --forget-old-unavail                esquece a información de paquetes
                                               non instalados nin dispoñibles
      dpkg -s|--status <nome-paquete> ...      amosa detalles sobre o estado
                                               do paquete
      dpkg -p|--print-avail <nome-paquete> ... amosa detalles sobre a versión
                                               dispoñible
      dpkg -L|--listfiles <nome-paquete> ...   amosa os ficheiros dos paquetes
      dpkg -l|--list [<patrón> ...]            lista os paquetes brevemente
      dpkg -S|--search <patrón> ...            busca paquetes que teñan eses
                                               ficheiros
      dpkg -C|--audit                          busca paquetes inconsistentes
      dpkg --print-architecture                amosa a arquitectura de destino
                                               (utiliza o GCC)
      dpkg --print-gnu-build-architecture      amosa a versión de GNU da
                                               arquitectura de destino
      dpkg --print-installation-architecture   amosa a arquitectura da máquina
                                               (para a instalación)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compara os números de versión
                                               (ver máis abaixo)
      dpkg --help | --version                  amosa esta axuda/nº de versión
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     amosa axuda sobre forzar ou
                                               depurar
      dpkg --licence                           amosa a licencia e o copyright
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  nos arquivos (poña %s --help).
    
    Para uso interno: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Opcións:
      --admindir=<directorio>    Usa <directorio> no canto de %s
      --root=<directorio>        Instala nun sistema alternativo co directorio
                                 raíz noutra parte
      --instdir=<directorio>     Cambia a raíz da instalación sen cambiar
                                 o directorio de administración
      -O|--selected-only         Omite os paquetes non selecionados para
                                 instalación ou actualización
      -E|--skip-same-version     Omite os paquetes coa mesma versión instalada
      -G|--refuse-downgrade      Omite os paquetes con versión máis recente
                                 que a instalada
      -B|--auto-deconfigure      Instala ainda que se poida romper outro paquete
      --no-debsig                Non intenta verifica-las firmas dos paquetes
      --no-act                   Amosa o que se faría, pero non o fai realmente
      -D|--debug=<octal>         Habilita o depurado - vexa -Dhelp ou --debug=help
      --status-fd <n>            Envía as actualizacións de cambios de estado
                                 ó descriptor de ficheiro <n>
      --ignore-depends=<paquete>,... Ignora as dependencias relacionadas
                                     con <paquete>
      --force-...                    Ignora os problemas - vexa --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Detense cando se atopen problemas
      --abort-after <n>              Cancela se se atopan <n> erros
    
    Os operadores de comparación para --compare-versions son:
     lt le eq ne ge gt       (as versións inexistentes considéranse como
                             anteriores a calquera outra);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (as versións inexistentes considéranse como
                             posteriores a calquera outra);
     < << <= = >= >> >       (só por compatibilidade coa sintaxe dos
                             ficheiros de control).
    
    Use `dselect' ou "aptitude" para unha xestión de paquetes máis amigable.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use dselect for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
gl: Escriba dpkg --help para axuda sobre instalar e desinstalar paquetes [*];
    Use o dselect para unha administración de paquetes amigable;
    Escriba dpkg -Dhelp para unha lista dos valores de depuración de dpkg;
    Escriba dpkg --force-help para unha lista de opcións para forzar;
    Escriba dpkg-deb --help para axuda sobre a manipulación dos ficheiros *.deb;
    Escriba dpkg --licence para ver a licencia, copyright e a falta
    de garantía (GNU GPL) [*].
    
    As opcións marcadas con [*] producen unha saída extensa - ¡ fíltrea con
    `less' ou `more' !

en: conflicting actions --%s and --%s
gl: as accións --%s e --%s están en conflicto

en: Warning: obsolete option `--%s'
gl: Aviso: a opción `--%s' está obsoleta

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
gl: opción de depuración %s, --debug=<octal> ou -D<octal>:
    
     número   ref. na fonte     descripción
          1   general           Información de progreso xeralmente útil
          2   scripts           Invocación e estado dos scripts do paquete
         10   eachfile          Saída por cada ficheiro procesado
        100   eachfiledetail    Moita saída por cada ficheiro procesado
         20   conff             Saída para cada ficheiro de configuración
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencias e conflictos
        400   depcondetail      Moita saída sobre dependencias e conflictos
       1000   veryverbose       Parrafada sobre o directorio dpkg/info
       2000   stupidlyverbose   Parrafada en cantidades industriais
    
    As opcións de depurado mistúranse usando un OR bit a bit.
    Note que os significados e os valores estan suxeitos a cambios.

en: --debug requires an octal argument
gl: --debug precisa dun argumento octal

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
gl: nome de paquete nulo na lista de --ignore-depends separados por coma `%.250s'

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
gl: --ignore-depends require un nome de paquete legal. `%.250s' non o é; %s

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
gl: enteiro incorrecto para --%s: `%.250s'

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all                    Set all force options
      auto-select [*]        (De)select packages to install (remove) them
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
gl: opcións de forzado de %s - controlan o comportamento cando hai problemas:
      avisa pero continua:  --force-<cousa>,<cousa>,...
      detense cun erro:   --refuse-<cousa>,<cousa>,... | --no-force-<cousa>,...
     Forzando cousas:
      all                    Establece tódalas opcións de forzado
      auto-select [*]        (De)selecciona paquetes para instalar/desinstalar
      downgrade [*]          Reemplaza un paquete cunha versión inferior
      configure-any          Configura calquera paquete que poida axudar a este
      hold                   Procesa paquetes accesorios cando se conxelan
      bad-path               No PATH faltan programas importantes, é moi
                             posible que haxa problemas
      not-root               Intenta (des)instalar cousas anque non se sexa root
      overwrite              Sobrescribe un ficheiro dun paquete con outro
      overwrite-diverted     Sobrescribe un ficheiro desviado cunha versión
                             non desviada
      bad-verify             Instala un paquete aínda que falle o seu chequeo
                             de autenticidade
      depends-version [!]    Convirte en avisos os problemas de dependencia
                             de versión
      depends [!]            Convirte os problemas de dependencias en avisos
      confnew [!]            Usa sempre os conffiles novos, sen preguntar
      confold [!]            Usa sempre os conffiles antigos, sen preguntar
      confdef [!]            Usa a opción por defecto para os novos conffiles
                             se hai algún dispoñible, sen preguntar. Se non se
                             atopa ningún predeterminado preguntarase, a non
                             ser que se dea tamén a opción confold ou confnew
      confmiss [!]           Instalar sempre os ficheiros de config. que falten
      conflicts [!]          Permite a instalación de paquetes en conflicto
      architecture [!]       Procesar incluso paquetes de arquitectura errada
      overwrite-dir [!]      Sobrescribe o directorio dun paquete co ficheiro
                             de outro paquete
      remove-reinstreq [!]   Desinstala paquetes que requiren instalación
      remove-essential [!]   Desinstala un paquete esencial
    
    ATENCION - o uso das opcións marcadas con [!] pode danar seriamente a
    instalación. As opcións de forzado marcadas con [*] están activadas
    por defecto.

en: unknown force/refuse option `%.*s'
gl: opción force/refuse descoñecida `%.*s'

en: couldn't malloc in execbackend
gl: non se puido facer malloc en execbackend

en: couldn't strdup in execbackend
gl: non se puido facer strdup en execbackend

en: failed to exec %s
gl: erro ó executar %s

en: --command-fd takes 1 argument, not 0
gl: --command-fd leva 1 argumento, non 0

en: --command-fd only takes 1 argument
gl: --command-fd só leva 1 argumento

en: invalid number for --command-fd
gl: número non válido para --command-fd

en: couldn't open `%i' for stream
gl: non se puido abrir `%i' en modo fluxo

en: unexpected eof before end of line %d
gl: eof inesperado antes do fin da liña %d

en: need an action option
gl: é necesaria unha opción de acción

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
gl: --%s --pending non leva argumentos que non sexan opcións

en: --%s needs at least one package name argument
gl: --%s precisa polo menos dun nome de paquete como argumento

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
gl: debe especificar os paquetes polos seus nomes, non citando os nomes dos
    ficheiros nos que veñen

en: Package %s listed more than once, only processing once.
gl: O paquete %s está listado máis dunha vez, só se procesará unha vez.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
gl: ¡ Desempaquetouse máis dunha copia do paquete %s nesta execución !
     Só se configurará unha vez.

en:   Package
gl:   O paquete

en:  which provides
gl:  que proporciona

en:  is to be removed.
gl:  vai ser desinstalado.

en:   Version of
gl:   A versión de

en:  on system is
gl:  no sistema é

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
gl: dpkg: tamén se configurará `%s' (requerido por `%s')

en:  is not configured yet.
gl:  non está configurado aínda.

en:  is not installed.
gl:  non está instalado.

note: Don't print the line about the package to be removed if * that's the only line.
en: ; however:
gl: ; nembargantes:

en: cannot access archive
gl: non se pode acceder ó arquivo

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
gl: erro ó asegurarse de que `%.250s' non existe

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
gl: erro ó executar dpkg-split para ver se é parte dun multiparte

en: wait for dpkg-split failed
gl: a espera por dpkg-split fallou

en: reassembled package file
gl: paquete reensamblado

en: Authenticating %s ...
gl: Autenticando %s ...

en: failed to execl debsig-verify
gl: erro ó executar debsig-verify con execl

en: Verification on package %s failed!
gl: ¡A verificación do paquete %s fallou!

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
gl: Fallou a verificación no paquete %s,
    pero aínda así será instalado, como se solicitou.

en: passed
gl: feito

note: We use tmpnam here, not to get a unique filename, but to get a unique directory.
en: unable to get unique filename for control info
gl: non se puido obter un nome de ficheiro único para a info de control

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
gl: non se puido executar dpkg-deb para extraer a información de control

en: Recorded info about %s from %s.
gl: Rexistrada información acerca de %s a partir de %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
gl: a arquitectura do paquete (%s) non cadra coa do sistema (%s)

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
gl: dpkg: acerca de %s, que contén %s, problema de pre-dependencias:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
gl: problema de pre-dependencias - non se instalará %.250s

en: dpkg: warning - ignoring pre-dependency problem !
gl: dpkg: aviso - ¡ ignorando problema de pre-dependencias !

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
gl: Preparando para remprazar %s %s (usando %s) ...

en: Unpacking %s (from %s) ...
gl: Desempaquetando %s (de %s) ...

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
gl: o nome do conffile (comeza por `%.250s') é moi longo (>%d caracteres)

en: read error in %.250s
gl: erro de lectura en %.250s

note: conff= fopen()
en: error closing %.250s
gl: erro pechando %.250s

en: error trying to open %.250s
gl: erro intentando abrir %.250s

en: De-configuring %s, so that we can remove %s ...
gl: Desconfigurando %s, para que se poida desinstalar %s ...

en: Unpacking replacement %.250s ...
gl: Desempaquetando o remprazo de %.250s ...

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
gl: non se puido executar dpkg-deb para obter o arquivo

en: error reading dpkg-deb tar output
gl: erro lendo a saída de tar do dpkg-deb

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
gl: ficheiro tar corrompido - o paquete está corrompido

en: dpkg-deb: zap possible trailing zeros
gl: dpkg-deb: borrar os posibles ceros á final

en: dpkg: warning - unable to delete old file `%.250s': %s
gl: dpkg: aviso - non se puido borrar o ficheiro antigo `%.250s': %s

en: cannot read info directory
gl: non se pode ler o directorio de información

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
gl: a versión antiga do paquete ten un ficheiro de información cun nome
    longuísimo que comeza por `%.250s'

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
gl: non se puido eliminar o ficheiro de información obsoleto `%.250s'

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
gl: non se puido instalar o (supostamente) novo ficheiro de información `%.250s'

en: unable to open temp control directory
gl: non se puido abrir o directorio de control temporal

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
gl: o paquete contén un nome de ficheiro de información de control longuísimo
    (comeza por `%.50s')

en: package control info contained directory `%.250s'
gl: a información de control do paquete contiña o directorio `%.250s'

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
gl: ó borrar o directorio `%.250s' na información de control do paquete
    atopouse un erro distinto de non ser un directorio

en: dpkg: warning - package %s contained list as info file
gl: dpkg: aviso - o paquete %s contiña `list' como ficheiro de información

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
gl: non se puido instalar o novo ficheiro de información `%.250s' como `%.250s'

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
gl: (Note a desaparición de %s, que foi completamente remprazado.)

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
gl: non se puido borrar o ficheiro de información de control `%.250s' que desapareceu

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
gl: dpkg - aviso: %.250s non está instalado, ignórase a petición de
     desinstalalo.

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system.  Use --purge to remove them too.
gl: dpkg - aviso: ignórase a petición de desinstalar %.250s, só quedan no
     sistema os ficheiros de configuración.  Use --purge para borralos tamén.

en: This is an essential package - it should not be removed.
gl: Este é un paquete esencial - non debería ser desinstalado.

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
gl: dpkg: hai problemas de dependencias que impiden a desinstalación de %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
gl: problemas de dependencias - non se desinstalará

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
gl: dpkg: %s: hai problemas de dependencias, pero desintalarase de todos
     xeitos como se solicitou:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
gl: O paquete está nun estado moi inconsistente - debería ser
     reinstalado antes de intentar desinstalalo.

en: Would remove or purge %s ...
gl: Desinstalaría ou purgaría %s ...

en: Removing %s ...
gl: Desinstalando %s ...

en: dpkg - warning: while removing %.250s, unable to remove directory `%.250s': %s - directory may be a mount point ?
gl: dpkg - aviso: ó desinstalar %.250s, non se puido borrar o directorio `%.250s': %s - ¿será un punto de montaxe?

en: cannot remove `%.250s'
gl: non se pode borrar `%.250s'

en: cannot remove file `%.250s'
gl: non se pode borrar o ficheiro `%.250s'

en: unable to delete control info file `%.250s'
gl: non se pode borrar o ficheiro de información de control `%.250s'

en: dpkg - warning: while removing %.250s, directory `%.250s' not empty so not removed.
gl: dpkg - aviso: ó desinstalar %.250s, o directorio `%.250s' non está baleiro polo que non se borrará.

en: Purging configuration files for %s ...
gl: Purgando os ficheiros de configuración de %s ...

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
gl: non se pode borrar o ficheiro de configuración antigo `%.250s' (= `%.250s')

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
gl: non se pode ler o directorio do ficheiro de configuración `%.250s' (de `%.250s')

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
gl: non se pode borrar a vella copia de seguridade do ficheiro de configuración `%.250s' (de `%.250s')

en: unable to check existence of `%.250s'
gl: non se pode comprobar a existencia de `%.250s'

en: cannot remove old files list
gl: non se pode borrar a lista de ficheiros antiga

en: can't remove old postrm script
gl: non se pode borrar o script `postrm' antigo

en: No packages found matching %s.
gl: Non se atoparon paquetes que se correspondan con %s.

en: --set-selections does not take any argument
gl: --set-selections non leva argumentos

en: unexpected eof in package name at line %d
gl: eof inesperado no nome do paquete na liña %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
gl: fin de liña inesperado no nome do paquete na liña %d

en: unexpected eof after package name at line %d
gl: eof inesperado despois do nome do paquete na liña %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
gl: fin de liña inesperado despois do nome do paquete na liña %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
gl: datos inesperados despois do paquete e selección na liña %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
gl: nome de paquete ilegal na liña %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
gl: estado desexado descoñecido na liña %d: %.250s

en: read error on standard input
gl: erro de lectura na entrada estándar

en: --%s takes no arguments
gl: --%s non leva argumentos

en: --%s needs exactly one Packages file argument
gl: --%s precisa exactamente un ficheiro de Paquetes como argumento

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
gl: non se puido acceder á área de estado do dpkg para unha actualización
    dos paquetes dispoñibles

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
gl: a actualización dos ficheiros dispoñibles precisa acceso de escritura
    na área de estado do dpkg

en: Replacing available packages info, using %s.
gl: Reemplazando a información dos paquetes dispoñibles, usando %s.

en: Updating available packages info, using %s.
gl: Actualizando a información dos paquetes dispoñibles, usando %s.

en: Information about %d package(s) was updated.
gl: Actualizouse información acerca de %d paquete(s).

en: --forget-old-unavail takes no arguments
gl: --forget-old-unavail non leva argumentos

en: Name
gl: Nome

en: Version
gl: Versión

en: Description
gl: Descripción

en: diversion by %s
gl: desviación por %s

en: local diversion
gl: desviación local

en: to
gl: a

en: from
gl: desde

en: --search needs at least one file name pattern argument
gl: --search precisa polo menos dun patrón de nome de ficheiro como argumento

en: dpkg: %s not found.
gl: dpkg: non se atopou %s.

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
gl: O paquete `%s' non está instalado e non hai información dispoñible.

en: Package `%s' is not available.
gl: O paquete `%s' non está dispoñible.

en: Package `%s' is not installed.
gl: O paquete `%s' non está instalado.

en: Package `%s' does not contain any files (!)
gl: O paquete `%s' non contén ningún ficheiro (!)

en: locally diverted
gl: desviado localmente

en: package diverts others
gl: o paquete desvía a outros

en: diverted by %s
gl: desviado por %s

en:  to: %s
gl:  a: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
gl: Usa dpkg --info (= dpkg-deb --info) para examinar os ficheiros,
    e dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) para lista-lo seu contido.

en: Debian `
gl: Administrador de paquetes `

en: ' package management program query tool
gl: ' de Debian

en: Usage:
gl: Uso:

en:  [<option>] <command>
    Commands:
      -s|--status <package-name> ...      display package status details
      -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      -W|--show <pattern> ...             show information on package(s)
      -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      --help | --version                  show this help / version number
      --licence                           print copyright licensing terms
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --showformat=<format>      Use alternative format for --show
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left aligenment will be used.
gl:  [<opción>] <comando>
    Comandos:
      -s|--status <paquete> ...           mostra o estado do paquete
      -p|--print-avail <paquete> ...      mostra a versión dispoñible
      -L|--listfiles <paquete> ...        mostra os ficheiros `propiedade'
                                          do(s) paquete(s)
      -l|--list [<patrón> ...]            lista-los paquetes brevemente
      -W|--show <patrón> ...              mosta información do(s) paquete(s)
      -S|--search <patrón> ...            buscar paquete(s) `propietarios' do(s)
                                          ficheiro(s)
      --help | --version                  mostrar esta axuda / número de versión
      --licence                           mostrar termos da licencia de copyright
    
    Opcións:
      --admindir=<directorio>     Usar <directorio> en vez de %s
      --showformat=<formato>      Usar un formato alternativo para --show
    
    Sintaxe do formato:
      Un formato é unha cadea que se vai mostar para cada paquete.  O formato
      pode inclui-las secuencias de escape comúns \n (nova liña), \r (retorno
      do carro) ou \\ (barra invertida).  A información do paquete pode
      incluirse insertando referencias variables ós campos do paquete usando a
      sintaxe ${var[ancho]}.  Os campos vanse alinear á dereita a non ser que o
      ancho sexa negativo, que se alinearán á esquerda.

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
gl: Usa --help para axuda na chamada ós paquetes;
    Usa --license para ver a licencia de copyright e as límites de
                  garantía (GNU GPL).

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
gl: dpkg-deb - erro: %s (`%s') non contén ningún díxito

note: Decode our arguments
en: --build needs a directory argument
gl: --build precisa dun directorio como argumento

en: --build takes at most two arguments
gl: --build leva como moito dous argumentos

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
gl: non se puido comprobar a existencia do arquivo `%.250s'

en: target is directory - cannot skip control file check
gl: o obxectivo é un directorio - non se pode omitir a comprobación do
    ficheiro de control

en: dpkg-deb: warning, not checking contents of control area.
    dpkg-deb: building an unknown package in `%s'.
gl: dpkg-deb: aviso, non se comproban os contidos da área de control.
    dpkg-deb: construirase un paquete descoñecido en `%s'.

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
gl: o nome do paquete ten caracteres que non son alfanuméricos en minúsculas
    ou `-+.'

en: warning, `%s' contains user-defined Priority value `%s'
gl: aviso, `%s' contén un valor de Priority `%s' definido polo usuario

en: warning, `%s' contains user-defined field `%s'
gl: aviso, `%s' contén o campo `%s' definido polo usuario

en: %d errors in control file
gl: %d erros no ficheiro de control

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
gl: dpkg-deb: construindo o paquete `%s' en `%s'.

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
gl: o directorio de control ten permisos erróneos %03lo (deben ser >= 0755
    e <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
gl: o script `%.50s' non é un ficheiro normal nin unha ligazón simbólica

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
gl: o script `%.50s' ten permisos erróneos %03lo (deben ser >=0555 e <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
gl: non se pode facer `stat' sobre o script `%.50s'

en: empty string from fgets reading conffiles
gl: cadea baleira de fgets lendo os conffiles

en: warning, conffile name `%.50s...' is too long, or missing final newline
gl: aviso, o nome do conffile `%.50s...' é demasiado longo, ou falta a nova
    liña do final

en: conffile `%.250s' does not appear in package
gl: o conffile `%.250s' non aparece no paquete

en: conffile `%.250s' is not stattable
gl: non se pode facer `stat' sobre o conffile `%.250s'

en: warning, conffile `%s' is not a plain file
gl: aviso, o conffile `%s' non é un ficheiro normal

en: error reading conffiles file
gl: erro lendo o ficheiro de conffiles

en: error opening conffiles file
gl: erro abrindo o ficheiro de conffiles

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
gl: dpkg-deb: ignorando %d avisos sobre o(s) ficheiro(s) de control

en: unable to unbuffer `%.255s'
gl: non se pode desfacer o buffer de `%.255s'

en: failed to chdir to `%.255s'
gl: non se puido cambiar ó directorio `%.255s'

en: failed to chdir to .../DEBIAN
gl: non se puido cambiar ó directorio .../DEBIAN

en: failed to exec tar -cf
gl: non se puido executar tar -cf

note: Create a temporary file to store the control data in. Immediately unlink * our temporary file so others can't mess with it.
en: failed to make tmpfile (control)
gl: non se puido facer o ficheiro temporal (control)

en: failed to open tmpfile (control), %s
gl: non se puido abrir o ficheiro temporal (control), %s

note: make sure it's gone, the fd will remain until we close it
en: failed to unlink tmpfile (control), %s
gl: non se puido facer `unlink' do ficheiro temporal (control), %s

en: failed to fstat tmpfile (control)
gl: non se puido facer `fstat' do ficheiro temporal (control)

en: failed to rewind tmpfile (control)
gl: non se puido retroceder no ficheiro temporal (control)

en: failed to make tmpfile (data)
gl: non se puido facer o ficheiro temporal (data)

en: failed to open tmpfile (data), %s
gl: non se puido abrir o ficheiro temporal (data), %s

note: make sure it's gone, the fd will remain until we close it
en: failed to unlink tmpfile (data), %s
gl: non se puido facer `unlink' do ficheiro temporal (data), %s

en: data
gl: datos

en: failed to exec find
gl: erro ó executar find

en: failed to write filename to tar pipe (data)
gl: non se puido escribir o nome do ficheiro na tubería do tar (data)

en: Internal error, compress_type `%i' unknown!
gl: Erro interno, compress_type `%i' desconñecido

en: failed to rewind tmpfile (data)
gl: non se puido retroceder no ficheiro temporal (data)

en: cat (data)
gl: cat (datos)

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
gl: non se puido executar sh -c mv foo/* &c

en: error reading %s from %.255s
gl: erro lendo %s de %.255s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
gl: fin de ficheiro inesperado en %s en %.255s

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - a lonxitude %.250s contén nulos

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - díxito erróneo (código %d) en %s

en: failed to read archive `%.255s'
gl: non se puido ler o arquivo `%.255s'

en: failed to fstat archive
gl: non se puido facer `fstat' do arquivo

en: version number
gl: número de versión

en: between members
gl: entre membros

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - maxia errónea ó final da primeira cabeceira

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - lonxitude do membro negativa %zi

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
gl: o ficheiro `%.250s' non é un arquivo binario de debian (probe dpkg-split)

en: header info member
gl: membro da información da cabeceira

en: archive has no newlines in header
gl: o arquivo non ten caracteres de nova liña na cabeceira

en: archive has no dot in version number
gl: o arquivo non ten ningún punto no número de versión

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
gl: non se entendeu a versión %.250s do arquivo, consiga un dpkg-deb máis novo

note: Members with `_' are noncritical, and if we don't understand them * we skip them.
en: skipped member data from %s
gl: omitindo datos do membro de %s

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
gl: o ficheiro `%.250s' contén un membro %.*s inintelixible, abandoando

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
gl: o ficheiro `%.250s' contén dous membros de control, abandoando

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
gl:  novo paquete de debian, versión %s.
     tamaño %ld bytes: arquivo de control= %zi bytes.

en: ctrl information length
gl: lonxitude da información de control

en: archive has malformatted ctrl len `%s'
gl: o arquivo ten unha lonxitude de control mal formateada `%s'

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi, main archive= %ld.
gl:  paquete de debian antigo, versión %s.
     tamaño %ld bytes: arquivo de control= %zi, arquivo principal= %ld.

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
gl: dpkg-deb: o ficheiro aparenta ser un arquivo corrompido por
    dpkg-deb:    ser descargado en modo ASCII

en: `%.255s' is not a debian format archive
gl: `%.255s' non é un arquivo en formato debian

en: fgetpos failed
gl: fgetpos fallou

en: fsetpos failed
gl: fsetpos fallou

en: failed to fdopen p1 in paste
gl: erro ó facer `fdopen' sobre p1 en `paste'

en: failed to write to gzip -dc
gl: erro ó escribir en gzip -dc

en: failed to close gzip -dc
gl: erro ó pechar gzip -dc

en: failed to syscall lseek to files archive portion
gl: erro na chamada ó sistema lseek á porción dos ficheiros no arquivo

en: failed to write to pipe in copy
gl: erro ó escribir na tubería na copia

en: failed to close pipe in copy
gl: erro ó pechar a tubería na copia

en: failed to create directory
gl: erro ó crear un directorio

en: failed to chdir to directory after creating it
gl: erro ó cambiar ó directorio despois de crealo

en: failed to chdir to directory
gl: erro ó cambiar de directorio

en: failed to exec tar
gl: erro ó executar tar

en: --%s needs a .deb filename argument
gl: --%s precisa dun ficheiro .deb como argumento

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
gl: --%s precisa dun directorio de destino.
    ¿Se cadra o que queres facer é dpkg --install?

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
gl: --%s leva polo menos dous argumentos (.deb e directorio)

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
gl: --%s só leva un argumento (ficheiro .deb)

en: failed to chdir to `/' for cleanup
gl: erro ó cambiar ó directorio `/' para facer limpeza

en: failed to fork for cleanup
gl: non se puido facer `fork' para a limpeza

en: failed to wait for rm cleanup
gl: non se puido esperar pola limpeza con rm

en: rm cleanup failed, code %d
gl: a limpeza con rm fallou, código %d

en: failed to make temporary directoryname
gl: erro ó crear un nome de directorio temporal

en: failed to exec rm -rf
gl: erro ó executar rm -rf

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
gl: dpkg-deb: `%.255s' non contén compoñentes de control `%.255s'

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
gl: a apertura da compoñente `%.255s' (en %.255s) fallou inesperadamente

en: One requested control component is missing
gl: falta un componente de control requerido

en: %d requested control components are missing
gl: faltan %d componenetes de control requeridos

en: cannot scan directory `%.255s'
gl: non se pode examinar o directorio `%.255s'

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
gl: non se pode facer `stat' de `%.255s' (en `%.255s')

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
gl: non se pode abrir `%.255s' (en `%.255s')

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
gl: non se pode ler `%.255s' (en `%.255s')

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
gl:  %7ld bytes, %5d liñas   %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
gl:      non é un ficheiro normal  %.255s

en: failed to read `control' (in `%.255s')
gl: erro ó ler `control' (en `%.255s')

en: (no `control' file in control archive!)
gl: (¡non hai ficheiro `control' no arquivo de control!)

en: could not open the `control' component
gl: non se puido abrir a componente `control'

en: failed during read of `control' component
gl: erro durante a lectura da componente `control'

en: Error in format
gl: Erro no formato

en: --contents takes exactly one argument
gl: --contents leva exactamente un argumento

en: ' package archive backend version
gl: ' de Debian GNU/Linux, versión

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See dpkg-deb --licence for details.
gl: Esto é software libre; vexa a Licencia Xeral Pública GNU versión 2 ou
    posterior para condicións de copia. Non hai NINGUNHA garantía.
    Vexa dpkg --licence para o copyright e os detalles da licencia.

en: Command:
      -b|--build <directory> [<deb>]    build an archive.
      -c|--contents <deb>               list contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      show info to stdout.
      -W|--show <deb>                   show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>]  extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>    extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>   extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>              output filesystem tarfile.
      -h|--help                         display this message.
      --version | --licence             show version/licence.
    
    <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
    
    Options:
      --showformat=<format>      use alternative format for --show
      -D                         enable debugging output
      --old, --new               select archive format
      --nocheck                  suppress control file check (build bad package).
      -z# to set the compression when building
      -Z<type>                   set the compression type to use when building.
                                 allowed values: gzip, bzip2, none
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left alignment will be used. 
    
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' for user-friendly package management.  Packages unpacked
    using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
gl: Modo de empleo:
      -b|--build <directorio> [<deb>]   Constrúe un arquivo.
      -c|--contents <deb>               Lista os contidos.
      -I|--info <deb> [<cficheiro>...]  Amosa información
                                        na saída estándar.
      -W|--show <deb>                   Amosa información do(s)
                                        paquete(s).
      -f|--field <deb> [<ccampo>...]    Amosa o(s) campo(s)
                                        na saída estándar.
      -e|--control <deb> [<directorio>] Extrae a información
                                        de control.
      -x|--extract <deb> <directorio>   Extrae os ficheiros.
      -X|--vextract <deb> <directorio>  Extrae e lista os                                     ficheiros
      --fsys-tarfile <deb>              Produce un tar a partir
                                        do sistema de ficheiros.
      -h|--help                         Amosa esta mensaxe.
      --version | --licence             Amosa versión/licencia.
    
    <deb> é o nome dun ficheiro dun formato de arquivos Debian.
    <cficheiro> é o nome dunha compoñente de ficheiro administrativa.
    <ccampo> é o nome dun campo no ficheiro `control' principal.
    
    Opcións:
      --showformat=<formato>   usar un formato alternativo en --show
      -D                       para saída de depurado
      --old ou --new           controla o formato do arquivo
      --nocheck        suprime a verificación do ficheiro de control
                        (constrúe paquetes erróneos).
      -z# establece a compresión ó construir
      -Z<tipo>                 elixi-lo tipo de compresión na creación
                               Valores premitidos: gzip, bzip2, none
    
    Sintaxe do formato:
      Un formato é unha cadea que se vai mostrar para cada paquete.
      O formato pode incluir secuencias de enlace \n (nova linea),
      \r (retorno do carro) ou \\ (barra invertida). A
      información do paquete pode ser incluida insertando diferentes
      referencias ós campos do paquete usando a sintaxe ${var[ancho]}
      Os campos estarán alineados á dereita a menos que o ancho sexa
      negativo, caso no que se usará alineación á esquerda.
    
    Use `dpkg' para instalar e desinstalar paquetes do seu sistema, ou `dselect'
    para unha administración de paquetes amigable.  ¡Os paquetes desempaquetados
    usando `dpkg-deb --extract' no serán instalados correctamente !

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
gl: Escriba dpkg-deb --help para obter axuda sobre manipulación de ficheiros .deb;
    Escriba dpkg --help para obter axuda sobre instalar e desinstalar paquetes.

en: unknown compression type `%s'!
gl: ¡tipo de compresión --%s descoñecida!

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - falta %.250s

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - falta unha nova liña tras %.250s

en: unable to seek back
gl: non se pode posicionar hacia atrás con `seek'

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - caracter de recheo erróneo (código %d)

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - hai nulos na sección de información

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
gl: o ficheiro `%.250s' ten formato versión `%.250s' - precisas un dpkg-split máis novo

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - suma MD5 errónea `%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - non hai barra entre os números

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - número de parte erróneo

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - maxia errónea ó final da segunda cabeceira

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - o segundo membro non é de datos

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
gl: o fichero `%.250s' está corrompido - número erróneo de partes para os tamaños indicados

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - o tamaño é erróneo polo número de parte indicado

en: unable to fstat part file `%.250s'
gl: non se puido facer `fstat' o ficheiro parte `%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - too short
gl: o ficheiro `%.250s' está corrompido - demasiado curto

en: cannot open archive part file `%.250s'
gl: non se pode abrir o ficheiro parte de arquivo `%.250s'

en: file `%.250s' is not an archive part
gl: o ficheiro `%.250s' non é unha parte de arquivo

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %zi bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %lu bytes
gl: %s:
        Versión de formato de parte:    %s
        Parte de paquete:               %s
            ... versión:                %s
            ... suma MD5:               %s
            ... lonxitude:              %lu bytes
            ... troceado cada:          %lu bytes
        Número de parte:                %d/%d
        Lonxitude de parte:             %zi bytes
        Desprazamento de parte:         %lu bytes
        Tamaño de ficheiro de parte
                    (porción usada):    %lu bytes

en: --info requires one or more part file arguments
gl: --info require un ou máis ficheiros parte como argumentos

en: file `%s' is not an archive part
gl: o ficheiro `%s' non é unha parte de arquivo

en: unable to open output file `%.250s'
gl: non se puido abrir o ficheiro de saída `%.250s'

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
gl: non se puido (re)abrir o ficheiro de parte de entrada `%.250s'

en: done
gl: feito

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
gl: os ficheiros `%.250s' e `%.250s' non son partes do mesmo ficheiro

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
gl: hai varias versións da parte %d - polo menos `%.250s' e `%.250s'

en: --join requires one or more part file arguments
gl: --join require un ou máis ficheiros de parte como argumentos

en: part %d is missing
gl: falta a parte %d

en: Debian GNU/Linux `dpkg-split' package split/join tool; version
gl: Ferramenta de división/unión de paquetes `dpkg-split' de Debian GNU/Linux; versión

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  This is free software; see the
    GNU General Public Licence version 2 or later for copying conditions.
    There is NO warranty.  See dpkg-split --licence for details.
gl: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  Esto é software libre; vexa a
    Licencia Xeral Pública GNU versión 2 ou posterior para as condicións
    de copia. Non hai NINGUNHA garantía. Vexa dpkg-split --licence para máis
    detalles.

en: Usage: dpkg-split -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
           dpkg-split -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
           dpkg-split -I|--info <part> ...             Display info about a part.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Show help/version/licence.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
           dpkg-split -l|--listq                       List unmatched pieces.
           dpkg-split -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
    
    Options:  --depotdir <directory>  (default is %s/%s)
              -S|--partsize <size>    (in Kb, for -s, default is 450)
              -o|--output <file>      (for -j, default is <package>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (be quiet when -a is not a part)
              --msdos                 (generate 8.3 filenames)
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
gl: Modo de empleo:
       dpkg-split -s|--split <ficheiro> [<prefixo>] Divide un arquivo.
       dpkg-split -j|--join <parte> <parte> ...     Une partes.
       dpkg-split -I|--info <parte> ...             Amosa información
                                                    sobre unha parte.
       dpkg-split -h|--help|--version|--licence     Amosa axuda/versión/licencia.
       dpkg-split -a|--auto -o <completa> <parte>   Auto-acumula partes.
       dpkg-split -l|--listq                        Lista trozos sen
                                                    correspondencia.
       dpkg-split -d|--discard [<ficheiro> ...]     Descarta trozos sen
                                                    correspondencia.
    
    Opcións:  --depotdir <directorio> (por defecto é %s/%s)
              -S|--partsize <tamaño>  (en Kb, para -s, por defecto é 450)
              -o|--output <ficheiro>  (para -j, por defecto <paquete>-<versión>.deb)
              -Q|--npquiet            (silencioso cando -a non é unha parte)
              --msdos                 (xenera ficheiros 8.3)
    
    Estado de saída: 0 = OK;  1 = -a non é unha parte;  2 = ¡problemas!

en: Type dpkg-split --help for help.
gl: Escriba dpkg-split --help para obter axuda.

en: error reading %s
gl: erro lendo %s

en: error reading %.250s
gl: erro lendo %.250s

en: unexpected end of file in %.250s
gl: fin de ficheiro inesperado en %.250s

en: part size is far too large or is not positive
gl: o tamaño da parte é demasiado longo ou non é positivo

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
gl: o tamaño da parte debe ser polo menos %dk (para admitir unha cabeceira)

en: unable to read depot directory `%.250s'
gl: non se puido ler o directorio de depósito `%.250s'

en: --auto requires the use of the --output option
gl: --auto require o uso da opción --output

en: --auto requires exactly one part file argument
gl: --auto require exactamente un ficheiro parte como argumento

en: unable to read part file `%.250s'
gl: non se pode ler o ficheiro parte `%.250s'

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
gl: O ficheiro `%.250s' non é parte dun arquivo multiparte.

en: unable to reopen part file `%.250s'
gl: non se puido reabrir o ficheiro parte `%.250s'

en: part file `%.250s' has trailing garbage
gl: o ficheiro parte `%.250s' ten basura ó final

en: unable to open new depot file `%.250s'
gl: non se puido abrir o novo ficheiro de depósito `%.250s'

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
gl: non se puido renomear o novo ficheiro de depósito `%.250s' a `%.250s'

en: Part %d of package %s filed (still want
gl: Parte %d do paquete %s arquivada (aínda se necesitan

en:  and
gl:  e

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
gl: non se puido borrar o ficheiro de depósito usado `%.250s'

en: --listq does not take any arguments
gl: --listq non leva ningún argumento

en: Junk files left around in the depot directory:
gl: Quedan ficheiros basura no directorio de depósito:

en: unable to stat `%.250s'
gl: non se puido facer `stat' de `%.250s'

en:  %s (not a plain file)
gl:  %s (non é un ficheiro normal)

en: Packages not yet reassembled:
gl: Paquetes aínda non reensamblados:

en: part file `%.250s' is not a plain file
gl: o ficheiro parte `%.250s' non é un ficheiro normal

en: unable to discard `%.250s'
gl: non se puido descartar `%.250s'

en: Deleted %s.
gl: Desinstalado %s.

en: --split needs a source filename argument
gl: --split precisa dun ficheiro fonte como argumento

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
gl: --split leva polo menos un ficheiro fonte e un prefixo de destino

en: unable to open source file `%.250s'
gl: non se puido abrir o ficheiro fonte `%.250s'

en: unable to fstat source file
gl: non se puido facer `fstat' do ficheiro fonte

en: source file `%.250s' not a plain file
gl: o ficheiro fonte `%.250s' non é un ficheiro normal

en: unable to exec mksplit
gl: non se puido executar mksplit

en: Type md5sum --help for help.
gl: Escriba md5sum --help para obter axuda.

en: error processing %s: %s
gl: erro procesando %s: %s

en: usage: md5sum [-bv] [-c [file]] | [file...]
    Generates or checks MD5 Message Digests
        -c  check message digests (default is generate)
        -v  verbose, print file names when checking
        -b  read files in binary mode
    The input for -c should be the list of message digests and file names
    that is printed on stdout by this program when it generates digests.
gl: modo de empleo: md5sum [-bv] [-c [ficheiro]] | [ficheiro...]
    Xenera ou comproba Resumes de Mensaxes MD5
        -c  chequea os resumes de mensaxes (por defecto xenéranse)
        -v  detallado, amosa os nomes dos ficheiros durante a comprobación
        -b  le ficheiros en modo binario
    A entrada para -c debería ser a lista de resumes de mensaxes e nomes de
    ficheiros que este programa amosa na saída estandar cando xera resumes.

note: Don't print the buffer; we might be dealing with a * non-text file.
en: %s: unrecognized line
gl: %s: liña non recoñecida

en: %s: can't open %s
gl: %s: non se pode abrir %s

en: %s: error reading %s
gl: %s: erro lendo %s

en: FAILED
gl: FALLOU

en: %s: MD5 check failed for '%s'
gl: %s: fallou o chequeo MD5 para '%s'

en: %s: %d of %d file(s) failed MD5 check
gl: %s: a comprobación MD5 fallou en %d ficheiro(s) de %d

en: %s: no files checked
gl: %s: non se comprobou ningún ficheiro

en: Search for ?
gl: ¿ Buscar ?

en: Error:
gl: Erro:

en: Help:
gl: Axuda:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
gl: Prema ? para o menú de axuda, . para o seguinte tema ou <espacio> para saír.

en: Help information is available under the following topics:
gl: A información de axuda está dispoñible baixo os seguintes temas:

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
gl: Prema unha tecla da lista anterior, <espacio> ou 'q' para saír da
    axuda ou '.' (punto) para ler as páxinas unha a unha.

en: error reading keyboard in help
gl: erro lendo do teclado na axuda

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
gl: fallou a ioctl(TIOCGWINSZ)

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
gl: fallou o `doupdate' no manexador de SIGWINCH

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
gl: erro o restablecer a sinal antiga SIGWINCH

en: failed to restore old signal mask
gl: erro ó restablecer a máscara de sinal antiga

en: failed to get old signal mask
gl: erro ó obter a máscara de sinal antiga

en: failed to get old SIGWINCH sigact
gl: erro ó obter a sinal SIGWINCH antiga

en: failed to block SIGWINCH
gl: erro ó bloquear SIGWINCH

note: nsigact.sa_flags= SA_INTERRUPT;
en: failed to set new SIGWINCH sigact
gl: erro ó establecer a nova sinal SIGWINCH

en: failed to allocate colour pair
gl: erro ó asignar par de cores

en: failed to create title window
gl: erro ó crear a fiestra de título

en: failed to create whatinfo window
gl: erro ó crear a fiestra de `whatinfo'

en: failed to create baselist pad
gl: erro ó crear `baselist pad'

en: failed to create heading pad
gl: erro ó crear `heading pad'

en: failed to create thisstate pad
gl: erro ó crear `thisstate pad'

en: failed to create info pad
gl: erro ó crear `info pad'

en: failed to create query window
gl: erro ó crear a fiestra de pregunta

en: keybindings
gl: asociacións de teclado

en:   -- %d%%, press
gl:   -- %d%%, pulse

en: %s for more
gl: %s para seguir

en: %s to go back
gl: %s para volver

en: [not bound]
gl: [non asociada]

en: [unk: %d]
gl: [desc: %d]

note: Actions which apply to both types of list.
en: Scroll onwards through help/information
gl: Avanza a través da axuda/información

en: Scroll backwards through help/information
gl: Retrocede a través da axuda/información

en: Move up
gl: Sube

en: Move down
gl: Baixa

en: Go to top of list
gl: Vai ó principio da lista

en: Go to end of list
gl: Vai ó final da lista

en: Request help (cycle through help screens)
gl: Solicita axuda (recorre as pantallas de axuda)

en: Cycle through information displays
gl: Recorre as pantallas de información

en: Redraw display
gl: Redebuxa a pantalla

en: Scroll onwards through list by 1 line
gl: Avanza a través da lista nunha liña

en: Scroll backwards through list by 1 line
gl: Retrocede a través da lista nunha liña

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
gl: Avanza a través da axuda/información nunha liña

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
gl: Retrocede a través da axuda/información nunha liña

en: Scroll onwards through list
gl: Avanza a través da lista

en: Scroll backwards through list
gl: Retrocede a través da lista

note: Actions which apply only to lists of packages.
en: Mark package(s) for installation
gl: Marca paquete(s) para a instalación

en: Mark package(s) for deinstallation
gl: Marca paquete(s) para a desinstalación

en: Mark package(s) for deinstall and purge
gl: Marca paquete(s) para a desinstalación e purga

en: Make highlight more specific
gl: Fai o resaltado máis específico

en: Make highlight less specific
gl: Fai o resaltado menos específico

en: Search for a package whose name contains a string
gl: Busca un paquete que conteña unha cadea no seu nome

en: Repeat last search.
gl: Repite a última búsqueda.

en: Swap sort order priority/section
gl: Intercambia o criterio de ordenación prioridade/selección

en: Quit, confirming, and checking dependencies
gl: Sair, confirmando, e comprobando dependencias

en: Quit, confirming without check
gl: Sair, confirmando e sen comprobar dependencias

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
gl: Sair, rexeitando as suxerencias de conflictos/dependencias

en: Abort - quit without making changes
gl: Abortar - sair sen facer ningún cambio

en: Revert to old state for all packages
gl: Poñer o estado antigo para tódolos paquetes

en: Revert to suggested state for all packages
gl: Poñer o estado suxerido para tódolos paquetes

en: Revert to directly requested state for all packages
gl: Poñer o estado directamente solicitado para tódolos paquetes

note: Actions which apply only to lists of methods.
en: Select currently-highlighted access method
gl: Selecciona o método de acceso actualmente resaltado

en: Quit without changing selected access method
gl: Saír sen cambiar o método de acceso seleccionado

en: Type dselect --help for help.
gl: Escriba dselect --help para obter axuda.

en: [A]ccess
gl: [A]cceso

en: Choose the access method to use.
gl: Escolle o método de acceso a usar.

en: u
gl: c

en: [U]pdate
gl: a[C]tualizar

en: Update list of available packages, if possible.
gl: Actualiza a lista dos paquetes dispoñibles, se é posible.

en: [S]elect
gl: [S]eleccionar

en: Request which packages you want on your system.
gl: Solicitar que paquetes desexa no sistema.

en: [I]nstall
gl: [I]nstalar

en: Install and upgrade wanted packages.
gl: Instala e actualiza os paquetes desexados.

en: [C]onfig
gl: [C]onfigurar

en: Configure any packages that are unconfigured.
gl: Configura os paquetes que están sen configurar.

en: r
gl: d

en: [R]emove
gl: [D]esinstalar

en: Remove unwanted software.
gl: Desinstala o software non desexado.

en: q
gl: b

en: [Q]uit
gl: a[B]andonar

en: Quit dselect.
gl: Abandona dselect.

en: menu
gl: menú

en: Debian `%s' package handling frontend.
gl: Interface de manexo de paquetes `%s' de Debian.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
gl: Versión %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    
    Isto é software libre; vexa a Licencia Pública Xeral GNU versión 2 ou
    posterior para as condicións de copia. NON hai garantía. Vexa
    dselect --licence para máis detalles.

en: Usage: dselect [options]
           dselect [options] action ...
    Options:  --admindir <directory>  (default is /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <file> | -D<file>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Actions:  access update select install config remove quit
gl: Modo de empleo: dselect [opcións]
                    dselect [opcións] acción ...
    Opcións:  --admindir <directorio>  (por defecto é /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <fich> | -D<fich>
              --colour pantalla:[primeiro plano],[fondo][:attr[+attr+..]]
    Accións:  access update select install config remove quit

en: Screenparts:
gl: Partes da pantalla:

en: Colours:
gl: Cores:

en: Attributes:
gl: Atributos:

en: couldn't open debug file `%.255s'
gl: non se puido abrir o ficheiro de depurado `%.255s'

en: Invalid %s `%s'
gl: Incorrecto %s `%s'

note: strtok modifies strings, keep string const
en: screen part
gl: parte da pantalla

en: Null colour specification
gl: Especificación de cor nula

en: colour
gl: cor

en: colour attribute
gl: atributo de cor

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
gl: O terminal non parece dar soporte ó direccionamento por cursor.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
gl: O terminal non parece dar soporte ó resaltamento.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool
gl: Estableza a súa variable TERM correctamente, use un terminal mellor,
    ou traballe coa ferramenta de administración por paquete

en: terminal lacks necessary features, giving up
gl: o terminal carece das características necesarias, abandoando

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
gl: 
    
    Desprácese con ^P e ^N, teclas do cursor, letras iniciais ou díxitos;
    Presione <intro> para confirmar a selección.  ^L redebuxa a pantalla.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
gl: 
    
    Acceso en só lectura: ¡só se poderá ver as seleccións!

en: failed to getch in main menu
gl: erro ó facer `getch' no menú principal

en: unknown action string `%.50s'
gl: cadea de acción `%.50s' descoñecida

en: dselect - list of access methods
gl: dselect - lista de métodos de acceso

en: Access method `%s'.
gl: Método de acceso `%s'.

en: Abbrev.
gl: Abrev.

en: doupdate failed
gl: erro no `doupdate'

en: failed to unblock SIGWINCH
gl: erro ó desbloquear SIGWINCH

en: failed to re-block SIGWINCH
gl: erro ó rebloquear SIGWINCH

en: getch failed
gl: erro no `getch'

en: [none]
gl: [ningún]

en: explanation of
gl: explicación de

en: No explanation available.
gl: Ningunha explicación dispoñible.

en: 
    Press <enter> to continue.
gl: 
    Presione <intro> para seguir.

en: error un-catching signal %d: %s
gl: erro ó non capturar a sinal %d: %s

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
gl: non se puido ignorar a sinal %d antes de executar %.250s

en: unable to run %.250s process `%.250s'
gl: non se puido executar o proceso %.250s `%.250s'

en: unable to wait for %.250s
gl: non se puido esperar por %.250s

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
gl: obtívose un estado do fillo equivocado - esperábase %ld, obtívose %ld

en: returned error exit status %d.
gl: devolveu o código de erro %d.

en: was interrupted.
gl: foi interrumpido.

en: was terminated by a signal: %s.
gl: foi rematado por unha sinal: %s.

en: (It left a coredump.)
gl: (Deixou un `coredump'.)

en: failed with an unknown wait return code %d.
gl: fallou cun código de espera %d descoñecido.

en: Press <enter> to continue.
gl: Presione <intro> para seguir.

en: write error on standard error
gl: erro de escritura na saída estándar

en: error reading acknowledgement of program failure message
gl: erro lendo o recoñecemento da mensaxe de fallo do programa

en: update available list script
gl: o script de actualización da lista `available'

en: installation script
gl: o script de instalación

en: query/setup script
gl: o script de petición/configuración

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
gl: erro de sintaxe no ficheiro de opcións do método `%.250s' -- %s

en: error reading options file `%.250s'
gl: erro lendo o ficheiro de opcións `%.250s'

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
gl: non se puido ler o directorio `%.250s' para ler os métodos

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
gl: o método `%.250s' ten un nome demasiado longo (%d > %d caracteres)

en: unable to access method script `%.250s'
gl: non se puido acceder ó script do método `%.250s'

en: unable to read method options file `%.250s'
gl: non se puido ler o ficheiro de opcións do método `%.250s'

en: non-digit where digit wanted
gl: atopouse un non díxito cando se esperaba un díxito

en: EOF in index string
gl: EOF na cadea de índice

en: index string too long
gl: cadea de índice demasiado longa

en: newline before option name start
gl: nova liña antes de que comece o nome da opción

en: EOF before option name start
gl: EOF antes de que comece o nome da opción

en: nonalpha where option name start wanted
gl: atopouse un non alfanumérico onde se esperaba o comezo do nome dunha opción

en: non-alphanum in option name
gl: caracter non alfanumérico no nome da opción

en: EOF in option name
gl: EOF no nome da opción

en: newline before summary
gl: nova liña antes do resume

en: EOF before summary
gl: EOF antes do resume

en: EOF in summary - missing newline
gl: EOF no resume - falta unha nova liña

en: unable to open option description file `%.250s'
gl: non se puido abrir o ficheiro de descripción de opcións `%.250s'

en: unable to stat option description file `%.250s'
gl: non se puido facer `stat' do ficheiro de descripción de opcións `%.250s'

en: failed to read option description file `%.250s'
gl: erro ó ler o ficheiro de descripción de opcións `%.250s'

en: error during read of option description file `%.250s'
gl: erro durante a lectura do ficheiro de descripción de opcións `%.250s'

en: error during read of method options file `%.250s'
gl: erro durante a lectura do ficheiro de opcións do método `%.250s'

en: unable to open current option file `%.250s'
gl: non se puido abrir o ficheiro de opcións actual `%.250s'

en: unable to open new option file `%.250s'
gl: non se puido abrir o novo ficheiro de opcións `%.250s'

en: unable to write new option to `%.250s'
gl: non se puido escribir unha nova opción en `%.250s'

en: unable to close new option file `%.250s'
gl: non se puido pechar o novo ficheiro de opcións `%.250s'

en: unable to install new option as `%.250s'
gl: non se puido instalar a nova opción como `%.250s'

en: (no clientdata)
gl: (non hai datos do cliente)

en: new package
gl: novo paquete

en: install
gl: instalar

en: hold
gl: conxelar

en: remove
gl: desinstalar

en: purge
gl: purgar

en: REINSTALL
gl: REINSTALAR

en: unpacked (not set up)
gl: desempaquetado (non configurado)

en: failed config
gl: configuración fallida

en: half installed
gl: medio instalado

en: removed (configs remain)
gl: desinstalado (queda a configuración)

en: Required
gl: Requeridos

en: Important
gl: Importantes

en: Standard
gl: Estándar

en: Recommended
gl: Recomendados

en: Optional
gl: Opcionais

en: !Bug!
gl: ¡Bug!

en: Unclassified
gl: Sen clasificar

en: suggests
gl: suxire

en: recommends
gl: recomenda

en: depends on
gl: depende de

en: pre-depends on
gl: pre-depende de

en: conflicts with
gl: fai conflicto con

en: provides
gl: proporciona

en: replaces
gl: rempraza a

en: enhances
gl: amplía

en: Std
gl: Est

en: Opt
gl: Opc

en: Xtr
gl: Ext

en: ?
gl: ¿?

en: Broken
gl: Rotos

en: New
gl: Novos

en: Updated
gl: Actualizados

en: Obsolete/local
gl: Obsoletos/locais

en: Up-to-date
gl: Actualizados

en: Available
gl: dispoñibles

en: Removed
gl: Desinstalados

en: Brokenly installed packages
gl: Paquetes mal instalados

en: Newly available packages
gl: Paquetes novos dispoñibles

en: Updated packages (newer version is available)
gl: Paquetes actualizados (hai unha nova versión dispoñible)

en: Obsolete and local packages present on system
gl: Paquetes obsoletos e locais presentes no sistema

en: Up to date installed packages
gl: Paquetes instalados actualizados

en: Available packages (not currently installed)
gl: Paquetes dispoñibles (non instalados actualmente)

en: Removed and no longer available packages
gl: Paquetes desintalados e xa non dispoñibles

en: Installed packages
gl: Paquetes instalados

en: Removed packages (configuration still present)
gl: Paquetes desinstalados (aínda queda a configuración)

en: Purged packages and those never installed
gl: Paquetes purgados ou nunca instalados

en: Installed
gl: Instalados

en: Purged
gl: Purgados

en: dselect - recursive package listing
gl: dselect - lista de paquetes recursiva

en: dselect - inspection of package states
gl: dselect - inspección dos estados dos paquetes

en: dselect - main package listing
gl: dselect - listado principal de paquetes

en:  (by section)
gl:  (por sección)

en:  (avail., section)
gl:  (disp., sección)

en:  (status, section)
gl:  (estado, sección)

en:  (by priority)
gl:  (por prioridade)

en:  (avail., priority)
gl:  (disp., prioridade)

en:  (status, priority)
gl:  (estado, prioridade)

en:  (alphabetically)
gl:  (alfabéticamente)

en:  (by availability)
gl:  (por disponibilidade)

en:  (by status)
gl:  (por estado)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
gl:  marca:+/=/- conciso:v axuda:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
gl:  marca:+/=/- literal:v axuda:?

en:  terse:v help:?
gl:  conciso:v axuda:?

en:  verbose:v help:?
gl:  literal:v axuda:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
gl: A liña que resaltou representa moitos paquetes; se solicita que se instalen,
    desinstalen, conxelen, etc., afectará a tódolos paquetes que cumplan o criterio
    amosado.
    
    Se move a liña resaltada a un paquete determinado poderá ver información sobre ese paqute aquí.
    Podes usar `o' e `O' para cambiar o criterio de ordenación e ter a oportunidade
    de marcar paquetes en diferentes tipos de grupos.

en: interrelationships affecting
gl: interrelacións que afectan

en: interrelationships
gl: interrelacións

en: description of
gl: descripción de

en: no description available.
gl: non hai descripción dispoñible.

en: description
gl: descripción

en: currently installed control info
gl: información de control instalada actualmente

en: installed control info for
gl: información de control instalada para

en: available version of control file info
gl: versión dispoñible da información do ficheiro de control

en: available version of control info for
gl: versión dispoñible da información do ficheiro de control de

en: <null>
gl: <nula>

en: invalid search option given
gl: Deuse unha opción de búsqueda non válida

en: error in regular expression
gl: erro na expresión regular

en:  does not appear to be available
gl:  non semella estar dispoñible

en:  or
gl:  ou

en: All
gl: Todos

en: All packages
gl: Tódolos paquetes

en: %s packages without a section
gl: %s paquetes sen unha sección

en: %s packages in section %s
gl: %s paquetes na sección %s

en: %s %s packages
gl: Paquetes %s %s

en: %s %s packages without a section
gl: Paquetes %s %s sen unha sección

en: %s %s packages in section %s
gl: Paquetes %s %s na sección %s

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
gl: %-*s %s%s%s;  %s (era: %s).  %s

en: Error
gl: Erro

en: Installed?
gl: ¿Instalado?

en: Old mark
gl: Marca antiga

en: Marked for
gl: Marcado para

en: Section
gl: Sección

en: Priority
gl: Prioridade

en: Package
gl: Paquete

en: Inst.ver
gl: Ver.inst.

en: Avail.ver
gl: Ver.disp.

en: Keystrokes
gl: Pulsacións

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      Down-arrow, j         Up-arrow, k             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
gl: Teclas de movemento: Re Páx/Av Páx, Inicio/Fin, Arriba/Abaixo, Adiante/Atrás:
      Frecha-abaixo, j      Frecha-arriba, k        move o resaltado
      N, Páx-abaixo, Esp.   P, Páx-arriba, Retroc.  move a lista 1 páxina
      ^n                    ^p                      move a lista 1 liña
      t, Inicio             e, Fin                  salta ó principio/final
      u                     d                       move a información 1 páxina
      ^u                    ^d                      move a información 1 liña
      B, Frecha esquerda    F, Frecha dereita       despraza a visualización
                                                    1/3 da pantalla
      ^b                    ^f                      despraza a visualización
                                                    1 carácter
    
    Marca-los paquetes para o seu procesado posterior:
     +, Insert  Instalar ou actualizar
     =, H       Manter no estado actual
     -, Supr    Desinstalar ou borrar
     :, G       Non manter: actualizar ou deixar sen instalar
     _          Desinstalar e purgar a configuración
                                                 Outras teclas:
    Deixar, saír, sobrescribir (¡observe as maiúsculas!):
                                 ?, F1 solicita axuda (tamén Axuda)
     Intro   Confirma, deixa (comproba dependencias)
                                 i, I  amosa as distintas informacións
       Q     Confirma, deixa (ignora dependencias)
                                 o, O  circula a través das opcións de ordenación
     X, Esc  sae, abandoando os cambios feitos
                                 v, V  cambia as opcións da mostra do estado
       R     Recupera o estado antes desta lista   ^l  redebuxa a pantalla
       U     pon todo no estado suxerido            /  busca (Intro para cancelar)
       D     pon todo no estado solicitado          \  repite a última búsqueda

en: Introduction to package selections
gl: Introducción á selección de paquetes

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
gl: Benvido ao listado principal de paquetes de dselect.
    
    Háselle presentar unha lista de paquetes que están instalados ou dispoñibles
    para a instalación. Pode navegar pola lista usando as teclas do cursor,
    marcar paquetes para a instalación (usando `+') ou desinstalación (usando `-').
    Os paquetes pódense marcar individualmente ou en grupos; inicialmente
    verá que a liña `Tódolos paquetes' está seleccionada. `+', `-' e demáis
    afectarán a tódolos paquetes descritos pola liña resaltada.
    
    Algunhas das súas eleccións han causar conflictos ou problemas de
    dependencias; háselle dar unha sub-lista cos paquetes relevantes para que
    poida solucionar os problemas.
    
    Debería le-la lista de teclas e as explicacións na pantalla. Hai dispoñible
    moita información en liña, empréguea -- - prema `?' en calquer momento se
    precisa de axuda.
    
    Cando remate de elixi-los paquetes prema Intro para confirmar os cambios,
    ou `X' para saír sen gardar os cambios. Hase facer unha comprobación
    final de conflictos e dependencias -- aquí tamén pode ver unha sub-lista.
    
    Prema <espacio> para deixar a axuda e entrar no listado.

en: Introduction to read-only package list browser
gl: Introducción ó navegador de paquetes de só lectura

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
gl: Benvido ao listado principal de paquetes de dselect.
    
    Háselle presentar unha lista de paquetes que están instalados ou dispoñibles
    para instalar. Xa que non ten os privilexios necesarios para actualizar os
    estados dos paquetes, está nun modo de só lectura. Pode navigar pola lista
    empregando as teclas do cursor (mire a páxina de axuda 'Teclas'), observar
    o estado dos paquetes e ler información sobre eles.
    
    Debería ler a lista de teclas e as explicacións da pantalla. Hai moita axuda
    en liña dispoñible, empréguea -- prema '?' en calquera momento para a axuda.
    
    Cando remate de navegar, prema 'Q' ou <intro> para saír.
    
    Prema <espacio> para saír da axuda e entrar agora na lista.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
gl: Introducción á lista de resolución de conflicto/dependencia

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
gl: Resolución de dependencias e conflictos - introducción.
    
    Unha ou máis de entre as súas escollas produciu un conflicto ou problema de
    dependencias -- algúns paquetes só se deberían instalar en conxunto con outros,
    e algunhas combinacións de paquetes non se poden instalar xuntas.
    
    Ha ver unha sub-lista cos paquetes involucrados. A metade inferior da pantalla
    amosa os conflictos e dependencias relevantes; empregue 'i' para pasar entre
    iso, as descricións dos paquetes e a información interna de control.
    
    Calculouse un conxunto de paquetes 'suxeridos', e estabrecéronse as marcas
    iniciais desta lista para encaixar con eles, así que pode pasar premendo só
    Intro para acepta-las suxestións se quere. Pode anular os cambios que causaron
    os problemas e voltar á lista principal premendo 'X' maiúsculo.
    
    Tamén se pode desprazar pola lista e cambiar as marcas para que se asemellen
    máis ao que desexa vostede, e pode rexeitar as suxestións empregando as teclas
    'D' ou 'R' maiúsculos (vexa a pantalla de axuda de teclas). Pode empregar o
    'Q' maiúsculo para forzar unha aceptación da situación que se amosa, se quere
    ignorar unha recomendación ou pensa que o programa está equivocado.
    
    Prema <espacio> para saír da axuda e entrar na sub-lista; lembre: prema '?'
    para obter axuda.

en: Display, part 1: package listing and status chars
gl: Mostra, parte 1: listado de paquetes e caracteres de estado

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
gl: A metade superior da pantalla amosa unha lista de paquetes. Para cada un
    pódense ver catro columnas co seu estado actual no sistema e marca. De modo
    conciso (use `v' para intercambiar a mostra de mensaxes) estes son caracteres
    individuais, de esquerda a dereita:
    
     Indicador de erro: Espacio - ningún erro (pero o paquete pode estar en estado
       roto - ver máis abaixo)
                  `R'  - erro serio durante a instalación, precisa reinstalación;
     Estado instalado: Espacio - non instalado;
                         `*'   - instalado;
                         `-'   - non instalado, pero quedan ficheiros de
                                 configuración;
           os paquetes { `U'   - desempaquetado pero aínda non configurado;
        nestos estados { `C'   - semi-configurado (ocorreu un erro);
           están rotos { `I'   - semi-instalado (ocorreu un erro).
     Marca antiga: o solicitado para este paquete antes de presentar esta lista;
     Marca: o solicitado para este paquete:
       `*': marcado para instalación ou actualización;
       `-': marcado para desinstalación, pero os ficheiros de configuración
            quedarán;
       `=': conselado: o paquete non será procesado en absoluto;
       `_': marcado para a purga completa - borrarase incluso a configuración
       `n': o paquete é novo e aínda debe marcarse para instalar/desinstalar/etc.
    
    Tamén se amosa a prioridade, sección, nome, números de versión instalada
    e dispoñible de cada paquete (Maiusc-V para amosar/ocultar) e a descripción
    resumida.

en: Display, part 2: list highlight; information display
gl: Mostra, parte 2: resaltado da lista; mostra de información

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
gl: * Resaltado: Restaltarase unha liña na lista de paquetes. Indica qué paquete(s)
      serán afectados ó pulsar `+', `-' e `_'.
    
    * A liña divisoria na metade da pantalla amosa unha breve explicación do
      estado do paquete resaltado actualmente, ou unha descripción do grupo
      resaltado se é unha liña de grupo. Se non entende o significado dalgún
      dos caracteres de estado amosados, vaia ó paquete relevante e olle a liña
      divisoria, ou use a tecla `v' para unha mostra detallada (pulse `v' outra
      vez para volver á mostra concisa).
    
    * A parte inferior da pantalla amosa máis información acerca do paquete
      actualmente resaltado (se só hai un).
    
      Pode amosar unha descripción extendida do paquete, os detalles de control
      internos do paquete (ben para a versión instalada ou dispoñible do paquete),
      ou información sobre conflictos e dependencias relacionadas co paquete
      actual (en sub-listas de resolución de conflicto/dependencia).
    
      Use a tecla `i' para circular a través da mostra, e `I' para ocultar a
      mostra de información ou expandila para usar case toda a pantalla.

en: Introduction to method selection display
gl: Introducción á mostra de selección de método

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
gl: dselect e dpkg poden facer instalación automática, cargando os ficheiros de
    paquetes que se van instalar dun número de sitios posibles distintos.
    
    Esta lista permítelle seleccionar un destes métodos de instalación.
    
    Mova o resaltado ó método que desexa usar, e presione Intro. Preguntaráselle
    entón a información requerida para facer a instalación.
    
    A medida que mova o resaltado amosarase, se está dispoñible, unha descripción
    de cada método na metade inferior da pantalla.
    
    Se desexa abandoar sen cambiar nada use a tecla `x' mentras se atope na lista
    de métodos de instalación.
    
    Unha lista completa de teclas está dispoñible pulsando `k' agora, ou desde
    o menú de axuda ó que se accede pulsando `?'.

en: Keystrokes for method selection
gl: Teclas para a selección de método

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
gl: Teclas de movemento: Re Páx/Av Páx, Inicio/Fin, Arriba/Abaixo, Adiante/Atrás:
      n, Frecha abaixo      p, Frecha arriba        mover resaltado
      N, Re páx, Espacio    P, Av páx, Retroceso    desprazar a lista nunha páxina
      ^n                    ^p                      desprazar a lista nunha liña
      t, Inicio             e, Fin                  ir ó inicio/fin da lista
      u                     d                       desprazar a información
                                                    nunha páxina
      ^u                    ^d                      desprazar a información
                                                    nunha liña
      B, Frecha esquerda    F, Frecha dereita       desprazar a mostra 1/3 da
                                                    pantalla
      ^b                    ^f                      desprazar a mostra 1
                                                    carácter
    (Estas son as mesmas teclas de movemento que na mostra de lista de paquetes.)
    
    Abandoar:
     Intro        seleccionar este método e ir ó seu diálogo de configuración
     x, X         sair sen cambiar nin establecer o método de instalación
    
    Miscelánea:
      ?, Axuda, F1     solicitar axuda
     ^l                redebuxar a mostra
      /                buscar (pulse intro para cancelar)
      \                repetir a última búsqueda
