dpkg - en to gl translation catalogue (979 entries)

en: unable to open tmpfile for vsnprintf
gl: non se pode abrir o ficheiro temporal para vsnprintf

en: unable to rewind at start of vsnprintf
gl: non se pode retroceder ao comezo de vsnprintf

en: unable to truncate in vsnprintf
gl: non se pode truncar en vsnprintf

en: write error in vsnprintf
gl: erro de escritura en vsnprintf

en: unable to flush in vsnprintf
gl: non se pode baleirar o buffer en vsnprintf

en: unable to stat in vsnprintf
gl: non se pode analizar un ficheiro en vsnprintf

en: unable to rewind in vsnprintf
gl: non se pode retroceder en vsnprintf

en: read error in vsnprintf truncated
gl: erro de lectura en vsnprintf (truncado)

en: System error no.%d
gl: Erro do sistema número %d

en: Signal no.%d
gl: Sinal número %d

en: %s: internal gzip error: `%s'
gl: %s: erro interno de gzip: "%s"

en: %s: failed to exec gzip -dc
gl: %s: non se puido executar gzip -dc

en: %s: internal bzip2 error: `%s'
gl: %s: erro interno de bzip2: "%s"

en: %s: failed to exec bzip2 -dc
gl: %s: non se puido executar bzip2 -dc

en: %s: decompression
gl: %s: descompresión

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
gl: %s: erro interno de gzip: lectura: "%s"

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
gl: %s: erro interno de gzip: escritura: "%s"

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
gl: %s: erro interno de gzip: léronse %i e escribíronse %i

en: %s: failed to exec gzip %s
gl: %s: non se puido executar gzip %s

en: %s: internal bzip2 error: read: `%s'
gl: %s: erro interno de bzip2: lectura: "%s"

en: %s: internal bzip2 error: write: `%s'
gl: %s: erro interno de bzip2: escritura: "%s"

en: %s: internal bzip2 error: read(%i) != write(%i)
gl: %s: erro interno de bzip 2: léronse %i e escribíronse %i

en: %s: failed to exec bzip2 %s
gl: %s: non se puido executar bzip2 %s

en: %s: compression
gl: %s: compresión

en: couldn't allocate memory for strdup in findpackage(%s)
gl: non se puido reservar memoria para strdup en findpackage(%s)

en: size %7d occurs %5d times
gl: o tamaño %7d aparece %5d veces

en: failed write during hashreport
gl: fallou a escritura en hashreport

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
gl: o directorio de actualizacións contén o ficheiro "%.250s", que ten un nome longo de máis (lonxitude=%d, máx=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
gl: o directorio de actualizacións contén ficheiros con nomes de lonxitudes diferentes (%d e %d)

en: cannot scan updates directory `%.255s'
gl: non se pode explorar o directorio de actualizacións "%.255s"

en: failed to remove incorporated update file %.255s
gl: non se puido borrar o ficheiro de actualizacións incorporado %.255s

en: unable to create %.250s
gl: non se pode crear %.250s

en: unable to fill %.250s with padding
gl: non se pode encher %.250s con caracteres de recheo

en: unable flush %.250s after padding
gl: non se pode baleirar o buffer de %.250s despois do recheo

en: unable seek to start of %.250s after padding
gl: non se pode ir ao comezo de %.250s despois do recheo

en: requested operation requires superuser privilege
gl: a operación solicitada precisa de privilexios de superusuario

en: unable to access dpkg status area
gl: non se pode acceder á área de estado de dpkg

en: operation requires read/write access to dpkg status area
gl: a operación precisa de acceso de lectura/escritura á área de estado de dpkg

en: failed to remove my own update file %.255s
gl: non se puido eliminar o ficheiro de actualizacións %.255s

en: unable to write updated status of `%.250s'
gl: non se pode gravar o estado actualizado de "%.250s"

en: unable to flush updated status of `%.250s'
gl: non se pode baleirar o buffer co estado actualizado de "%.250s"

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
gl: non se pode truncar para o estado actualizado de "%.250s"

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
gl: non se pode sincronizar o estado actualizado de "%.250s"

en: unable to close updated status of `%.250s'
gl: non se pode pechar o estado actualizado de "%.250s"

en: unable to install updated status of `%.250s'
gl: non se pode instalar o estado actualizado de "%.250s"

en: couldn't open log `%s': %s
gl: non se puido abrir o rexistro "%s": %s

en: failed to open `%s' for writing %s information
gl: non se puido abrir "%s" para gravar información de "%s"

en: unable to set buffering on status file
gl: non se pode estabrecer o buffer do ficheiro de estado

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
gl: non se puido gravar o rexistro de "%s" sobre "%.50s" en "%.250s"

en: failed to flush %s information to `%.250s'
gl: non se puido baleirar o buffer coa información de "%s" en "%.250s"

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
gl: non se puido sincronizar a información de "%s" en "%.250s"

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
gl: non se puido pechar "%.250s" despois de gravar a información de "%s"

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
gl: non se puido ligar "%.250s" a "%.250s" para copiar a información de "%s"

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
gl: non se puido instalar "%.250s" coma "%.250s" que contén información de "%s"

en: out of memory pushing error handler:
gl: memoria esgotada ao engadir o manexador de erros:

en: %s: error while cleaning up:
     %s
gl: %s: erro ao limpar:
     %s

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
gl: dpkg: hai erros aniñados de máis durante a recuperación de erros

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
gl: esgotouse a memoria para unha nova entrada de limpeza con argumentos de máis

en: out of memory for new cleanup entry
gl: esgotouse a memoria para unha nova entrada de limpeza

en: error writing `%s'
gl: erro ao gravar "%s"

en: %s:%d: internal error `%s'
gl: %s:%d: erro interno "%s"

en: %s is missing
gl: falla %s

en: `%.*s' is not allowed for %s
gl: non se permite "%.*s" para %s

en: junk after %s
gl: lixo despois de %s

en: invalid package name (%.250s)
gl: nome de paquete non válido (%.250s)

en: empty file details field `%s'
gl: campo de detalles de ficheiro "%s" baleiro

en: file details field `%s' not allowed in status file
gl: non se permite o campo de detalles de ficheiro "%s" no ficheiro de estado

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
gl: hai valores de máis no campo de detalles de ficheiro "%s" (comparado con outros)

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
gl: hai valores de menos no campo de detalles de ficheiro "%s" (comparado con outros)

en: yes/no in boolean field
gl: si/non nun campo booleano

en: value for `status' field not allowed in this context
gl: non se admite o valor do campo "status" neste contexto

en: third (status) word in `status' field
gl: terceira palabra (status) no campo "status"

en: error in Version string `%.250s': %.250s
gl: erro na cadea do campo Version "%.250s": %.250s

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
gl: emprégase un campo obsoleto "Revision" ou "Package-Revision"

en: value for `config-version' field not allowed in this context
gl: non se admite o valor do campo "config-version" neste contexto

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
gl: erro na cadea do campo Config-VErsion "%.250s": %.250s

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
gl: o valor de "conffiles" ten unha liña que comeza por algo distinto dun espacio "%c"

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
gl: o valor de "conffiles" ten unha liña mal formada "%.*s"

en: root or null directory is listed as a conffile
gl: lístase coma ficheiro de configuración o directorio raíz ou un nulo

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
gl: campo "%s", falla o nome do paquete, ou hai lixo onde se esperaba o nome dun paquete

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
gl: campo "%s", nome de paquete "%.255s" non válido: %s

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
gl: campo "%s", referencia a "%.255s":
     relación de versións %c%c incorrecta

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
gl: campo "%s", referencia a "%.255s":
     "%c" está obsoleto, empregue "%c=" ou "%c%c" no seu canto

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
gl: campo "%s", referencia a "%.255s":
     coincidencia exacta implícita no número de versión, suxírese empregar "="

en: Only exact versions may be used for Provides
gl: Só se poden empregar versións exactas no campo Provides

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
gl: campo "%s", referencia a "%.255s":
     o valor da versión comeza por un carácter non alfanumérico, suxírese engadir un espazo

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `('
gl: campo "%s", referencia a "%.255s": a versión contén "("

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains ` '
gl: campo "%s", referencia a "%.255s": a versión contén " "

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
gl: campo "%s", referencia a "%.255s": versión sen rematar

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
gl: campo "%s", referencia a "%.255s": erro na versión: %.255s

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
gl: campo "%s", erro de sintaxe trala referencia ao paquete "%.255s"

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
gl: non se admiten alternativas ("|") no campo %s

en: unable to unlock dpkg status database
gl: non se pode desbloquear a base de datos de estado de dpkg

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
gl: non ten permisos para bloquear a base de datos de estado de dpkg

en: unable to open/create status database lockfile
gl: non se pode abrir/crear o ficheiro de bloqueo da base de datos de estado

en: status database area is locked by another process
gl: a área da base de datos de estado está bloqueada por outro proceso

en: unable to lock dpkg status database
gl: non se pode bloquear a base de datos de estado de dpkg

en: malloc failed (%ld bytes)
gl: a chamada a malloc fallou (%ld bytes)

en: realloc failed (%ld bytes)
gl: a chamada a realloc fallou (%ld bytes)

en: %s (subprocess): %s
gl: %s (subproceso): %s

en: fork failed
gl: a chamada a fork fallou

en: failed to dup for std%s
gl: a chamada a dup2 fallou para std%s

en: failed to dup for fd %d
gl: a chamada a dup2 fallou para o descritor %d

en: failed to create pipe
gl: non se puido crear unha canle

en: dpkg: warning - %s returned error exit status %d
gl: dpkg: aviso - %s devolveu o estado de saída de erro %d

en: subprocess %s returned error exit status %d
gl: o subproceso %s devolveu o estado de saída de erro %d

en: dpkg: warning - %s killed by signal (%s)%s
gl: dpkg: aviso - %s morreu por un sinal (%s)%s

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
gl: o subproceso %s morreu por un sinal (%s)%s

en: subprocess %s failed with wait status code %d
gl: o subproceso %s fallou co código de estado de espera %d

en: wait for %s failed
gl: a espera de %s fallou

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
gl: non se puido ler os modificadores do descritor de ficheiros de %.250s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
gl: non se puido estabrecer o modificador close-on-exec de %.250s

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s
gl: fallo en buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s

en: eof in buffer_write(stream): %s
gl: fin de ficheiro en buffer_write(stream): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
gl: erro en buffer_write(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_write
gl: tipo de datos "%i" descoñecido en buffer_write

en: failed in buffer_read(fd): %s
gl: fallo en buffer_read(fd): %s

en: error in buffer_read(stream): %s
gl: erro en buffer_read(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_read
gl: tipo de datos "%i" descoñecido en buffer_read

en: failed to allocate buffer in buffer_copy (%s)
gl: non se puido reservar un buffer en buffer_copy (%s)

en: failed in buffer_copy (%s)
gl: fallo en buffer_copy (%s)

en: short read in buffer_copy (%s)
gl: lectura curta en buffer_copy (%s)

en: failed to open configuration file `%.255s' for reading
gl: non se puido abrir o ficheiro de configuración "%.255s" para lectura

en: configuration error: unknown option %s
gl: erro na configuración: opción %s descoñecida

en: configuration error: %s needs a value
gl: erro na configuración: %s precisa dun valor

en: configuration error: %s does not take a value
gl: erro na configuración: %s non toma un valor

en: read error in configuration file `%.255s'
gl: erro de lectura no ficheiro de configuración "%.255s"

en: error closing configuration file `%.255s'
gl: erro ao pechar o ficheiro de configuración "%.255s"

en: Error allocating memory for cfgfilename
gl: Erro ao reservar memoria para cfgfilename

en: unknown option --%s
gl: opción --%s descoñecida

en: --%s option takes a value
gl: a opción --%s toma un valor

en: --%s option does not take a value
gl: a opción --%s non toma un valor

en: unknown option -%c
gl: opción -%c descoñecida

en: -%c option takes a value
gl: a opción -%c toma un valor

en: -%c option does not take a value
gl: a opción -%c non toma un valor

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
gl: non se puido abrir o ficheiro de información de paquetes "%.255s" para lectura

en: can't stat package info file `%.255s'
gl: non se atopou o ficheiro de información de paquetes "%.255s"

en: can't mmap package info file `%.255s'
gl: non se pode facer mmap do ficheiro de información de paquetes "%.255s"

en: failed to malloc for info file `%.255s'
gl: non se puido reservar memoria para o ficheiro de información "%.255s"

en: copy info file `%.255s'
gl: copiar o ficheiro de información "%.255s"

en: EOF after field name `%.*s'
gl: fin de ficheiro tralo nome de campo "%.*s"

en: newline in field name `%.*s'
gl: salto de liña no nome de campo "%.*s"

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
gl: fin de ficheiro de MS-DOS (^Z) no nome de campo "%.*s"

en: field name `%.*s' must be followed by colon
gl: o nome de campo "%.*s" debe ir seguido dun signo de dous puntos

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
gl: fin de ficheiro antes do valor do campo "%.*s" (falla o salto de liña final)

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
gl: carácter de fin de ficheiro de MS-DOS no valor do campo "%.*s" (¿falla o salto de liña final?)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
gl: fin de ficheiro no valor do campo "%.*s" (falla o salto de liña final)

en: duplicate value for `%s' field
gl: valor duplicado para o campo "%s"

en: user-defined field name `%.*s' too short
gl: o nome do campo definido polo usuario "%.*s" é curto de máis

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
gl: valor duplicado para o campo definido polo usuario "%.*s"

en: several package info entries found, only one allowed
gl: atopáronse varias entradas de información do paquete, só se admite unha

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
gl: Configured-Version para un paquete con Status non apropiado

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
gl: Un paquete en estado "non instalado" ten ficheiros de configuración; esquécense

en: failed to close after read: `%.255s'
gl: non se puido pechar despois de ler: "%.255s"

en: no package information in `%.255s'
gl: non hai información de paquetes en "%.255s"

en: failed to read `%s' at line %d
gl: non se puido ler "%s" na liña %d

en: %s, in file `%.255s' near line %d
gl: %s, no ficheiro "%.255s" preto da liña %d

en: warning
gl: aviso

en: parse error
gl: erro de sintaxe

en:  package `%.255s'
gl:  paquete "%.255s"

en: failed to write parsing warning
gl: non se puido gravar o aviso de análise

en: may not be empty string
gl: non pode ser unha cadea baleira

en: must start with an alphanumeric
gl: debe comezar por un carácter alfanumérico

en: character `%c' not allowed - only letters, digits and %s allowed
gl: non se admite o carácter "%c" - só se admiten letras, números e %s

en: <none>
gl: <ningún>

en: version string is empty
gl: a cadea de versión está baleira

en: version string has embedded spaces
gl: a cadea de versión ten espazos

en: epoch in version is not number
gl: a época na versión non é un número

en: nothing after colon in version number
gl: non hai hada despois dos dous puntos no número de versión

en: missing %s
gl: falla %s

en: empty value for %s
gl: valor baleiro para %s

en: cannot open GPL file
gl: non se pode abrir o ficheiro GPL

en: invalid character `%c' in field width
gl: carácter "%c" non válido na anchura do campo

en: Closing brace missing in format
gl: Falla a chave de peche no formato

en: failed to realloc for variable buffer
gl: non se puido facer realloc para o buffer variable

en: process_archive ...  already disappeared !
gl: process_archive ...  xa desapareceu

en: error reading from dpkg-deb pipe
gl: erro ao ler da canle de dpkg-deb

en: error setting timestamps of `%.255s'
gl: erro ao estabrecer as marcas de tempo de "%.255s"

en: error setting ownership of `%.255s'
gl: erro ao estabrecer o propietario de "%.255s"

en: error setting permissions of `%.255s'
gl: erro ao estabrecer os permisos de "%.255s"

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'%.10s%.100s%.10s
gl: téntase sobrescribir "%.250s", que é a versión desviada de "%.250s"%.10s%.100s%.10s

en:  (package:
gl:  (paquete:

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
gl: non se pode atopar "%.255s" (que se ía instalar)

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
gl: non se pode limpar o barullo que rodea a "%.255s" antes de instalar outra versión

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
gl: non se pode atopar o "%.255s" restaurado antes de instalar outra versión

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
gl: o arquivo contiña un obxecto "%.255s" de tipo 0x%x descoñecido

en: Replacing files in old package %s ...
gl: A substituír os ficheiros do paquete antigo %s ...

en: Replaced by files in installed package %s ...
gl: Substituíronse por ficheiros do paquete instalado %s ...

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
gl: téntase sobrescribir o directorio "%.250s" do paquete %.250s con algo que non é un directorio

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
gl: téntase sobrescribir "%.250s", que tamén está no paquete %.250s

en: gobble replaced file `%.255s'
gl: leuse e omitiuse o ficheiro "%.255s"

en: unable to create `%.255s'
gl: non se pode crear "%.255s"

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
gl: back-end dpkg-deb durante "%.255s"

en: error closing/writing `%.255s'
gl: erro ao pechar ou gravar en "%.255s"

en: error creating pipe `%.255s'
gl: erro ao crear a canle "%.255s"

en: error creating device `%.255s'
gl: erro ao crear o dispositivo "%.255s"

en: error creating hard link `%.255s'
gl: erro ao crear a ligazón dura "%.255s"

en: error creating symbolic link `%.255s'
gl: erro ao crear a ligazón simbólica "%.255s"

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
gl: erro ao estabrecer o propietario da ligazón simbólica "%.255s"

en: error creating directory `%.255s'
gl: erro ao crear o directorio "%.255s"

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
gl: non se pode apartar "%.255s" para instalar a nova versión

en: unable to read link `%.255s'
gl: non se pode ler a ligazón "%.255s"

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
gl: non se pode facer unha copia da ligazón simbólica "%.255s"

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
gl: non se pode cambiar o propietario da copia da ligazón simbólica "%.255s"

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
gl: non se pode facer unha copia da ligazón simbólica "%.255s" antes de instalar a nova versión

en: unable to install new version of `%.255s'
gl: non se pode instalar unha nova versión de "%.255s"

en: dpkg: warning - ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
gl: dpkg: aviso - ignóranse os problemas de dependencias co borrado de %s:
    %s

en: dpkg: warning - considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s.
gl: dpkg: aviso - a considerar a desconfiguración do paquete esencial
     %s, para permitir a eliminación de %s.

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s.
gl: dpkg: non, %s é esencial, non se ha desconfigurar para
     permitir a eliminación de %s.

en: dpkg: no, cannot remove %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
gl: dpkg: non, non se pode eliminar %s (--auto-deconfigure ha axudar):
    %s

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
gl: dpkg: a considerar a eliminación de %s en favor de %s ...

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
gl: %s non está instalado correctamente - ignóranse tódalas dependencias del.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
gl: dpkg: pode terse problemas para eliminar %s, xa que fornece %s ...

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
gl: dpkg: o paquete %s precisa dunha reinstalación, pero hase eliminar como pide.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
gl: dpkg: o paquete %s precisa dunha reinstalación, non se ha eliminar.

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
gl: dpkg: si, hase eliminar %s en favor de %s.

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
gl: dpkg: respecto a %s que contén %s:
    %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
gl: paquetes con conflictos - non se instala %.250s

en: dpkg: warning - ignoring conflict, may proceed anyway !
gl: dpkg: aviso - a ignorar o conflicto, hase continuar igualmente

en: --%s --recursive needs at least one path argument
gl: --%s --recursive precisa de alomenos un argumento de ruta

en: failed to exec find for --recursive
gl: non se puido executar "find" para --recursive

en: failed to fdopen find's pipe
gl: non se puido abrir a canle de find

en: error reading find's pipe
gl: erro ao ler da canle de find

en: error closing find's pipe
gl: erro ao pechar a canle de find

en: find for --recursive returned unhandled error %i
gl: a execución de "find" para --recursive voltou o erro %i

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
gl: buscouse, pero non se atopou ningún paquete (ficheiros que encaixan con *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
gl: --%s precisa de alomenos un argumento de ficheiro de arquivo de paquete

en: Selecting previously deselected package %s.
gl: A escoller o paquete %s anteriormente deseleccionado.

en: Skipping deselected package %s.
gl: A omitir o paquete deseleccionado %s.

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
gl: A versión %.250s de %.250s xa está instalada, omítese.

en: %s - warning: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
gl: %s - aviso: a desactualizar %.250s de %.250s a %.250s.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
gl: Non se ha desactualizar %.250s da versión %.250s a %.250s, omítese.

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
gl: non se pode eliminar a versión recén instalada de "%.250s" para permitir a reinstalación da copia de seguridade

en: unable to restore backup version of `%.250s'
gl: non se pode recuperar a copia de seguridade de "%.250s"

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s'
gl: non se pode eliminar a versión recén instalada de "%.250s"

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
gl: non se pode eliminar a versión recén extraída de "%.250s"

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
gl: non hai ningún paquete chamado "%s", non se pode configurar

en: package %.250s is already installed and configured
gl: o paquete %.250s xa está instalado e configurado

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
gl: o paquete %.250s non está listo para a súa configuración
     non se pode configurar (estado actual "%.250s")

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
gl: dpkg: problemas de dependencias impiden a configuración de %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
gl: problemas de dependencias - déixase sen configurar

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
gl: dpkg: %s: problemas de dependencias, pero configúrase igualmente pola súa petición:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
gl: O paquete está nun estado moi inconsistente - debería
     reinstalalo antes de tentar a súa configuración.

en: Setting up %s (%s) ...
gl: A configurar %s (%s) ...

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
gl: non se atopa o novo ficheiro de configuración "%.250s"

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
gl: non se atopa o ficheiro de configuración instalado actualmente "%.250s"

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
gl: 
    O ficheiro de configuración "%s" non existe no seu sistema.
    A instalar o novo ficheiro de configuración pola súa petición.

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old backup `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido borrar a copia antiga "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to rename `%.250s' to `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido cambiar o nome de "%.250s" a "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido borrar "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old distrib version `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido borrar a versión antiga "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s' (before overwrite): %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido borrar "%.250s" (antes da sobrescritura): %s

en: dpkg: %s: warning - failed to link `%.250s' to `%.250s': %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se puido ligar "%.250s" a "%.250s": %s

en: Installing new version of config file %s ...
gl: A instalar a nova versión do ficheiro de configuración %s ...

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
gl: non se pode instalar "%.250s" coma "%.250s"

en: dpkg: %s: warning - unable to stat config file `%s'
     (= `%s'): %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se atopa o ficheiro de configuración "%s"
     (= "%s"): %s

en: dpkg: %s: warning - config file `%s' is a circular link
     (= `%s')
gl: dpkg: %s: aviso - o ficheiro de configuración "%s" é unha ligazón circular
     (= "%s")

en: dpkg: %s: warning - unable to readlink conffile `%s'
     (= `%s'): %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se pode ler a ligazón do ficheiro de configuración "%s"
     (= "%s"): %s

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' resolves to degenerate filename
     (`%s' is a symlink to `%s')
gl: dpkg: %s: aviso - o ficheiro de configuración "%.250s" resólvese a un nome de ficheiro dexenerado
     ("%s" é unha ligazón simbólica a "%s")

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' is not a plain file or symlink (= `%s')
gl: dpkg: %s: aviso - o ficheiro de configuración "%.250s" non é un ficheiro normal ou ligazón simbólica (= "%s")

en: dpkg: %s: warning - unable to open conffile %s for hash: %s
gl: dpkg: %s: aviso - non se pode abrir o ficheiro de configuración %s para calcular o seu hash: %s

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
gl: non se pode cambiar o propietario do novo ficheiro de configuración "%.250s"

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
gl: non se pode estabrecer o modo do novo ficheiro de configuración "%.250s"

en: failed to run %s (%.250s)
gl: non se puido executar %s (%.250s)

en: wait for shell failed
gl: houbo un fallo ao agardar polo intérprete de ordes

en: Type `exit' when you're done.
gl: Escriba "exit" cando teña rematado.

en: failed to exec shell (%.250s)
gl: non se puido executar o intérprete de ordes (%.250s)

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
gl: Non esqueza volver poñer este proceso en primeiro plano ("fg") cando teña rematado.

en: 
    Configuration file `%s'
gl: 
    Ficheiro de configuración "%s"

en:  (actually `%s')
gl:  (realmente "%s")

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
gl: 
     ==> Hai un ficheiro no sistema creado por vostede ou un script.
     ==> Tamén hai un ficheiro no paquete fornecido polo mantedor do paquete.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
gl: 
     ==> Modificado (por vostede ou un script) trala instalación.

en: 
         Not modified since installation.
gl: 
         Sen modificar trala instalación.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
gl:  ==> O distribuidor do paquete fornece unha versión actualizada.

en:      Version in package is the same as at last installation.
gl:      A versión do paquete é a mesma que a da última instalación.

en:  ==> Using new file as you requested.
gl:  ==> Emprégase o novo ficheiro como solicitou.

en:  ==> Using current old file as you requested.
gl:  ==> Emprégase o ficheiro actual como solicitou.

en:  ==> Keeping old config file as default.
gl:  ==> Gárdase o ficheiro de configuración antigo por defecto.

en:  ==> Using new config file as default.
gl:  ==> Emprégase o novo ficheiro de configuración por defecto.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
gl:    ¿Que quere facer con el? As opcións son:
        Y ou I  : instalar a versión do mantedor do paquete
        N ou O  : gardar a versión instalada actualmente
          D     : amosar as diferencias entre as versións
          Z     : deixar este proceso no fondo para examinar a situación

en:  The default action is to keep your current version.
gl:  A acción por defecto é gardar a versión actual.

en:  The default action is to install the new version.
gl:  A acción por defecto é instalar a nova versión.

en: [default=N]
gl: [por defecto=N]

en: [default=Y]
gl: [por defecto=Y]

en: [no default]
gl: [non hai opción por defecto]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
gl: erro ao gravar no erro estándar, descubriuse antes de preguntar polo ficheiro de configuración

en: read error on stdin at conffile prompt
gl: erro de lectura na entrada estándar na pregunta do ficheiro de configuración

en: EOF on stdin at conffile prompt
gl: fin de ficheiro na entrada estándar na pregunta do ficheiro de configuración

en: unable to check for existence of `%.250s'
gl: non se pode comprobar a existencia de "%.250s"

en:  depends on
gl:  depende de

en:  pre-depends on
gl:  pre-depende de

en:  recommends
gl:  recomenda

en:  conflicts with
gl:  ten conflictos con

en:  suggests
gl:  suxire

en:  enhances
gl:  mellora

en:   %.250s is to be removed.
gl:   %.250s hase eliminar.

en:   %.250s is to be deconfigured.
gl:   %.250s hase desconfigurar.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
gl:   %.250s hase instalar, pero é a versión %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
gl:   %.250s está instalado, pero é a versión %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
gl:   %.250s está desempaquetado, pero non se configurou.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
gl:   %.250s está desempaquetado, pero é a versión %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
gl:   %.250s ten de última versión configurada %.250s.

en:   %.250s is %s.
gl:   %.250s está %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
gl:   %.250s fornece %.250s pero hase eliminar.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
gl:   %.250s fornece %.250s pero hase desconfigurar.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
gl:   %.250s fornece %.250s pero está %s.

en:   %.250s is not installed.
gl:   %.250s non está instalado.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
gl:   %.250s (versión %.250s) hase instalar.

en:   %.250s (version %.250s) is %s.
gl:   %.250s (versión %.250s) está %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
gl:   %.250s fornece %.250s e hase instalar.

en:   %.250s provides %.250s and is %s.
gl:   %.250s fornece %.250s e está %s.

en: (no description available)
gl: (non hai unha descrición dispoñible)

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
gl: Os seguintes paquetes están embarullados debido a problemas graves durante
    a instalación. Teñen que se reinstalar para que eles (e outros paquetes
    que dependan deles) funcionen correctamente:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
gl: Os seguintes paquetes desempaquetáronse pero non están configurados.
    Deben configurarse empregando dpkg --configure ou a opción de menú
    "configurar" de dselect para que funcionen:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
gl: Os seguintes paquetes están só configurados a medias, seguramente debido
    a problemas ao configuralos a primeira vez. Debería volverse tentar a
    configuración empregando dpkg --configure <paquete> ou a opción de menú
    "configurar" de dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
gl: Os seguintes paquetes están só instalados a medias, debido a problemas
    durante a instalación. Seguramente se poida completar a instalación
    se se volve tentar; os paquetes pódense eliminar empregando dselect
    ou dpkg --remove:

en: --audit does not take any arguments
gl: --audit non toma ningún argumento

en: <unknown>
gl: <descoñecido>

en: --yet-to-unpack does not take any arguments
gl: --yet-to-unpack non toma ningún argumento

en:  %d in %s:
gl:  %d en %s:

en:  %d packages, from the following sections:
gl:  %d paquetes, das seguintes seccións:

en: --assert-* does not take any arguments
gl: --assert-* non toma ningún argumento

en: Version of dpkg with working epoch support not yet configured.
     Please use `dpkg --configure dpkg', and then try again.
gl: Aínda non hai configurada ningunha versión de dpkg con soporte de épocas.
     Empregue "dpkg --configure dpkg" e volva tentalo.

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for epoch support !
gl: dpkg non consta coma instalado, non se pode comprobar o soporte de épocas.

en: --predep-package does not take any argument
gl: --predep-package non toma ningún argumento

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
gl: dpkg: non se pode determinar como satisfacer a predependencia:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
gl: non se poden satisfacer as predependencias de %.250s (debido a %.250s)

en: --print-architecture does not take any argument
gl: --print-architecture non toma ningún argumento

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
gl: --compare-versions toma tres argumentos: <versión> <relación> <versión>

en: --compare-versions bad relation
gl: relación incorrecta para --compare-versions

en: version a has bad syntax: %s
gl: a versión "a" ten unha sintaxe incorrecta: %s

en: version b has bad syntax: %s
gl: a versión "b" ten unha sintaxe incorrecta: %s

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
gl: %s: erro ao procesar %s (--%s):
     %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
gl: dpkg: non se puido reservar memoria para a nova entrada da lista de paquetes fallidos.

en: dpkg: too many errors, stopping
gl: dpkg: hai erros de máis, detense

en: Errors were encountered while processing:
gl: Apareceron erros ao procesar:

en: Processing was halted because there were too many errors.
gl: O procesamento deteuse porque houbo erros de máis.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
gl: O paquete %s estaba retido, procésase igualmente pola súa petición

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
gl: O paquete %s está retido, non se toca. Empregue --force-hold para o facer.

en: dpkg - warning, overriding problem because --force enabled:
gl: dpkg - aviso, omítese o problema porque --force está activado:

en: unable to open files list file for package `%.250s'
gl: non se puido abrir a lista de ficheiros do paquete "%.250s"

en: dpkg: serious warning: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
gl: dpkg: aviso grave: a lista de ficheiros do paquete "%.250s" non aparece, suponse que o paquete non ten ficheiros instalados actualmente.

en: files list for package `%.250s'
gl: lista de ficheiros do paquete "%.250s"

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
gl: a lista de ficheiros do paquete "%.250s" contén un nome de ficheiro baleiro

en: error closing files list file for package `%.250s'
gl: erro ao pechar a lista de ficheiros do paquete "%.250s"

en: (Reading database ...
gl: (A ler a base de datos ...

en: %d files and directories currently installed.)
gl: hai %d ficheiros e directorios instalados actualmente.)

en: unable to create updated files list file for package %s
gl: non se pode crear a lista de ficheiros actualizada para o paquete %s

en: failed to write to updated files list file for package %s
gl: non se puido gravar a lista de ficheiros do paquete %s

en: failed to flush updated files list file for package %s
gl: non se puido baleirar o buffer da lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to sync updated files list file for package %s
gl: non se puido sincronizar a lista de ficheiros do paquete %s

en: failed to close updated files list file for package %s
gl: non se puido pechar a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to install updated files list file for package %s
gl: non se puido instalar a lista de ficheiros actualizada do paquete %s

en: failed to open statoverride file
gl: non se puido abrir o ficheiro "statoverride"

en: failed to fstat statoverride file
gl: non se atopou o ficheiro "statoverride"

en: failed to fstat previous statoverride file
gl: non se atopou o ficheiro "statoverride" anterior

en: statoverride file `%.250s'
gl: ficheiro "statoverride" "%.250s"

en: statoverride file contains empty line
gl: o ficheiro "statoverride" contén unha liña baleira

en: failed to open diversions file
gl: non se puido abrir o ficheiro de desvíos

en: failed to fstat previous diversions file
gl: non se atopou o anterior ficheiro de desvíos

en: failed to fstat diversions file
gl: non se atopou o ficheiro de desvíos

en: fgets gave an empty string from diversions [i]
gl: fgets devolveu unha cadea baleira do ficheiro de desvíos [i]

en: diversions file has too-long line or EOF [i]
gl: o ficheiro de desvíos ten unha liña longa de máis ou fin de ficheiro [i]

en: read error in diversions [ii]
gl: erro de lectura no ficheiro de desvíos [ii]

en: unexpected EOF in diversions [ii]
gl: fin de ficheiro inesperada no ficheiro de desvíos [ii]

en: fgets gave an empty string from diversions [ii]
gl: fgets devolveu unha cadea baleira do ficheiro de desvíos [ii]

en: diversions file has too-long line or EOF [ii]
gl: o ficheiro de desvíos ten unha liña longa de máis ou fin de ficheiro [ii]

en: read error in diversions [iii]
gl: erro de lectura no ficheiro de desvíos [iii]

en: unexpected EOF in diversions [iii]
gl: fin de ficheiro inesperada no ficheiro de desvíos [iii]

en: fgets gave an empty string from diversions [iii]
gl: fgets devolveu unha cadea baleira do ficheiro de desvíos [iii]

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
gl: hai desvíos en conflicto que involucran a "%.250s" ou "%.250s"

en: read error in diversions [i]
gl: erro de lectura no ficheiro de desvíos [i]

en: not installed
gl: sen instalar

en: unpacked but not configured
gl: desempaquetado pero sen configurar

en: broken due to postinst failure
gl: roto por un fallo no postinst

en: installed
gl: instalado

en: broken due to failed removal
gl: roto por unha eliminación fallida

en: not installed but configs remain
gl: sen instalar pero hai ficheiros de configuración

en: dpkg - error: PATH is not set.
gl: dpkg - erro: a variable de ambiente PATH non está estabrecida.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
gl: dpkg: "%s" non aparece na variable PATH.

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
gl: Non se atoparon %d programa(s) esperados na variable PATH.
    Nota: o PATH de root debería conter /usr/local/sbin, /usr/sbin e /sbin.

en: failed to chroot to `%.250s'
gl: non se puido facer chroot a "%.250s"

en: error un-catching signal %s: %s
gl: erro ao des-capturar o sinal %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running script
gl: non se pode ignorar o sinal %s antes de executar o script

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
gl: non se poden estabrecer permisos de execución en "%.250s"

en: unable to stat installed %s script `%.250s'
gl: non se pode atopar o script de %s instalado "%.250s"

en: unable to execute %s
gl: non se pode executar %s

en: unable to stat new %s script `%.250s'
gl: non se pode atopar o novo script de %s "%.250s"

en: unable to execute new %s
gl: non se pode executar o novo %s

en: old %s script
gl: antigo script de %s

en: dpkg: warning - unable to stat %s `%.250s': %s
gl: dpkg: aviso - non se pode atopar o %s "%s.250s": %s

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
gl: dpkg - próbase o script do novo paquete no seu canto ...

en: new %s script
gl: novo script de %s

en: there is no script in the new version of the package - giving up
gl: non hai un script na nova versión do paquete - abandónase

en: unable to stat %s `%.250s'
gl: non se pode atopar o %s "%s.250s"

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
gl: dpkg: ... semella que iso foi ben.

en: failed to rmdir/unlink `%.255s'
gl: non se puido borrar "%.255s"

en: failed to exec rm for cleanup
gl: non se puido executar rm para a limpeza

en: Debian GNU/Linux `
gl: Programa de xestión de paquetes "

en: ' package management program version
gl: " de Debian GNU/Linux versión

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions.  There is NO warranty.
    See
gl: Este é software libre; vexa a Licencia Pública Xeral de GNU versión 2 ou
    unha posterior para as condicións de copia. NON hai garantía.
    Vexa

en:  --licence for copyright and license details.
gl:  --licence para detalles do copyright e a licencia.

en: Usage: 
      dpkg -i|--install      <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <package name> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <package name> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<pattern> ...]    get list of selections to stdout
      dpkg --set-selections                    set package selections from stdin
      dpkg --update-avail <Packages-file>      replace available packages info
      dpkg --merge-avail <Packages-file>       merge with info from file
      dpkg --clear-avail                       erase existing available info
      dpkg --forget-old-unavail                forget uninstalled unavailable pkgs
      dpkg -s|--status <package-name> ...      display package status details
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      dpkg -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      dpkg -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      dpkg -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      dpkg -C|--audit                          check for broken package(s)
      dpkg --print-architecture                print dpkg architecture
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compare version numbers - see below
      dpkg --help | --version                  show this help / version number
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     help on forcing resp. debugging
      dpkg --licence                           print copyright licensing terms
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help.)
    
    For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --root=<directory>         Install on alternative system rooted elsewhere
      --instdir=<directory>      Change inst'n root without changing admin dir
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package
      --no-debsig                Do no try to verify package signatures
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging - see -Dhelp or --debug=help
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>
      --ignore-depends=<package>,... Ignore dependencies involving <package>
      --force-...                    Override problems - see --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop when problems encountered
      --abort-after <n>              Abort after encountering <n> errors
    
    Comparison operators for --compare-versions are:
     lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
     < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
    
    Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management.
gl: Emprego: 
      dpkg -i|--install      <ficheiro .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <ficheiro .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <ficheiro .deb> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <paquete> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <paquete> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<patrón> ...]    amosa a lista de seleccións en stdout
      dpkg --set-selections                   estabrece as seleccións de stdin
      dpkg --update-avail <ficheiro Packages> substitúe a información de paquetes
                                                dispoñibles
      dpkg --merge-avail <ficheiro Packages>  mestura coa información do ficheiro
      dpkg --clear-avail                      borra a información de dispoñibles
      dpkg --forget-old-unavail               esquece os paquetes non dispoñibles
      dpkg -s|--status <paquete> ...          amosa detalles do estado do paquete
      dpkg -p|--print-avail <paquete> ...     amosa detalles da versión dispoñible
      dpkg -L|--listfiles <paquete> ...       lista os ficheiros do(s) paquete(s)
      dpkg -l|--list [<patrón> ...]           lista os paquetes de xeito conciso
      dpkg -S|--search <patrón> ...           busca paquetes polos seus ficheiros
      dpkg -C|--audit                         comproba os paquetes rotos
      dpkg --print-architecture               amosa a arquitectura de dpkg
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>   compara números de versión
      dpkg --help | --version                 amosa esta axuda / número de versión
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help    axuda sobre forzar e depuración
      dpkg --licence                          amosa os termos da licencia
    
    Empregue dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  nos arquivos (escriba %s --help)
    
    Para uso interno: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --asert-multi-conrep
    
    Opcións:
      --admindir=<directorio>    Emprega o <directorio > no canto de %s
      --root=<directorio>        Instala nun sistema alternativo con outra raíz
      --instdir=<directorio>     Cambia a raíz de instalación sen cambiar o
                                    directorio de administración
      -O|--selected-only         Omite os paquetes non seleccionados para inst/act
      -E|--skip-same-version     Omite os paquetes xa instalados na mesma versión
      -G|--refuse-downgrade      Omite os paquetes con versión anterior á instalada
      -B|--auto-deconfigure      Instala incluso se había romper outro paquete
      --no-debsig                Non tenta verificar as sinaturas dos paquetes
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Só di o que había facer - non o fai
      -D|--debug=<octal>         Activa a depuración - vexa -Dhelp ou --debug=help
      --status-fd <n>            Envía cambios de estado ao descritor de ficheiros
      --log=<ficheiro>           Rexistra os cambios e accións no ficheiro
      --ignore-depends=<paquete>,... Ignora as dependencias relacionadas co paquete
      --force-...                    Ignora os problemas - vexa --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Para ao atopar problemas
      --abort-after <n>              Para despois de atopar <n> erros
    
    Os operadores de comparación para --compare-versions son:
     lt le eq ne ge gt       (tratan a versión baleira coma anterior a calquera)
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (tratan a versión baleira coma posterior a calquera)
     < << <= = >= >> >       (só por compatibilidade cos ficheiros de control).
    
    Empregue "dselect" ou "aptitude" para xestión de paquetes amigable co usuario.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
gl: Escriba dpkg --help para obter axuda para instalar e desintalar paquetes [*];
    Empregue "dselect" ou "aptitude" para xestión de paquetes amigable co usuario;
    Escriba dpkg -Dhelp para unha lista de modificadores de depuración de dpkg;
    Escriba dpkg --force-help para unha lista de opcións de forzado;
    Escriba dpkg-deb --help para axuda sobre a manipulación de ficheiros *.deb;
    Escriba dpkg --licence para a licencia e falla de garantía (GNU GPL) [*].
    
    As opcións marcadas [*] producen moita saída - pásea por "less" ou "more".

en: conflicting actions --%s and --%s
gl: as accións --%s e --%s teñen un conflicto

en: Warning: obsolete option `--%s'
gl: Aviso: opción "--%s" obsoleta

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
gl: Opción de depuración de %s, --debug=<octal> ou -D<octal>:
    
     número  ref. na fonte   descrición
          1   general          Información de progreso normalmente útil
          2   scripts          Chamadas e estado dos scripts de mantedores
         10   eachfile         Saída por cada ficheiro procesado
        100   eachfiledetail   Moita saída por cada ficheiro procesado
         20   conff            Saída por cada ficheiro de configuración
        200   conffdetail      Moita saída por cada ficheiro de configuración
         40   depcon           Dependencias e conflictos
        400   depcondetail     Moita saída por dependencias e conflictos
       1000   veryverbose      Moitas cousas sobre, p.ex., o directorio dpkg/info
       2000   stupidlyverbose  Enormes cantidades de parvadas
    
    As opcións de depuración mestúranse empregando a operación "OR" binaria.
    Teña en conta que os significados e valores poden cambiar.

en: --debug requires an octal argument
gl: --debug precisa dun argumento octal

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
gl: nome de paquete nulo na lista separada por comas de --ignore-depends "%.250s"

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
gl: --ignore-depends precisa dun nome válido de paquete. "%.250s" non o é; %s

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
gl: número enteiro non válido para --%s: "%.250s"

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all                    Set all force options
      auto-select [*]        (De)select packages to install (remove) them
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
gl: Opcións de forzado de %s - controlan o comportamento cando hai problemas:
      avisar pero continuar: --force-<cousa>,<cousa>,...
      parar cun erro:        --refuse-<cousa>,<cousa>,... | --no-force-<cousa>,...
     Forzar cousas:
      all                  Estabrece tódalas opcións de forzado
      auto-select [*]      (De)selecciona os paquetes para os instalar (eliminar)
      downgrade [*]        Substitúe un paquete por unha versión anterior
      configure-any        Configura un paquete que poida axudar a estte
      hold                 Procesa os paquetes incidentais mesmo se están retidos
      bad-path             Fallan programas imporantes en PATH, problema seguro
      not-root             Tenta (des)instalar cousas incluso sen ser root
      overwrite            Sobrescribe un ficheiro dun paquete con outro
      overwrite-diverted   Sobrescribe un ficheiro desviado cun sen desviar
      bad-verify           Instala aínda que se falle a proba de autenticidade
      depends-version [!]  Convirte os erros de dependencia por versión en avisos
      depends [!]          Convirte tódolos erros de dependencias en avisos
      confnew [!]          Emprega sempre os novos ficheiros de configuración
      confold [!]          Emprega sempre os ficheiros de configuración antigos
      confdef [!]          Emprega a opción por defecto para ficheiros de
                           configuración novos. Se non hai unha, halle preguntar
                           se non dá tamén unha opción confnew ou confold
      confmiss [!]         Sempre instala os ficheiros de configuración que fallan
      conflicts [!]        Permite instalar paquetes que teñen un conflicto
      architecture [!]     Procesa incluso paquetes dunha arquitectura incorrecta
      overwrite-dir [!]    Sobrescribe un directorio dun paquete cun ficheiro
      remove-reinstreq [!] Elimina paquetes que precisan dunha instalación
      remove-essential [!] Elimina un paquete esencial
    
    AVISO - o emprego das opcións marcadas [!] pode danar gravemente a súa
    instalación. O forzado das opcións marcadas [*] está activado por defecto.

en: unknown force/refuse option `%.*s'
gl: opción de forzar/rexeitar "%.*s" descoñecida

en: couldn't malloc in execbackend
gl: non se puido facer malloc en execbackend

en: couldn't strdup in execbackend
gl: non se puido facer strdup en execbackend

en: failed to exec %s
gl: non se puido executar %s

en: --command-fd takes 1 argument, not 0
gl: --command-fd toma 1 argumento, non 0

en: --command-fd only takes 1 argument
gl: --command-fd só toma 1 argumento

en: invalid number for --command-fd
gl: número non válido para --command-fd

en: couldn't open `%i' for stream
gl: non se puido abrir "%i" para fluxo

en: unexpected eof before end of line %d
gl: fin de ficheiro inesperada antes da fin da liña %d

en: need an action option
gl: precísase dunha opción de acción

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
gl: --%s --pending non toma ningún argumento que non sexa unha opción

en: --%s needs at least one package name argument
gl: --%s precisa de alomenos un argumento de nome de paquete

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
gl: debe especificar os paquetes polos seus nomes, non polos nomes dos ficheiros nos que viñan

en: Package %s listed more than once, only processing once.
gl: O paquete %s aparece máis dunha vez, só se procesa unha vez.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
gl: Desempaquetouse máis dunha copia do paquete %s nesta execución.
    Só se configura unha vez.

en:   Package
gl:   O paquete

en:  which provides
gl:  que fornece

en:  is to be removed.
gl:  hase eliminar.

en:   Version of
gl:   A versión de

en:  on system is
gl:  no sistema é

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
gl: dpkg: tamén se configura "%s" (requirido por "%s")

en:  is not configured yet.
gl:  aínda non está configurado.

en:  is not installed.
gl:  non está instalado.

en: ; however:
gl: ; nembargantes:

en: cannot access archive
gl: non se pode acceder ao arquivo

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
gl: erro ao asegurarse de que "%.250s" non existe

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
gl: non se puido executar dpkg-split para ver se é parte dun arquivo multiparte

en: wait for dpkg-split failed
gl: a espera por dpkg-split fallou

en: reassembled package file
gl: ficheiro de paquete reensamblado

en: Authenticating %s ...
gl: A autenticar %s ...

en: failed to execl debsig-verify
gl: non se puido executar debsig-verify

en: Verification on package %s failed!
gl: A verificación do paquete %s fallou

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
gl: A verificación do paquete %s fallou,
    pero instálase igualmente como solicitou.

en: passed
gl: aprobado

en: unable to get unique filename for control info
gl: non se puido obter un nome de ficheiro único para a información de control

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
gl: non se puido executar dpkg-deb para extraer a información de control

en: Recorded info about %s from %s.
gl: Rexistrouse a información sobre %s de %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
gl: a arquitectura do paquete (%s) non coincide co sistema (%s)

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
gl: dpkg: a propósito de %s que contén %s, problema de predependencias:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
gl: problema de predependencias - non se instala %.250s

en: dpkg: warning - ignoring pre-dependency problem !
gl: dpkg: aviso - ignórase o problema de predependencias

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
gl: A se preparar para substituír %s %s (emprégase %s) ...

en: Unpacking %s (from %s) ...
gl: A desempaquetar %s (de %s) ...

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
gl: o nome do ficheiro de configuración (que comeza por "%.250s") é longo de máis (máis de %d caracteres)

en: read error in %.250s
gl: erro de lectura en %.250s

en: error closing %.250s
gl: erro ao pechar %.250s

en: error trying to open %.250s
gl: erro ao tentar abrir %.250s

en: De-configuring %s, so that we can remove %s ...
gl: A desconfigurar %s para poder eliminar %s ...

en: Unpacking replacement %.250s ...
gl: A desempaquetar o %.250s substituto ...

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
gl: non se pode executar dpkg-deb para obter o arquivo do sistema de ficheiros

en: error reading dpkg-deb tar output
gl: erro ao ler a saída de tar de dpkg-deb

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
gl: arquivo tar do sistema de ficheiros corrompido - arquivo de paquete corrompido

en: dpkg-deb: zap possible trailing zeros
gl: dpkg-deb: a borrar os posibles ceros finais

en: dpkg: warning - unable to delete old file `%.250s': %s
gl: dpkg: aviso - non se pode borrar o ficheiro antigo "%.250s": %s

en: cannot read info directory
gl: non se pode ler o directorio de información

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
gl: a antiga versión do paquete ten un nome de ficheiro de información longo de máis, que comeza por "%.250s"

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
gl: non se pode eliminar o ficheiro de información obsoleto "%.250s"

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
gl: non se pode instalar o (suposto) novo ficheiro de información "%.250s"

en: unable to open temp control directory
gl: non se pode abrir o directorio de control temporal

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
gl: o paquete contén un nome de ficheiro de información de control longo de máis (que comeza por "%.50s")

en: package control info contained directory `%.250s'
gl: a información de control do paquete contiña o directorio "%.250s"

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
gl: a proba de borrar o ficheiro de control do paquete "%.250s" coma directorio non deu un erro por non ser un directorio

en: dpkg: warning - package %s contained list as info file
gl: dpkg: aviso - o paquete %s contiña unha lista coma ficheiro de información

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
gl: non se pode instalar o novo ficheiro de información "%.250s" coma "%.250s"

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
gl: (Tense en conta a desaparición de %s, que foi substituido totalmente).

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
gl: non se pode borrar o ficheiro de información de control "%.250s", que desapareceu

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
gl: Desexado=Descoñecido(U)/Instalar/Eliminar(R)/Purgar/Reter(H)
    | Estado=Non/Instalado/Config/Desempaquetado(U)/Fallo-config/Medio-instalado(H)
    |/ Erro=(ningún)/Reter(H)/Reinstalar/X=ámbolos dous (Estado,Err: maiúsc=malo)

en: Name
gl: Nome

en: Version
gl: Versión

en: Description
gl: Descrición

en: No packages found matching %s.
gl: Non se atopou ningún paquete que coincida con %s.

en: diversion by %s
gl: desviado por %s

en: local diversion
gl: desvío local

en: to
gl: a

en: from
gl: dende

en: --search needs at least one file name pattern argument
gl: --search precisa de alomenos un argumento de patrón de nomes de ficheiros

en: dpkg: %s not found.
gl: dpkg: non se atopou %s

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
gl: O paquete "%s" non está instalado e non hai información dispoñible.

en: Package `%s' is not available.
gl: O paquete "%s" non está dispoñible.

en: Package `%s' is not installed.
gl: O paquete "%s" non está instalado.

en: Package `%s' does not contain any files (!)
gl: O paquete %s non contén ningún ficheiro (!)

en: locally diverted
gl: desviado localmente

en: package diverts others
gl: o paquete desvía outros

en: diverted by %s
gl: desviado por %s

en:  to: %s
gl:  a: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
gl: Empregue dpkg --info (= dpkg-deb --info) para examinar os arquivos,
    e dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) para ver unha lista do seu contido.

en: Debian `
gl: "

en: ' package management program query tool
gl: ", ferramenta de consulta de xestión de paquetes

en: Usage:
gl: Emprego:

en:  [<option>] <command>
    Commands:
      -s|--status <package-name> ...      display package status details
      -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      -W|--show <pattern> ...             show information on package(s)
      -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      --help | --version                  show this help / version number
      --licence                           print copyright licensing terms
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      -f|--showformat=<format>   Use alternative format for --show
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left aligenment will be used.
gl:  [<opción>] <orde>
    Ordes:
      -s|--status <paquete> ...         amosa detalles do estado do paquete
      -p|--print-avail <paquete> ...    amosa detalles da versión dispoñible
      -L|--listfiles <paquete> ...      amosa os ficheiros do(s) paquete(s)
      -l|--list [<patrón> ...]          amosa unha lista concisa de paquetes
      -W|--show <patrón> ...            amosa información do(s) paquete(s)
      -S|--search <patrón> ...          busca o(s) ficheiro(s) nos paquetes
      --help | --version                amosa esta axuda / número de versión
      --license                         amosa os termos de licencia do programa
    
    Opcións:
      --admindir=<directorio>    Emprega o <directorio> no canto de %s
      -f|--showformat=<formato>  Emprega un formato alternativo para --show
    
    Sintaxe do formato:
      Un formato é unha cadea que se ha amosar por cada paquete. O formato pode
      incluír as secuencias estándar de escape \n (salto de liña), \r (retorno de
      carro) ou \\ (barra invertida). Pódese incluír información do paquete
      inserindo referencias variables aos campos do paquete empregando a sintaxe
      ${var[;anchura]}. Os campos van aliñados á dereita a menos que a anchura
      sexa negativa, e daquela emprégase aliñamento á esquerda.

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
gl: Empregue --help para obter axuda sobre consultas sobre paquetes;
    Empregue --licence para a licencia de copyright e falla de garantía (GNU GPL).

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
gl: dpkg - aviso: ignórase a petición de eliminar %.250s, que non está instalado.

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system.  Use --purge to remove them too.
gl: dpkg - aviso: ignórase a petición de eliminar %.250s, do que só quedan os
     ficheiros de configuración no sistema. Empregue --purge para os eliminar.

en: This is an essential package - it should not be removed.
gl: Este é un paquete esencial - non se debería eliminar.

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
gl: dpkg: problemas de dependencias impiden a eliminación de %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
gl: problemas de dependencias - non se elimina

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
gl: dpkg: %s: problemas de dependencias, pero elimínase pola súa petición:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
gl: O paquete está nun estado moi inconsistente - debería reinstalalo
     antes de tentar eliminalo.

en: Would remove or purge %s ...
gl: Había eliminar ou purgar %s ...

en: Removing %s ...
gl: A eliminar %s ...

en: dpkg - warning: while removing %.250s, unable to remove directory `%.250s': %s - directory may be a mount point ?
gl: dpkg - aviso: ao eliminar %s.250s non se puido borrar o directorio "%.250s": %s - o directorio pode ser un punto de montaxe

en: cannot remove `%.250s'
gl: non se pode eliminar "%.250s"

en: cannot remove file `%.250s'
gl: non se pode borrar o ficheiro "%.250s"

en: unable to delete control info file `%.250s'
gl: non se pode borrar o ficheiro de información de control "%.250s"

en: dpkg - warning: while removing %.250s, directory `%.250s' not empty so not removed.
gl: dpkg - aviso: ao eliminar %.250s o directorio "%.250s" non quedou baleiro polo que non se eliminou.

en: Purging configuration files for %s ...
gl: A purgar os ficheiros de configuración de %s ...

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
gl: non se pode eliminar o antigo ficheiro de configuración "%.250s" (= "%.250s")

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
gl: non se pode ler o directorio de ficheiros de configuración "%.250s" (de "%.250s")

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
gl: non se pode eliminar a copia do antigo ficheiro de configuración "%.250s" (de "%.250s")

en: unable to check existence of `%.250s'
gl: non se pode comprobar a existencia de "%.250s"

en: cannot remove old files list
gl: non se pode eliminar a antiga lista de ficheirso

en: can't remove old postrm script
gl: non se pode eliminar o antigo script de postrm

en: --set-selections does not take any argument
gl: --set-selections non toma ningún argumento

en: unexpected eof in package name at line %d
gl: fin de ficheiro inesperada no nome do paquete na liña %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
gl: fin de liña inesperada no nome do paquete na liña %d

en: unexpected eof after package name at line %d
gl: fin de ficheiro inesperada tralo nome do paquete na liña %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
gl: fin de liña inesperada tralo nome do paquete na liña %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
gl: datos inesperados tralo paquete e selección na liña %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
gl: nome de paquete non válido na liña %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
gl: estado desexado non válido na liña %d: %.250s

en: read error on standard input
gl: erro de lectura na entrada estándar

en: --%s takes no arguments
gl: --%s non toma ningún argumento

en: --%s needs exactly one Packages file argument
gl: --%s precisa de exactamente un argumento de ficheiro Packages

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
gl: non se pode acceder a área de estado de dpkg para actualizar os dispoñibles en bruto

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
gl: a actualización en bruto de dispoñibles require acceso de escritura na área de estado de dpkg

en: Replacing available packages info, using %s.
gl: A substituír a información de paquetes dispoñibles, empregando %s.

en: Updating available packages info, using %s.
gl: A actualizar a información de paquetes dispoñibles, empregando %s.

en: Information about %d package(s) was updated.
gl: Actualizouse a información sobre %d paquete(s).

en: --forget-old-unavail takes no arguments
gl: --forget-old-unavail non toma ningún argumento

en: Search for ?
gl: Buscar ?

en: Error:
gl: Erro:

en: Help:
gl: Axuda:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
gl: Prema ? para o menú de axuda, . para o seguinte tema, <espazo> para saír.

en: Help information is available under the following topics:
gl: Hai información de axuda dispoñible para os seguintes temas:

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
gl: Prema unha tecla de lista de enriba, <espazo> ou "q" para saír da axuda,
      ou "." (punto) para ler as páxinas de axuda unha a unha.

en: error reading keyboard in help
gl: erro ao ler o teclado na axuda

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
gl: ioctl(TIOCGWINSZ) fallou

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
gl: a chamada a doupdate no manexador de SIGWINCH fallou

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
gl: non se puido recuperar o antigo manexador de SIGWINCH

en: failed to restore old signal mask
gl: non se puido recuperar a antiga máscara de sinais

en: failed to get old signal mask
gl: non se puido obter a antiga máscara de sinais

en: failed to get old SIGWINCH sigact
gl: non se puido obter o antigo manexador de SIGWINCH

en: failed to block SIGWINCH
gl: non se puido bloquear SIGWINCH

en: failed to set new SIGWINCH sigact
gl: non se puido estabrecer o novo manexador de SIGWINCH

en: failed to allocate colour pair
gl: non se puido reservar un par de cores

en: failed to create title window
gl: non se puido crear a fiestra de título

en: failed to create whatinfo window
gl: non se puido crear a fiestra de whatinfo

en: failed to create baselist pad
gl: non se puido crear o panel de baselist

en: failed to create heading pad
gl: non se puido crear o panel de cabeceiras

en: failed to create thisstate pad
gl: non se puido crear o panel de estado

en: failed to create info pad
gl: non se puido crear o panel de información

en: failed to create query window
gl: non se puido crear a fiestra de consultas

en: baselist::startdisplay() done ...
    
     xmax=%d, ymax=%d;
    
     title_height=%d, colheads_height=%d, list_height=%d;
     thisstate_height=%d, info_height=%d, whatinfo_height=%d;
    
     colheads_row=%d, thisstate_row=%d, info_row=%d;
     whatinfo_row=%d, list_row=%d;
gl: baselist::startdisplay() rematado ...
    
     xmax=%d, ymax=%d;
    
     title_height=%d, colheads_height=%d, list_height=%d;
     thisstate_height=%d, info_height=%d, whatinfo_height=%d;
    
     colheads_row=%d, thisstate_row=%d, info_row=%d;
     whatinfo_row=%d, list_row=%d;

en: keybindings
gl: asignacións de teclas

en:   -- %d%%, press
gl:   -- %d%%, prema

en: %s for more
gl: %s para máis

en: %s to go back
gl: %s para voltar

en: [not bound]
gl: [sen asignar]

en: [unk: %d]
gl: [desc: %d]

en: Scroll onwards through help/information
gl: Avanzar pola axuda/información

en: Scroll backwards through help/information
gl: Retroceder pola axuda/información

en: Move up
gl: Subir

en: Move down
gl: Baixar

en: Go to top of list
gl: Ir ao cumio da lista

en: Go to end of list
gl: Ir ao final da lista

en: Request help (cycle through help screens)
gl: Solicitar axuda (pasar polas pantallas de axuda)

en: Cycle through information displays
gl: Pasar polas pantallas de información

en: Redraw display
gl: Volver debuxar a pantalla

en: Scroll onwards through list by 1 line
gl: Avanzar 1 liña na lista

en: Scroll backwards through list by 1 line
gl: Retroceder 1 liña na lista

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
gl: Avanzar 1 liña na axuda/información

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
gl: Retroceder 1 liña na axuda/información

en: Scroll onwards through list
gl: Avanzar pola lista

en: Scroll backwards through list
gl: Retroceder pola lista

en: Mark package(s) for installation
gl: Marcar paquete(s) para o(s) instalar

en: Mark package(s) for deinstallation
gl: Marcar paquete(s) para o(s) desinstalar

en: Mark package(s) for deinstall and purge
gl: Marcar paquete(s) para o(s) desintalar e purgar

en: Make highlight more specific
gl: Facer o resaltado máis específico

en: Make highlight less specific
gl: Facer o resaltado menos específico

en: Search for a package whose name contains a string
gl: Buscar un paquete cun nome que contén unha cadea

en: Repeat last search.
gl: Repetir a última busca.

en: Swap sort order priority/section
gl: Intercambiar a orde de prioridade/sección

en: Quit, confirming, and checking dependencies
gl: Saír, confirmando e comprobando as dependencias

en: Quit, confirming without check
gl: Saír, confirmando sen comprobar

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
gl: Saír, rexeitando as suxestións de conflictos/dependencias

en: Abort - quit without making changes
gl: Abortar - saír sen facer cambio ningún

en: Revert to old state for all packages
gl: Voltar ao estado antigo en tódolos paquetes

en: Revert to suggested state for all packages
gl: Voltar ao estado suxirido en tódolos paquetes

en: Revert to directly requested state for all packages
gl: Voltar ao estado solicitado directamente en tódolos paquetes

en: Select currently-highlighted access method
gl: Escoller o método de acceso resaltado

en: Quit without changing selected access method
gl: Saír sen cambiar o método de acceso seleccionado

en: Keystrokes
gl: Teclas

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      Down-arrow, j         Up-arrow, k             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
gl: Teclas de movemento: Seguinte/Anterior, Ini/Fin, Arriba/Abaixo, Atrás/Adiante:
      Frecha-abaixo, j      Frecha-arriba, k        mover o resaltado
      N, AvPág, Espazo      P, RePág, Retroceso     desprazar a lista 1 páxina
      ^n                    ^p                      desprazar a lista 1 liña
      t, Inicio             e, Fin                  saltar ao inicio/fin da lista
      u                     d                       desprazar a información 1 páx.
      ^u                    ^d                      desprazar a información 1 liña
      B, Frecha-esquerda    F, Frecha-dereita       mover 1/3 de pantalla
      ^b                    ^f                      mover a pantalla 1 carácter
    
    Marcar paquetes para posterior procesamento:
     +, Insert  instalar ou actualizar  =, H  reter no estado actual
     -, Supr    eliminar                :, G  liberar: actualizar ou non instalar
     _          eliminar e purgar config
                                                 Varios:
    Saír, sobrescribir (ollo ás maiúsculas):      ?, F1 solicitar axuda
     Intro   Confirmar, saír (comprobar deps)     i, I  pantallas de información
       Q     Confirmar, saír (ignorar deps)       o, O  opcións de ordeamento
     X, Esc  Saír, abandonar os cambios           v, V  opcións da pant. de estado
       R     Voltar ao estado anterior á lista     ^l   redebuxar pantalla
       U     Estabrecer todo ao estado suxirido     /   buscar (Intro para cancel.)
       D     Estabrece o estado solicitado        n, \\  repetir a última busca

en: Introduction to package selections
gl: Introdución ás seleccións de paquetes

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
gl: Benvido á lista principal de paquetes de dselect
    
    Háselle presentar unha lista de paquetes que están instalados ou dispoñibles
    para os instalar. Pode navegar pola lista empregando as frechas do cursor,
    marcar paquetes para os instalar (empregando "+") ou para os desinstalar
    (empregando "-"). Os paquetes pódense marcar un a un ou por grupos; ao
    principio ha ver que a liña "Tódolos paquetes" está seleccionada. "+", "-" e
    todo iso han afectar a tódolos paquetes descritos pola liña resaltada.
    
    Algunhas das súas accións han causar conflictos ou problemas de dependencias;
    háselle fornecer unha sub-lista cos paquetes relevantes para que poida
    solucionar os problemas.
    
    Debería ler a lista de teclas e as explicacións da pantalla. Hai moita axuda
    en liña dispoñible, empréguea - prema "?" en calquera momento para ter axuda.
    
    Cando remate de seleccionar os paquetes, prema <Intro> para confirmar os
    cambios, ou "X" para saír sen gravar os cambios. Hase realizar unha derradeira
    comprobación de conflictos e dependencias - aquí tamén ha ver unha sub-lista.
    
    Prema <Espazo> para saír da axuda e entrar agora na lista.

en: Introduction to read-only package list browser
gl: Introdución ao navegador de lista de paquetes de só lectura

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
gl: Benvido á lista principal de paquetes de dselect
    
    Háselle presentar unha lista de paquetes que están instalados ou dispoñibles
    para os instalar. Como non ten privilexios dabondo para actualizar os estados
    dos paquetes, está nun modo de só lectura. Pode navegar pola lista empregando
    as frechas do cursor (vexa a pantalla de axuda "Teclas"), observar os estados
    dos paquetes e ler información sobre eles.
    
    Debería ler a lista de teclas e as explicacións da pantalla. Hai moita axuda
    en liña dispoñible, empréguea - prema "?" en calquera momento para ter axuda.
    
    Cando remate de botar unha ollada, prema "Q" ou <Intro> para saír.
    
    Prema <Espazo> para saír da axuda e entrar agora na lista.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
gl: Introdución á sublista de resolución de conflictos/dependencias

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
gl: Resolución de dependencias e conflictos - introdución.
    
    Unha ou máis das súas escollas produciu un problema de dependencias ou
    conflictos - algúns paquetes só se deben instalar en combinación con outros,
    e algunhas combinacións de paquetes non se poden instalar.
    
    Ha ver unha sub-lista que contén os paquetes implicados. A metade inferior da
    pantalla amosa os conflictos e dependencias relevantes; empregue "i" para
    pasar diso ás descricións dos paquetes e á información interna de control.
    
    Calculouse un conxunto de paquetes "suxiridos", e as marcas inicias desta
    sub-lista xa se estabreceron en consecuencia, así que pode simplemente premer
    Intro para aceptar as suxestións se quere. Pode abortar os cambios que
    causaron o problema e voltar á lista principal premendo o "X" maiúsculo.
    
    Tamén se pode mover pola lista e cambiar as marcas para que se asemellen máis
    ao que quere, e pode "rexeitar" as suxestións empregando as teclas "D" ou "R"
    maiúsculas (vexa a pantalla de axuda de teclas). Pode empregar o "Q" maiúsculo
    para forzar a aceptación da situación que se amosa, se quere ignorar unha
    recomendación ou se pensa que o programa está equivocado.
    
    Prema <Espazo> para saír da axuda e entrar na sub-lista; prema "?" para axuda.

en: Display, part 1: package listing and status chars
gl: Pantalla, parte 1: listado de paquetes e caracteres de estado

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
gl: A metade superior da pantalla amosa unha lista de paquetes. En cada paquete
    pode ver catro columnas para o seu estado actual no sistema e a marca. No modo
    abreviado (empregue "v" para cambiar entre modo abreviado e expandido) hai
    caracteres simples; de esquerda a dereita:
    
     Erro: Espazo - ningún (pero o paquete pode estar roto - mire embaixo);
             "R"  - erro grave na instalación, hai que reinstalar;
     Estado instalado: Espazo - sen instalar;
                         "*"  - instalado;
                         "-"  - sen instalar pero hai ficheiros de configuración;
           os paquetes { "U"  - desempaquetado pero sen configurar;
        nestes estados { "C"  - medio configurado (houbo un erro);
           están rotos { "I"  - medio instalado (houbo un erro).
     Marca antiga: o que se solicitou neste paquete antes de amosar a lista;
     Marca: o que se solicita para este paquete:
            "*": marcado para instalación ou actualización;
            "-": marcado para eliminación, pero conservando a configuración;
            "=": retido: o paquete non se procesa en absoluto;
            "_": marcado para purgado - tamén se elimina a configuración;
            "n": o paquete é novo e aínda non está marcado para instal./elim./etc.
    
    Tamén se amosan, para cada paquete, a Prioridade, Sección, nome, versións
    instalada e dispoñible (maiúsc-V para amosar/agochar) e descrición resumida.

en: Display, part 2: list highlight; information display
gl: Pantalla, parte 2: resaltado de listas; pantalla de información

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
gl: * Resaltado: Hase resaltar unha liña da lista de paquetes. Indica que paquetes
      han ser afectados ao premer "+", "-" e "_".
    
    * A liña divisora do medio da pantalla amosa unha breve descrición do estado
      do paquete resaltado, ou unha descrición do grupo resaltado se está
      resaltada unha liña de grupo. Se non entende o significado de algún dos
      caracteres de estado que se amosan, vaia ao paquete relevante e mire esta
      liña divisora, ou empregue a tecla "v" para ter unha pantalla completa
      (volva premer "v" para voltar ao modo abreviado).
    
    * A parte de embaixo da pantalla amosa máis información sobre o paquete
      resaltado (se só hai un).
    
      Pode amosar unha descrición extendida do paquete, os detalles internos de
      control do paquete (da versión instalada do paquete ou da dispoñible) ou
      información sobre conflictos e dependencias que implican ao paquete actual
      (en sub-listas de resolución de conflictos e dependencias).
    
      Empregue a tecla "i" para pasar polas pantalla, e "I" para agochar a pantalla
      de información ou para a expandir para que empregue case toda a pantalla.

en: Introduction to method selection display
gl: Introdución á pantalla de selección de métodos

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
gl: dselect e dpkg poden facer instalación automática, cargando os ficheiros cos
    paquetes a instalar de varios sitios diferentes.
    
    Esta lista permítelle escoller un deses métodos de instalación.
    
    Mova o resaltado ao método que quere empregar e prema Intro. Háselle pedir
    a información que se precise para facer a instalación.
    
    Ao mover o resaltado parece unha descrición de cada método, cando a hai,
    na metade inferior da pantalla.
    
    Se quere saír sen cambiar nada empregue a tecla "x" na lista de métodos
    de instalación.
    
    Hai unha lista completa de teclas dispoñible para a ver premendo "k" agora,
    ou no menú de axuda que se pode ver premendo "?".

en: Keystrokes for method selection
gl: Teclas para a selección de métodos

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
gl: Teclas de movemento: Seguinte/Anterior, Ini/Fin, Arriba/Abaixo, Atrás/Adiante:
      Frecha-abaixo, j      Frecha-arriba, k        mover o resaltado
      N, AvPág, Espazo      P, RePág, Retroceso     desprazar a lista 1 páxina
      ^n                    ^p                      desprazar a lista 1 liña
      t, Inicio             e, Fin                  saltar ao inicio/fin da lista
      u                     d                       desprazar a información 1 páx.
      ^u                    ^d                      desprazar a información 1 liña
      B, Frecha-esquerda    F, Frecha-dereita       mover 1/3 de pantalla
      ^b                    ^f                      mover a pantalla 1 carácter
    (Son as mesmas teclas de movemento que na pantalla de lista de paquetes).
    
    Saír:
     Intro   escoller este método e ir ao seu diálogo de configuración
     x, X    saír sen cambiar ou configurar o método de instalación
    
    Varios:
      ?, Axuda, F1    solicitar axuda
     ^l               volver debuxar a pantalla
      /               buscar (prema só Intro para cancelar)
      \\               repetir a última busca

en: Type dselect --help for help.
gl: Escriba dselect --help para obter axuda.

en: [A]ccess
gl: [A]cceso

en: Choose the access method to use.
gl: Escoller o método de acceso a empregar.

en: [U]pdate
gl: Act[U]alizar

en: Update list of available packages, if possible.
gl: Actualizar a lista de paquetes dispoñibles, se é posible.

en: [S]elect
gl: [S]eleccionar

en: Request which packages you want on your system.
gl: Escoller os paquetes que se queren no sistema.

en: [I]nstall
gl: [I]nstalar

en: Install and upgrade wanted packages.
gl: Instalar e actualizar os paquetes solicitados.

en: [C]onfig
gl: [C]onfigurar

en: Configure any packages that are unconfigured.
gl: Configurar os paquetes que non estean configurados.

en: r
gl: e

en: [R]emove
gl: [E]liminar

en: Remove unwanted software.
gl: Eliminar o software non desexado

en: q
gl: s

en: [Q]uit
gl: [S]aír

en: Quit dselect.
gl: Saír de dselect.

en: menu
gl: menú

en: Debian `%s' package handling frontend.
gl: Interface de xestión de paquetes "%s" de Debian.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
gl: Versión %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    Este é software libre; vexa a Licencia Pública Xeral de GNU (GNU GPL)
    versión 2 ou posterior para as condicións de copia. NON hai garantía. Vexa
    dselect --licence para detalles.

en: Usage: dselect [options]
           dselect [options] action ...
    Options:  --admindir <directory>  (default is /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <file> | -D<file>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Actions:  access update select install config remove quit
gl: Emprego: dselect [opcións]
             dselect [opcións] acción ...
    Opcións:  --admindir <directorio>  (por defecto é /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <fich> | -D<fich>
              --colour parte_pantalla:[primeiro_plano],[fondo][:atr[+atr+...]]
    Accións:  access update select install config remove quit

en: Screenparts:
gl: Partes da pantalla:

en: Colours:
gl: Cores:

en: Attributes:
gl: Atributos:

en: couldn't open debug file `%.255s'
gl: non se puido abrir o ficheiro de depuración "%.255s"

en: Invalid %s `%s'
gl: %s "%s" non válido

en: screen part
gl: parte da pantalla

en: Null colour specification
gl: Especificación de cores nula

en: colour
gl: cor

en: colour attribute
gl: atributo de cores

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
gl: Semella que o terminal non soporta localización do cursor.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
gl: Semella que o terminal non soporta resaltado.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool
gl: Estabreza correctamente a súa variable TERM, empregue un terminal mellor
    ou empregue a ferramenta de xestión paquete a paquete

en: terminal lacks necessary features, giving up
gl: o terminal non ten características necesarias; sáese

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
gl: 
    
    Móvase con ^P e ^N, as frechas do cursor, letras iniciais ou números;
    Prema <intro> para confirmar a selección. ^L volve debuxar a pantalla.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
gl: 
    
    Acceso de só lectura: só está dispoñible a previsualización das seleccións.

en: failed to getch in main menu
gl: non se puido chamar a getch no menú principal

en: unknown action string `%.50s'
gl: cadea de acción "%.50s" descoñecida

en: dselect - list of access methods
gl: dselect - lista de métodos de acceso

en: Access method `%s'.
gl: Método de acceso "%s".

en: Abbrev.
gl: Abrev.

en: doupdate failed
gl: a chamada a doupdate fallou

en: failed to unblock SIGWINCH
gl: non se puido desbloquear SIGWINCH

en: failed to re-block SIGWINCH
gl: non se puido volver bloquear SIGWINCH

en: getch failed
gl: a chamada a getch fallou

en: [none]
gl: [ningún]

en: explanation of
gl: explicación de

en: No explanation available.
gl: Non hai unha explicación dispoñible.

en: 
    Press <enter> to continue.
gl: 
    Prema <intro> para continuar.

en: error un-catching signal %d: %s
gl: erro ao des-capturar o sinal %d: %s

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
gl: non se pode ignorar o sinal %d antes de executar %.250s

en: unable to run %.250s process `%.250s'
gl: non se pode executar o proceso de %.250s "%.250s"

en: unable to wait for %.250s
gl: non se pode agardar por %.250s

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
gl: recibiuse o estado do fillo incorrecto - solicitouse %ld, recibiuse %ld

en: returned error exit status %d.
gl: devolveu o estado de saída de erro %d.

en: was interrupted.
gl: quedou interrumpido.

en: was terminated by a signal: %s.
gl: rematou por un sinal: %s.

en: (It left a coredump.)
gl: (Deixou un verquido de memoria).

en: failed with an unknown wait return code %d.
gl: fallou cun código de estado de espera %d descoñecido.

en: Press <enter> to continue.
gl: Prema <intro> para continuar.

en: write error on standard error
gl: erro de escritura no erro estándar

en: error reading acknowledgement of program failure message
gl: erro ao ler a aceptación da mensaxe de fallo do programa

en: update available list script
gl: script de actualización da lista de dispoñibles

en: installation script
gl: script de instalación

en: query/setup script
gl: script de consulta/configuración

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
gl: erro de sintaxe no ficheiro de opcións do método "%.255s" -- %s

en: error reading options file `%.250s'
gl: erro ao ler o ficheiro de opcións "%.255s"

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
gl: non se pode ler o directorio "%.250s" para ler os métodos

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
gl: o método "%.250s" ten un nome longo de máis (%d > %d caracteres)

en: unable to access method script `%.250s'
gl: non se pode acceder ao script de método "%.250s"

en: unable to read method options file `%.250s'
gl: non se pode ler o ficheiro de opcións do método "%.250s"

en: non-digit where digit wanted
gl: algo distinto dun díxito onde se esperaba un

en: EOF in index string
gl: fin de ficheiro na cadea de índice

en: index string too long
gl: cadea de índice longa de máis

en: newline before option name start
gl: salto de liña antes do comezo do nome da opción

en: EOF before option name start
gl: fin de ficheiro antes do comezo do nome da opción

en: nonalpha where option name start wanted
gl: carácter non alfanumérico onde se esperaba o comezo do nome da opción

en: non-alphanum in option name
gl: carácter non alfanumérico no nome da opción

en: EOF in option name
gl: fin de ficheiro no nome da opción

en: newline before summary
gl: salto de liña antes do resumo

en: EOF before summary
gl: fin de ficheiro antes do resumo

en: EOF in summary - missing newline
gl: fin de ficheiro no resumo - falla un salto de liña

en: unable to open option description file `%.250s'
gl: non se pode abrir o ficheiro de descrición da opción "%.250s"

en: unable to stat option description file `%.250s'
gl: non se atopa o ficheiro de descrición da opción "%.250s"

en: failed to read option description file `%.250s'
gl: non se pode ler o ficheiro de descrición da opción "%.250s"

en: error during read of option description file `%.250s'
gl: erro na lectura do ficheiro de descrición da opción "%.255s"

en: error during read of method options file `%.250s'
gl: erro na lectura do ficheiro de opcións do método "%.255s"

en: unable to open current option file `%.250s'
gl: non se pode abrir o ficheiro de opcións actual "%.250s"

en: unable to open new option file `%.250s'
gl: non se pode abrir o novo ficheiro de opcións "%.250s"

en: unable to write new option to `%.250s'
gl: non se pode gravar a nova opción en "%.250s"

en: unable to close new option file `%.250s'
gl: non se pode pechar o novo ficheiro de opcións "%.250s"

en: unable to install new option as `%.250s'
gl: non se pode instalar a nova opción coma "%.255s"

en: (no clientdata)
gl: (non hai datos do cliente)

en: new package
gl: novo paquete

en: install
gl: instalar

en: hold
gl: reter

en: remove
gl: eliminar

en: purge
gl: purgar

en: REINSTALL
gl: REINSTALAR

en: unpacked (not set up)
gl: desempaquetado (sen configurar)

en: failed config
gl: configuración fallida

en: half installed
gl: medio instalado

en: removed (configs remain)
gl: eliminado (queda config)

en: Required
gl: Requerido

en: Important
gl: Importante

en: Standard
gl: Estándar

en: Recommended
gl: Recomendado

en: Optional
gl: Opcional

en: !Bug!
gl: ¡Bug!

en: Unclassified
gl: Sen clasificar

en: suggests
gl: suxire

en: recommends
gl: recomenda

en: depends on
gl: depende de

en: pre-depends on
gl: pre-depende de

en: conflicts with
gl: ten conflictos con

en: provides
gl: fornece

en: replaces
gl: substitúe a

en: enhances
gl: mellora

en: Std
gl: Est

en: Opt
gl: Opc

en: Broken
gl: Rotos

en: New
gl: Novos

en: Updated
gl: Actualizados

en: Obsolete/local
gl: Obsoletos/locais

en: Up-to-date
gl: Ao día

en: Available
gl: Dispoñibles

en: Removed
gl: Eliminados

en: Brokenly installed packages
gl: Paquetes instalados pero rotos

en: Newly available packages
gl: Paquetes dispoñibles novos

en: Updated packages (newer version is available)
gl: Paquetes actualizados (hai unha nova versión dispoñible)

en: Obsolete and local packages present on system
gl: Paquetes obsoletos e locais presentes no sistema

en: Up to date installed packages
gl: Paquetes instalados e ao día

en: Available packages (not currently installed)
gl: Paquetes dispoñibles (sen instalar)

en: Removed and no longer available packages
gl: Paquetes eliminados e que xa non están dispoñibles

en: Installed packages
gl: Paquetes instalados

en: Removed packages (configuration still present)
gl: Paquetes eliminados (aínda está presente a configuración)

en: Purged packages and those never installed
gl: Paquetes purgados e non instalados nunca

en: Installed
gl: Instalados

en: Purged
gl: Purgados

en: dselect - recursive package listing
gl: dselect - lista recursiva de paquetes

en: dselect - inspection of package states
gl: dselect - inspección dos estados dos paquetes

en: dselect - main package listing
gl: dselect - lista principal de paquetes

en:  (by section)
gl:  (por sección)

en:  (avail., section)
gl:  (dispo., sección)

en:  (status, section)
gl:  (estado, sección)

en:  (by priority)
gl:  (por prioridade)

en:  (avail., priority)
gl:  (dispo., prioridade)

en:  (status, priority)
gl:  (estado, prioridade)

en:  (alphabetically)
gl:  (alfabeticamente)

en:  (by availability)
gl:  (por dispoñibilidade)

en:  (by status)
gl:  (por estado)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
gl:  marcar:+/=/- breve:v axuda:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
gl:  marcar:+/=/- expandido:v axuda:?

en:  terse:v help:?
gl: breve:v axuda:?

en:  verbose:v help:?
gl:  expandido:v axuda:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
gl: A liña que resaltou representa varios paquetes; se solicita instalala, eliminala, retela, etc., vai afectar a tódolos paquetes que encaixan no criterio que se amosa.
    
    Se despraza o resaltado a unha liña dun paquete concreto ha ver amosada aquí a información dese paquete.
    Pode empregar "o" e "O" para cambiar a orde e para ter a posibilidade de marcar paquetes de distintos tipos de grupos.

en: interrelationships affecting
gl: interrelacións que afectan a

en: interrelationships
gl: interrelacións

en: description of
gl: descrición de

en: no description available.
gl: non hai unha descrición dispoñible.

en: description
gl: descrición

en: currently installed control info
gl: información de control instalada actualmente

en: installed control info for
gl: información de control instalada para

en: available version of control file info
gl: versión dispoñible da información do ficheiro de control

en: available version of control info for
gl: versión dispoñible da información de control para

en: <null>
gl: <nulo>

en: invalid search option given
gl: forneceuse unha opción de busca non válida

en: error in regular expression
gl: erro na expresión regular

en:  does not appear to be available
gl:  non semella que estea dispoñible

en:  or
gl:  ou

en: All
gl: Todos

en: All packages
gl: Tódolos paquetes

en: %s packages without a section
gl: %s paquetes sen sección

en: %s packages in section %s
gl: %s paquetes na sección %s

en: %s %s packages
gl: %s paquetes %s

en: %s %s packages without a section
gl: %s paquetes %s sen sección

en: %s %s packages in section %s
gl: %s paquetes %s na sección %s

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
gl: %-*s %s%s%s;  %s (era: %s). %s

en: Error
gl: Erro

en: Installed?
gl: ¿Instalado?

en: Old mark
gl: Marca antiga

en: Marked for
gl: Marcado para

en: EIOM
gl: EIAM

en: Section
gl: Sección

en: Priority
gl: Prioridade

en: Package
gl: Paquete

en: Inst.ver
gl: Ver.Inst

en: Avail.ver
gl: Ver.Dispo

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
gl: dpkg-deb - erro: %s ("%s") non contén ningún díxito

en: --build needs a directory argument
gl: --build precisa dun argumento de directorio

en: --build takes at most two arguments
gl: --build toma dous argumentos como máximo

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
gl: non se pode comprobar a existencia do arquivo "%.250s"

en: target is directory - cannot skip control file check
gl: o destino é un directorio - non se pode omitir a comprobación do ficheiro de control

en: dpkg-deb: warning, not checking contents of control area.
    dpkg-deb: building an unknown package in `%s'.
gl: dpkg-deb: aviso, non se comproba o contido da área de control.
    dpkg-deb: constrúese un paquete descoñecido en "%s".

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
gl: o nome do paquete ten caracteres que non son alfanuméricos minúsculos ou "-+."

en: warning, `%s' contains user-defined Priority value `%s'
gl: aviso, "%s" contén o valor de prioridade definido polo usuario "%s"

en: warning, `%s' contains user-defined field `%s'
gl: aviso, "%s" contén o campo definido polo usuario "%s"

en: %d errors in control file
gl: %d erros no ficheiro de control

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
gl: dpkg-deb: a construír o paquete "%s" en "%s".

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
gl: o directorio de control ten uns permisos %03lo incorrectos (deben estar entre 0755 e 0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
gl: o script de mantedor "%.50s" non é un ficheiro normal ou ligazón simbólica

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
gl: o script de mantedor "%.50s" ten uns permisos %03lo incorrectos (deben estar entre 0555 e 0775)

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
gl: non se atopa o script de mantedor "%.50s"

en: empty string from fgets reading conffiles
gl: recibiuse unha cadea baleira de fgets ao ler os ficheiros de configuración

en: warning, conffile name `%.50s...' is too long, or missing final newline
gl: aviso, o nome do ficheiro de configuración "%.50s..." é longo de máis ou falla o retorno de carro final

en: conffile `%.250s' does not appear in package
gl: o ficheiro de configuración "%.250s" non aparece no paquete

en: conffile `%.250s' is not stattable
gl: non se atopa o ficheiro de configuración "%.250s"

en: warning, conffile `%s' is not a plain file
gl: aviso, o ficheiro de configuración "%s" non é un ficheiro normal

en: error reading conffiles file
gl: erro ao ler o ficheiro de ficheiros de configuración

en: error opening conffiles file
gl: erro ao abrir o ficheiro de ficheiros de configuración

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
gl: dpkg-deb: ignóranse %d avisos sobre o(s) ficheiros(s) de control

en: unable to unbuffer `%.255s'
gl: non se puido sacar do buffer "%.255s"

en: failed to chdir to `%.255s'
gl: non se puido cambiar a "%.255s"

en: failed to chdir to .../DEBIAN
gl: non se puido cambiar a .../DEBIAN

en: failed to exec tar -cf
gl: non se puido executar tar -cf

en: failed to make tmpfile (control)
gl: non se puido crear o ficheiro temporal (control)

en: failed to open tmpfile (control), %s
gl: non se puido abrir o ficheiro temporal (control), %s

en: failed to unlink tmpfile (control), %s
gl: non se puido borrar o ficheiro temporal (control), %s

en: failed to fstat tmpfile (control)
gl: non se atopou o ficheiro temporal (control)

en: failed to rewind tmpfile (control)
gl: non se puido retroceder no ficheiro temporal (control)

en: failed to make tmpfile (data)
gl: non se puido crear o ficheiro temporal (datos)

en: failed to open tmpfile (data), %s
gl: non se puido abrir o ficheiro temporal (datos), %s

en: failed to unlink tmpfile (data), %s
gl: non se puido borrar o ficheiro temporal (datos), %s

en: data
gl: datos

en: failed to exec find
gl: non se puido executar find

en: failed to write filename to tar pipe (data)
gl: non se puido gravar o nome do ficheiro na canle de tar (datos)

en: Internal error, compress_type `%i' unknown!
gl: Erro interno, tipo de compresión "%i" descoñecido

en: failed to rewind tmpfile (data)
gl: non se puido retroceder no ficheiro temporal (datos)

en: cat (data)
gl: cat (datos)

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
gl: non se puido executar sh -c mv foo/* &c

en: error reading %s from %.255s
gl: erro ao ler "%s" de %.255s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
gl: fin de ficheiro inesperado en "%s" en %.255s

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - "%.250s" contén caracteres nulos

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - díxito incorrecto (código %d) en "%s"

en: failed to read archive `%.255s'
gl: non se puido ler o arquivo "%.255s"

en: failed to fstat archive
gl: non se atopou o arquivo

en: version number
gl: número de versión

en: between members
gl: entre membros

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - número máxico incorrecto na fin da primeira cabeceira

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - lonxitude do membro negativa %zi

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
gl: o ficheiro "%.250s" non é un arquivo binario de Debian (probe dpkg-split)

en: header info member
gl: membro da información de cabeceira

en: archive has no newlines in header
gl: o arquivo non ten retornos de carro na cabeceira

en: archive has no dot in version number
gl: o arquivo non ten un punto no número de versión

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
gl: non se entende a versión %.250s do arquivo, obteña un dpkg-deb máis moderno

en: skipped member data from %s
gl: omítense datos do membro de %s

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
gl: o ficheiro "%.250s" contén o membro de datos %.*s que non se entende, déixase

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
gl: o ficheiro "%.250s" contén dous membros de control, déixase

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
gl:  novo paquete Debian, versión %s.
     tamaño %ld bytes: arquivo de control= %zi bytes.

en: ctrl information length
gl: lonxitude da información de control

en: archive has malformatted ctrl len `%s'
gl: o arquivo ten unha lonxitude de control mal formatada "%s"

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi, main archive= %ld.
gl:  antigo paquete Debian, versión %s.
     tamaño %ld bytes: arquivo de control= %zi, arquivo principal= %ld.

en: ctrlarea
gl: área de control

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
gl: dpkg-deb: semella que o arquivo quedou corrompido
    dpkg-deb:    por se ter descargado en modo ASCII

en: `%.255s' is not a debian format archive
gl: "%.255s" non é un arquivo de formato Debian

en: fgetpos failed
gl: a chamada a fgetpos fallou

en: fsetpos failed
gl: a chamada a fsetpos fallou

en: failed to fdopen p1 in paste
gl: non se puido abrir p1 para pegar

en: failed to write to gzip -dc
gl: non se puido escribir en gzip -dc

en: failed to close gzip -dc
gl: non se puido pechar gzip -dc

en: failed to syscall lseek to files archive portion
gl: non se puido chamar a lseek para a porción de ficheiros do arquivo

en: failed to write to pipe in copy
gl: non se puido gravar na canle da copia

en: failed to close pipe in copy
gl: non se puido pechar a canle da copia

en: failed to create directory
gl: non se puido crear o directorio

en: failed to chdir to directory after creating it
gl: non se puido cambiar ao directorio despois de o crear

en: failed to chdir to directory
gl: non se puido cambiar ao directorio

en: failed to exec tar
gl: non se puido executar tar

en: --%s needs a .deb filename argument
gl: --%s precisa dun argumento de nome de ficheiro .deb

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
gl: --%s precisa dun directorio destino.
    ¿Pode ser que teña que empregar dpkg --install?

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
gl: --%s toma como moito dous argumentos (.deb e directorio)

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
gl: --%s toma só un argumento (nome de ficheiro .deb)

en: failed to chdir to `/' for cleanup
gl: non se puido cambiar a "/" para facer limpeza

en: failed to fork for cleanup
gl: non se puido lanzar un proceso de fondo para facer limpeza

en: failed to wait for rm cleanup
gl: non se puido agardar polo rm que facía limpeza

en: rm cleanup failed, code %d
gl: o rm que facía limpeza fallou, código %d

en: failed to make temporary directoryname
gl: non se puido crear un nome para o directorio temporal

en: failed to exec rm -rf
gl: non se puido executar rm -rf

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
gl: dpkg-deb: "%.255s" non contén un compoñente de control "%.255s"

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
gl: a apertura do compoñente "%.255s" (en %.255s) fallou dun xeito inesperado

en: One requested control component is missing
gl: Falla un compoñente de control solicitado

en: %d requested control components are missing
gl: Fallan %d compoñentes de control solicitados

en: cannot scan directory `%.255s'
gl: non se pode explorar o directorio "%.255s"

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
gl: non se atopa "%.255s" (en "%.255s")

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
gl: non se pode abrir "%.255s" (en "%.255s")

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
gl: non se pode ler "%.255s" (en "%.255s")

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
gl:  %7ld bytes, %5d liñas   %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
gl:      non é un ficheiro normal  %.255s

en: failed to read `control' (in `%.255s')
gl: non se puido ler "control" (en "%.255s")

en: (no `control' file in control archive!)
gl: (non hai un ficheiro "control" no arquivo de control)

en: could not open the `control' component
gl: non se puido abrir o compoñente "control"

en: failed during read of `control' component
gl: houbo un fallo durante a lectura do compoñente "control"

en: Error in format
gl: Erro no formato

en: --contents takes exactly one argument
gl: --contents toma exactamente un argumento

en: ' package archive backend version
gl: ", backend de arquivos de paquetes, versión

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See dpkg-deb --licence for details.
gl: Este é software libre; vexa a Licencia Pública Xeral de GNU (GNU GPL) versión
    2 ou unha posterior para as condicións de copia. NON hai garantía.
    Vexa dpkg-deb --licence para detalles.

en: Command:
      -b|--build <directory> [<deb>]    build an archive.
      -c|--contents <deb>               list contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      show info to stdout.
      -W|--show <deb>                   show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>]  extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>    extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>   extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>              output filesystem tarfile.
      -h|--help                         display this message.
      --version | --licence             show version/licence.
    
    <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
    
    Options:
      --showformat=<format>      use alternative format for --show
      -D                         enable debugging output
      --old, --new               select archive format
      --nocheck                  suppress control file check (build bad package).
      -z# to set the compression when building
      -Z<type>                   set the compression type to use when building.
                                 allowed values: gzip, bzip2, none
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left alignment will be used. 
    
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management.  Packages
    unpacked using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
gl: Orde:
      -b|--build <directorio> [<deb>]   constrúe un arquivo.
      -c|--contents <deb>               amosa unha lista do contido.
      -I|--info <deb> [<ficheiroc>...]  amosa información na saída estándar.
      -W|--show <deb>                   amosa información sobre o(s) paquete(s)
      -f|--field <deb> [<campoc>...]    amosa o(s) campo(s) na saída estándar.
      -e|--control <deb> [<directorio>] extrae a información de control.
      -x|--extract <deb> <directorio>   extrae ficheiros.
      -X|--vextract <deb> <directorio>  extrae ficheiros e amosa unha lista.
      --fsys-tarfile <deb>              saca o ficheiro tar do sistema de ficheiros
      -h|--help                         amosa esta mensaxe.
      --version | --licence             amosa a versión/licencia.
    
    <deb> é o nome dun arquivo de formato Debian.
    <ficheiroc> é o nome dun compoñente de ficheiro administrativo.
    <campoc> é o nome dun campo do ficheiro "control" principal.
    
    Opcións:
      --showformat=<formato>     emprega un formato alternativo para --show
      -D                         activa a saída de depuración
      --old, --new               escolle o formato do arquivo
      --nocheck                  suprime a comprobación do ficheiro de control
                                    (constrúe un paquete incorrecto)
      -z#                        estabrece o nivel de compresión
      -Z<tipo>                   estabrece o tipo de compresión.
                                 admítense: gzip, bzip2, none (ningún)
    
    Sintaxe do formato:
      Un formato é unha cadea que se ha amosar por cada paquete. O formato pode
      incluír as secuencias de escape estándar \n (salto de liña), \r (retorno de
      carro) ou \\ (barra invertida). Pódese incluír información dos paquetes
      inserindo referencias variables a campos do paquete empregando a sintaxe
      ${var[;anchura]}. Os campos alíñanse a dereita a menos que a anchura sexa
      negativa; daquela hase empregar aliñamento á esquerda.
    
    Empregue "dpkg" para instalar e eliminar paquetes do seu sistema, ou "dselect"
    ou "aptitude" para xestión de paquetes amigable co usuario. Os paquetes que
    se extraian empregando "dpkg-deb --extract" hanse instalar incorrectamente.

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
gl: Escriba dpkg-deb --help para axuda sobre a manipulación de ficheiros *.deb;
    Escriba dpkg --help para axuda sobre instalación e desinstalación de paquetes.

en: unknown compression type `%s'!
gl: tipo de compresión "%s" descoñecido

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - falla "%.250s"

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - falla un retorno de carro tras "%.250s"

en: unable to seek back
gl: non se pode retroceder

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - carácter de recheo incorrecto (código %d)

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - hai caracteres nulos na sección de información

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
gl: o ficheiro "%.250s" ten un formato de versión "%.250s" - precisa dun dpkg-split máis moderno

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - suma MD5 "%.250s" incorrecta

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - non hai unha barra entre os números de parte

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - número de parte incorrecto

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - número máxic incorrecto na fin da segunda cabeceira

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - o segundo membro non é un membro de datos

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - número de partes incorrecto para os tamaños citados

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - o tamaño é incorrecto para o número de parte citado

en: unable to fstat part file `%.250s'
gl: non se atopou o ficheiro de partes "%.250s"

en: file `%.250s' is corrupt - too short
gl: o ficheiro "%.250s" está corrompido - curto de máis

en: cannot open archive part file `%.250s'
gl: non se pode abrir o ficheiro de partes do arquivo "%.250s"

en: file `%.250s' is not an archive part
gl: o ficheiro "%.250s" non é unha parte do arquivo

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %zi bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %lu bytes
gl: %s:
        Versión do formato de partes:   %s
        Parte do paquete:               %s
             ... versión:               %s
             ... suma MD5:              %s
             ... lonxitude:             %lu bytes
             ... partido cada:          %lu bytes
        Número da parte:                %d/%d
        Lonxitude da parte:             %zi bytes
        Desprazamento da parte:         %lu bytes
        Tamaño do ficheiro de partes:   %lu bytes

en: --info requires one or more part file arguments
gl: --info precisa de un ou máis argumentos de ficheiros de partes

en: file `%s' is not an archive part
gl: o ficheiro "%s" non é unha parte do arquivo

en: unable to open output file `%.250s'
gl: non se pode abrir o ficheiro de saída "%.250s"

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
gl: non se pode (volver) abrir o ficheiro de partes de entrada "%.250s"

en: done
gl: rematado

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
gl: os ficheiros "%.250s" e "%.250s" non son partes do mesmo ficheiro

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
gl: hai varias versións da parte %d - alomenos "%.250s" e "%.250s"

en: --join requires one or more part file arguments
gl: --join precisa de un ou máis argumentos de ficheiro de partes

en: part %d is missing
gl: falla a parte %d

en: Debian GNU/Linux `dpkg-split' package split/join tool; version
gl: Ferramenta para partir/unir paquetes de Debian "dpkg-split", versión

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  This is free software; see the
    GNU General Public Licence version 2 or later for copying conditions.
    There is NO warranty.  See dpkg-split --licence for details.
gl: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson. Este é software libre; vexa a Licencia
    Pública Xeral de GNU (GNU GPL) versión 2 ou posterior para as condicións de
    copia. NON hai garantía. Vexa dpkg-split --licence para detalles.

en: Usage: dpkg-split -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
           dpkg-split -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
           dpkg-split -I|--info <part> ...             Display info about a part.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Show help/version/licence.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
           dpkg-split -l|--listq                       List unmatched pieces.
           dpkg-split -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
    
    Options:  --depotdir <directory>  (default is %s/%s)
              -S|--partsize <size>    (in Kb, for -s, default is 450)
              -o|--output <file>      (for -j, default is <package>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (be quiet when -a is not a part)
              --msdos                 (generate 8.3 filenames)
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
gl: Emprego:
      dpkg-split -s|--split <ficheiro> [<prefixo>]  Parte un arquivo.
      dpkg-split -j|--join <parte> <parte> ...      Xunta varias partes.
      dpkg-split -I|--info <parte> ...              Amosa información dunha parte.
      dpkg-split -h|--help|--version|--licence      Amosa a axuda/versión/licencia.
      dpkg-split -a|--auto -o <completo> <parte>    Autoacumula partes.
      dpkg-split -l|--listq                         Lista de anacos perdidos.
      dpkg-split -d|--discard [<ficheiro>]          Tira os anacos perdidos.
    
    Opcións:
      --depotdir <directorio>  (por defecto é %s/%s)
      -S|--partsize <tamaño>   (en Kb, para -s, por defecto é 450)
      -o|--output <ficheiro>   (para -j, por defecto é <paquete>-<versión>.deb)
      -Q|--npquiet             (cala cando -a non é unha parte)
      --msdos                  (xera nomes de ficheiro 8.3)
    
    Estado de saída: 0 = Ok;  1 = -a non é unha parte;  2 = ¡problemas!

en: Type dpkg-split --help for help.
gl: Escriba dpkg-split --help para obter axuda.

en: error reading %s
gl: erro ao ler %s

en: error reading %.250s
gl: erro ao ler %.250s

en: unexpected end of file in %.250s
gl: fin de ficheiro inesperada en %.250s

en: part size is far too large or is not positive
gl: o tamaño da parte é grande de máis ou non é positivo

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
gl: o tamaño da parte debe ser alomenos %dk (para que caiba a cabeceira)

en: unable to read depot directory `%.250s'
gl: non se pode ler o directorio de armacén "%.250s"

en: --auto requires the use of the --output option
gl: --auto precisa de que se empregue a opción --output

en: --auto requires exactly one part file argument
gl: --auto precisa de exactamente un argumento de ficheiro de partes

en: unable to read part file `%.250s'
gl: non se pode ler o ficheiro de partes "%.250s"

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
gl: O ficheiro "%.250s" non é parte dun arquivo multipartes.

en: unable to reopen part file `%.250s'
gl: non se pode reabrir o ficheiro de partes "%.250s"

en: part file `%.250s' has trailing garbage
gl: o ficheiro de partes "%.250s" ten lixo ó final

en: unable to open new depot file `%.250s'
gl: non se pode abrir o novo ficheiro de armacén "%.250s"

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
gl: non se pode cambiar o nome do ficheiro de armacén "%.250s" a "%.250s"

en: Part %d of package %s filed (still want
gl: Arquivouse a parte %d do paquete %s (aínda quedan

en:  and
gl:  e

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
gl: non se pode borrar o ficheiro de armacén empregado "%.250s"

en: --listq does not take any arguments
gl: --listq non toma ningún argumento

en: Junk files left around in the depot directory:
gl: Ficheiros de lixo que quedan no directorio de armacén:

en: unable to stat `%.250s'
gl: non se atopa "%.250s"

en:  %s (not a plain file)
gl:  %s (non é un ficheiro normal)

en: Packages not yet reassembled:
gl: Paquetes que aínda non se reensamblaron:

en: part file `%.250s' is not a plain file
gl: o ficheiro de partes "%.250s" non é un ficheiro normal

en: unable to discard `%.250s'
gl: non se pode descartar "%.250s"

en: Deleted %s.
gl: Borrouse %s.

en: --split needs a source filename argument
gl: --split precisa dun argumento de nome de ficheiro orixe

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
gl: --split toma como moito un ficheiro orixe e un prefixo de destino

en: unable to open source file `%.250s'
gl: non se pode abrir o ficheiro orixe "%.250s"

en: unable to fstat source file
gl: non se atopa o ficheiro de orixe

en: source file `%.250s' not a plain file
gl: o ficheiro de orixe "%.250s" non é un ficheiro normal

en: unable to exec mksplit
gl: non se pode executar mksplit
