dpkg 1.13.11.0.1 - en to sv translation catalogue (985 entries)

en: unable to open tmpfile for vsnprintf
sv: kunde inte skapa temporärfil för vsnprintf

en: unable to rewind at start of vsnprintf
sv: kunde inte gå tillbaka till början i vsnprintf

en: unable to truncate in vsnprintf
sv: kunde inte klippa i vsnprintf

en: write error in vsnprintf
sv: skrivfel i vsnprintf

en: unable to flush in vsnprintf
sv: kunde inte tömma i vsnprintf

en: unable to stat in vsnprintf
sv: kunde inte ta status i vsnprintf

en: unable to rewind in vsnprintf
sv: kunde inte gå tillbaka i vsnprintf

en: read error in vsnprintf truncated
sv: läsfel i vsnprintf klipptes

en: System error no.%d
sv: Systemfel nr %d

en: Signal no.%d
sv: Signal nr %d

en: %s: internal gzip error: `%s'
sv: %s: internt gzip-fel: "%s"

en: %s: failed to exec gzip -dc
sv: %s: kunde inte exekvera gzip -dc

en: %s: internal bzip2 error: `%s'
sv: %s: internt bzip2-fel: "%s"

en: %s: failed to exec bzip2 -dc
sv: %s: kunde inte exekvera bzip2 -dc

en: %s: decompression
sv: %s: dekomprimering

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
sv: %s: internt gzip-fel: läsning: "%s"

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
sv: %s: internt gzip-fel: skrivning: "%s"

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
sv: %s: internt gzip-fel: läs(%i) != skriv(%i)

en: %s: failed to exec gzip %s
sv: %s: kunde inte exekvera gzip %s

en: %s: internal bzip2 error: read: `%s'
sv: %s: internt bzip2-fel: läsning: "%s"

en: %s: internal bzip2 error: write: `%s'
sv: %s: internt bzip2-fel: skrivning: "%s"

en: %s: internal bzip2 error: read(%i) != write(%i)
sv: %s: internt bzip2-fel: läs(%i) != skriv(%i)

en: %s: failed to exec bzip2 %s
sv: %s: kunde inte exekvera bzip2 %s

en: %s: compression
sv: %s: komprimering

en: couldn't allocate memory for strdup in findpackage(%s)
sv: kunde inte allokera minne för strängduplicering i findpackages(%s)

en: size %7d occurs %5d times
sv: storlek %7d förekommer %5d gånger

en: failed write during hashreport
sv: misslyckades med att skriva under "hashreport"

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
sv: uppdateringskatalogen innehåller filen "%.250s" vars namn är för långt (längd=%d, max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
sv: uppdateringskatalogen innehåller filer med olika långa namn (både %d och %d)

en: cannot scan updates directory `%.255s'
sv: kan inte genomsöka uppdateringskatalogen "%.255s"

en: failed to remove incorporated update file %.255s
sv: kunde inte ta bort den hanterade uppdateringsfilen "%.255s"

en: unable to create %.250s
sv: kunde inte skapa %.250s

en: unable to fill %.250s with padding
sv: kunde inte fylla ut %.250s

en: unable flush %.250s after padding
sv: kunde inte tömma %.250s efter utfyllnad

en: unable seek to start of %.250s after padding
sv: kunde inte söka till början av %.250s efter utfyllnad

en: requested operation requires superuser privilege
sv: efterfrågad operation kräver superanvändarbehörighet

en: unable to access dpkg status area
sv: kunde inte komma åt dpkgs statusarea

en: operation requires read/write access to dpkg status area
sv: operationen kräver läs-/skrivåtkomst till dpkgs statusarea

en: failed to remove my own update file %.255s
sv: kunde inte ta bort min egen uppdateringsfil %.255s

en: unable to write updated status of `%.250s'
sv: kunde inte skriva uppdaterad status för "%.250s"

en: unable to flush updated status of `%.250s'
sv: kunde inte tömma uppdaterad status för "%.250s"

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
sv: kunde inte klippa för uppdaterad status för "%.250s"

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
sv: kunde inte synkronisera uppdaterad status för "%.250s"

en: unable to close updated status of `%.250s'
sv: kunde inte stänga uppdaterad status för "%.250s"

en: unable to install updated status of `%.250s'
sv: kunde inte installera uppdaterad status för "%.250s"

en: couldn't open log `%s': %s
sv: kunde inte öppna logg "%s": %s

en: failed to open `%s' for writing %s information
sv: kunde inte öppna "%s" för att skriva %s-information

en: unable to set buffering on status file
sv: kunde inte sätta buffring på statusfil

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
sv: kunde inte skriva %s-post om "%.50s" till "%.250s"

en: failed to flush %s information to `%.250s'
sv: kunde inte tömma %s-information till "%.250s"

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
sv: kunde inte synkronisera %s-information till "%.250s"

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
sv: kunde inte stänga "%.250s" efter att ha skrivit %s-information

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
sv: kunde inte länka "%.250s" till "%.250s" för att säkerhetskopiera %s-information

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
sv: kunde inte installera "%.250s" som "%.250s" med %s-information

en: out of memory pushing error handler:
sv: minnet slut i felhanteraren:

en: %s: error while cleaning up:
     %s
sv: %s: fel vid upprensning:
     %s

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
sv: dpkg: för många nästlade fel vid feluppstädning!!

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
sv: minnet slut för ny uppstädningspost med många parametrar

en: out of memory for new cleanup entry
sv: minnet slut för ny uppstädningspost

en: error writing `%s'
sv: fel vid skrivning av "%s"

en: %s:%d: internal error `%s'
sv: %s:%d: internt fel "%s"

en: %s is missing
sv: %s saknas

en: `%.*s' is not allowed for %s
sv: "%.*s" är ej tillåtet för %s

en: junk after %s
sv: skräp efter %s

en: invalid package name (%.250s)
sv: felaktigt paketnamn (%.250s)

en: empty file details field `%s'
sv: tomt filinformationfält "%s"

en: file details field `%s' not allowed in status file
sv: filinformationsfält "%s" ej tillåtet i statusfilen

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
sv: för många värden i fildetaljsfältet "%s" (jämfört med andra)

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
sv: för få värden i fildetaljsfältet "%s" (jämfört med andra)

en: yes/no in boolean field
sv: yes/no i boolskt fält

en: value for `status' field not allowed in this context
sv: värde för "status"-fältet ej tillåtet i detta sammanhang

en: third (status) word in `status' field
sv: tredje (status)-ordet i "status"-fältet

en: error in Version string `%.250s': %.250s
sv: fel i Version-strängen "%.250s": %.250s

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
sv: föråldrat "Revision"- eller "Package-Revision"-fält använt

en: value for `config-version' field not allowed in this context
sv: värde för "config-version"-fältet ej tillåtet i detta sammanhang

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
sv: fel i Config-Version-sträng "%.250s": %.250s

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
sv: värde för "conffiles" innehåller rad som börjar med icke-blanksteg "%c"

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
sv: värde för "conffiles" har fel format på raden "%.*s"

en: root or null directory is listed as a conffile
sv: rot- eller tom katalog listas som konfigurationsfil

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
sv: "%s"-fältet: saknat paketnamn, eller skräptecken där paketnamnet förväntades

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
sv: "%s"-fältet: felaktigt paketnamn "%.255s": %s

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s":
     felaktigt versionsberoende %c%c

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s":
     "%c" är föråldrat, använd "%c=" eller "%c%c" istället

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s":
     implicit exakt träff på versionsnummer, använd hellre "="

en: Only exact versions may be used for Provides
sv: Enbart exakta versionsnummer kan användas i Provides

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s":
     versionsvärdet börjar med icke-alfanumeriskt tecken, lägg till ett blanksteg

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `('
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s": versionen innehåller "("

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains ` '
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s": versionen innehåller " "

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s": versionsnumret ej avslutat

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
sv: "%s"-fältet: referens till "%.255s": fel i version: "%.255s"

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
sv: "%s"-fältet: syntaktiskt fel efter referens till paket "%.255s"

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
sv: alternativ ("|") tillåts inte i %s-fältet

en: unable to unlock dpkg status database
sv: kunde inte låsa upp dpkgs statusdatabas

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
sv: du har inte rättigheter att låsa dpkgs statusdatabas

en: unable to open/create status database lockfile
sv: kunde inte öppna/skapa låsfil för statusdatabas

en: status database area is locked by another process
sv: statusdatabasområdet är låst av en annan process

en: unable to lock dpkg status database
sv: kunde inte låsa dpkgs statusdatabas

en: malloc failed (%ld bytes)
sv: malloc misslyckades (%ld byte)

en: realloc failed (%ld bytes)
sv: realloc misslyckades (%ld byte)

en: %s (subprocess): %s
sv: %s (underprocess): %s

en: fork failed
sv: förgrening (fork) misslyckades

en: failed to dup for std%s
sv: kunde inte duplicera std%s

en: failed to dup for fd %d
sv: kunde inte duplicera filhandtag %d

en: failed to create pipe
sv: kunde inte skapa rör

en: dpkg: warning - %s returned error exit status %d
sv: dpkg: varning - %s returnerade felstatus %d

en: subprocess %s returned error exit status %d
sv: underprocess %s gav felkod %d

en: dpkg: warning - %s killed by signal (%s)%s
sv: dpkg: varning - %s dödades av signal (%s)%s

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
sv: underprocess %s dödad av signal (%s)%s

en: subprocess %s failed with wait status code %d
sv: underprocess %s misslyckades med statuskod %d

en: wait for %s failed
sv: väntan på %s misslyckades

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
sv: kunde inte läsa filidentifierarflaggor för "%.250s"

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
sv: kunde inte sätta "close-on-exec"-flaggan på "%.250s"

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s
sv: misslyckades i buffer_write(handtag) (%i, ret=%li): %s

en: eof in buffer_write(stream): %s
sv: filslut i buffer_write(ström): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
sv: fel i buffer_write(ström): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_write
sv: okänd datatyp "%i" i buffer_write

en: failed in buffer_read(fd): %s
sv: kunde inte läsa i buffer_read(handtag): %s

en: error in buffer_read(stream): %s
sv: fel i buffer_read(ström): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_read
sv: okänd datatyp "%i" i buffer_read

en: failed to allocate buffer in buffer_copy (%s)
sv: kunde inte allokera buffer i buffer_copy (%s)

en: failed in buffer_copy (%s)
sv: misslyckades i buffer_copy (%s)

en: short read in buffer_copy (%s)
sv: för lite data läst i buffer_copy (%s)

en: failed to open configuration file `%.255s' for reading
sv: kunde inte öppna konfigurationsfil "%.255s" för läsning

en: configuration error: unknown option %s
sv: konfigureringsfel: okänd flagga %s

en: configuration error: %s needs a value
sv: konfigureringsfel: %s kräver ett värde

en: configuration error: %s does not take a value
sv: konfigurationsfel: %s tar inget värde

en: read error in configuration file `%.255s'
sv: fel vid läsning av konfigurationsfil "%.250s"

en: error closing configuration file `%.255s'
sv: fel vid läsning av konfigurationsfil "%.250s"

en: Error allocating memory for cfgfilename
sv: Fel vid allokering av minne för cfgfilename

en: unknown option --%s
sv: okänd flagga --%s

en: --%s option takes a value
sv: flaggan --%s tar ett värde

en: --%s option does not take a value
sv: flaggan --%s tar inget värde

en: unknown option -%c
sv: okänd flagga -%c

en: -%c option takes a value
sv: flaggan -%c tar ett värde

en: -%c option does not take a value
sv: flaggan -%c tar inget värde

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
sv: kunde inte öppna paketinformationsfil "%.255s" för läsning

en: can't stat package info file `%.255s'
sv: kan inte ta status på paketinformationsfil "%.255s"

en: can't mmap package info file `%.255s'
sv: kan inte minnesmappa paketinformationsfil "%.255s"

en: failed to malloc for info file `%.255s'
sv: kan inte allokera minna för informationsfil "%.255s"

en: copy info file `%.255s'
sv: kopiera informationsfil "%.255s"

en: EOF after field name `%.*s'
sv: Filslut efter fältnamn "%.*s"

en: newline in field name `%.*s'
sv: nyradstecken i fältnamn "%.*s"

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
sv: MSDOS-filslut (^Z) i fältnamn "%.*s"

en: field name `%.*s' must be followed by colon
sv: fältnamnet "%.*s" måste följas av kolon

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
sv: Filslut före värde på fält "%.*s" (saknar sista nyradstecknet)

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
sv: MSDOS-filslut före värde på fält "%.*s" (saknar nyradstecken?)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
sv: Filslut inuti värde på fält "%.*s" (saknar sista nyradstecknet)

en: duplicate value for `%s' field
sv: dubblerat värde för "%s"-fältet

en: user-defined field name `%.*s' too short
sv: användardefinierat fältnamn "%.*s" för kort

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
sv: dubblerat värde för användardefinierat fält "%.*s"

en: several package info entries found, only one allowed
sv: flera paketinformationsposter funna, bara en tillåts

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
sv: Configured-Version för paket med opassande Status

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
sv: Paket med status non-installed har konfigurationsfiler, glömmer dem

en: failed to close after read: `%.255s'
sv: kunde inte stänga efter läsning: "%.255s"

en: no package information in `%.255s'
sv: ingen paketinformation i "%.255s"

en: failed to read `%s' at line %d
sv: kunde inte öppna "%s" på rad %d

en: %s, in file `%.255s' near line %d
sv: %s: i fil "%.255s" nära rad %d

en: warning
sv: varning

en: parse error
sv: tolkningsfel

en:  package `%.255s'
sv:  paket "%.255s"

en: failed to write parsing warning
sv: kunde inte skriva tolkningsvarning

en: may not be empty string
sv: får ej vara tomma strängen

en: must start with an alphanumeric
sv: måste börja med ett alfanumeriskt tecken

en: character `%c' not allowed - only letters, digits and %s allowed
sv: tecknet "%c" ej tillåtet - endast tecken, siffror och %s tillåts

en: <none>
sv: <ingen>

en: version string is empty
sv: versionssträng ej tom

en: version string has embedded spaces
sv: versionssträng har inbäddade blanksteg

en: epoch in version is not number
sv: epoch i versionen är inte ett tal

en: nothing after colon in version number
sv: ingenting efter kolon i versionsnumret

en: missing %s
sv: saknat %s

en: empty value for %s
sv: tomt värde för %s

en: cannot open GPL file
sv: kan inte öppna GPL-fil

en: invalid character `%c' in field width
sv: ogiltigt tecken "%c" i fältbredd

en: Closing brace missing in format
sv: Avslutande klammerparentes i format

en: failed to realloc for variable buffer
sv: misslyckades att återallokera variabelbuffert

en: process_archive ...  already disappeared !
sv: process_archive ...  har redan försvunnit!

en: error reading from dpkg-deb pipe
sv: fel vid läsning från dpkg-deb-rör

en: error setting timestamps of `%.255s'
sv: fel när tidsstämplingarna på "%.255s" skulle sättas

en: error setting ownership of `%.255s'
sv: fel när ägandeskap för "%.255s" skulle sättas

en: error setting permissions of `%.255s'
sv: fel när behörighet för "%.255s" skulle sättas

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'%.10s%.100s%.10s
sv: försökte skriva över "%.250s", vilket är den omdirigerade varianten av "%.250s"%.10s%.100s%.10s

en:  (package:
sv:  (paket:

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
sv: kunde inte läsa status för "%.255s" (vilket var vad jag just skulle installera)

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
sv: kunde inte rensa upp i röran runt "%.255s" innan en ny version installeras

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
sv: kunde inte ta status på återställd "%.255s" innan en ny version installeras

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
sv: arkivet innehåller objektet "%.255s" av okänd typ 0x%x

en: Replacing files in old package %s ...
sv: Ersätter filer i det gamla paketet %s ...

en: Replaced by files in installed package %s ...
sv: Ersätta av filer i installerat paket %s ...

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
sv: försöker skriva över katalog "%.250s" i paket %.250s med icke-katalog

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
sv: försöker skriva över "%.250s" som också finns i paketet %.250s

en: gobble replaced file `%.255s'
sv: hoppade över ersatt fil "%.255s"

en: unable to create `%.255s'
sv: kunde inte skapa "%.255s"

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
sv: bakändan dpkg-deb under "%.255s"

en: error closing/writing `%.255s'
sv: fel vid stängning/skrivning "%.255s"

en: error creating pipe `%.255s'
sv: fel vid skapande av rör "%.255s"

en: error creating device `%.255s'
sv: fel vid skapande av enhet "%.255s"

en: error creating hard link `%.255s'
sv: fel vid skapande av hård länk "%.255s"

en: error creating symbolic link `%.255s'
sv: fel vid skapande av symbolisk länk "%.255s"

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
sv: fel vid sättande av ägandeskap av symbolisk länk "%.255s"

en: error creating directory `%.255s'
sv: fel vid skapande av katalog "%.255s"

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
sv: kunde inte flytta undan "%.255s" för att installera ny version

en: unable to read link `%.255s'
sv: kunde inte läsa link "%.255s"

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
sv: kunde inte säkerhetskopiera symbolisk länk för "%.255s"

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
sv: kunde inte byta ägare på säkerhetskopierad symbolisk länk för "%.255s"

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
sv: kunde inte skapa säkerhetskopierad länk av "%.255s" innan den nya versionen installeras

en: unable to install new version of `%.255s'
sv: kunde inte installera ny version av "%.255s"

en: dpkg: warning - ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
sv: dpkg: varning - ignorerar beroendeproblem vid borttagning av %s:
    %s

en: dpkg: warning - considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s.
sv: dpkg: varning - funderar på att avkonfigurera det systemkritiska
     paketet %s för att kunna ta bort %s.

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s.
sv: dpkg: nej, %s är systemkritiskt, kommer inte att avkonfigurera
     det för att möjliggöra borttagning av %s.

en: dpkg: no, cannot remove %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
sv: dpkg: nej, kan inte ta bort %s (--auto-deconfigure hjälper):
    %s

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
sv: dpkg: funderar på att ta bort %s till förmån för %s ...

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
sv: %s är ej korrekt installerat - ignorerar dess beroenden.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
sv: dpkg: kan ha problem att ta bort %s, eftersom det tillhandahåller %s ...

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
sv: dpkg: paketet %s måste ominstalleras, men tar bort det ändå enligt ditt önskemål.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
sv: dpkg: paketet %s kräver återinstallation, tar inte bort.

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
sv: dpkg: ja, kommer att ta bort %s till förmån för %s.

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
sv: dpkg: angående %s innehållandes %s:
    %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
sv: paketkonflikt - installerar inte %.250s

en: dpkg: warning - ignoring conflict, may proceed anyway !
sv: dpkg: varning - ignorerar konflikt, kan ändå fortsätta!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
sv: --%s --recursive kräver åtminstone ett sökvägsargument

en: failed to exec find for --recursive
sv: kunde inte köra "find" för --recursive

en: failed to fdopen find's pipe
sv: kunde inte ansluta fil till finds rör

en: error reading find's pipe
sv: kunde inte läsa från finds rör

en: error closing find's pipe
sv: fel vid stängning av finds rör

en: find for --recursive returned unhandled error %i
sv: find för --recursive returnerade ohanterat fel %i

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
sv: sökte, men hittade inga paket (filer som matchar *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
sv: --%s kräver åtminstone ett argument som är en paketfil

en: Selecting previously deselected package %s.
sv: Väljer tidigare ej valt paket %s.

en: Skipping deselected package %s.
sv: Hoppar över ej valt paket %s.

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
sv: Version %.250s av %.250s redan installerat, hoppar över.

en: %s - warning: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
sv: %s - varning: nedgraderar %.250s från %.250s till %.250s.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
sv: Nedgraderar inte %.250s från version %.250s till %.250s, hoppar över.

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
sv: kunde inte ta bort nyss installerad version av "%.250s" för att möjliggöra återinstallation av säkerhetskopia

en: unable to restore backup version of `%.250s'
sv: kunde inte återställa säkerhetskopierad version av "%.250s"

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s'
sv: kunde inte ta bort nyinstallerad version av "%.250s"

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
sv: kunde inte ta bort nyss uppackad version av "%.250s"

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
sv: inget paket med namnet "%s" är installerat, kan inte konfigurera

en: package %.250s is already installed and configured
sv: paketet %.250s är redan installerat och konfigurerat

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
sv: paketet %.250s är inte redo för att konfigureras
     kan inte konfigurera (aktuell status är "%.250s")

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
sv: dpkg: beroendeproblem förhindrar konfigurering av %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
sv: beroendeproblem - lämnar okonfigurerad

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
sv: dpkg: %s: beroendeproblem, men konfigurerar ändå enligt önskemål:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
sv: Paketet är i ett väldigt dåligt inkonsistent läge - du bör
     ominstallera det innan du försöker konfigurera.

en: Setting up %s (%s) ...
sv: Ställer in %s (%s) ...

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
sv: kunde inte ta status på ny medsänd konfigurationsfil "%.250s"

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
sv: kunde inte ta status på nu installerad konfigurationsfil "%.250s"

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
sv: 
    Konfigurationsfilen "%s" existerar inte på ditt system.
    Installerar ny konfigurationsfil enligt önskemål.

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old backup `%.250s': %s
sv: dpkg: %s: varning - misslyckades att ta bort gammal säkerhetskopia "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to rename `%.250s' to `%.250s': %s
sv: dpkg: %s: varning - misslyckades att namnändra "%.250s" till "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s': %s
sv: dpkg: %s: varning - misslyckades att ta bort "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove old distrib version `%.250s': %s
sv: dpkg: %s: varning - misslyckades att ta bort tidigare distribuerad version "%.250s": %s

en: dpkg: %s: warning - failed to remove `%.250s' (before overwrite): %s
sv: dpkg: %s: varning - misslyckades att ta bort "%.250s" (före överskrivning): %s

en: dpkg: %s: warning - failed to link `%.250s' to `%.250s': %s
sv: dpkg: %s: varning - misslyckades att länka "%.250s" till "%.250s": %s

en: Installing new version of config file %s ...
sv: Installerar ny version av konfigurationsfilen %s ...

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
sv: kunde inte installera "%.250s" som "%.250s"

en: dpkg: %s: warning - unable to stat config file `%s'
     (= `%s'): %s
sv: dpkg: %s: varning - kunde inte ta status på konfigurationsfilen "%s"
     (= "%s"): %s

en: dpkg: %s: warning - config file `%s' is a circular link
     (= `%s')
sv: dpkg: %s: varning - konfigurationsfilen "%s" är en cirkulär länk
     (= "%s")

en: dpkg: %s: warning - unable to readlink conffile `%s'
     (= `%s'): %s
sv: dpkg: %s: varning - kunde inte läsa länken till konfigurationsfilen "%s"
     (= "%s"): %s

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' resolves to degenerate filename
     (`%s' is a symlink to `%s')
sv: dpkg: %s: varning - konfigurationsfilen "%.250s" blir ett degenererat filnamn
     ("%s" är en symbolisk länk till "%s")

en: dpkg: %s: warning - conffile `%.250s' is not a plain file or symlink (= `%s')
sv: dpkg: %s: varning -  konfigurationfilen "%.250s" är inte en vanlig fil eller symbolisk länk (= "%s")

en: dpkg: %s: warning - unable to open conffile %s for hash: %s
sv: dpkg: %s: varning - kunde inte öppna konfigurationsfilen %s för hashning: %s

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
sv: kunde inte ändra ägandeskap på ny medsänd konfigurationsfil "%.250s"

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
sv: kunde inte sätta läge på ny medsänd konfigurationsfil "%.250s"

en: failed to run %s (%.250s)
sv: kunde inte starta %s (%.250s)

en: wait for shell failed
sv: kunde inte vänta på skalet

en: Type `exit' when you're done.
sv: Skriv "exit" när du är klar.

en: failed to exec shell (%.250s)
sv: kunde inte starta skalet (%.250s)

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
sv: Glöm inte att flytta denna process till förgrunden ("fg") när du är klar!

en: 
    Configuration file `%s'
sv: 
    Konfigurationsfil "%s"

en:  (actually `%s')
sv:  (i verkligheten "%s")

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
sv: 
     ==> Den fil som nu finns skapades av dig eller ett program.
     ==> Paketansvariges version finns även i paketet du installerar.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
sv: 
     ==> Modifierad (av dig eller ett program) sedan installationen.

en: 
         Not modified since installation.
sv: 
         Ej modifierad sedan installationen.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
sv:  ==> Paketdistributören har uppdaterat konfigurationsfilen.

en:      Version in package is the same as at last installation.
sv:      Versionen i paketet är samma som vid senaste installationen.

en:  ==> Using new file as you requested.
sv:  ==> Använder ny fil enligt önskemål.

en:  ==> Using current old file as you requested.
sv:  ==> Använder nuvarande gammal fil enligt önskemål.

en:  ==> Keeping old config file as default.
sv:  ==> Behåller gammal konfigurationsfil enligt förval.

en:  ==> Using new config file as default.
sv:  ==> Använder ny konfigurationsfil enligt förval.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
sv:    Vad vill du göra åt det?  Dina möjligheter är:
       Y eller I: installera paketansvariges version
       N eller O: behåll din nu installerade version
          D     : visa skillnaderna mellan versionerna
          Z     : lägg denna process i bakgrunden för att undersöka situationen

en:  The default action is to keep your current version.
sv:  Förvald funktion är att behålla din nuvarande version.

en:  The default action is to install the new version.
sv:  Förvald funktion är att installera den nya versionen.

en: [default=N]
sv: [förval=N]

en: [default=Y]
sv: [förval=Y]

en: [no default]
sv: [inget förval]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
sv: fel vid skrivning till stderr, upptäcktes innan konfigurationsfilfrågan

en: read error on stdin at conffile prompt
sv: läsfel på stdin vid konfigurationsfilsfrågan

en: EOF on stdin at conffile prompt
sv: Filslut på stdin vid konfigurationsfilsfrågan

en: unable to check for existence of `%.250s'
sv: kunde inte kontrollera om "%.250s" existerar

en:  depends on
sv:  beror på

en:  pre-depends on
sv:  beror i förväg på

en:  recommends
sv:  rekommenderar

en:  conflicts with
sv:  är i konflikt med

en:  suggests
sv:  föreslår

en:  enhances
sv:  förbättrar

en:   %.250s is to be removed.
sv:   %.250s kommer att tas bort.

en:   %.250s is to be deconfigured.
sv:   %.250s kommer att avkonfigureras.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
sv:   %.250s kommer att installeras, men är version %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
sv:   %.250s är installerad, men är version %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
sv:   %.250s är uppackad, men har aldrig konfigurerats.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
sv:   %.250s är uppackad, men är version %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
sv:   senast konfigurerad version av %.250s är %.250s.

en:   %.250s is %s.
sv:   %.250s är %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s men kommer att tas bort.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s men kommer att avkonfigureras.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
sv: %.250s tillhandahåller %.250s men men är %s.

en:   %.250s is not installed.
sv:   %.250s är inte installerad.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
sv:   %.250s (version %.250s) kommer att installeras.

en:   %.250s (version %.250s) is %s.
sv:   %.250s (version %.250s) är %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s och kommer att installeras.

en:   %.250s provides %.250s and is %s.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s och är %s.

en: (no description available)
sv: (beskrivning saknas)

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
sv: Följande paket är i oordning på grund av grava problem när de
    installerades. De måste ominstalleras om de (och paket som beror på
    dem) ska fungera korrekt:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
sv: Följande paket har packats upp men inte konfigurerats ännu. De måste
    konfigureras med dpkg --configure eller menyvalet "configure" i
    dselect för att de ska fungera:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
sv: Följande paket är bara delvis konfigurerade, troligtvis på grund av problem
    vid deras första konfiguration. Nytt konfigurationsförsök bör göras med
    dpkg --configure <paket> eller menyvalet "configure" i dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
sv: Följande paket är bara delvis konfigurerade, på grund av problem under
    installationen. Installationen kan troligtvis genomföras genom att försöka
    igen. Paketen kan tas bort via dselect eller dpkg --remove:

en: --audit does not take any arguments
sv: --audit tar inget argument

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: --yet-to-unpack does not take any arguments
sv: --yet-to-unpack tar inget argument

en:  %d in %s:
sv:  %d i %s:

en:  %d packages, from the following sections:
sv:  %d paket, från följande avdelningar:

en: --assert-* does not take any arguments
sv: --assert-* tar inget argument

en: Version of dpkg with working epoch support not yet configured.
     Please use `dpkg --configure dpkg', and then try again.
sv: Versionen av dpkg med fungerande epochstöd är ännu ej konfigurerad.
     Använd "dpkg --configure dpkg" och försök sedan igen.

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for epoch support !
sv: dpkg finns inte listad som installerad, kan inte kontrollera epochstöd!

en: --predep-package does not take any argument
sv: --predep-package tar inget argument

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
sv: dpkg: kan inte komma på hur i förväg-beroendet kan tillfredsställas:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
sv: kan inte tillfredsställa i förvägberoende för %.250s (krävs på grund av %.250s)

en: --print-architecture does not take any argument
sv: --print-architecture tar inget argument

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
sv: --compare-versions tar tre argument: <version> <relation> <version>

en: --compare-versions bad relation
sv: --compare-versions: ogiltig relation

en: version a has bad syntax: %s
sv: version a har felaktig syntax: %s

en: version b has bad syntax: %s
sv: version b har felaktig syntax: %s

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
sv: %s: fel vid hantering av %s (--%s):
     %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
sv: dpkg: misslyckades att allokera minne för ny post i listan över misslyckade paket.

en: dpkg: too many errors, stopping
sv: dpkg: för många fel, avbryter

en: Errors were encountered while processing:
sv: Fel uppstod vid hantering:

en: Processing was halted because there were too many errors.
sv: Hanteringen avbröts då för många fel uppstod.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
sv: Paketet %s skulle kvarhållas, men hanteras ändå enligt önskemål

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
sv: Paketet %s kvarhålles, rör det inte. --force-hold ignorerar.

en: dpkg - warning, overriding problem because --force enabled:
sv: dpkg - varning, ignorerar problem då --force använts:

en: unable to open files list file for package `%.250s'
sv: kunde inte öppna fillistan för paketet "%.250s"

en: dpkg: serious warning: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
sv: dpkg: allvarlig varning: fillistfilen för paketet "%.250s" saknas, antar att paketet inte har några filer installerade.

en: files list for package `%.250s'
sv: fillista för paketet "%.250s"

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
sv: fillistfilen för paketet "%.250s" innehåller tomt filnamn

en: error closing files list file for package `%.250s'
sv: fel vid stängning av fillistfilen för paketet "%.250s"

en: (Reading database ...
sv: (Läser databasen ...

en: %d files and directories currently installed.)
sv: %d filer och kataloger installerade.)

en: unable to create updated files list file for package %s
sv: kunde inte skapa uppdaterad fillistfil för paketet %s

en: failed to write to updated files list file for package %s
sv: kunde inte skriva till uppdaterad fillistfil för paketet %s

en: failed to flush updated files list file for package %s
sv: kunde inte tömma uppdaterad fillistfil för paketet %s

en: failed to sync updated files list file for package %s
sv: kunde inte synkronisera uppdaterad fillistfil för paketet %s

en: failed to close updated files list file for package %s
sv: kunde inte stänga uppdaterad fillistfil för paketet %s

en: failed to install updated files list file for package %s
sv: kunde inte installera uppdaterad fillistfil för paketet %s

en: failed to open statoverride file
sv: kunde inte öppna statoverride-fil

en: failed to fstat statoverride file
sv: kunde inte ta status på statoverride-fil

en: failed to fstat previous statoverride file
sv: kunde inte ta status på tidigare statoverride-fil

en: statoverride file `%.250s'
sv: statoverride-fil "%.250s"

en: statoverride file contains empty line
sv: statoverride-fil innehåller tomrad

en: failed to open diversions file
sv: kunde inte öppna omdirigeringsfil

en: failed to fstat previous diversions file
sv: kunde inte ta status på tidigare omdirigeringsfil

en: failed to fstat diversions file
sv: kunde inte ta status på omdirigeringsfil

en: fgets gave an empty string from diversions [i]
sv: fgets gav en tom sträng från omdirigeringsfil [i]

en: diversions file has too-long line or EOF [i]
sv: omdirigeringsfilen har en för lång rad eller filslut [i]

en: read error in diversions [ii]
sv: läsfel i omdirigeringsfil [ii]

en: unexpected EOF in diversions [ii]
sv: oväntat filslut i omdirigeringsfil [ii]

en: fgets gave an empty string from diversions [ii]
sv: fgets gav en tom sträng från omdirigeringsfil [ii]

en: diversions file has too-long line or EOF [ii]
sv: omdirigeringsfilen har en för lång rad eller filslut [ii]

en: read error in diversions [iii]
sv: läsfel i omdirigeringsfil [iii]

en: unexpected EOF in diversions [iii]
sv: oväntat filslut i omdirigeringsfil [iii]

en: fgets gave an empty string from diversions [iii]
sv: fgets gav en tom sträng från omdirigeringsfil [iii]

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
sv: motsägande omdirigeringar av "%.250s" eller "%.250s"

en: read error in diversions [i]
sv: läsfel i omdirigeringsfil [i]

en: not installed
sv: ej installerat

en: unpacked but not configured
sv: uppackat, men okonfigurerat

en: broken due to postinst failure
sv: trasigt p.g.a fel i postinst

en: installed
sv: installerat

en: broken due to failed removal
sv: trasigt p.g.a misslyckad borttagning

en: not installed but configs remain
sv: ej installerat, men konfigurationsfiler kvarstår

en: dpkg - error: PATH is not set.
sv: dpkg - fel: PATH är inte satt.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
sv: dpkg: "%s" finns ej i PATH.

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
sv: %d förväntade program som inte finns i PATH.
    Obs! roots PATH bör vanligtvis innehålla /usr/local/sbin, /usr/sbin och /sbin.

en: failed to chroot to `%.250s'
sv: kunde inte byta filsystemsrot till "%.250s"

en: error un-catching signal %s: %s
sv: kunde inte stänga av hantering av signalen %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running script
sv: kunde inte ignorera signal %s innan skriptet startas

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
sv: kunde inte sätta exekveringsbehörighet på "%.250s"

en: unable to stat installed %s script `%.250s'
sv: kunde inte ta status på installerat %s-skript "%.250s"

en: unable to execute %s
sv: kunde inte exekvera %s

en: unable to stat new %s script `%.250s'
sv: kunde inte ta status på nytt %s-skript "%.250s"

en: unable to execute new %s
sv: kunde inte exekvera ny %s

en: old %s script
sv: gammalt %s-skript

en: dpkg: warning - unable to stat %s `%.250s': %s
sv: dpkg: varning - kunde inte ta status på %s "%.250s": %s

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
sv: dpkg - försöker skript från det nya paketet istället ...

en: new %s script
sv: nytt %s-skript

en: there is no script in the new version of the package - giving up
sv: det finns inget skript i den nya versionen av paketet - ger upp

en: unable to stat %s `%.250s'
sv: kunde inte ta status på %s "%.250s"

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
sv: dpkg: ... det verkar ha fungerat.

en: failed to rmdir/unlink `%.255s'
sv: kunde inte ta bort fil eller katalog "%.255s"

en: failed to exec rm for cleanup
sv: kunde inte utföra rm för upprensning

en: Debian GNU/Linux `
sv: Debian GNU/Linux "

en: ' package management program version
sv: " pakethanteringsprogram version

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions.  There is NO warranty.
    See
sv: Detta program är fri programvara. Se GNU General Public License version 2
    eller senare för kopieringsvillkor. Det finns INGEN garanti.
    Se

en:  --licence for copyright and license details.
sv:  --license för upphovsrättsliga och licenstekniska detaljer.

en: Usage: 
      dpkg -i|--install      <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --unpack          <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb file name> ... | -R|--recursive <dir> ...
      dpkg --configure              <package name> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <package name> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<pattern> ...]    get list of selections to stdout
      dpkg --set-selections                    set package selections from stdin
      dpkg --update-avail <Packages-file>      replace available packages info
      dpkg --merge-avail <Packages-file>       merge with info from file
      dpkg --clear-avail                       erase existing available info
      dpkg --forget-old-unavail                forget uninstalled unavailable pkgs
      dpkg -s|--status <package-name> ...      display package status details
      dpkg -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      dpkg -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      dpkg -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      dpkg -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      dpkg -C|--audit                          check for broken package(s)
      dpkg --print-architecture                print dpkg architecture
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    compare version numbers - see below
      dpkg --help | --version                  show this help / version number
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     help on forcing resp. debugging
      dpkg --licence                           print copyright licensing terms
    
    Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help.)
    
    For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      --root=<directory>         Install on alternative system rooted elsewhere
      --instdir=<directory>      Change inst'n root without changing admin dir
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package
      --no-debsig                Do no try to verify package signatures
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging - see -Dhelp or --debug=help
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>
      --ignore-depends=<package>,... Ignore dependencies involving <package>
      --force-...                    Override problems - see --force-help
      --no-force-...|--refuse-...    Stop when problems encountered
      --abort-after <n>              Abort after encountering <n> errors
    
    Comparison operators for --compare-versions are:
     lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
     < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
    
    Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management.
sv: Användning: 
      dpkg -i|--install      <.deb-filnamn> ... | -R|--recursive <kat> ...
      dpkg --unpack          <.deb-filnamn> ... | -R|--recursive <kat> ...
      dpkg -A|--record-avail <.deb-filnamn> ... | -R|--recursive <kat> ...
      dpkg --configure              <paketnamn> ... | -a|--pending
      dpkg -r|--remove | -P|--purge <paketnamn> ... | -a|--pending
      dpkg --get-selections [<mönster> ...]    sänd lista över val till standard ut
      dpkg --set-selections                    sätt paketval från standard in
      dpkg --update-avail <Packages-fil>       ersätt existerande paketinfo
      dpkg --merge-avail <Packages-fil>        slå ihop med info från fil
      dpkg --clear-avail                       ta bort tillgänglig info
      dpkg --forget-old-unavail                glöm oinstallerade otillgängliga pkt
      dpkg -s|--status <paketnamn> ...         visa detaljer om paketstatus
      dpkg -p|--print-avail <paketnamn> ...    visa detaljer om tillgänglig version
      dpkg -L|--listfiles <paketnamn> ...      visa filer "ägda" av paket
      dpkg -l|--list [<mönster> ...]           visa sammanfattande paketlista
      dpkg -S|--search <mönster> ...           sök paket som äger fil(er)
      dpkg -C|--audit                          sök trasiga paket
      dpkg --print-architecture                visa målarkitektur (använder GCC)
      dpkg --print-installation-architecture   visa värdarkitektur (för install.)
      dpkg --compare-versions <a> <rel> <b>    jämför versionsnummer - se nedan
      dpkg --help | --version                  visa denna hjälp / versionsnummer
      dpkg --force-help | -Dh|--debug=help     hjälp för tvingande resp. felsökning
      dpkg --licence                           visa upphovsrättslicensvillkor
    
    Använd dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  på arkiv (skriv %s --help.)
    
    För internt bruk: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep
    
    Flaggor:
      --admindir=<katalog>       Använd <katalog> i.st.f %s
      --root=<katalog>           Installera på alternativt system med annan rot
      --instdir=<katalog>        Byt installationsrot, men inte admin.-katalog
      -O|--selected-only         Hoppa över paket ej valda för install./uppgrad.
      -E|--skip-same-version     Hoppa över paket med samma version som install.
      -G|--refuse-downgrade      Hoppa över paket med tidigare version än install.
      -B|--auto-deconfigure      Installera även om det förstör andra paket
      --no-debsig                Försök inte verifiera paketsignaturer
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Säg bara vad som skulle hända - utför ingenting
      -D|--debug=<oktalt>        Slå på felsökning - se -Dhelp eller --debug=help
      --status-fd <n>            Sänd statusändringar till filidentifierare <n>
      --log=<filnamn>            Logga statusändringar och åtgärder till <filnamn>
      --ignore-depends=<paket>,... Ignorera beroenden angående <paket>
      --force-...                  Tvinga utförande - se --force-help
      --no-force-...|--refuse-...  Stanna när problem uppstår
      --abort-after <n>            Avbryt efter <n> fel
    
    Jämförelseoperatorer för --compare-versions:
     lt le eq ne ge gt       (tom version anses lägre än alla andra)
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (tom version anses högre än alla andra)
     < << <= = >= >> >       (endast för kompatibilitet med kontrollfilssyntax)
    
    Använd "dselect" eller "aptitude" för användarvänlig pakethantering.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
sv: Skriv dpkg --help för hjälp om att installera och avinstallera paket [*];
    Använd "dselect" eller "aptitude" för användarvänlig pakethantering;
    Skriv dpkg -Dhelp för en lista över värden för dpkgs felsökningsflagga;
    Skriv dpkg --force-help för en lista över tvingande flaggor;
    Skriv dpkg-deb --help för hjälp om manipulering av *.deb-filer;
    Skriv dpkg --license för upphovsrättslig licens och avsaknad av garanti
                         (GNU GPL) [*].
    
    Flaggor markerade med [*] ger mycket utdata - kör genom "less" eller "more"!

en: conflicting actions --%s and --%s
sv: motstridiga val --%s och --%s

en: Warning: obsolete option `--%s'
sv: Varning: föråldrad flagga "--%s"

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
sv: %s felsökningsval, --debug=<oktalt> eller -D<oktalt>:
    
      tal   ref. i källkod    beskrivning
        1   general           Allmänt hjälpsam förloppsinformation
        2   scripts           Anrop och status för utvecklarskript
       10   eachfile          Utdata för varje fil som hanteras
      100   eachfiledetail    Massvis med utdata för varje fil som hanteras
       20   conff             Utdata för varje konfigurationsfil
      200   conffdetail       Massvis med utdata för varje konfigurationsfil
       40   depcon            Beroenden och konflikter
      400   depcondetail      Massvis av beroende-/konfliktutdata
     1000   veryverbose       Massvis av pladder om bl.a dpkg/info-katalogen
     2000   stupidlyverbose   Knäppa mängder pladder
    
    Felsökningsflaggor kombineras med bitvis eller.
    Notera att betydelser och värden kan komma att ändras.

en: --debug requires an octal argument
sv: --debug behöver ett oktalt argument

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
sv: tomt paketnamn i --ignore-depends kommaseparerade lista "%.250s"

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
sv: --ignore-depends behöver ett giltigt paketnamn. "%.250s" är inte det; %s

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
sv: ogiltigt heltal för --%s: "%.250s"

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all                    Set all force options
      auto-select [*]        (De)select packages to install (remove) them
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
sv: %s tvingande flaggor - bestämmer vad som händer vid fel:
      varna men fortsätt: --force-<sak>,<sak>,...
      stanna med fel:     --refuse-<sak>,<sak> | --no-force-<sak>,<sak>,...
     Tvinga saker:
      all                    Aktivera alla tvingande flaggor
      auto-select [*]        (Av)markera paket för att installera (ta bort) dem
      downgrade [*]          Ersätt paket med en lägre version
      configure-any          Konfigurera godtyckligt paket som kan hjälpa detta
      hold                   Hantera förbundna paket även när de skulle hållts
      bad-path               PATH saknar viktiga program, problem troliga
      not-root               Försök (av)installera saker även som icke-root
      overwrite              Skriv över filer från ett paket med ett annat
      overwrite-diverted     Skriv över omdirigerad fil med en ej omdirigerad
      bad-verify             Installera paket även om autentisering misslyckas
      depends-version [!]    Gör beroendeproblem till varningar
      depends [!]            Gör alla beroendeproblem till varningar
      confnew [!]            Använd alltid nya konfigurationsfiler, fråga ej
      confold [!]            Använd alltid gamla konfigurationsfiler, fråga ej
      confdef [!]            Använd förval för nya konfigurationsfiler om sådant
                             finns, fråga ej. Om inget förval finns tillfrågas du
                             om ingen av flaggorna confold eller confnew också har
                             angivits
      confmiss [!]           Installera alltid saknade konfigurationsfiler
      conflicts [!]          Tillåt installation av paket som är i konflikt
      architecture [!]       Hantera även paket med fel arkitektur
      overwrite-dir [!]      Skriv över ett pakets katalog med ett annats fil
      remove-reinstreq [!]   Ta bort paket som kräver installation
      remove-essential [!]   Ta bort ett systemkritiskt paket
    
    VARNING - flaggor markerade [!] kan tillfoga stor skada till din installation
    om de används. Flaggor markerade [*] är förvalda.

en: unknown force/refuse option `%.*s'
sv: okänd flagga för force/refuse: "%.*s"

en: couldn't malloc in execbackend
sv: kunde inte allokera i execbackend

en: couldn't strdup in execbackend
sv: kunde inte duplicera sträng i execbackend

en: failed to exec %s
sv: kunde inte exekvera %s

en: --command-fd takes 1 argument, not 0
sv: --command-fd tar exakt ett argument

en: --command-fd only takes 1 argument
sv: --command-fd tar bara ett argument

en: invalid number for --command-fd
sv: ogiltigt tal för --command-fd

en: couldn't open `%i' for stream
sv: kunde inte öppna "%i" för ström

en: unexpected eof before end of line %d
sv: oväntat filslut före slut på rad %d

en: need an action option
sv: du har inte talat om vad som skall utföras

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
sv: --%s --pending tar inga argument som inte är flaggor

en: --%s needs at least one package name argument
sv: --%s behöver åtminstone ett paket som argument

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
sv: du måste ange paket med sina egna namn, inte genom att ange namnen på de filer de kommer i

en: Package %s listed more than once, only processing once.
sv: Paketet %s är listat mer än en gång, hanterar det bara en gång.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
sv: Mer än en kopia av paketet %s har packats upp
     under denna körning! Konfigurerar det bara en gång.

en:   Package
sv:   Paket

en:  which provides
sv:  vilket tillhandahåller

en:  is to be removed.
sv:  är på väg att tas bort.

en:   Version of
sv:   Versionen av

en:  on system is
sv:  på systemet är

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
sv: dpkg: konfigurerar även "%s" (krävs av "%s")

en:  is not configured yet.
sv:  är ännu ej konfigurerat.

en:  is not installed.
sv:  är ej installerat.

en: ; however:
sv: , men:

en: cannot access archive
sv: kan inte komma åt arkivet

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
sv: fel då det skulle säkerställas att "%.250s" ej existerar

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
sv: kunde inte exekvera dpkg-split för att se om det är en del av ett flerdelat paket

en: wait for dpkg-split failed
sv: kunde inte vänta på dpkg-split

en: reassembled package file
sv: återskapade paketfil

en: Authenticating %s ...
sv: Autentiserar %s ...

en: failed to execl debsig-verify
sv: kunde inte exekvera debsig-verify

en: Verification on package %s failed!
sv: Verifiering av paket %s misslyckades!

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
sv: Verifiering av paket %s misslyckades,
    men installerar ändå enligt önskemål.

en: passed
sv: lyckades

en: unable to get unique filename for control info
sv: kunde inte få ett unikt filnamn för kontrollinformationen

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
sv: kunde inte exekvera dpkg-deb för att extrahera kontrollinformationen

en: Recorded info about %s from %s.
sv: Lagrade information om %s från %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
sv: paketarkitekturen (%s) matchar inte systemets (%s)

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
sv: dpkg: angående %s innehållandes %s, problem med för-beroenden:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
sv: för-beroendeproblem - installerar inte %.250s

en: dpkg: warning - ignoring pre-dependency problem !
sv: dpkg: varning - ignorerar för-beroendeproblem!

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
sv: Förbereder att ersätta %s %s (med %s) ...

en: Unpacking %s (from %s) ...
sv: Packar upp %s (från %s) ...

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
sv: namn på konfigurationsfil (som börjar på "%.250s") är för lång (>%d tecken)

en: read error in %.250s
sv: läsfel i %.250s

en: error closing %.250s
sv: fel vid stängning av %.250s

en: error trying to open %.250s
sv: fel vid öppning av %.250s

en: De-configuring %s, so that we can remove %s ...
sv: Avkonfigurerar %s så att vi kan ta bort %s ...

en: Unpacking replacement %.250s ...
sv: Packar upp ersättande %.250s ...

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
sv: kunde inte exekvera dpkg-deb för att få filsystemsarkiv

en: error reading dpkg-deb tar output
sv: kunde inte läsa dpkg-debs tar-utdata

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
sv: trasig filsystemstarfil - trasigt paketarkiv

en: dpkg-deb: zap possible trailing zeros
sv: dpkg-deb: dödar möjliga avslutande nollor

en: dpkg: warning - unable to delete old file `%.250s': %s
sv: dpkg: varning - kan inte ta bort gammal fil "%.250s": %s

en: cannot read info directory
sv: kan inte läsa infokatalog

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
sv: gammal version av paketet har för lång informationsfilnamn som börjar på "%.250s"

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
sv: kunde inte ta bort gammal informationsfil "%.250s"

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
sv: kunde inte installera (vad som antas vara) ny informationsfil "%.250s"

en: unable to open temp control directory
sv: kunde inte öppna temporär kontrollkatalog

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
sv: paketet innehåller för långt kontrollinformationsfilnamn (börjar på "%.50s")

en: package control info contained directory `%.250s'
sv: paketets kontrollinformation innehåller katalogen "%.250s"

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
sv: "rmdir" på paketets kontrollinformation "%.250s" svarade inte "ej katalog"

en: dpkg: warning - package %s contained list as info file
sv: dpkg: varning - paketet %s innehåller list som informationsfil

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
sv: kunde inte installera ny informationsfil "%.250s" som "%.250s"

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
sv: (Noterar att %s försvunnit, vilken helt har ersatts.)

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
sv: kunde inte ta bort försvinnande kontrollfil "%.250s"

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
sv: Önskat=Okänd(U)/Installera(I)/Radera(R)/Rensa(P)/Håll(H)
    | Status=Ej(N)/Installerad(I)/Konf.(C)/Uppackad(U)/Misslyckad(F)/Delvis(H)
    |/ Fel?Inget(=)/Håll(H)/Ominstallera(R)/Båda(X) (Status,Fel: versaler=illa)

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: No packages found matching %s.
sv: Inga paket matchar %s.

en: diversion by %s
sv: omdirigerat av %s

en: local diversion
sv: lokal omdirigering

en: to
sv: till

en: from
sv: från

en: --search needs at least one file name pattern argument
sv: --search behöver åtminstone ett filnamnsmönsterargument

en: dpkg: %s not found.
sv: dpkg: %s kunde ej hittas.

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
sv: Paketet "%s" är inte installerat och ingen information finns.

en: Package `%s' is not available.
sv: Paketet "%s" är ej tillgängligt.

en: Package `%s' is not installed.
sv: Paketet "%s" är ej installerat.

en: Package `%s' does not contain any files (!)
sv: Paketet "%s" innehåller inga filer (!)

en: locally diverted
sv: lokalt omdirigerad

en: package diverts others
sv: paketet omdirigerar andra

en: diverted by %s
sv: omdirigerad av %s

en:  to: %s
sv:  till: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
sv: Använd dpkg --info (= dpkg-deb --info) för att undersöka arkivfiler,
    och dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) för att visa innehållet.

en: Debian `
sv: Debian "

en: ' package management program query tool
sv: " frågeverktyg för pakethanteringsprogrammet

en: Usage:
sv: Användning:

en:  [<option>] <command>
    Commands:
      -s|--status <package-name> ...      display package status details
      -p|--print-avail <package-name> ... display available version details
      -L|--listfiles <package-name> ...   list files `owned' by package(s)
      -l|--list [<pattern> ...]           list packages concisely
      -W|--show <pattern> ...             show information on package(s)
      -S|--search <pattern> ...           find package(s) owning file(s)
      --help | --version                  show this help / version number
      --licence                           print copyright licensing terms
    
    Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s
      -f|--showformat=<format>   Use alternative format for --show
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left aligenment will be used.
sv:  [<flagga>] <kommando>
    Kommandon:
      -s|--status <paketnamn> ...      visa detaljer om paketstatus
      -p|--print-avail <paketnamn> ... visa detaljer om tillgänglig version
      -L|--listfiles <paketnamn> ...   visa filer "ägda" av paket
      -l|--list [<mönster> ...]        visa sammanfattande paketlista
      -W|--show <mönster> ...          visa information om paket
      -S|--search <mönster> ...        sök paket som äver fil(er)
      --help | --version               visa denna hjälp / versionsnummer
      --licence                        visa upphovsrättslicensvillkor
    
    Flaggor:
      --admindir=<katalog>       Använd <katalog> i.st.f %s
      -f|--showformat=<format>   Använd alternativt format för --show
    
    Formatsyntax:
      Ett format är en sträng som kommer skrivas ut för varje paket. Formatet
      kan innehålla de vanliga teckensekvenserna \n (ny rad), \r (vagnretur)
      eller \\ (vanligt omvänt snedstreck). Paketinformation kan läggas in genom
      att lägga in variabelreferenser till paketfält genom att använda syntaxen
      ${var[;bredd]}. Fälten kommer att högerjusteras såvida inte bredden anges
      negativt, i vilket fall vänsterjustering kommer användas.

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --licence for copyright licence and lack of warranty (GNU GPL).
sv: Använd --help för hjälp om att fråga efter paketinformation;
    Använd --license för upphovsrättslig licens och avsaknad av garanti (GNU GPL).

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
sv: dpkg - varning: ignorerar begäran att ta bort %.250s som inte har installerats.

en: dpkg - warning: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system.  Use --purge to remove them too.
sv: dpkg - varning: ignorerar begäran att ta bort %.250s, enbart
     konfigurationsfiler finns på systemet. Använd --purge för att ta bort dem.

en: This is an essential package - it should not be removed.
sv: Detta är ett systemkritiskt paket - det bör inte tas bort.

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
sv: dpkg: beroendeproblem förhindrar borttagning av %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
sv: beroendeproblem - tar inte bort

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
sv: dpkg: %s: beroendeproblem, men tar bort ändå enligt önskemål:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
sv: Paketet är i ett väldigt dåligt inkonsistent läge - du bör
     ominstallera det innan du försöker ta bort det.

en: Would remove or purge %s ...
sv: Skulle ta bort eller helt radera %s ...

en: Removing %s ...
sv: Tar bort %s ...

en: dpkg - warning: while removing %.250s, unable to remove directory `%.250s': %s - directory may be a mount point ?
sv: dpkg - varning: när %.250s togs bort kunde inte katalogen "%.250s" tas bort: %s - katalogen kan vara en monteringspunkt?

en: cannot remove `%.250s'
sv: kan inte ta bort "%.250s"

en: cannot remove file `%.250s'
sv: kan inte ta bort filen "%.250s"

en: unable to delete control info file `%.250s'
sv: kunde inte ta bort kontrollinformationsfil "%.250s"

en: dpkg - warning: while removing %.250s, directory `%.250s' not empty so not removed.
sv: dpkg - varning: när %.250s togs bort var inte katalogen "%.250s" tom, så den togs inte bort.

en: Purging configuration files for %s ...
sv: Raderar konfigurationsfiler för %s ...

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
sv: kan inte ta bort gammal konfigurationsfil "%.250s" (= "%.250s")

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
sv: kan inte läsa konfigurationsfilskatalog "%.250s" (från "%.250s")

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
sv: kan inte ta bort gammal kopia av konfigurationsfil "%.250s" (av "%.250s")

en: unable to check existence of `%.250s'
sv: kunde inte kontrollera om "%.250s" existerar

en: cannot remove old files list
sv: kan inte ta bort gammal fillista

en: can't remove old postrm script
sv: kunde inte ta bort gammalt postrm-skript

en: --set-selections does not take any argument
sv: --set-selection tar inget argument

en: unexpected eof in package name at line %d
sv: oväntat filslut i paketnamn på rad %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
sv: oväntat radslut i paketnamn på rad %d

en: unexpected eof after package name at line %d
sv: oväntat filslut efter paketnamn på rad %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
sv: oväntat radslut efter paketnamn på rad %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
sv: oväntad data efter paket och val på rad %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
sv: ogiltigt paketnamn på rad %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
sv: okänd önskad status på rad %d: %.250s

en: read error on standard input
sv: läsfel på standard in

en: --%s takes no arguments
sv: --%s tar inget argument

en: --%s needs exactly one Packages file argument
sv: --%s behöver exakt ett Packages-fil som argument

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
sv: kunde inte komma åt dpkgs statusområde för sammanslagen uppdatering av tillgängliga paket

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
sv: sammanslagen uppdatering av tillgängliga paket kräver tillgång till dpkgs statusområde

en: Replacing available packages info, using %s.
sv: Ersätter information om tillgängliga paket med %s.

en: Updating available packages info, using %s.
sv: Uppdaterar information om tillgängliga paket med %s.

en: Information about %d package(s) was updated.
sv: Information om %d paket uppdaterades.

en: --forget-old-unavail takes no arguments
sv: --forget-old-unavail tar inget argument

en: Search for ?
sv: Sök efter?

en: Error:
sv: Fel:

en: Help:
sv: Hjälp:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
sv: Tryck ? för hjälpmenyn, . för nästa ämne, <blanksteg> lämnar hjälpen.

en: Help information is available under the following topics:
sv: Hjälpinformation finns för följande ämnen:

en: Press a key from the list above, <space> or `q' to exit help,
      or `.' (full stop) to read each help page in turn.
sv: Tryck en tangent från listan ovan, <blanksteg>, "q" eller "Q" avslutar hjälpen,
      eller "." (punkt) för att läsa hjälpsidorna i sekvens.

en: error reading keyboard in help
sv: fel vid läsning av tangentbordet i hjälpfunktionen

en: ioctl(TIOCGWINSZ) failed
sv: ioctl(TIOCGWINSZ) misslyckades

en: doupdate in SIGWINCH handler failed
sv: doupdate misslyckades i hanterare för fönsterändring

en: failed to restore old SIGWINCH sigact
sv: kunde inte återställa tidigare fönsteruppdateringshanterare

en: failed to restore old signal mask
sv: kunde inte återställa gammal signalmask

en: failed to get old signal mask
sv: kunde inte hämta gammal signalmask

en: failed to get old SIGWINCH sigact
sv: kunde inte hämta tidigare fönsteruppdateringshanterare

en: failed to block SIGWINCH
sv: kunde inte blockera fönsterändring

en: failed to set new SIGWINCH sigact
sv: kunde inte sätta ny fönsteruppdateringshanterare

en: failed to allocate colour pair
sv: kunde allokera färgpar

en: failed to create title window
sv: kunde inte skapa titelfönster

en: failed to create whatinfo window
sv: kunde inte skapa informationfönster

en: failed to create baselist pad
sv: kunde inte skapa baslisteflik

en: failed to create heading pad
sv: kunde inte skapa rubrikflik

en: failed to create thisstate pad
sv: kunde inte skapa "detta tillstånd"-flik

en: failed to create info pad
sv: kunde inte skapa informationsflik

en: failed to create query window
sv: kunde inte skapa frågefönster

en: keybindings
sv: tangentbordsbindningar

en:   -- %d%%, press
sv:   -- %d%%, tryck

en: %s for more
sv: %s för mer

en: %s to go back
sv: %s återgår

en: [not bound]
sv: [ej funnet]

en: [unk: %d]
sv: [okänd: %d]

en: Scroll onwards through help/information
sv: Rulla framåt genom hjälp/information

en: Scroll backwards through help/information
sv: Rulla bakåt genom hjälp/information

en: Move up
sv: Gå upp

en: Move down
sv: Gå ner

en: Go to top of list
sv: Gå till listans början

en: Go to end of list
sv: Gå till listans slut

en: Request help (cycle through help screens)
sv: Be om hjälp (gå genom hjälpskärmarna)

en: Cycle through information displays
sv: Gå genom informationsvisningarna

en: Redraw display
sv: Rita om bilden

en: Scroll onwards through list by 1 line
sv: Rulla fram listan en rad

en: Scroll backwards through list by 1 line
sv: Rulla tillbaka listan en rad

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
sv: Rullafram hjälpen/informationen en rad

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
sv: Rulla tillbaka hjälpen/informationen en rad

en: Scroll onwards through list
sv: Rulla framåt genom listan

en: Scroll backwards through list
sv: Rulla bakåt genom listan

en: Mark package(s) for installation
sv: Markera paket för installation

en: Mark package(s) for deinstallation
sv: Markera paket för avinstallation

en: Mark package(s) for deinstall and purge
sv: Markera paket för avinstallation och radering

en: Make highlight more specific
sv: Gör markering mer specifik

en: Make highlight less specific
sv: Gör markering mindre specifik

en: Search for a package whose name contains a string
sv: Sök efter paket vars namn innehåller en sträng

en: Repeat last search.
sv: Repetera senaste sökning.

en: Swap sort order priority/section
sv: Byt sorteringsordning prioritet/sektion

en: Quit, confirming, and checking dependencies
sv: Avsluta bekräftande och kontrollera beroenden

en: Quit, confirming without check
sv: Avsluta bekräftande utan kontroll

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
sv: Avsluta och strunta i förslagen

en: Abort - quit without making changes
sv: Avbryt - sluta utan att ändra

en: Revert to old state for all packages
sv: Återgå till tidigare tillstånd för alla paket

en: Revert to suggested state for all packages
sv: Återgå till föreslagna tillstånd för alla paket

en: Revert to directly requested state for all packages
sv: Återgå till direkt föreslagna tillstånd för alla paket

en: Select currently-highlighted access method
sv: Välj nu markerad åtkomstmetod

en: Quit without changing selected access method
sv: Avsluta utan att ändra vald åtkomstmetod

en: Keystrokes
sv: Tangenter

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      Down-arrow, j         Up-arrow, k             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present state
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made    v, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
sv: Rörelsetangenter: Nästa/Föregående, Början/Slut, Upp/Ner, Framåt/Bakåt:
      Nedåtpil, j           Uppåtpil, k             flytta markeringsrad
      N, PgDn, blanksteg    P, PgUp, backsteg       rulla listan en sida
      ^n                    ^p                      rulla listan en rad
      t, Home               e, End                  början/slutet av listan
      u                     d                       rulla infotext en sida
      ^u                    ^d                      rulla infotext en rad
      B, vänsterpil         F, högerpil             panorera visning 1/3 skärm
      ^b                    ^f                      panorera visning ett tecken
    
    Markera paket för senare hantering:
     +, Insert  installera/uppgradera   =, H  håll i nuvarande tillstånd
     -, Delete  ta bort                 :, G  stäng av "håll":
     _          ta bort & radera konfig.            uppgradera/lämna oinstallerat
                                                 Diverse:
    Avsluta, lämna, skriv över (versaler!):       ?, F1 begär hjälp (även Help)
     Enter   Bekräfta, lämna (undersök beroenden) i, I  växla/cykla infovisningar
       Q     Bekräfta, lämna (ignorera beroenden) o, O  cykla sorteringsval
     X, Esc  Avsluta utan att genomföra ändringar v, V  ändra statusvisningsval
       R     Återgå till föregående tillstånd      ^l   rita om skärmen
       U     Ställ till föreslaget tillstånd        /   sök (Enter avbryter)
       D     Sätt alla till önskat tillstånd      n, \  repetera senaste sökningen

en: Introduction to package selections
sv: Introduktion till paketvalen

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using `+') or deinstallation (using `-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line `All packages' is selected.  `+', `-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or `X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
sv: Välkomen till dselects huvudpaketlista.
    
    Du kommer att visas en lista över paket som är installerade eller tillgängliga
    för installation. Du kan navigera i listan genom att använda piltangenterna,
    markera paket för installation (med "+") eller avinstallation (med "-").
    Paket kan markeras antingen själva eller i grupper. Till att börja med kommer
    du att se att raden "Alla paket" är vald. "+", "-" osv. kommer att påverka
    alla paket som beskrivs av den markerade raden.
    Vissa av dina val kommer att orsaka konflikter eller beroendeproblem. Du kommer
    då att ges en dellista med relevanta paket, så att du kan lösa problemen.
    
    Du bör läsa listan över tangenter och förklaringen av visningen.
    Det finns mycket direkthjälp att tillgå, använd den - tryck "?" när som
    helst för hjälp.
    
    När du är färdig med dina val trycker du <Enter> för att bekräfta dina val,
    eller "X" för att avsluta utan att spara. En sista kontroll av konflikter
    och beroenden kommer att göras, och även här kan du komma att se en dellista.
    
    Tryck <Blanksteg> för att lämna hjälpen och gå till listan nu.

en: Introduction to read-only package list browser
sv: Introduktion till den skrivskyddade paketlistebläddraren

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the `Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press `?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press `Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
sv: Välkomen till dselects huvudpaketlista.
    
    Du kommer att få se en lista över paket som är installerade eller tillgängliga
    för installation. Eftersom du inte har tillräcklig behörighet för att
    uppdatera informationen är du i skrivskyddat läge. Du kan navigera i listan
    med piltangenterna (se hjälpskärmen "Tangenter") och se på paketens status
    samt läsa information om dem.
    
    Du bör läsa listan över tangenter och förklaringen av visningen.
    Det finns mycket direkthjälp att tillgå, använd den - tryck "?" när som
    helst för hjälp.
    
    När du tittat färdigt trycker du "Q" eller <Enter> för att avsluta.
    
    Tryck <Blanksteg> för att lämna hjälpen och gå till listan nu.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
sv: Introduktion till konflikt-/beroendehanteringsunderlistan

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use `i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of `suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital `X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can `reject' my suggestions by using the capital
    `D' or `R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital `Q' to
    force me to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press `?' for help.
sv: Hantering av beroenden/konflikter - introduktion.
    
    Ett eller flera av dina val har orsakat en konflikt eller ett beroendeproblem -
    vissa paket bör endast installeras i samband med vissa andra, och vissa
    kombinationer av paket kan inte installeras samtidigt.
    
    Du kommer att se en underlista med de involverande paketen. Nedre halvan av
    skärmen visar relevanta konflikter och beroenden. Använd "i" för att cykla
    mellan dem, paketbeskrivningarna och den interna kontrollinformationen.
    
    En samling "föreslagna" paket har beräknats, och de ursprungliga
    inställningarna i denna underlista har satts till att matcha dessa, så att du
    helt enkelt kan trycka Enter för att acceptera valen om du vill. Du kan
    avbryta ändringarna som orsakade problemen och gå tillbaka till huvudlistan
    genom att trycka ett versalt "X".
    
    Du kan också stega genom listan och ändra inställningarna så att de blir mer
    vad du önskar, och du kan "förkasta" mitt förslag genom att använda versalt
    "D" eller "R" (se tangentbordshjälpen). Du kan använda versalt "Q" för
    att tvinga mig att acceptera nuvarande inställningar, om du önskar gå förbi
    rekommendationen, eller tycker att programmet misstagit sig.
    
    Tryck <Blanksteg> för att lämna hjälpen och komma till underlistan. Kom ihåg:
    tryck "?" för hjälp.

en: Display, part 1: package listing and status chars
sv: Visning, del 1: paketlistning och statussymboler

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    `v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  `R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:   Space - not installed;
                         `*'  - installed;
                         `-'  - not installed but config files remain;
           packages in { `U'  - unpacked but not yet configured;
          these states { `C'  - half-configured (an error happened);
            are broken { `I'  - half-installed (an error happened).
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      `*': marked for installation or upgrade;
      `-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      `=': on hold: package will not be processed at all;
      `_': marked for purge completely - even remove configuration;
      `n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
sv: Övre halvan av skärmen visar en lista över paket. För varje paket ser du fyra
    kolumner för deras nuvarande status och markering. I det koncisa läget (tryck
    "v" för att få pratsamt läge) är dessa enkla bokstäver, från vänster till
    höger:
    
     Felflagga: blanksteg  - inget fel (men paketet kan vara trasigt - se nedan)
                 "R"       - allvarligt fel vid installation, måste ominstalleras
     Tillstånd: blanksteg  - ej installerat
                    "*"    - installerat
                    "-"    - ej installerat, men konfigurationsfiler kvarstår
     paket i dessa { "U"   - uppackat, men ännu ej konfigurerat
         tillstånd { "C"   - halvt konfigurerat (ett fel uppstod)
        är trasiga { "I"   - halvt installerat (ett fel uppstod)
     Gammal markering: vad som önskades innan denna lista visades
     Markering: vad önskas för detta paket:
      "*": markerat för att installeras eller uppgraderas
      "-": markerat för att tas bort, men att behålla konfigurationsfilerna
      "=": håll: paketet kommer över huvud taget inte att hanteras
      "_": markerat för radering, även konfigurationsfiler kommer att tas bort
      "n": paketet är nytt har ännu inte markerats för någonting
    
    Varje pakets prioritet, sektion, namn, installerad och tillgänglig version
    (skift-V för att visa/dölja) och sammanfattad beskrivning visas också.

en: Display, part 2: list highlight; information display
sv: Visning, del 2: listmarkering, informationsvisning

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of `+', `-' and `_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the `v' key for a verbose
      display (press `v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the `i' key to cycle through the displays, and `I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
sv: * Markeringsrad: En rad i paketlistan kommer att markeras. Den anger vilka
      paket som kommer att påverkas om "+", "-" och "_" trycks.
    
    * Avdelningslinjen i mitten av skärmen visar en kort förklaring av det nu
      markerade paketets status, eller en beskrivning av vilken grupp som markeras
      om markeringsraden står på en sådan rad. Om du inte förstår betydelsen av
      någon av statussymbolerna som visas kan du gå till paketet och titta på
      avdelningslinjen, eller använda "v" för att slå på det pratsamma läget
      (tryck "v" igen för att återgå till den koncisa visningen).
    
    * Den nedre delen av skärmen visar ytterligare information om det nu markerade
      paketet (om endast ett paket markerats).
    
      Den kan visa den utökade beskrivningen av paketet, detaljer om intern paket-
      information (antingen för den installerade eller den tillgängliga versionen
      av paketet), eller information om konflikter och beroenden som gäller det
      aktuella pektet (i underlistor där konflikter/beroenden hanteras).
    
      Använd "i"-tangenten för att cykla genom de olika visningslägena, och "I"
      för att gömma informationsvisningen, eller utöka den till att använda nästan
      hela skärmen.

en: Introduction to method selection display
sv: Introduktion till metodvalsskärmen

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the `x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing `k' now, or from the help
    menu reachable by pressing `?'.
sv: dselect och dpkg kan göra automatiska installationer genom att ladda paket-
    filerna från en av flera olika platser.
    
    Denna lista låter dig välja en av dessa installationsmetoder.
    
    Flytta markeringsraden till den metod du vill använda och tryck Enter. Nu
    kommer du frågas om krävd information för att genomföra installationen.
    
    När du flyttar markeringsraden visas en beskrivning av varje metod, om en
    sådan finns, på skärmens nedre halva.
    
    Om du önskar avsluta utan att ändra någonting kan du använda "x"-tangenten
    medan listan över installationsmetoder visas.
    
    En komplett lista av tangentbordsfunktioner får du om du trycker "k" nu eller
    från hjälpmenyn du når genom att trycka "?".

en: Keystrokes for method selection
sv: Tangenter för metodval

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      n, Down-arrow         p, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
sv: Rörelsetangenter: Nästa/Föregående, Början/Slut, Upp/Ner, Framåt/Bakåt:
      n, nedåtpil, j        p, uppåtpil, k          flytta markeringsrad
      N, PgDn, blanksteg    P, PgUp, backsteg       rulla listan en sida
      ^n                    ^p                      rulla listan en rad
      t, Home               e, End                  början/slutet av listan
      u                     d                       rulla infotext en sida
      ^u                    ^d                      rulla infotext en rad
      B, vänsterpil         F, högerpil             panorera visning 1/3 skärm
      ^b                    ^f                      panorera visning ett tecken
    (Detta är samma förflyttningstangenter som i paketlistan.)
    
    Avsluta:
     Enter   väljer denna metod och går till dess konfigurationsdialog
     x, X    avslutar utan att ändra eller ställa in installationsmetoden
    
    Diverse:
      ?, Help, F1   be om hjälp
     ^l             rita om skärmen
      /             sök (Enter avbryter)
      \             repetera senaste sökning

en: Type dselect --help for help.
sv: Skriv dselect --help för hjälp.

en: a
sv: k

en: [A]ccess
sv: Åt[k]omst

en: Choose the access method to use.
sv: Välj använd åtkomstmetod.

en: [U]pdate
sv: [U]ppdatera

en: Update list of available packages, if possible.
sv: Uppdatera listan över tillgängliga paket, om möjligt.

en: s
sv: v

en: [S]elect
sv: [V]älj

en: Request which packages you want on your system.
sv: Välj paket du vill ha på ditt system.

en: [I]nstall
sv: [I]nstallera

en: Install and upgrade wanted packages.
sv: Installera och uppgradera önskade paket.

en: c
sv: k

en: [C]onfig
sv: [K]onfigurera

en: Configure any packages that are unconfigured.
sv: Konfigurera paket som ännu ej konfigurerats.

en: [R]emove
sv: [R]adera

en: Remove unwanted software.
sv: Ta bort oönskad programvara.

en: q
sv: a

en: [Q]uit
sv: [A]vsluta

en: Quit dselect.
sv: Lämnar dselect.

en: menu
sv: meny

en: Debian `%s' package handling frontend.
sv: Debian "%s" pakethanteringsskal.

en: Version %s.
    Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2
    or later for copying conditions.  There is NO warranty.  See
    dselect --licence for details.
sv: Version %s.
    Upphovsrättsskyddat © 1994-1996 Ian Jackson.
    Upphovsrättsskyddat © 2000,2001 Wichert Akkerman.
    Detta program är fri programvara. Se GNU General Public License version 2
    eller senare för kopieringsvillkor. Det finns INGEN garanti. Se
    dselect --license för detaljer.

en: Usage: dselect [options]
           dselect [options] action ...
    Options:  --admindir <directory>  (default is /var/lib/dpkg)
              --help  --version  --licence  --expert  --debug <file> | -D<file>
              --colour screenpart:[foreground],[background][:attr[+attr+..]]
    Actions:  access update select install config remove quit
sv: Användning: dselect [flaggor]
                dselect [flaggor] handling ...
    Flaggor: --admindir <katalog>  (förval är /var/lib/dpkg)
             --help  --version  --license  --expert  --debug <fil> | -D<fil>
             --colour skärmdel:[förgrund],[bakgrund][:attr[+attr+..]]
    Handlingar: access update select install config remove quit

en: Screenparts:
sv: Skärmdelar:

en: Colours:
sv: Färger:

en: Attributes:
sv: Attribut:

en: couldn't open debug file `%.255s'
sv: kunde inte öppna felsökningsfil "%.255s"

en: Invalid %s `%s'
sv: Ogiltig %s "%s"

en: screen part
sv: skärmdel

en: Null colour specification
sv: Tom färgangivelse

en: colour
sv: färg

en: colour attribute
sv: färgattribut

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
sv: Terminalen verkar inte tillåta marköradressering.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
sv: Terminalen verkar inte tillåta ljusmarkering.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool
sv: Korrigera din TERM-variabel, använd en bättre terminal eller
    lev med det per-pakethanterande verktyget

en: terminal lacks necessary features, giving up
sv: terminalen saknar funktioner som behövs, ger upp

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
sv: 
    
    Använd ^P och ^N, piltangenter, första bokstäver eller siffror.
    Tryck <Enter> för att bekräfta val. ^L ritar om skärmen.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
sv: 
    
    Skrivskyddat läge: du kan bara titta på innehållet!

en: failed to getch in main menu
sv: kunde inte läsa tecken i huvudmenyn

en: unknown action string `%.50s'
sv: okänd handling "%.50s"

en: dselect - list of access methods
sv: dselect - lista över åtkomstmetoder

en: Access method `%s'.
sv: Åtkomstmetod "%s".

en: Abbrev.
sv: Förk.

en: doupdate failed
sv: doupdate misslyckades

en: failed to unblock SIGWINCH
sv: kunde inte avblockera fönsteruppdatering

en: failed to re-block SIGWINCH
sv: kunde inte åter blockera fönsteruppdatering

en: getch failed
sv: getch misslyckades

en: [none]
sv: [ingen]

en: explanation of
sv: förklaring av

en: No explanation available.
sv: Ingen förklaring finns.

en: 
    Press <enter> to continue.
sv: 
    Tryck <Enter> för att fortsätta.

en: error un-catching signal %d: %s
sv: kunde inte stänga av hantering av signal %d: %s

en: unable to ignore signal %d before running %.250s
sv: kunde inte ignorera signal %d innan %.250s startas

en: unable to run %.250s process `%.250s'
sv: kunde inte köra %.250s process "%.250s"

en: unable to wait for %.250s
sv: kunde inte vänta på %.250s

en: got wrong child's status - asked for %ld, got %ld
sv: fick fel barns status - frågade efter %ld, fick %ld

en: returned error exit status %d.
sv: returnerade felkod %d.

en: was interrupted.
sv: avbröts.

en: was terminated by a signal: %s.
sv: avbröts av signal: %s.

en: (It left a coredump.)
sv: (Lämnade minnesutskrift.)

en: failed with an unknown wait return code %d.
sv: misslyckades med okänt väntekod %d.

en: Press <enter> to continue.
sv: Tryck <Enter> för att fortsätta.

en: write error on standard error
sv: skrivfel på standard fel

en: error reading acknowledgement of program failure message
sv: kunde inte läsa bekräftelse av meddelande om programs misslyckande

en: update available list script
sv: skript för att uppdatera lista över tillgängliga paket

en: installation script
sv: installationsskript

en: query/setup script
sv: fråge-/inställningsskript

en: syntax error in method options file `%.250s' -- %s
sv: syntaxfel i metodflaggfil "%.250s" -- %s

en: error reading options file `%.250s'
sv: fel vid läsning av flaggfil "%.250s"

en: unable to read `%.250s' directory for reading methods
sv: kunde inte läsa katalogen "%.250s" för läsning av metoder

en: method `%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
sv: metoden "%.250s" har ett namn som är för långt (%d > %d tecken)

en: unable to access method script `%.250s'
sv: kunde inte komma åt metodskript "%.250s"

en: unable to read method options file `%.250s'
sv: kunde inte läsa metodflaggfilen "%.250s"

en: non-digit where digit wanted
sv: icke-siffra där siffra önskades

en: EOF in index string
sv: filslut i indexsträng

en: index string too long
sv: indexsträng för lång

en: newline before option name start
sv: nyrad före valnamns början

en: EOF before option name start
sv: filslut för valnamnets början

en: nonalpha where option name start wanted
sv: icke-bokstav där valnamnets början önskades

en: non-alphanum in option name
sv: icke-alfanumeriska tecken i valnamn

en: EOF in option name
sv: filslut i valnamn

en: newline before summary
sv: radslut före sammanfattning

en: EOF before summary
sv: filslut före sammanfattning

en: EOF in summary - missing newline
sv: filslut i sammanfattning - radslut saknas

en: unable to open option description file `%.250s'
sv: kunde inte öppna beskrivningsfil "%.250s"

en: unable to stat option description file `%.250s'
sv: kunde inte ta status på beskrivningsfil "%.250s"

en: failed to read option description file `%.250s'
sv: kunde inte läsa beskrivningsfil "%.250s"

en: error during read of option description file `%.250s'
sv: fel vid läsning av beskrivningsfil "%.250s"

en: error during read of method options file `%.250s'
sv: fel vid läsning av metodvalfil "%.250s"

en: unable to open current option file `%.250s'
sv: kunde inte öppna aktuell valfil "%.250s"

en: unable to open new option file `%.250s'
sv: kunde inte öppna ny valfil "%.250s"

en: unable to write new option to `%.250s'
sv: kunde inte skriva ny valfil "%.250s"

en: unable to close new option file `%.250s'
sv: kunde inte stänga ny valfil "%.250s"

en: unable to install new option as `%.250s'
sv: kunde inte installera nytt val som "%.250s"

en: (no clientdata)
sv: (ingen klientdata)

en: new package
sv: nytt paket

en: install
sv: installera

en: hold
sv: håll

en: remove
sv: radera

en: purge
sv: radera

en: REINSTALL
sv: OMINSTALLERA

en: unpacked (not set up)
sv: uppackat (ej konf.)

en: failed config
sv: misslyckad konfig.

en: half installed
sv: halvinstallerat

en: removed (configs remain)
sv: borttaget (konfig. kvar)

en: Required
sv: krävda

en: Important
sv: viktiga

en: Standard
sv: normala

en: Recommended
sv: rekommenderade

en: Optional
sv: valbara

en: Extra
sv: extra

en: Contrib
sv: contrib

en: !Bug!
sv: !Fel!

en: Unclassified
sv: oklassificerade

en: suggests
sv: föreslår

en: recommends
sv: rekommenderar

en: depends on
sv: beror på

en: pre-depends on
sv: beror i förväg på

en: conflicts with
sv: krockar med

en: provides
sv: tillhandahåller

en: replaces
sv: ersätter

en: enhances
sv: utökar

en: Req
sv: Krv

en: Imp
sv: Vik

en: Rec
sv: Rek

en: Opt
sv: Val

en: bUG
sv: FEL

en: Broken
sv: Trasiga

en: New
sv: Nya

en: Updated
sv: Uppdaterade

en: Obsolete/local
sv: Gamla/lokala

en: Up-to-date
sv: Aktuella

en: Available
sv: Tillgängliga

en: Removed
sv: Borttagna

en: Brokenly installed packages
sv: Trasiga installerade paket

en: Newly available packages
sv: Nya tillgängliga paket

en: Updated packages (newer version is available)
sv: Uppdaterade paket (nyare version finns)

en: Obsolete and local packages present on system
sv: Gamla och lokala paket som finns på systemet

en: Up to date installed packages
sv: Paket som är à jour

en: Available packages (not currently installed)
sv: Tillgängliga paket (ej installerade just nu)

en: Removed and no longer available packages
sv: Borttagna och ej längre tillgängliga paket

en: Installed packages
sv: Installerade paket

en: Removed packages (configuration still present)
sv: Borttagna paket (konfiguration kvar)

en: Purged packages and those never installed
sv: Raderade paket och de som aldrig installerats

en: Installed
sv: Installerade

en: Purged
sv: Raderade

en: dselect - recursive package listing
sv: dselect - rekursiv paketlistning

en: dselect - inspection of package states
sv: dselect - inspektion av paketstatus

en: dselect - main package listing
sv: dselect - huvudpaketlista

en:  (by section)
sv:  (per avdelning)

en:  (avail., section)
sv:  (tillg., avdelning)

en:  (status, section)
sv:  (status, avdelning)

en:  (by priority)
sv:  (efter prioritet)

en:  (avail., priority)
sv:  (tillg., prioritet)

en:  (status, priority)
sv:  (status, prioritet)

en:  (alphabetically)
sv:  (alfabetiskt)

en:  (by availability)
sv:  (efter tillgänglighet)

en:  (by status)
sv:  (efter status)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
sv:  markera:+/=/- koncis:v hjälp:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
sv:  markera:+/=/- pratsam:v hjälp:?

en:  terse:v help:?
sv:  koncis:v hjälp:?

en:  verbose:v help:?
sv:  pratsam:v hjälp:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use `o' and `O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
sv: Raden du har markerat representerar flera paket, om du ber om installation, borttagning, kvarhållning, etc. kommer det att påverka alla paket som matchar det visade kriteriet.
    
    Om du flyttar markeringen till en rad för ett specifikt paket kommer du att se information om det paketet här.
    Du kan använda "o" och "O" för att välja sorteringsordningen och ge dig själv möjligheten att markera paket i olika sorters grupper.

en: interrelationships affecting
sv: beroenden som påverkar

en: interrelationships
sv: beroenden

en: description of
sv: beskrivning av

en: no description available.
sv: ingen beskrivning finns.

en: description
sv: beskrivning

en: currently installed control info
sv: nu installerad kontrollinfo

en: installed control info for
sv: installerad kontrollinfo för

en: available version of control file info
sv: tillgänglig version av kontrollinfo för

en: available version of control info for
sv: tillgänglig version av kontrollinfo för

en: <null>
sv: <tom>

en: invalid search option given
sv: ogiltigt sökflagga given

en: error in regular expression
sv: fel i reguljärt uttryck

en:  does not appear to be available
sv:  verkar inte vara tillgänglig

en:  or
sv:  eller

en: All
sv: Alla

en: All packages
sv: Alla paket

en: %s packages without a section
sv: %s paket utan avdelning

en: %s packages in section %s
sv: %s i avdelning %s

en: %s %s packages
sv: %s %s paket

en: %s %s packages without a section
sv: %s %s paket utan avdelning

en: %s %s packages in section %s
sv: %s %s paket i avdelning %s

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
sv: %-*s %s%s%s;  %s (var: %s).  %s

en: Error
sv: Fel

en: Installed?
sv: Installerad?

en: Old mark
sv: Gammal markering

en: Marked for
sv: Markerad för

en: EIOM
sv: FIGM

en: Section
sv: Avdeln.

en: Priority
sv: Prioritet

en: Package
sv: Paket

en: Avail.ver
sv: Tillg.ver

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
sv: dpkg-deb - fel: %s ("%s") innehåller inga siffror

en: --build needs a directory argument
sv: --build behöver ett katalogargument

en: --build takes at most two arguments
sv: --build tar högst två argument

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
sv: kunde inte kontrollera om arkivet "%.250s" existerar

en: target is directory - cannot skip control file check
sv: målet är en katalog - kan inte hoppa över kontroll av konfigurationsfiler

en: dpkg-deb: warning, not checking contents of control area.
    dpkg-deb: building an unknown package in `%s'.
sv: dpkg-deb: varning, kontrollerar inte innehållet i kontrollområdet.
    dpkg-deb: bygger ett okänt paket i "%s".

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
sv: paketnamnet har tecken som inte är gemena alfanumeriska eller "-+."

en: warning, `%s' contains user-defined Priority value `%s'
sv: varning, "%s" innehåller användardefinierat värde för Priority "%s"

en: warning, `%s' contains user-defined field `%s'
sv: varning, "%s" innehåller användardefinierat fält "%s"

en: %d errors in control file
sv: %d fel i kontrollfilen

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
sv: dpkg-deb: bygger paketet "%s" i "%s".

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
sv: kontrollkatalogen har felaktig behörighet %03lo (måste vara >=0755 och <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
sv: utvecklarskript "%.50s" är inte en vanlig fil eller symbolisk länk

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
sv: utvecklarskript "%.50s" har felaktig behörighet %03lo (måste vara >=0555 och <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
sv: kunde inte ta status på utvecklarskript "%.50s"

en: empty string from fgets reading conffiles
sv: tom sträng från fgets när conffiles lästes

en: warning, conffile name `%.50s...' is too long, or missing final newline
sv: varning, konfigurationsfilnamnet "%.50s..." är för långt eller saknar nyradstecken på slutet

en: conffile `%.250s' does not appear in package
sv: konfigurationsfilen "%.250s" finns inte i paketet

en: conffile `%.250s' is not stattable
sv: kunde inte ta status på konfigurationsfilen "%.50s"

en: warning, conffile `%s' is not a plain file
sv: varning, konfigurationsfieln "%s" är inte en vanlig fil

en: error reading conffiles file
sv: fel vid läsning av filen conffiles

en: error opening conffiles file
sv: fel vid öppning av filen conffiles

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
sv: dpkg-deb: ignorerar %d varningar om kontrollfilerna

en: unable to unbuffer `%.255s'
sv: kunde inte stänga av buffert för "%.255s"

en: failed to chdir to `%.255s'
sv: kunde inte byta katalog till "%.255s"

en: failed to chdir to .../DEBIAN
sv: kunde inte byta katalog till .../DEBIAN

en: failed to exec tar -cf
sv: kunde inte exekvera tar -cf

en: failed to make tmpfile (control)
sv: kunde inte skapa temporärfil (kontrolldel)

en: failed to open tmpfile (control), %s
sv: kunde inte öppna temporärfil (kontrolldel), %s

en: failed to unlink tmpfile (control), %s
sv: kunde inte ta bort temporärfil (kontrolldel), %s

en: control
sv: kontrolldel

en: failed to fstat tmpfile (control)
sv: kunde inte ta status på temporär fil (kontrolldel)

en: failed to rewind tmpfile (control)
sv: kunde inte gå till början av temporär fil (kontrolldel)

en: failed to make tmpfile (data)
sv: kunde inte skapa temporärfil (datadel)

en: failed to open tmpfile (data), %s
sv: kunde inte öppna temporärfil (datadel), %s

en: failed to unlink tmpfile (data), %s
sv: kunde inte ta bort temporärfil (datadel), %s

en: data
sv: datadel

en: failed to exec find
sv: kunde inte exekvera find

en: failed to write filename to tar pipe (data)
sv: kunde inte skriva filnamn till tar-rör (datadel)

en: Internal error, compress_type `%i' unknown!
sv: Internt fel, compress_type "%i" okänd!

en: failed to rewind tmpfile (data)
sv: kunde inte gå till början av temporär fil (datadel)

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
sv: kunde inte exekvera sh -c mv foo/* &c

en: error reading %s from %.255s
sv: fel vid läsning av %s från %.255s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
sv: oväntat filslut i %s i %.255s

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
sv: filen "%.250s" är trasig - %.250s längd innehåller nulltecken

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
sv: filen "%.250s" är trasig - felaktig siffra (kod %d) i %s

en: failed to read archive `%.255s'
sv: kunde inte läsa arkivet "%.255s"

en: failed to fstat archive
sv: kunde inte ta status på arkivet

en: version number
sv: versionsnummer

en: between members
sv: mellan medlemmar

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
sv: filen "%.250s" är trasig - fel magisk siffra i slutet av första huvudet

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
sv: filen "%.250s" är trasig - negativ medlemslängd %zi

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
sv: filen "%.250s" är inte ett debianbinärarkiv (försök med dpkg-split?)

en: header info member
sv: huvudinformationsmedlem

en: archive has no newlines in header
sv: arkivet har inga nyradstecken i huvudet

en: archive has no dot in version number
sv: arkivet har ingen punkt i versionsnumret

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
sv: arkivets versionen %.250s förstods inte, hämta en nyare dpkg-deb

en: skipped member data from %s
sv: överhoppad medlemsdata från %s

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
sv: filen "%.250s" innehåler okänd datadel %.*s, ger upp

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
sv: filen "%.250s" innehåller två kontrolldelar, ger upp

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
sv:  nytt debianpaket, version %s.
     storlek %ld byte: kontrollarkiv= %zi byte.

en: ctrl information length
sv: kontrollinformationslängd

en: archive has malformatted ctrl len `%s'
sv: arkivet har felformaterad kontrollängd "%s"

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi, main archive= %ld.
sv:  gammalt debianpaket, version %s.
     storlek %ld byte: kontrollarkiv= %zi, huvudarkiv= %ld.

en: ctrlarea
sv: kontrollområde

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
sv: dpkg-deb: filen verkar vara ett arkiv som har gått sönder genom
    dpkg-deb:    att ha hämtats i ASCII-läge

en: `%.255s' is not a debian format archive
sv: "%.255s" är inte ett debianarkiv

en: fgetpos failed
sv: fgetpos misslyckades

en: fsetpos failed
sv: fsetpos misslyckades

en: failed to fdopen p1 in paste
sv: kunde inte ansluta fil till p1 i "klistra in"

en: failed to write to gzip -dc
sv: kunde inte skriva till gzip -dc

en: failed to close gzip -dc
sv: kunde inte stänga gzip -dc

en: failed to syscall lseek to files archive portion
sv: kunde inte utföra systemanropet "lseek" för filarkivdelen

en: failed to write to pipe in copy
sv: kunde inte skriva till rör i "kopiera"

en: failed to close pipe in copy
sv: kunde inte stänga rör i "kopiera"

en: failed to create directory
sv: kunde inte skapa katalog

en: failed to chdir to directory after creating it
sv: kunde inte byta till katalog efter att ha skapat den

en: failed to chdir to directory
sv: kunde inte byta till katalogen

en: failed to exec tar
sv: kunde inte exekvera tar

en: --%s needs a .deb filename argument
sv: --%s behöver ett .deb-filnamn som argument

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
sv: --%s behöver en målkatalog.
    Kanske är det dpkg --install du vill använda?

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
sv: --%s tar som mest två argument (.deb och katalog)

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
sv: --%s tar bara ett argument (.deb-filnamn)

en: failed to chdir to `/' for cleanup
sv: kunde inte byta katalog till "/" för upprensning

en: failed to fork for cleanup
sv: kunde inte förgrena för upprensning

en: failed to wait for rm cleanup
sv: kunde inte vänta på rm för upprensning

en: rm cleanup failed, code %d
sv: upprensning med rm misslyckades, kod %d

en: failed to make temporary directoryname
sv: kunde inte skapa temporärt katalognamn

en: failed to exec rm -rf
sv: kunde inte exekvera rm -rf

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
sv: dpkg-deb: "%.255s" innehåller ingen kontrollkomponent "%.255s"

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
sv: öppnande av komponenten "%.255s" (i %.255s) misslyckades på ett oväntat sätt

en: One requested control component is missing
sv: En efterfrågad kontrollkomponent saknas

en: %d requested control components are missing
sv: %d efterfrågade kontrollkomponenter saknas

en: cannot scan directory `%.255s'
sv: kan inte läsa katalogen "%.255s"

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
sv: kan inte ta status på "%.255s" (i "%.255s")

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
sv: kan inte öppna "%.255s" (i "%.255s")

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
sv: kunde inte läsa "%.255s" (i "%.255s")

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
sv:  %7ld byte,  %5d rader   %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
sv:      inte en vanlig fil        %.255s

en: failed to read `control' (in `%.255s')
sv: kunde inte läsa "control" (i "%.255s")

en: (no `control' file in control archive!)
sv: (ingen "control"-fil i kontrollarkivet!)

en: could not open the `control' component
sv: kunde inte öppna kontrollkomponenten

en: failed during read of `control' component
sv: fel vid läsning av kontrollkomponenten

en: Error in format
sv: Fel i format

en: --contents takes exactly one argument
sv: --contents tar endast ett argument

en: ' package archive backend version
sv: " paketarkiveringsprogram version

en: This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See dpkg-deb --licence for details.
sv: Detta program är fri programvara. Se GNU General Public License version 2
    eller senare för kopieringsvillkor. Det finns INGEN garanti.
    Se dpkg-deb --licence för detaljer.

en: Command:
      -b|--build <directory> [<deb>]    build an archive.
      -c|--contents <deb>               list contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]      show info to stdout.
      -W|--show <deb>                   show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]    show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>]  extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>    extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>   extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>              output filesystem tarfile.
      -h|--help                         display this message.
      --version | --licence             show version/licence.
    
    <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
    
    Options:
      --showformat=<format>      use alternative format for --show
      -D                         enable debugging output
      --old, --new               select archive format
      --nocheck                  suppress control file check (build bad package).
      -z# to set the compression when building
      -Z<type>                   set the compression type to use when building.
                                 allowed values: gzip, bzip2, none
    
    Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
       case left alignment will be used. 
    
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management.  Packages
    unpacked using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
sv: Kommando:
      -b|--build <katalog> [<deb>]    Bygg ett arkiv.
      -c|--contents <deb>             Visa innehåll.
      -I|--info <deb> [<kfil>...]     Visa information på standard ut.
      -W|--show <deb>                 Visa information om paket.
      -f|--field <deb> [<kfält>...]   Visa fält på standard ut.
      -e|--control <deb> [<katalog>]  Extrahera kontrollinformation.
      -x|--extract <deb> <katalog>    Extrahera filer.
      -X|--vextract <deb> <katalog>   Extrahera och lista filer.
      --fsys-tarfile <deb>            Skapa filsystemstarfil.
      -h|--help                       Vissa denna hjälpskärm.
      --version | --licence           Visa version/licens.
    
    <deb> är filnamnet på ett arkiv i Debianformat.
    <kfil> är namnet på en administrativ filkomponent.
    <kfält> är namnet på ett fält i den huvud-"control"-filen.
    
    Flaggor:
      --showformat=<format>           Använd alternativt format för --show
      -D                              Aktivera felsökningsutdata
      --old, --new                    Välj arkivformat
      --nocheck                       Stäng av kontrollfilskontroll
                                      (skapar trasiga paket).
      -z#                             Ställer in komprimering vid byggning
      -Z<type>                        Väljer komprimeringstyp för byggning.
                                      Tillåtna värden: gzip, bzip2, none
    
    Formatsyntax:
      En formatsträng är den sträng som kommer skrivas för varje paket. Formatet
      kan innehålla de vanliga ersättningssekvenserna \n (ny rad), \r (vagnretur)
      eller \\ (bara omvänt snedstreck). Paketinformation kan inkluderas genom
      att lägga in variabelreferenser till paketfält på syntaxen ${var[;bredd]}.
      Fälten kommer högerjusteras såvida inte bredden anges negativt, då istället
      vänsterjustering kommer användas.
    
    Använd "dpkg" för att installera och ta bort paket från ditt system, eller
    "dselect" eller "aptitude" för användarvänlig pakethantering. Paket som packats
    upp med "dpkg-deb --extract" kommer inte att installeras korrekt!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
sv: Skriv dpkg-deb --help för hjälp om att hantera *.deb-filer
    Skriv dpkg --help för hjälp om att installera och avinstallera paket.

en: unknown compression type `%s'!
sv: okänd komprimeringstyp "%s".

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
sv: filen "%.250s" är trasig - %.250s saknas

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
sv: filen "%.250s" är trasig - nyradstecken saknas efter %.250s

en: unable to seek back
sv: kunde inte söka tillbaka

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
sv: filen "%.250s" är trasig - felaktigt utfyllnadstecken (kod %d)

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
sv: filen "%.250s" är trasig - nulltecken i infodelen

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
sv: filen "%.250s" är av version "%.250s" - du behöver en nyare dpkg-split

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
sv: filen "%.250s" är trasig - felaktig MD5-kontrollsumma "%.250s"

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
sv: filen "%.250s" är trasig - inget snedstreck mellan delnummer

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
sv: filen "%.250s" är trasig - felaktigt delnummer

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
sv: filen "%.250s" är trasig - felaktig magisk siffra i slutet på andra huvudet

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
sv: filen "%.250s" är trasig - andra medlemmen är inte datadelen

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
sv: filen "%.250s" är trasig - fel antal delar för angivna storlekar

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
sv: filen "%.250s" är trasig - storleken är fel för angivet delnummer

en: unable to fstat part file `%.250s'
sv: kunde inte ta status på delfilen "%.250s"

en: file `%.250s' is corrupt - too short
sv: filen "%.250s" är trasig - för kort

en: cannot open archive part file `%.250s'
sv: kan inte öppna arkivdelen i fil "%.250s"

en: file `%.250s' is not an archive part
sv: filen "%.250s" är inte en arkivdel

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %zi bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %lu bytes
sv: %s:
        Formatversion för del:          %s
        Del av paket:                   %s
           ... version:                 %s
           ... MD5-kontrollsumma:       %s
           ... längd:                   %lu byte
           ... dela vid:                %lu byte
        Delnummer:                      %d/%d
        Dellängd:                       %zi byte
        Deloffset:                      %lu byte
        Delfilstorlek (använd del):     %lu byte

en: --info requires one or more part file arguments
sv: --info kräver en eller flera delfilsargument

en: file `%s' is not an archive part
sv: filen "%s" är inte en del av ett arkiv

en: unable to open output file `%.250s'
sv: kunde inte öppna utdatafil "%.250s"

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
sv: kunde inte (åter)öppna indatadelfil "%.250s"

en: done
sv: klar

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
sv: filerna "%.250s" och "%.250s" är inte delar av samma fil

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
sv: det finns flera versioner av del %d - åtminstone "%.250s" och "%.250s"

en: --join requires one or more part file arguments
sv: --join kräver en eller flera delfiler som argument

en: part %d is missing
sv: fel %d saknas

en: Debian GNU/Linux `dpkg-split' package split/join tool; version
sv: Debian GNU/Linux "dpkg-split" verktyg för delning/sammanslagning, version

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.  This is free software; see the
    GNU General Public Licence version 2 or later for copying conditions.
    There is NO warranty.  See dpkg-split --licence for details.
sv: Upphovsrättsskyddat © 1994-1996 Ian Jackson. Detta program är fri programvara.
    Se GNU General Public License version 2 eller senare för kopieringsvillkor.
    Det finns INGEN garanti. Se dpkg-split --license för detaljer.

en: Usage: dpkg-split -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
           dpkg-split -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
           dpkg-split -I|--info <part> ...             Display info about a part.
           dpkg-split -h|--help|--version|--licence    Show help/version/licence.
    
           dpkg-split -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
           dpkg-split -l|--listq                       List unmatched pieces.
           dpkg-split -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
    
    Options:  --depotdir <directory>  (default is %s/%s)
              -S|--partsize <size>    (in Kb, for -s, default is 450)
              -o|--output <file>      (for -j, default is <package>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (be quiet when -a is not a part)
              --msdos                 (generate 8.3 filenames)
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
sv: Användning:
      dpkg-split -s|--split <fil> [<prefix>]    Dela ett arkiv.
      dpkg-split -j|--join <del> <del> ...      Slå ihop delar.
      dpkg-split -I|--info <del> ...            Visa information om en del.
      dpkg-split -h|--help|--version|--licence  Visa hjälp/version/licens.
    
      dpkg-split -a|--auto -o <komplett> <del>  Slå ihop delar automatiskt.
      dpkg-split -l|--listq                     Visa omatchade delar.
      dpkg-split -d|--discard [<filnamn> ...]   Släng bort omatchade delar.
    
    Flaggor:  --depotdir <katalog>    (förval är %s/%s)
              -S|--partsize <storlek> (i Kbyte, för -s, förval är 450)
              -o|--output <fil>       (för -j, förval är <paket>-<version>.deb)
              -Q|--npquiet            (var tyst när -a inte är en del)
              --msdos                 (generera 8.3-filnamn)
    
    Felstatus: 0 = OK, 1 = -a är inte en del, 2 = problem!

en: Type dpkg-split --help for help.
sv: Skriv dpkg-split --help för hjälp.

en: error reading %s
sv: fel vid läsning av %s

en: error reading %.250s
sv: fel vid läsning av %.250s

en: unexpected end of file in %.250s
sv: oväntat filslut i %.250s

en: part size is far too large or is not positive
sv: delstorlek är för stor eller ej positiv

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
sv: delstorleken måste vara minst %dk (för att tillåta huvud)

en: unable to read depot directory `%.250s'
sv: kunde inte läsa depåkatalog "%.250s"

en: --auto requires the use of the --output option
sv: --auto kräver att --output används

en: --auto requires exactly one part file argument
sv: --auto tar exakt ett filargument

en: unable to read part file `%.250s'
sv: kunde inte läsa delfil "%.250s"

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
sv: Filen "%.250s" är inte del av ett flerdelat arkiv.

en: unable to reopen part file `%.250s'
sv: kunde inte öppna om delfilen "%.250s"

en: part file `%.250s' has trailing garbage
sv: delfilen "%.250s" följs av skräp

en: unable to open new depot file `%.250s'
sv: kunde inte öppna ny depåfil "%.250s"

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
sv: kunde inte namnändra ny depåfil "%.250s" till "%.250s"

en: Part %d of package %s filed (still want
sv: Del %d av paket %s sparad (behöver fortfarande

en:  and
sv:  och

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
sv: kunde inte ta bort använd depåfil "%.250s"

en: --listq does not take any arguments
sv: --listq tar inget argument

en: Junk files left around in the depot directory:
sv: Skräpfiler kvar i depåkatalogen:

en: unable to stat `%.250s'
sv: kunde inte ta status på "%.250s"

en:  %s (%lu bytes)
sv:  %s (%lu byte)

en:  %s (not a plain file)
sv:  %s (inte en vanlig fil)

en: Packages not yet reassembled:
sv: Paket ännu ej återskapade:

en: part file `%.250s' is not a plain file
sv: delfil "%.250s" är inte en vanlig fil

en: (total %lu bytes)
sv: (totalt %lu byte)

en: unable to discard `%.250s'
sv: kunde inte kasta bort "%.250s"

en: Deleted %s.
sv: Tog bort %s.

en: --split needs a source filename argument
sv: --split kräver ett källfilnamnsargument

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
sv: --split tar som mest ett källfilnamn och ett destinationsprefix

en: unable to open source file `%.250s'
sv: kunde inte öppna källfil "%.250s"

en: unable to fstat source file
sv: kunde inte ta status på källfil

en: source file `%.250s' not a plain file
sv: källfil "%.250s" inte en vanlig fil

en: unable to exec mksplit
sv: kunde inte exekvera mksplit
