GNU hello 2.0.50 - en to da translation catalogue (27 entries)

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '%s' er flertydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: tilvalg '%s' kræver et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt tilvalg '--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg '%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt tilvalg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: tilvalg kræver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '-W %s' er flertydigt

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '-W %s' tillader ikke et argument

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
da: Dette er GNU Hello, PROGRAMMET for udskrift af hilsner.

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]
da: Brug: %s [TILVALG]

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
da:   -h, --help          vis denne hjælpetekst og afslut
      -v, --version       vis programversion og afslut

note: TRANSLATORS: --help output 4 : options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -m, --mail              print your mail
da:   -t, --traditional   brug traditionel hilsen
      -n, --next-generation   brug næste-generations hilsnings-format
      -m, --mail          udskriv din post

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
da: Rapportér fejl til <%s>. Rapportér fejl med danske oversættelser til <dansk@klid.dk>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    PARTICULAR PURPOSE.  You may redistribute copies of GNU %s under the terms
    of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
da: (Følgende tekst er en oversættelse som *kun* gives på en informativ basis.
    For alle juridiske tolkninger gælder den engelske originaltekst.)
    
    Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Det er INGEN FORM FOR garanti; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED
    FOR NOGEN SPECIEL ANVENDELSE.  Du kan gendistribuere kopier af GNU %s under
    vilkårene givet i GNU General Public License.
    For mere information om dette, se filen COPYING.

en: %s: Incompatible flags: -m and -t
da: %s: Ugyldig kombination af tilvalg: -m og -t

en: %s: Who are you?
da: %s: Hvem er du?

en: %s: Cannot find your mail spool file.
da: %s: kan ikke finde din indgående post-fil.

en: Nothing happens here.
da: Her sker ingenting.

en: hello, world
da: hej verden

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
da: +---------------+
    | Hej, verden! |
    +---------------+

en: Hello, world!
da: Hej verden!

en: %s: Virtual memory exhausted
da: %s: virtuel hukommelse er opbrugt
