hello 2.0.50 - en to et translation catalogue (27 entries)

en: %s: option `%s' is ambiguous
et: %s: võti `%s' on segane

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
et: %s: võti `--%s' ei luba argumenti

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
et: %s: võti `%c%s' ei luba argumenti

en: %s: option `%s' requires an argument
et: %s: võti `%s' nõuab argumenti

en: %s: unrecognized option `--%s'
et: %s: tundmatu võti `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
et: %s: tundmatu võti `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
et: %s: lubamatu võti -- %c

en: %s: invalid option -- %c
et: %s: vigane võti -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
et: %s: võti nõuab argumenti -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
et: %s: võti  `-W %s' on segane

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
et: %s: võti `-W %s' ei luba argumenti

en: Too many arguments
et: Liiga palju argumente

en: Try `%s --help' for more information.
et: Lisainfo saamiseks proovige `%s --help'

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
et: GNU hello, programm, mis trükib tervitusi.

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]
et: Kasuta: %s [VÕTI]

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
et:   -h, --help          esita see abiinfo ja lõpeta töö
      -v, --version       esita versiooniinfo ja lõpeta töö

note: TRANSLATORS: --help output 4 : options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -m, --mail              print your mail
et:   -t, --traditional      kasuta traditsionaalset tervituse vormi
      -n, --next-generation  kasuta järgmise põlvkonna tervituse vormi
      -m, --mail             trüki kasutaja post

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
et: Palun teatage vigadest aadressile <%s>.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    PARTICULAR PURPOSE.  You may redistribute copies of GNU %s under the terms
    of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
et: Autoriõigus (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Garantii puudub; ka müügiks või mingil eesmärgil kasutamiseks.
    Te võite levitada GNU %s koopiaid vastavalt GNU üldise avaliku
    litsentsi tingimustele. Lisainfot saate failist nimega COPYING.

en: %s: Incompatible flags: -m and -t
et: %s: Mitteühilduvad võtmed: -m ja -t

en: %s: Who are you?
et: %s: Kes te olete?

en: %s: Cannot find your mail spool file.
et: %s: Ei leia teie postkasti.

en: Nothing happens here.
et: Siin ei toimu midagi.

en: hello, world
et: tere kõik

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
et: +-----------+
    | Tere kõik |
    +-----------+

en: Hello, world!
et: Tere kõik!

en: %s: Virtual memory exhausted
et: %s: Mälu on otsas
