hello 2.0.50 - en to he translation catalogue (27 entries)

en: %s: option `%s' is ambiguous
he: %s תינכת רובע יעמשמ-דח וניא `%s' ןייפאמ

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `--%s' ןייפאמ

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `%c%s' ןייפאמ

en: %s: option `%s' requires an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא בייחמ `%s' ןייפאמ

en: %s: unrecognized option `--%s'
he: %s תינכת רובע `--%s' ההוזמ-יתלב ןייפאמ

en: %s: unrecognized option `%c%s'
he: %s תינכת רובע `%c%s' ההוזמ-יתלב ןייפאמ

en: %s: illegal option -- %c
he: %s: יקוח-יתלב ןייפאמ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
he: %s תינכת רובע יוגש ןייפאמ -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
he: %s: טנמוגרא בייחמ ןייפאמ -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
he: %s תינכת רובע יעמשמ-דח וניא `-W %s' ןייפאמ

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `-W %s' ןייפאמ

en: Too many arguments
he: םיטנמוגרא ידמ רתוי

en: Try `%s --help' for more information.
he: .רתוי בר עדימ תגצהל `%s --help' שיקהל הסנ

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
he: .הכרב תספדהל תוינכותה םא ,GNU hello

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]
he: %s [םינייפאמ]  :שומיש ןפוא

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
he:                .תינכותהמ אצו הז הרזע ךסמ גצה       -h, --help
               .תינכותהמ אצו תינכתה תסריג תא גצה       -v, --version

note: TRANSLATORS: --help output 4 : options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -m, --mail              print your mail
he:                      .יתרוסמ טמרופב הכרב גצה       -t, --traditional
                       .אבה רודה טמרופב הכרב גצה       -n, --next-generation
                      .ךלש ינורטקלאה ראדה תא גצה       -m, --mail

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
he: .<%s> תבותכל תולקת לע םיחוויד חולשל אנ

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    PARTICULAR PURPOSE.  You may redistribute copies of GNU %s under the terms
    of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
he:           Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
      .עמתשמב-תוירחא אל וליפא ;אוהשלכ תוירחא בתכב הוולמ הניא וז תינכות
      וז GNU %s ץיפהל םכתוכז .תמיוסמ תילכת וזיאל המאתה וא תוריחס לש
                        .GNU General Public License ןוישרה יאנתל םאתהב
                          .COPYING ץבוקב ונייע ,ולא םינינעב טוריפ רתיל

en: %s: Incompatible flags: -m and -t
he: %s תינכות רובע -t םגו -m םג ןייצל ןתינ אל

en: %s: Who are you?
he: ?התא ימו ,%s

en: %s: Cannot find your mail spool file.
he: .ךלש ראדה את ץבוק תא אוצמל הלוכי הניא %s

en: Nothing happens here.
he: .ןאכ הרוק וניא רבד

en: hello, world
he: !םלועה לכל םולש

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
he: +-----------------+
    | !םלועה לכל םולש |
    +-----------------+

en: Hello, world!
he: !םלועה לכל םולש

en: %s: Virtual memory exhausted
he: %s תינכת רובע ילאטריוה ןורכזה רמגנ
