hello 2.0.50 - en to id translation catalogue (23 entries)

en: %s: option `%s' is ambiguous
id: %s: opsi `%s' rancu

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
id: %s: opsi `--%s' tidak membolehkan ada argumen

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
id: %s: opsi `%c%s' tidak membolehkan ada argumen

en: %s: option `%s' requires an argument
id: %s: opsi `%s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: unrecognized option `--%s'
id: %s: opsi tidak dikenal `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
id: %s: opsi tidak dikenal `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
id: %s: opsi ilegal -- %c

en: %s: invalid option -- %c
id: %s: opsi tidak valid -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
id: %s: opsi membutuhkan sebuah argumen -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
id: %s: opsi `-W %s' rancu

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
id: %s: opsi `-W %s' tidak membolehkan ada argumen

en: Too many arguments
id: Terlalu banyak argumen

en: Try `%s --help' for more information.
id: Coba `%s --help' untuk informasi lebih jauh.

note: TRANSLATORS: --help output 1 no-wrap
en: GNU hello, THE greeting printing program.
id: GNU hello, Program pencetak salam.

note: TRANSLATORS: --help output 2 no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]
id: Pemakaian: %s [OPTION]

note: TRANSLATORS: --help output 3 : options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
id:   -h, --help          tampilkan bantuan ini dan keluar
      -v, --version       tampilkan informasi versi dan keluar

note: TRANSLATORS: --help output 4 : options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -m, --mail              print your mail
id:   -t, --traditional       gunakan format ucapan tradisional
      -n, --next-generation   gunakan format ucapan generasi baru
      -m, --mail              cetak mail anda

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS, please don't forget to add the contact address for your translation! no-wrap
en: Report bugs to <%s>.
id: Laporkan bug ke <%s>.

en: %s: Incompatible flags: -m and -t
id: %s: Flag tidak kompatibel: -m dan -t

en: %s: Who are you?
id: %s: Siapa anda?

en: %s: Cannot find your mail spool file.
id: %s: Tidak dapat menemukan file spool surat anda.

en: Nothing happens here.
id: Tidak ada yang terjadi di sini.

en: %s: Virtual memory exhausted
id: %s: Memori virtual habis
