menu-section 2.1.9-3 - en to eo translation catalogue (42 entries)

note: First level entry All following 2nd level entries go "under" it From menu policy (/usr/share/doc/pdebian-policy/menu-policy.txt.gz): normal applications
en: Apps
eo: Aplikoj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: interactive database programs
en: Databases
eo: Datumbazoj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: text editors, word processors
en: Editors
eo: Redaktiloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: educational and training programs
en: Education
eo: Edukiloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: wine, dosemu, etc.
en: Emulators
eo: Ŝajnigiloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: image manipulation
en: Graphics
eo: Grafikoj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: anything relating to ham (amateur) radio
en: Hamradio
eo: Radiosendoj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: math related programs
en: Math
eo: Matematiko

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: network programs that don't fit elsewhere
en: Net
eo: Reto

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: debuggers, etc.
en: Programming
eo: Programado

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: scientific programs
en: Science
eo: Scienco

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: simple apps, like clocks, that perform only one task
en: Tools
eo: Iloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: technical stuff
en: Technical
eo: Teknikaĵo

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: text oriented tools other than editors
en: Text
eo: Teksto

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: bash, ksh, zsh, etc.
en: Shells
eo: Ŝeloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: sound players and editors
en: Sound
eo: Soniloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: image viewers Maybe also applications which able users to view some specific data such as PDF, images, Postscript...
en: Viewers
eo: Montriloj

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: system administration and monitoring tools
en: System
eo: Sistemo

note: First level entry Menu policy definition: games and recreations
en: Games
eo: Ludoj

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: walk around virtual space, zork, MOO's, etc All adventure-style games (often includes RPG)
en: Adventure
eo: Aventuro

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: any game where reflexes count
en: Arcade
eo: Arkadaro

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games played on a board Board-style games such as Mastermind, Yahtzee, Mahjongg
en: Board
eo: Tabulo

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving a deck of cards
en: Card
eo: Kartoj

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: tests of ingenuity and logic one-player games most often...or games which need the player to think..:-)
en: Puzzles
eo: Enigmoj

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: Simulations of the real world (Flight Simulators, for example)
en: Simulation
eo: Simuliloj

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games derived from "real world" sports
en: Sports
eo: Sporto

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving long term strategic thinking
en: Strategy
eo: Strategio

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving falling blocks
en: Tetris-like
eo: Tetris-eca

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: amusements, eye-candy, etc. Very small things which are often not really games Such as Xeyes....
en: Toys
eo: Ludetoj

note: First level entry Menu policy definition: programs that provide user documentation
en: Help
eo: Helpo

note: First level entry BE VERY CAREFUL HERE Menu policy definition: programs that affect the whole screen This entry is about screen saver/locking systems (see the following entries) Most often, literal translations to the word for "Screen" in your language will NOT be correct Try using what you use for 
en: Screen
eo: Ekrano

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: programs to lock the screen Refers to "Screen" as "Lock the screen"
en: Lock
eo: Ŝlosu

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: screen savers Refers to "Screen" as "trigger the screensaver" Most often the common word for "Save" as in File/Save will NOT be appropriate
en: Save
eo: Ŝparu

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: things that fill the root window will handle things that deal with the screen background, for instance
en: Root-window
eo: Radika Fenstro

note: First level entry Menu policy definition: X window managers Will collect all window managers such as icewm, samfish, twm...
en: WindowManagers
eo: Fenstroregiloj

note: Second level entry under "WindowManagers" Menu policy definition: window manager modules
en: Modules
eo: Moduloj

note: First level entry for all xterm-style apps Menu policy definition: xterm and its brethren
en: XShells
eo: Ŝelfenstroj

note: From Apps/System/Admin for "System administration"
en: Admin
eo: Administracio

note: Non official sections from WindowMaker
en: Appearance
eo: Aspekto

note: Non official sections from WindowMaker
en: WorkSpace
eo: Laborspaco

note: Frequently used unofficial sections. From Apps/Net/Mozilla Components
en: Mozilla Components
eo: Mozila Pecoj

note: From Games/Toys/Teddies as in "Teddy Bear"
en: Teddies
eo: Ursetoj
